bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Maszyny spawalnicze» Zróżnicowane modele spełniające określone wymagania

Spawanie jest jednym z najważniejszych procesów łączenia. Dzięki nowoczesnej technologii zgrzewania, materiały mogą być cięte do pożądanego kształtu, a kilka elementów trwale połączonych.

Ale czym dokładnie się spawa, jakiej spawarki potrzebujemy i kiedy?

O szczegółach rozróżnienia procesów spawalniczych i o tym, na co należy zwracać uwagę podczas spawania, dowiesz się z naszego poradnika.



Jak działa spawarka?

Spawanie to praca z materiałami metalowymi. Wysokie temperatury są wykorzystywane do ich odkształcania lub łączenia z innymi elementami.

Gdy spoina zostanie wykonana, po schłodzeniu jest niezwykle stabilna i może być poddawana dużym obciążeniom, występującym na przykład w częściach karoserii samochodowych w sektorze motoryzacyjnym.

Podstawową zasadę spawania można szybko wyjaśnić: dostarczane ciepło powoduje miejscowe stopienie metalu.

Większość urządzeń spawalniczych wykorzystuje nie tylko ciepło, ale także dodatki topiące, takie jak gazy aktywne lub materiały wypełniające, np. pręt spawalniczy.

Jeśli ciepło jest stosowane selektywnie, możliwe jest cięcie. Do tego celu wykorzystywane są głównie przecinarki plazmowe.
Jednak cięcie na kilka części to tylko jedno z możliwych zastosowań spawalnictwa.

Drugie skupia się na łączeniu materiałów. Jeśli metale mają być łączone w procesie stapiania, ciepło wejściowe jest wykorzystywane do upłynnienia obu materiałów w określonych punktach i połączenia stopionych obszarów.



Jakie urządzenia spawalnicze są dostępne?

Dokładny sposób spawania zależy od wybranego systemu zgrzewania, a sam proces musi być odpowiedni dla wybranego zastosowania.

Spawarki elektrodowe

Metoda ta nazywana jest również spawaniem łukowym lub ręcznym spawaniem elektrycznym. Stosowane urządzenia są znane jako spawarki elektrodowe, ponieważ mają dwa bieguny: biegun dodatni lub ujemny jest przymocowany do przedmiotu obrabianego za pomocą zacisku, podczas gdy drugi biegun jest podłączony do tak zwanej elektrody sztyftowej za pomocą uchwytu 

Elektroda otulona, w skrócie MMA, to metalowy pręt, który podczas spawania jest prowadzony wzdłuż elementu obrabianego. Powstaje łuk elektryczny, który jest wynikiem celowo wywołanego zwarcia, któremu towarzyszy wzrost temperatury. Spawarki elektrodowe są również nazywane spawarkami inwertorowymi, ponieważ aby wygenerować wymagany łuk, prąd przemienny z domowego źródła zasilania musi zostać przekształcony w prąd stały o niskim napięciu. Niezbędny jest zatem inwerter. Kompaktowe i poręczne urządzenia sprawiają, że spawarka inwertorowa generuje jednolity łuk. Temperatura podczas spawania zapewnia stopniowe spalanie elektrody. Należy ją regularnie wymieniać jako materiał wypełniający. Elektrody używane do spawania MMA są dostępne w różnych wersjach o niestandardowych długościach i osłonach.

Osłona odgrywa ważną rolę: dzięki niej podczas spawania wytwarzane są gazy. Z jednej strony stabilizują one łuk, a z drugiej przeciwdziałają tworzeniu się pęcherzyków.

Sprzęt spawalniczy MAG i MIG

Ten proces spawania opiera się na wykorzystaniu oddzielnie dostarczanych gazów osłonowych. Urządzenia działające zgodnie z tą zasadą są zatem znane również jako urządzenia spawalnicze w gazowej osłonie cieplnej.

Urządzenia spawalnicze MIG/MAG rozróżnia się między sobą w zależności od sposobu spawania. Jeśli używany jest gaz obojętny, czyli obojętny gaz osłonowy, jest to spawanie MIG. Użycie gazu aktywnego jest określane jako spawanie MAG. To, które gazy osłonowe są używane i kiedy, zależy w dużej mierze od wykonywanego zadania spawalniczego. Najczęściej stosowana jest mieszanka.

Oprócz argonu i dwutlenku węgla stosuje się także hel, tlen i azot. Mieszanki docierają do elektrody drutowej za pomocą węża i są równomiernie rozprowadzane za pomocą dyszy. Drut spawalniczy może być stosowany jako rodzaj "elektrody stałej". Jest to materiał wypełniający, który zwykle kupuje się w rolce.

Czym są spawarki z drutem proszkowym?

