Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty na temat czujników Halla
Co to jest czujnik Halla?
Jak działają czujniki?
Gdzie są wykorzystywane czujniki Halla?
Was są ważne cechy czujników Halla?
Co to jest czujnik Halla?
Czujniki Halla, zwane także sondami Halla, obejmują różne elementy aktywne, które opierają się na efektach Halla nazwanych przez amerykańskich fizyków Edwin Hall: Efekt opisuje powstanie napięcia elektrycznego w przewodzie, gdy znajduje się on w polu magnetycznym, a jednocześnie przepływa przez prąd. Występujące napięcie można mierzyć przez element konstrukcyjny. Dzięki temu czujnik może być używany jako przełącznik elektryczny zarówno do pomiaru pól magnetycznych, jak i pola magnetycznego.
Jak działają czujniki?
Czujnik wykorzystuje efekt Halla, aby zmierzyć powstałe napięcie lub zareagować na pole magnetyczne. Budowa sondy jest podstawowym prostym urządzeniem: Składa się z małej płytki półprzewodnikowej i przyłączy zasilania, masy i wyjścia sygnału. Wyjście napięcia sygnału jest przeważnie połączone z wyjściem masy zasilania. Jeżeli półprzewodnik zostanie przekierowany przez natężenie, można ustawić sygnał przez wyjście. Oprócz standardowej formy istnieje jednak wiele innych formatów. Na przykład czujniki do bardziej złożonych zadań mają inne elementy, które zwiększają zdolność sondy do pracy, np. dzięki stabilniejszej emisji sygnału i które są dostosowywane do kształtu czujników.
Gdzie są wykorzystywane czujniki Halla?
Czujniki efektu Halla są ze względu na swoje proste działanie i jednoczesną szeroki zakres możliwości zastosowania, szerokie spektrum zastosowań. Zestaw ten obejmuje bezdotykowy przełączniki, do użytku jako obrotomierz lub w cyfrowy komutowaniu, a także komutację silników prądu stałego. Czujniki Halla znajdują się zatem w różnych urządzeniach przemysłowych. Są one również używane w sprzętach gospodarstwa domowego lub podczas prac hobbystycznych, np. w modelarstwie technicznym lub lutowaniu.
Jakie są ważne cechy przy zakupie czujników Halla?
Ze względu na szeroki zakres zastosowań, również wariancja dostępnych sond Halla jest bardzo duża. Aby znaleźć właściwy element dla państwa projektu, należy przestrzegać następujących kryteriów.
Zakres napięcia roboczego/zakres pomiarowy
Aby zagwarantować bezpieczne i fachowe użycie sond efektu Halla, dane eksploatacyjne czujnika są ważne. Należy przy tym uwzględnić przede wszystkim wskaźniki zakresu napięcia roboczego i zakresu pomiarowego. Napięcie robocze wskazuje, jak wysokie musi być napięcie, aby czujnik działał, z drugiej strony, jak wysokie może być, zanim dojdzie do jego uszkodzenia lub przestanie działać prawidłowo. Podobnie zachowuje się w przypadku zakresu pomiarowego. Wskazuje on, które napięcie czujnika może wysyłać jako sygnał.
Obudowa i wyjścia
W zależności od rodzaju czujnika kształt i obudowa są już wstępnie określone. Należy jednak zwrócić uwagę na niezbędne możliwości montażu, np. za pomocą kołnierzy montażowych. W przypadku mniejszych sond montaż może odbywać się również za pomocą wyjść. Należy przy tym wziąć pod uwagę, czy występują one w postaci np. wtyków, kabla lub połączenia lutowanego.
Biegunowość
Elementy efektu Halla mogą być wyzwalane dwubiegunowo lub bez efektu Halla. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy czujnik ma właściwą orientację biegunową w odniesieniu do bieguna północnego i południowego, czy też potrzebny jest dwubiegunowy czujnik, który można poluzować w obu biegunach.
Sygnał wyjściowy
Sygnał wyjściowy może być zarówno cyfrowy, jak i analogowy. W zależności od zastosowania konieczne jest jedno z dwóch: W przypadku niektórych czujników można wybrać jeden z dwóch rodzajów wyjścia, a w przypadku innych tylko jeden z nich. Ponadto można wybrać czujniki Hall - blokujący lub nieblokujący. Sondy zatrzaskowe zawsze wysyłają ten sam sygnał po aktywacji, natomiast czujniki niezatrzaskowe wysyłają sygnał tylko po aktywacji.
Te kryteria to zasadniczo istotne aspekty, których należy przestrzegać przy zakupie czujników Halla. Jednak z uwagi na różnorodność jest wiele
Możliwości zastosowania szereg innych czynników, które predestynują sondy do specjalnych zastosowań.