Wszystkie produkty
Porady
Siłowniki pneumatyczne zmieniające energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną, przeznaczone do napędów maszyn i urządzeń, sterowniczych układów automatyki oraz procesów technologicznych. Wybierz napędy pneumatyczne okrągłe oraz siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania marki Norgren i Univer.
Układy pneumatyczne są elementem wielu systemów przemysłowych. Wyjaśniamy budowę i działanie siłowników pneumatycznych, na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie i jakie zalety oferuje napęd pneumatyczny.
Pneumatyka jest wykorzystywana w niemal wszystkich obszarach przemysłu. Dotyczy to zarówno sektora spożywczego, jak i motoryzacyjnego. Systemy napełniania czy linie lakiernicze byłyby nie do zrealizowania w obecnej formie bez użycia sprężonego powietrza. Systemy pneumatyczne mają również ugruntowaną pozycję w medycynie, górnictwie, technologii kosmicznej i wielu innych sektorach i branżach.
Termin "pneumatyka" pochodzi od starogreckiego słowa pneuma, oznaczającego "wiatr". W systemach pneumatycznych sprężone powietrze jest wykorzystywane do wykonywania pracy mechanicznej. Jak to dokładnie działa? Aby skorzystać z pneumatycznego siłownika, najpierw trzeba wytworzyć sprężone powietrze. Zwykle realizuje to sprężarka, która zasysa powietrze z otoczenia i je kompresuje, osiągając ciśnienie od 6 do 40 barów w układzie.
Powietrze z otoczenia często zawiera zanieczyszczenia, takie jak olej, kurz czy pyłki. Przed doprowadzeniem go do układu pneumatycznego konieczne jest jego oczyszczenie, ponieważ zanieczyszczenia mogą uszkodzić maszyny. Oczyszczone powietrze jest następnie przesyłane przez sieć rur do poszczególnych urządzeń. W systemie znajduje się również zbiornik ciśnienia, który działa jako bufor i utrzymuje stałe ciśnienie w całej instalacji. Dzięki temu sprężarki uruchamiają się tylko wtedy, gdy ciśnienie w układzie spada. Tak przygotowane sprężone powietrze może zasilać na przykład siłowniki w fabrykach lub klucze pneumatyczne w warsztatach samochodowych.
1. sprężarka | 2. manometr | 3. termometr | 4. ciśnieniowy zawór nadmiarowy | 5. kurek odcinający | 6. przewód sprężonego powietrza o nachyleniu 1 - 2% | 7. dystrybucja sprężonego powietrza | 8. pośredni zbiornik magazynowy | 9. jednostka konserwacyjna | 10. zbiornik kondensatu | 11. kurki spustowe kondensatu
W pneumatyce występują różne rodzaje napędów, takie jak silniki pneumatyczne czy siłowniki. Budowa siłownika jest stosunkowo prosta: składa się on z cylindra, dwóch pokryw zamykających cylinder z obu stron oraz tłoczyska z tłokiem.
Siłowniki pneumatyczne można podzielić na podstawie konstrukcji, rodzaju ruchu lub funkcji. Do różnych typów należą siłowniki z tłoczyskiem, obrotowe, okrągłe, profilowe oraz membranowe. Ruch w siłownikach może być liniowy lub obrotowy, a funkcje dzielą się na jednostronnego i dwustronnego działania.
Siłownik jednostronnego działania ma jeden przyłącze powietrza. Gdy powietrze wpływa do cylindra, tłok wysuwa się z rury. Po uwolnieniu powietrza tłoczysko powraca do pozycji początkowej. Siłowniki tego rodzaju wytwarzają siłę tylko w jednym kierunku.
W siłownikach dwustronnego działania znajdują się dwa przyłącza powietrza. W zależności od tego, które z nich zostanie zasilone, tłok przesuwa się w jedną lub drugą stronę. Ponieważ siłowniki tego typu wytwarzają siłę w obu kierunkach, nazywa się je dwustronnego działania.
W środowiskach, które wymagają wysokiego poziomu higieny, doskonałym wyborem są siłowniki ISO wykonane ze stali nierdzewnej. Należy zadbać, aby skok siłowników i siłowników kompaktowych był odpowiednio dobrany do planowanego zastosowania. Wiele aplikacji wymaga również specjalnych konstrukcji siłowników pneumatycznych – na przykład do pracy w ograniczonej przestrzeni dostępne są kompaktowe modele. Istnieją także serie wyposażone w ciągły tłoczysko lub siłowniki bez tłoczyska.
W naszym sklepie internetowym oferujemy liczne produkty z zakresu pneumatyki, w tym rozwiązania dla niemal każdej potrzeby. Oprócz szerokiego wyboru siłowników tłokowych, wielopozycyjnych, zaciskowych i zatrzymujących, nasz bogaty asortyment obejmuje również akcesoria i części zamienne dopasowane do poszczególnych serii. W naszym sklepie dostępne są również różne siłowniki, takie jak siłowniki mieszkowe, membranowe i ćwierćobrotowe, a także siłowniki z prowadnicami. Znajdziesz tu również obrotowe stoły indeksujące, amortyzatory i szeroką gamę akcesoriów do chwytaków.
Systemy techniczne pracujące ze sprężonym powietrzem zasadniczo podlegają okresowym kontrolom co najmniej raz w roku dla wszystkich elementów istotnych dla bezpieczeństwa powyżej określonych wartości roboczych. Nie należy używać żadnych urządzeń lub komponentów systemu, które nie zostały przetestowane lub których okresy testowe zostały przekroczone. Maksymalny limit okresowych kontroli w wynosi 5 lat dla kontroli wewnętrznej i 10 lat dla testu wytrzymałości.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące siłowników pneumatycznych
Jakie są zalety pneumatyki?
Pneumatyczne siłowniki wyróżniają się przede wszystkim wyjątkową trwałością. Są odporne na różnorodne warunki środowiskowe oraz wibracje. Wykorzystanie sprężonego powietrza sprawia, że technologia ta jest wyjątkowo czysta, dzięki czemu idealnie sprawdza się w wymagających branżach, takich jak przemysł spożywczy, gdzie stosuje się ją do napędu i sterowania urządzeniami. W przypadku nieszczelności w układzie sprężonego powietrza wydostaje się jedynie powietrze, co eliminuje ryzyko zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do systemów hydraulicznych. Dodatkowo, przeciążenia w takich napędach zazwyczaj nie powodują uszkodzeń. Ciepło powstające podczas sprężania powietrza może być efektywnie wykorzystywane do ogrzewania. Co więcej, pneumatyczne siłowniki są bardziej ekonomiczne zarówno pod względem zakupu, jak i eksploatacji w porównaniu z hydrauliką.
Czym jest amortyzacja położenia końcowego siłownika pneumatycznego?
Tak zwane tłumienie położenia końcowego jest stosowane, gdy cylinder musi przemieszczać duże masy. Podczas gdy tłok cylindra pneumatycznego porusza się do tyłu, prędkość tłoka jest spowalniana przez tłok tłumiący w ostatniej części ścieżki.