Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Wiedza na temat sprężarek sprężonego powietrza
Co może zrobić sprężarka powietrza?
Co oznaczają specyfikacje ciśnienia dla sprężarek?
Rozmiar zbiornika: aby sprężarka nigdy nie była pusta
O co chodzi w liczbie cylindrów
Zwrócić uwagę na głośność sprężarki
Sprężarki olejowe i bezolejowe
Dalsze wyposażenie sprężarek sprężonego powietrza
Co może zrobić sprężarka powietrza?
Sprężarki nadają się do prawie wszystkich zastosowań w urządzeniach domowych i warsztatowych. Sprężarka sprężonego powietrza zasysa powietrze z otoczenia. W cylindrze ma miejsce uszczelnienie zasysanego powietrza. Szczelne powietrze przepływa do zbiornika ciśnieniowego i jest tam gromadzone. Na wylocie można zasilać narzędzia pneumatyczne - od dmuchawek do pompek do opon i rozpylaczy lakierniczych po narzędzia do wkręcania, podważania i szlifowania.
Gdy tylko sprężarka osiągnie maksymalne ciśnienie, można rozpocząć pracę. Standardowe wyposażenie w sprężarkach obejmuje co najmniej szybkozłączkę, za pomocą której pobierane jest ciśnienie. Do złączki podłączyć wąż do sprężonego powietrza. Transportuje sprężone powietrze do żądanego narzędzia.
Sprężarki tłokowe z zbiornikiem ciśnieniowym są wyposażone w automatyczny włącznik i wyłącznik dla pompy. Po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia silnik wyłącza się. Gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie na ciśnienie włączenia, sprężarka powietrza włączy się ponownie.
Oprócz sprężarek tłokowych stosowanych w gospodarstwie domowym i w zastosowaniach półprofesjonalnych, do zastosowania w przemyśle. Działają one zgodnie z zasadą rotacji, nie zapewniają tak wysokiego ciśnienia i dlatego nie nadają się do uniwersalnego zastosowania.
Co oznaczają specyfikacje ciśnienia dla sprężarek?
Są dostępne szczególnie małe kompresory sprężonego powietrza, modele korzystne dla majsterkowiczów i urządzenia o dużej mocy do profesjonalnego użytku. Poszczególne warianty różnią się w szczególności pod względem wydajności i hałasu.
Wydajność sprężarki sprężonego powietrza zależy od mocy silnika w watach, a nie od rzeczywistej ilości powietrza pobieranego w litrach na minutę (L/min). Pokazuje ona, ile sprężonego powietrza może zapewnić urządzenie. Moc wyjściowa jest określana w procesie znormalizowanym. Wielkość emisji odpowiada ok. 60–70 % mocy zasysania w L/min, czyli ilości, jaką urządzenie pobiera i kompresuje z otoczenia.
Poszczególne narzędzia mają określone zużycie powietrza w L/min. Oznacza to ilość sprężonego powietrza, która przy użyciu narzędzia musi wypływać z sprężarki na minutę. Jeśli sprężarka nie jest w stanie dostarczyć wymaganej ilości powietrza (ilość odlotów powietrza jest mniejsza niż zużycie powietrza), dane narzędzie nie może być używane w sposób racjonalny.
Za pomocą pojemności napełniania lub objętości napełnienia wl / min producenci wskazują, ile sprężonego powietrza urządzenie pompuje do kotła w ciągu minuty. Ponieważ wartość zależy w dużym stopniu od przeciwciśnienia, które producenci mogą stosować w różny sposób, zdolność wypełniania jest ograniczona do porównania produktów.
Opróżnienie kompresora - tak to działa!
W zbiorniku sprężonego powietrza w większości sprężarek znajduje się kurek odwadniający. Z jego pomocą można spuścić wodę kondensacyjną, która gromadzi się w trakcie eksploatacji wewnątrz metalowego zbiornika. Regularne opróżnianie jest przydatne w celu uniknięcia korozji wewnątrz zbiornika. Po zwolnieniu nacisku po prostu podkręć i poczekaj chwilę - gotowe! W odniesieniu do korozji, należy zwrócić uwagę na gwarancje oferowane przez niektórych producentów przed korozją.
