Wszystkie produkty
Porady
Roboty ułatwiające pracę, zapewniające rozrywkę i edukację. Robot sprzątający w formie samosterującego odkurzacza w kształcie dysku docierającego w trudno dostępne miejsca. Roboty zabawki zapewniające rozrywkę dzieciom i dorosłym, a także roboty humanoidalne dla majsterkowiczów do samodzielnego złożenia. Poznaj świat robotów.
Roboty są przykładem wysoce złożonej technologii. Ułatwiają nam codzienne życie i są wykorzystywane nie tylko w przemyśle, badaniach i edukacji, ale także w firmach z wielu różnych sektorów. W naszym poradniku dowiesz się, jakie możliwości oferują roboty i jak można je wykorzystać w nauczaniu i produkcji
Kilka dekad temu roboty były jeszcze tematem literatury science fiction, a dziś stały się rzeczywistością i są nieodzowną częścią wielu dziedzin naszego życia. Wykonują zadania, które my, ludzie, nie jesteśmy w stanie zrealizować z taką precyzją lub szybkością – od precyzyjnych operacji chirurgicznych po rozbrajanie bomb. Potrafią chodzić, pływać, latać na najwyższe wysokości i nurkować w najgłębsze głębiny.
Eksplorują dla nas kosmos, uczestniczą w działaniach wojennych, pomagają w strefach katastrof – a także wspierają nas w sprzątaniu mieszkań.
Roboty są wykorzystywane w badaniach, nauce, przemyśle oraz w wielu innych obszarach, znacząco przyczyniając się do automatyzacji w różnych branżach. Nie tylko odciążają nas w pracy, ale również ułatwiają poznawanie świata technologii, dlatego coraz częściej znajdują zastosowanie w szkołach, na uniwersytetach i innych placówkach edukacyjnych.
Za pomocą robotów można w przystępny sposób przekazywać uczniom i studentom podstawy robotyki. Na przykład zestawy do budowy robotów umożliwiają dzieciom i młodzieży samodzielne skonstruowanie własnego robota, co pozwala nie tylko poznać poszczególne komponenty i ich specyficzne funkcje, ale także zrozumieć, jak współdziałają. Dzięki temu rozwijają się zarówno umiejętności techniczne, jak i zdolności rozwiązywania problemów. Przy użyciu robotów można na zajęciach omawiać następujące zagadnienia:
W przemyśle roboty są wykorzystywane już od lat 60. XX wieku. Dzięki nim możliwa jest automatyzacja i optymalizacja procesów, co sprawia, że produkcja staje się bardziej wydajna, bezpieczna i elastyczna. Pierwszy komercyjnie dostępny robot przemysłowy został opracowany przez amerykańską firmę Unimation pod kierownictwem George’a Devola i Josepha F. Engelbergera. Firma General Motors używała robota o nazwie Unimate do pracy na linii montażowej. Urządzenie to potrafiło wyjmować silnie rozgrzane elementy formowane wtryskowo, co było bardzo niebezpieczne dla ludzi.
Współczesne roboty przemysłowe oferują znacznie więcej możliwości. Programowalne maszyny są przede wszystkim wykorzystywane do montażu, obróbki i produkcji różnych elementów. Typowy robot przemysłowy składa się z ramienia z chwytakiem, czujników oraz jednostki sterującej. Dzięki wyposażeniu w różne narzędzia mogą być dostosowane do wykonywania konkretnych zadań. Robotów przemysłowych nie należy mylić z humanoidami lub androidami, które wyglądem przypominają człowieka.
W zależności od kinematyki, tj. podstawowych sekwencji ruchu, można wyróżnić różne typy robotów przemysłowych.
Delta-Roboty
Delta-roboty należą do robotów o równoległej kinematyce. Wyposażone są w co najmniej trzy ramiona ułożone równolegle, których kształt przypomina grecką literę Delta. Ich główną zaletą jest niewielka masa własna oraz szybkość działania. Najczęściej znajdują zastosowanie w montażu, pakowaniu oraz w zadaniach typu pick-and-place (pobieranie i umieszczanie elementów).
Roboty z ramieniem przegubowym
Roboty przegubowe, zwane również robotami z ramieniem przegubowym, zaliczają się do urządzeń o szeregowej kinematyce. Zazwyczaj posiadają od pięciu do siedmiu osi ustawionych szeregowo. Te przemysłowe roboty cechują się większą masą, ale doskonale sprawdzają się w zadaniach wymagających złożonych ruchów. Są powszechnie używane w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym, na przykład do frezowania, szlifowania, spawania, lakierowania czy nanoszenia powłok.
Roboty współpracujące
Szczególnym rodzajem robotów przemysłowych są roboty współpracujące, zwane też cobotami (od ang. collaborative robots). Zgodnie z nazwą, umożliwiają one współpracę człowieka z maszyną, czyli pracę zespołową bez konieczności stosowania barier ochronnych.
