bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Elektryczne nawijarki taśmowe - łatwa obsługa rolet

Podczas podnoszenia i opuszczania dużych rolet, obsługa ręcznego zwijacza taśmy może wymagać znacznego wysiłku. Elektryczne nawijarki taśm są łatwe w obsłudze, nawet dla osób starszych i zapewniają dodatkową wygodę. O innych zaletach napędu elektrycznego do rolet można przeczytać w naszym poradniku.



Co to jest nawijarka do pasków?

Nawijak taśmy można znaleźć na każdym oknie wyposażonym w roletę. Możliwe jest otwieranie lub zamykanie ich za pomocą paska zwiniętego w nawijarce. W starszych budynkach standardem są ręczne napinacze taśmy. W tym przypadku pasek jest podciągany, aby otworzyć roletę i rozwijany ponownie, aby ją zamknąć. 

Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne nawijarki taśmy, które mają wbudowany silnik, a tym samym ułatwiają podnoszenie i opuszczanie taśmy rolety. Mechaniczne lub elektryczne nawijarki taśmy są dostępne w różnych wersjach do montażu natynkowego lub podtynkowego. W większości przypadków modernizacja jest zatem możliwa również dla majsterkowiczów bez żadnych problemów.



Zalety i wady mechanicznych oraz elektrycznych nawijarek taśmowych

Ręczna nawijarka taśmy ma prostą i solidną konstrukcję. Awarie i problemy zdarzają się rzadko, a takie rozwiązanie jest również wyjątkowo tanie. Jednak otwieranie i zamykanie rolet za pomocą mechanicznego zwijacza paska może stanowić problem, zwłaszcza dla dzieci lub osób starszych, ponieważ mogą one nie mieć jeszcze niezbędnych umiejętności motorycznych lub mogą już ich nie mieć. Poza tym te grupy osób mogą nie być w stanie zebrać niezbędnej siły do otwarcia rolet. 

Problemy te nie występują w przypadku napędu elektrycznego do rolet. Wystarczy nacisnąć przycisk na jednostce sterującej lub na pilocie, aby wygodnie i bez wysiłku otworzyć lub zamknąć osłone. Jeśli roleta zamarznie podczas silnego mrozu, czujnik zarejestruje to i odpowiednio zasygnalizuje użytkownikowi, aby zapobiec uszkodzeniu. Ale to nie wszystko, co może zrobić elektrycznie sterowany zwijacz taśmy. Dzięki wyposażeniu w odpowiednią technologię czujników, możliwe jest automatyczne zamknięcie rolety, gdy tylko poziom światła przekroczy lub spadnie poniżej określonej wartości. Wiele systemów można również zintegrować z istniejącym system inteligentnego domu. 

Można sobie na przykład wyobrazić automatyczne otwieranie i zamykanie rolet w ustalonych godzinach, gdy jesteś na wakacjach. Symuluje to obecność, która ma odstraszać włamywaczy. Możliwe jest również wybranie programów losowych. W takim przypadku zamykanie i otwieranie odbywa się o różnych porach, co jeszcze bardziej utrudnia potencjalnym włamywaczom rozpoznanie, czy ktoś jest w domu, czy nie. Za pomocą aplikacji na smartfona da zamknąć roletę w dowolnym momencie, gdziekolwiek się znajdujemy. W domu napędy można obsługiwać za pomocą aplikacji lub pilota zdalnego sterowania, siedząc wygodnie na kanapie. Takie rozwiązanie można zamontować zarówno natynkowo, jak i podtynkowo w zaledwie kilku prostych krokach.

Chociaż elektryczne nawijarki pasów są uważane za solidne, to są one bardziej podatne na usterki niż modele ręczne. Podczas gdy mechaniczna przewijarka taśmowa będzie w rzeczywistości działać przez cały okres eksploatacji, w bezprzewodowej przewijarce taśmowej znajdują się różne części, które mogą w pewnym momencie ulec awarii. Dodatkowo, jeśli dojdzie do awarii zasilania, funkcja przestaje być dostępna. W takim przypadku roleta musi być obsługiwana ręcznie.



Prawidłowe obliczanie siły rozciągającej nawijarek taśmowych

Dostępna siła uciągu ma szczególne znaczenie przy wyborze elektrycznego zwijacza paska. W przypadku rolet na dużych oknach, siła uciągu wynosząca 12 lub 25 kg jest zazwyczaj niewystarczająca do ich otwarcia. Zasadniczo wymagana siła naciągu zależy od ciężaru rolety. 

W przypadku rolet plastikowych można przyjąć wagę około 4,5 kilograma na metr kwadratowy. Z kolei rolety drewniane ważą znacznie więcej, bo około 10 kilogramów na metr kwadratowy. W razie wątpliwości lepiej zdecydować się na nawijarkę taśmową o nieco większej sile uciągu.



Na co powinienem zwrócić uwagę, jeśli chcę kupić elektryczną nawijarkę paska?

Jeśli masz już pasek, powinieneś wcześniej zmierzyć jego szerokość i długość i wybrać elektryczną nawijarkę paska o takich samych wymiarach. Powszechne są szerokości od 14 do 21 milimetrów. Średnia długość wynosi 5,5 metra, a grubość 1,3 milimetra. 

Pod względem instalacji można wybierać między systemami natynkowymi i podtynkowymi. Podtynkowe nawijarki taśmowe wyglądają bardziej elegancko i są pierwszym wyborem dla nowych budynków. Z drugiej strony, modele do montażu natynkowego są szczególnie odpowiednie dla starszych, istniejących budynków. Jeśli elektryczne zwijarki taśmowe mają być zintegrowane z systemem inteligentnego domu, przed zakupem należy sprawdzić ich kompatybilność.



Nasza praktyczna wskazówka: wybieraj modele z zabezpieczeniem przed zakleszczeniem

Zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym są małe dzieci, ważne jest, aby napęd elektryczny rolety zatrzymywał się natychmiast w przypadku oporu, aby zapobiec obrażeniom.

Nie każda elektryczna zwijarka taśmowa posiada tę funkcję, więc zwróć na to uwagę przy zakupie.



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące elektrycznych nawijarek taśmowych

Czy mogę zastąpić mechaniczną nawijarkę paska modelem elektrycznym?

Zasadniczo jest to możliwe. Należy tylko zwrócić uwagę na sposób montażu poprzednich nawijarek taśmowych i kupić modele elektryczne, które pasują do tej metody instalacji.

Czym jest napęd roletowy z silnikiem cylindrycznym i jakie są jego zalety?

W napędzie do rolet z silnikiem cylindrycznym silnik znajduje się bezpośrednio na wale rolety. W przypadku tego typu systemu nie ma potrzeby zwijania lub rozwijania paska. Główną zaletą jest tutaj znacznie zwiększona ochrona antywłamaniowa, ponieważ rolet nie można podnieść z zewnątrz po ich opuszczeniu. Dzięki temu, że nie jest wymagany żaden pasek, w pomieszczeniach mieszkalnych panuje porządek. Rolety są obsługiwane za pomocą przełącznika, który jest wpuszczony w ścianę w podobny sposób jak włącznik światła.