Spawarki z drutem proszkowym działają nieco inaczej niż klasyczne gazowe. Gaz osłonowy nie musi być dostarczany za pomocą oddzielnych butli gazowych. Zamiast tego, drut spawalniczy pokryty jest powłoką proszkową. W trakcie użytkowania proszek ulega przekształceniu i przejmuje stabilizację. Sprawia to, że konstrukcja stanowiska pracy staje się znacznie bardziej elastyczna.

WIG-Schweißgeräte

Proces spawania TIG jest wykorzystywany do prac szczegółowych, takich jak prace artystyczne lub konstrukcje mebli.

Wszystkie trzy litery oznaczają spawanie gazem obojętnym wolframem. Ta specjalna forma spawania pozwala uzyskać bardzo prostą spoinę i wykorzystuje elektrodę wykonaną z wolframu.

Istnieje konkretny powód wyboru materiału elektrody: wolfram się nie topi.

Zamiast tego spawarka TIG topi materiał wypełniający, a jako gaz osłonowy wykorzystywany jest argon.

Przecinarka plazmowa

Przecinarki plazmowe są specjalnym rodzajem urządzeń. Wykorzystują one łuk elektryczny do generowania wysokich temperatur i przecinania obrabianych elementów. Elektroda jest nietopliwa, a sprężone powietrze zazwyczaj podawane przez dyszę. Sporadycznie stosowany może być również gaz osłonowy.

Energia generowana wewnątrz palnika plazmowego jest wdmuchiwana do sprężonego powietrza przez dysze i powoduje jego jonizację. Zapewnia to lepszą przewodność powietrza i ułatwia przenoszenie łuku z elektrody na materiał. Ponieważ zjonizowany gaz nazywany jest plazmą, powstała nazwa cięcia plazmowego.



Jakiej spawarki potrzebujesz i kiedy?

Ponieważ technologia spawania pozwala wytwarzać bardzo trwałe komponenty, jest ona wykorzystywana w inżynierii mechanicznej, a także w budowie mostów, motoryzacji i przemyśle stoczniowym. Spawanie jest również niezbędne w warsztatach zajmujących się obróbką metali. Wybór odpowiedniej spawarki zależy od wielu czynników.

Tutaj znajdziesz przybliżoną kategoryzację:

Spawarki elektrodowe

Spawarki elektrodowe wytwarzają stosunkowo grubą spoinę. Dlatego też są mniej odpowiednie do szczegółowych prac. Nadają się również tylko do grubych blach.

Niemniej jednak spawarka elektrodowa w korzystnej cenie jest wszechstronna.

Spawanie metodą MAG i MIG

Spawarki MAG i MIG są bardzo wszechstronne. Można nimi spawać metale o dużych średnicach, ale także blachy o grubości zaledwie 0,5 milimetra. Proces ten znajduje zastosowanie w przypadku wielu materiałów, takich jak aluminium, stal i stal nierdzewna. 

Spawanie metodą TIG

Spawanie TIG jest pierwszym wyborem, gdy prace spawalnicze muszą być szczególnie precyzyjne. Strefa spawania jest jednak bardzo wąska, dlatego spawarki MIG/MAG lub inwertorowe lepiej nadają się do dużych obszarów obróbki.

Przecinarka plazmowa

Przecinarki plazmowe mogą przecinać aluminium, mosiądz i miedź, a także stal, stal nierdzewną i żeliwo. Przeznaczone są do wszystkich zadań związanych z cięciem.
Przecinarki plazmowe mogą nie tylko ciąć proste blachy, ale także elementy zakrzywione lub ustawione pod kątem.



Co należy wziąć pod uwagę podczas korzystania ze spawarki?

Niezależnie od tego, czy chodzi o spawanie TIG, czy inny proces zgrzewania: zawsze należy pamiętać o noszeniu odpowiedniej odzieży ochronnej, aby zminimalizować ryzyko obrażeń.

Wyposażenie obejmuje kask ochronny, ponieważ okulary ochronne nie są wystarczające. Cała twarz musi być chroniona przed szkodliwym oddziaływaniem temperatury. Należy również pamiętać o rękawicach spawalniczych i trudnopalnej odzieży roboczej, takiej jak fartuch spawalniczy lub peleryna z kapturem.

Ważną rolę odgrywa również miejsce spawania. Spawarki w osłonie gazowej są przeznaczone do użytku w warsztatach i nie powinny być stosowane na zewnątrz. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że gazy osłonowe nie dotrą do punktu spawania, lecz zostaną zdmuchnięte. Pomieszczenia powinny być jednak zawsze odpowiednio wentylowane.

Po spawaniu spoina często musi zostać poddana ponownej obróbce. Elementy obrabiane są za pomocą szlifierek lub małych pilników. Do czyszczenia powierzchni używa się szczotek drucianych.