Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty na temat czujników ruchu, czujników PIR
Co to są czujniki ruchu i czujniki PIR?
Typowe dziedziny zastosowania:
Kryteria wyboru zakupu
FAQ - często zadawane pytania dotyczące czujników ruchu i czujników PIR
Co to są czujniki ruchu i czujniki PIR?
Dostępne na rynku czujniki ruchu PIR. P oznacza piroelektryczne lub pasywne, IR na podczerwień, a więc promieniowanie cieplne. W czujnikach wykorzystuje się piroelektryczny efekt niektórych kryształów: Jeśli w otoczeniu temperatura nagle się zmienia o ponad 4 stopni Celsjusza, zmienia się również ich potencjał elektryczny. Zmiana ta może być mierzona, dalej przetwarzany i używana jako „wyzwalacz” do uruchamiania elektronicznych przełączników przełączających.
Typowe dziedziny zastosowania:
Większość czujników PIR wbudowanych w czujniki ruchu, z reguły razem ze fotoopornikiem do pomiaru jasności i elektronicznym przełącznikiem. Ten drugi jest regulowany dla różnych okresów aktywacji i przełącza przepływ prądu np. do lamp żarowych, halogenowych, LED lub świetlówek. Również regulowana fotorezystor służy do sterowania czułości, dzięki czemu detektor działa na przykład tylko w ciemnym otoczeniu.
Czujniki PIR są również dostępne osobno. Umożliwiają one konstruowanie indywidualnych modułów sterujących reagujących na zmiany temperatury. Należą do nich na przykład automatyczne osuszacze rąk, wentylatory, obszerne oświetlenie, otwieranie drzwi oraz systemy alarmowe wyposażone w kamery na podczerwień.
Ponieważ czujniki PIR reagują na krótkotrwałe wahania temperatury, mogą być również używane jako detektory płomienia . Płomienie mają typową częstotliwość migotania między 1 Hz a 5 Hz, która jest stosowana w detektorach płomienia do sygnalizowania braku migotania. W ten sposób można rozszerzyć palniki gazowe lub olejowe o „system alarmowy z płomieniem”.
Czujniki PIR można również znaleźć w tak zwanych pirometrach , poręcznych urządzeniach, które można wykorzystać do pomiaru temperatur zbliżeniowych - na przykład w systemach grzewczych lub klimatyzacyjnych
Kryteria wyboru zakupu
Aby prawidłowo działać, czujnik ruchu i czujniki PIR muszą niezawodnie wykrywać różnice temperatury otoczenia. W tym celu gromadzone jest promieniowanie cieplne w taki sposób, aby z jednej strony pokrywała szeroki zakres poziomy, z drugiej zaś strony, aby skoncentrować się na czujniku. Zastosowanie specjalnych soczewek przepuszczalnych dla podczerwieni. W przypadku czujników ruchu elementy soczewek zajmują prawie całą przednią część, a w przypadku czujników PIR soczewka składa się z półokrągłymi nasadki.
Przy wyborze czujników ruchu i czujników PIR duże znaczenie mają następujące kryteria:
Kąt wykrywania
Należy zawsze podawać poziomy i pionowy obszar wykrywania, na przykład 40: 105 Gbit i 3 Gbit. W razie wątpliwości należy dobrać coraz większy kąt, ponieważ można go nakleić na taśmę nieprzepuszczającą podczerwonych kleju.
Zasięg
„Dużo pomaga bardzo” nie zawsze ma zastosowanie w tym przypadku, szczególnie jeśli czujnik ruchu lub czujnik PIR wykrywa obszary, które w ogóle nie powinny być monitorowane, takie jak chodniki lub ulice. Ponadto zazwyczaj podaje się tylko zasięg „na otwartej przestrzeni”, to znaczy w optymalnych warunkach i na otwartej przestrzeni. Z drugiej strony w pokojach przy instalowaniu detektorów lub czujników należy wziąć pod uwagę odbicie promieniowania cieplnego , a także zmianę źródeł ciepła . Należą do nich na przykład promienie słoneczne na skutek działania okna, które mogą ulec awarii na różne sposoby.
