bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

 Detektory wody » Zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez wodę

Woda jest niezbędna w domu i w wielu firmach. Jednocześnie nigdy nie można dopuścić do tego, aby płynęła w sposób niezgodny z przeznaczeniem, aby uniknąć ryzyka szkód związanych z zalaniem. Czujniki wody są dostępne do jej automatycznego monitorowania.

W naszym poradniku podsumowujemy, jak działają te urządzenia, jakie podtypy są dostępne i jakie kryteria zakupu są najważniejsze.



Czym są czujniki wody?

To niewielkie urządzenia, które są w stanie wykryć wodę, a następnie uruchomić alarm. Pozwala to zapobiec poważnym uszkodzeniom spowodowanym przez zalanie, ponieważ mieszkańcy lub pracownicy mogą działać szybko dzięki ostrzeżeniu dźwiękowemu.

Pojęcia czujnik wody i detektor wody są zwykle używane zamiennie, ale czasami rozróżnia się czyste detektory wody, które tylko uruchamiają sygnał alarmowy oraz czujniki wody, które przerywają dalszy przepływ wody dzięki zaworowi elektromagnetycznemu.

Urządzenia te to niewielkie pudełka, często wykonane z tworzywa sztucznego, wewnątrz których zainstalowana jest niezbędna elektronika. Podstawowe rozróżnienie dotyczy modeli, w których czujniki wody są przymocowane bezpośrednio do urządzenia i rozwiązań z czujnikiem zewnętrznym. Te pierwsze są po prostu umieszczane na podłodze i mogą natychmiast ostrzegać o obecności na niej cieczy.

Detektory wody z czujnikiem zewnętrznym mają przewód, który odchodzi od elementu i może być ułożony w różnych odległościach od niego, w zależności od długości przewodu. Czujnik wody znajduje się na końcu kabla. Urządzenia z kablem mają tę zaletę, że można je umieścić we wnękach lub pod maszyną i rejestrować obecność cieczy w tych trudno dostępnych miejscach.

Monitory do użytku komercyjnego często nie mają pojedynczego czujnika, ale raczej gniazda na kilka sensorów. Do obudowy można zatem podłączyć czujniki wody, przełączniki poziomu lub przełączniki pływakowe.

Detektor wody: Do czego służą?

Czujniki są montowane lub ustawiane w miejscach, w których ryzyko uszkodzenia przez wodę jest największe. W prywatnym środowisku są to piwnice, łazienki, kuchnie lub salon z akwarium. W obiektach publicznych i przemysłowych czujniki wody są wymagane we wszystkich wrażliwych obszarach, takich jak wspólne kuchnie, systemy grzewcze lub warsztaty.



Jak działają czujniki wody?

Większość czujek działa w ten sam sposób: wykorzystują one pomiar rezystancji. Podobnie jak tradycyjne czujniki dymu, detektory są wyposażone w dwa styki wewnętrzne, które nieustannie próbują nawiązać ze sobą połączenie. Nie jest to jednak możliwe ze względu na opór elektryczny. W przypadku przedostania się wody opór ten ulega zmniejszeniu i obwód zostaje zamknięty.

Zamknięcie obwodu powoduje uruchomienie wewnętrznego przełącznika i wyzwolenie alarmu. Oprócz detektorów, które same generują sygnał dźwiękowy, istnieją również inteligentne urządzenia, które są połączone ze smartfonem za pośrednictwem aplikacji i wysyłają do niego ostrzeżenie.

Prosty wykrywacz wody tylko uruchamia alarm. Jeśli trzeba coś zrobić natychmiast, aby zabezpieczyć pomieszczenie bez obecności człowieka, należy wybrać czujnik wody z zaworem elektromagnetycznym. Gdy tylko zostanie uruchomiony sygnał o uszkodzeniu przez wodę, zawór zamyka wlot i zapobiega poważnym szkodom.


W jaki sposób zasilane są czujniki wody?

Czujniki wody muszą być stale zasilane, aby mogły rejestrować uszkodzenia i wydawać natychmiastowe ostrzeżenia. W praktyce zasilanie jest gwarantowane za pomocą baterii lub sieci.

Praca na baterii

Modele z bateriami mogą być ustawiane lub zawieszane elastycznie i działają niezależnie od ewentualnej awarii zasilania. Żywotność baterii jest określana przez producentów.

Często wynosi on od 12 do 18 miesięcy. Dostępne są również wysokiej jakości baterie 3- i 5-letnie.

Netzbetrieb

Zaletą detektora wody zasilanego z sieci jest to, że nie trzeba martwić się o wyczerpanie baterii. Podczas gdy urządzenia z zasilaniem bateryjnym są często preferowane w prywatnych gospodarstwach domowych, zasilanie sieciowe stanowi pierwszy wybór w przemyśle. Detektory zasilane napięciem 230 V są powszechnie wykorzystywane. W tym przypadku możliwe jest klasyczne podłączenie do domowego gniazdka. Alternatywą są 24-woltowe detektory wody, które można zainstalować w szafie sterowniczej.

Warto wiedzieć:

Istnieją czujniki zasilane z sieci, które są również wyposażone w baterię. Bateria przejmuje funkcję monitorowania tylko w przypadku awarii zasilania.



Kryteria zakupu czujników wody - co jest ważne?

Pierwszą kwestią jest to, czy powinien to być czujnik wewnętrzny czy zewnętrzny, a następnie wybór między bateriami a podłączeniem do sieci. Oprócz tych punktów, istnieje pięć innych cech, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

Długość kabla

Jeśli czujnik znajduje się na końcu kabla, należy wcześniej określić maksymalną wymaganą długość. Krótkie wersje mają mniej niż 0,5 metra. Powszechne są również kable o długości do trzech metrów. W razie wątpliwości przewód powinien być raczej dłuższy niż krótszy.


Głośność

Aby niezawodnie ostrzegać o niebezpieczeństwie, sygnał musi być wyraźnie słyszalny. Ustalono, że dźwięk alarmu musi mieć głośność od 85 do 90 decybeli. Ważne jest, z jakiej odległości alarm jest słyszalny. Wielu producentów określa tę odległość w metrach i opisuje czujnik wody, którego 85 dB jest nadal wyraźnie słyszalne w odległości trzech metrów jako 85 dB/3 m.


Komunikacja

Istnieją bezprzewodowe czujniki wody, które można ze sobą łączyć. W ten sposób szkody spowodowane przez wodę zarejestrowane przez jedno urządzenie mogą być natychmiast udostępniane innym bezprzewodowym detektorom.


Wi-Fi

Coraz więcej inteligentnych systemów alarmowych jest nie tylko bezprzewodowych, ale także wyposażonych w sieć Wi-Fi. W takim przypadku alarm słyszalny w pomieszczeniu jest dodatkowo wysyłany do sparowanych smartfonów, tabletów lub innych urządzeń odbiorczych.


Rodzaj instalacji

Detektory wody instalowane w pomieszczeniu nie wymagają żadnych dodatkowych instrukcji montażu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku urządzeń przeznaczonych do montażu na ścianie. Z reguły producenci dołączają odpowiedni materiał do mocowania. Detektory wody do montażu na szynie typu DIN są popularne w zastosowaniach przemysłowych.