Rozmiar zbiornika: aby sprężarka nigdy nie była pusta
Maksymalne ciśnienie w barach wskazuje, jak bardzo powietrze w kotle jest uszczelnione. Ważniejsza jest objętość zbiornika, czyli wielkość zbiornika. Jest ona podana w litrach i wskazuje, ile sprężonego powietrza może zapisać urządzenie. Większa pojemność pamięci oznacza większe rezerwy sprężonego powietrza i umożliwia dłuższe pracę aż do ponownego uruchamia silnik.
Narzędzia pneumatyczne wymagają często określonego ciśnienia roboczego, aby np. talerz szlifierski mógł się wystarczająco szybko poruszać lub aby klucz udarowy mógł prawidłowo dokręcić lub odkręcić śruby. Jeśli ciśnienie w kotle spadnie poniżej wymaganego ciśnienia roboczego, należy włożyć przerwę, aż w zbiorniku ponownie zostanie przywrócone wymagane ciśnienie i będzie można kontynuować pracę.
Niektóre sprężarki nie posiadają widocznych zbiorników. Dzięki kompaktowym wymiarom i niewielkiej wadze są łatwe do przenoszenia i przechowywania, np. w bagażniku. Małe sprężarki są przeznaczone jako uzupełnienie garażu. Służą one przede wszystkim do pompowania opon samochodowych i motocyklowych, piłek, materacy i łóżkowych. Modele zasilane akumulatorem mogą być używane nie tylko w domu, ale również podczas podróży, na przykład na plaży, do napełniania bramach lub do serwisowania tras rowerowych.
O co chodzi w liczbie cylindrów
Niedrogie sprężarki tłokowe wytwarzają sprężone powietrze z jednostopniowym cylindrem. Modele te przeznaczone są do prac okazjonalnych. W cylindrze znajduje się tłok, którego ruch uszczelnia powietrze. Urządzenia z dwustopniową sprężarką zapewniają większą wydajność. Modele z dwucylindrowym agregatem pompowym do intensywnego użytkowania lub do ciągłego sprężonego powietrza charakteryzują się jeszcze większą sprawnością.
Droższe sprężarki mają profesjonalnie zaprojektowanego silnika i cylinder do pracy ciągłej. Wytrzymała konstrukcja zapewnia niezawodne zasilanie sprężonym powietrzem nawet w przypadku stosowania narzędzi wymagających dużych ciśnienia oraz przy precyzyjnej pracy lakierniczej.
Zwrócić uwagę na głośność sprężarki
Nie należy lekceważyć czynnika kupowania sprężarki, a także hałasu w pracy. Jest on podany w dB - im wyższa wartość, tym głośniej jest urządzenie podczas pracy silnika. Podczas precyzyjnych prac w warsztacie, np. podczas lakierowania, piaskowania lub malowania natryskowego, może dojść do głośnego hałasu podczas pracy. W tym celu dostępne są szczególnie dźwiękochłonne sprężarki o izolowaną konstrukcji obudowy, dźwiękochłonny system ssący oraz przemysłowe bloki kompresorowe o niskiej prędkości obrotowej.
Amortyzujące wibracje nóżki zapewniają nie tylko bezpieczną, ale i stabilną pozycję. Gumowe bufory redukują wstrząsy powstające podczas rozruchu sprężarki powietrza i zmniejszają hałas. Są one ważne przede wszystkim wtedy, gdy sprężarka jest ustawiona w pobliżu podczas pracy.
Sprężarki olejowe i bezolejowe
Jeśli jest to istotne dla obsługi silnika, należy wybrać sprężarkę, w której nie trzeba uzupełniać oleju. Takie kompresory powietrza nie wymagają dodatkowego smarowania. Modele te są rozpoznawalne poprzez dodanie „nieolejowych” lub „niewymagających konserwacji” w opisie produktu. Wada sprężarek bezolejowych: szybko się nagrzewają pod obciążeniem. Do narzędzi wymagających dużej ilości powietrza, takich jak dłuta, młotki, wkrętarka udarowa, witraże ciśnieniowe, zszywacze, gwoździarka, wiertła i szlifierka, urządzenia pozbawione oleju są tylko ograniczone.