Napięcie robocze
Podczas gdy zasilanie czujników ruchu odbywa się zazwyczaj przez zasilanie sieciowe, należy zwrócić uwagę na zużycie prądu przez czujniki PIR zasilane baterią lub akumulatorem. Na szczęście czujniki PIR potrzebują prądów wµ zakresie a, niektóre są nawet niższe niż 10µ a, inne wymagają 150µ a i więcej.
Moc załączalna
Należy pilnie uwzględnić tę informację dla czujnika ruchu Oznacza to obciążenie, które detektor może przełączyć, tzn. Zwykle włączanie lamp . Bardzo dobre czujki mogą przełączać żarówki i lampy halogenowe wysokonapięciowe do 1000 w, a w przypadku innych źródeł światła, takich jak lampy fluorescencyjne, diody i niskonapięciowe lampy halogenowe, moc załączalna zwykle wynosi od 300 do 500 W.
Do użytku w pomieszczeniach zamkniętych oraz na zewnątrz
Czujniki ruchu do użytku zewnętrznego są zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych, najczęściej zgodnie z klasą ochrony IP54. 5 oznacza „pełną ochronę przed pyłem i ochronę przed osadami pyłu wewnątrz”, która w 4 r. jest „chroniona przed wodą rozpryskową”. Podczas instalacji w pomieszczeniach stopień ochrony nie odgrywa tak ważnej roli.
Elektronika sterująca
Czujniki PIR nie działają bez odpowiedniej elektroniki sterowania. W czujnikach ruchu i w niektórych czujnikach pojedynczych czujniki są już zainstalowane, ale niektóre czujniki można wyposażyć w małe i niedrogie płytki drukowane. Wymagają one tylko podłączenia do sieci (koniecznie należy zastosować środki ochrony przed dotykiem!) I pasywnego czujnika. Za pomocą dwóch potencjometrów cykl pracy odbiornika może być kontrolowany bezpośrednio na płytce drukowanej do mocy przełączania 1000 W, w zakresie od 10 sekund do 15 minut. Istnieje również fotorezystor do ustawiania progu zmierzchu w zakresie od 10 do 2000 luksów.
FAQ - często zadawane pytania dotyczące czujników ruchu i czujników PIR
Czy istnieją czujniki PIR bez soczewki?
Tak, jest. Ze względu na niewielką średnicę mniejszą niż 10 mm, nadają się one do ukrytego nadzoru, na przykład w otworze w ramie drzwi. Rezygnacja z soczewki idzie jednak w parze z bardzo małymi kątami wykrywania. Sygnał ruchu jest uruchamiany tylko wtedy, gdy człowiek lub zwierzę znajdują się bezpośrednio przed czujnikiem. „Klapka dla kota” jest typowym przykładem zastosowania.
W jaki sposób można chronić czujniki ruchu przed aktami wandalizmu?
Zasadniczo czujniki ruchu na zewnątrz są łatwo rozpoznawalne, dzięki czemu mogą służyć jako cel wandalizmu. W celu uniknięcia takiej sytuacji istnieje moduł z wbudowanym czujnikiem PIR, którego okno wejścia kończy się płasko wraz z powierzchnią montażową. Ukryty np. w murze, a przed czujnikiem dzięki tafli szkła przepuszczającej promieniowanie podczerwone, ten czujnik ruchu jest prawie niewidoczny.
Nasza praktyczna wskazówka
Jeśli elektronika sterująca nie jest wystarczająca, można wkomponować wsparcie komputerowe dla czujnika PIR, np. poprzez płytkę Arduino. Specjalne czujniki PIR wyposażają taką płytę w funkcje sygnalizujące, konfigurowalne i sterowane za pomocą oprogramowania.
Detektory ruchu z funkcją Bluetooth radzą sobie bez żadnego użycia rąk. W ich przypadku ustawienie odbywa się w prosty sposób przez smartfon lub tablet z systemem iOS lub Android jako system operacyjny. Można konfigurować poziom jasności, opóźnienie wyłączenia i kąt zakresu detekcji.