Aby spełniać wymagania bezpieczeństwa i przepisów z zakresu ochrony pracy, coboty są wyposażone w czujniki reagujące na dotyk. W przypadku kontaktu z przeszkodą automatycznie się wyłączają. Jakie są korzyści z takiej współpracy? Dzięki połączeniu sił człowieka i robota można znacząco zwiększyć wydajność pracy. Roboty współpracujące nie zastępują ludzi, lecz ich wspierają. Przejmują niebezpieczne lub monotonne zadania, umożliwiając pracownikom skupienie się na innych obowiązkach.
Oferta robotów i zestawów edukacyjnych w ostatnich latach znacząco się rozwinęła. Niektórzy producenci dostarczają nie tylko sprzęt techniczny, ale również materiały dydaktyczne, wspierając nauczycieli i nauczycielki niezaznajomionych z tematyką robotyki w przekazywaniu wiedzy.
Fischertechnik proponuje różnorodne zestawy, które pozwalają realizować konkretne cele dydaktyczne i scenariusze zastosowań, takie jak Robotics in Industry do symulacji robotyki przemysłowej czy Robotics and Electropneumatics umożliwiający budowę maszyn i robotów elektropneumatycznych.
Podczas wyboru odpowiednich zestawów należy uwzględnić poziom umiejętności i wiek uczniów. Ważne jest, aby dzieci i młodzież nie były przytłoczone zadaniami. Intuicyjny interfejs do programowania oraz łatwe sterowanie są kluczowe dla nauki bez frustracji.
Zaawansowanym użytkownikom poleca się zestawy o wyższym stopniu trudności, współpracujące z Arduino lub Raspberry Pi. Umożliwiają one realizację indywidualnych projektów, dając przestrzeń na rozwijanie kreatywności w procesie tworzenia.
Zabawki-roboty różnią się od robotów wykorzystywanych jako narzędzia pracy czy nauki.
Są one wykorzystywane głównie do rozrywki i poza tym oferują stosunkowo niewiele możliwości wpływania na funkcje.
Najczęściej są to zaprogramowane wcześniej, mobilne roboty wyposażone w różne czujniki, które umożliwiają reagowanie na dotyk, poruszanie się w przód i w tył, obracanie czy wydawanie dźwięków.
Zabawki-roboty występują w różnorodnych formach.
Obok humanoidalnych robotów można znaleźć modele przypominające samochody, samoloty, drony, a także zwierzęta, takie jak dinozaury, psy czy koty.
Wiele z nich jest sterowanych za pomocą pilotów lub aplikacji na smartfony, co pozwala zapoznać się z podstawowymi możliwościami robotyki.
Zestawy robotów lub gotowe konstrukcje, które można rozbudowywać, są szczególnie praktyczne w kontekście szkolnym. Po osiągnięciu pewnego poziomu wiedzy można dodać nowy moduł, aby zilustrować inną koncepcję. W ten sposób materiał dydaktyczny praktycznie rośnie wraz z użytkownikiem i może być dostosowany w dowolnym momencie pod względem poziomu trudności.
Czym jest termin "Przemysł 4.0"?
Przemysł 4.0 to określenie czwartej rewolucji przemysłowej. Jest jednocześnie wizją i przedsięwzięciem, które w wielu przypadkach już się rozpoczęło. Jej głównym celem jest pełna cyfryzacja i połączenie maszyn oraz procesów w sieć. Firmy mogą z tego czerpać liczne korzyści, na przykład poprzez bliższą i bardziej bezpośrednią komunikację między konsumentem a producentem, co sprzyja personalizacji produktów i optymalizacji usług. Dzięki cyfrowemu połączeniu procesów przedsiębiorstwa mają możliwość bardziej precyzyjnego dostosowania działań i planowania obciążenia maszyn, co przekłada się na wzrost efektywności oraz opłacalności. Dodatkowo, firmy mogą lepiej monitorować logistykę oraz przepływ towarów.
Ile kosztuje robot przemysłowy?
Nie da się tego jednoznacznie określić, ponieważ cena zależy przede wszystkim od stopnia złożoności systemu. Wieloosiowy robot przemysłowy z rozbudowaną infrastrukturą peryferyjną jest naturalnie droższy od jednoosiowego modelu bez dodatkowych kosztów.
Roboty, od czasu ich pierwszego zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym w latach 60. ubiegłego wieku, podbijają coraz więcej obszarów naszego życia. Technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję, czujniki i precyzję rozwija się niezwykle szybko, a jej zastosowania stają się coraz bardziej powszechne w naszym codziennym życiu. Trafiają do prywatnych gospodarstw domowych i instytucji edukacyjnych. Dzięki humanoidalnym konstrukcjom robotów uczniowie i studenci mogą uczyć się w zabawny sposób specjalistycznych tematów, takich jak programowanie, technologia robotów, technologia sterowania i regulacji oraz kreatywna praca. Dzięki nim można uczyć się i rozwijać specjalne umiejętności rozwiązywania problemów.