Do tych prac zalecana jest długotrwała sprężarka tłokowa smarowana olejem. Za pomocą wskaźnika poziomu lub - wygodniej - wziernika można kontrolować poziom oleju w pompie, a w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić olej. W instrukcji znajduje się odpowiedni olej.
Dalsze wyposażenie sprężarek sprężonego powietrza
Na manometrze sprężarki można odczytać ciśnienie. W przypadku niektórych prac pełne ciśnienie powietrza byłoby zbyt dobrym rozwiązaniem. Potrzebne jest wtedy dokładnie dozowane sprężone powietrze, np. Przy wydmuchiwaniu biżuterii i innych małych przedmiotów, przy użyciu pneumatycznego rylca i narzędzi rzeźbiarskich lub przy stosowaniu aerografów. Do tych zastosowań praktyczne jest reduktora ciśnienia na sprężarce, za pomocą którego można bezstopniowo ustawić ciśnienie do maximum. Regulowane ciśnienie robocze jest wtedy wyświetlane na drugim manometrze. Niektóre narzędzia, takie jak pęcherzyki powietrza, również zapewniają regulację ciśnienia na dyswie, ale wstępny wybór ciśnienia za pomocą reduktora ciśnienia jest dokładny. Lepsze sprężarki oferują obok regulowanego często nieregulowanego wylotu z maksymalnym ciśnieniem. Możesz korzystać z obu połączeń jednocześnie.
Standardowe sprężarki kotłowe są zaworem zwrotnym i zaworem bezpieczeństwa, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownika. Ekstrapolacja bezpieczeństwa to wyłącznik termiczny i urządzenie rozpędowe. Wyłącznik termiczny przeciążeniowy przerywa dopływ prądu w przypadku zakłócenia. Odciążenie rozruchu zapewnia bezobciążeniowe i tym samym niezawodne uruchamianie sprężarki nawet w niskich temperaturach. Zaletą jest rozluźnienie rozruchu, jeśli często chcesz korzystać z urządzenia w zimie.
Lepsze modele posiadają jeden lub więcej filtrów powietrza do czyszczenia zasysanego powietrza - praktycznie przy użyciu sprężarki w zapylonym otoczeniu. Filtr należy regularnie czyścić i wymieniać.
Dzięki niewielkim rozmiarom wzrasta również waga. Sprężarka ze zbiornikiem 24 L waży już od 20 do 30 kg. Modele o pojemności 100 litrów zapewniają do 70 kilogramów. Jeśli sprężarka nie zawsze znajduje się w tym samym miejscu, na przykład na stałe w warsztacie, zalecane są duże koła i strzemię podtrzymujące w celu łatwego transportu. Zapewniają mobilność, a tym samym więcej możliwości zastosowania. W ten sposób można zsunięć z warsztatu lub garażu nawet większych producentów drukarek, przy użyciu umiarkowanych wysiłków, np. w celu pracy w domu lub w ogrodzie.
Zwróć uwagę również na wskazówki dotyczące transportu: Wiele sprężarek można transportować w dowolnej pozycji, podczas gdy niektóre modele mogą tylko pionowo.
Odpowiednie akcesoria do kompresorów sprężonego powietrza
Akcesoria
W normalnym przypadku nowa sprężarka bez akcesoriów. Dostępne są również zestawy kompresorowe, w których znajduje się wąż sprężonego powietrza oraz niektóre podstawowe narzędzia do wydmuchiwania i napełniania opon lub piłek. W zależności od zastosowania wymagane są różne akcesoria.
Ochrona pracy
W zależności od używanego narzędzia należy nosić okulary ochronne lub maskę ochronną dla oczu. Przy pracach, w których występuje pył, zaleca się stosowanie maski oddechowej. W przypadku niedźwiękoszczelnych urządzeń ciśnieniowych zaleca się stosowanie ochrony słuchu.