Wszystkie produkty
Który laptop wybrać?
Współcześnie laptop stał się zwykłym komputerem i jest bardzo popularny ze względu na elastyczne możliwości zastosowania. Jest najważniejszym narzędziem pracy dla wielu osób w różnych zawodach. W sferze prywatnej, taki notebook służy do korzystania z mediów lub jako komunikator, za pomocą którego nawiązuje się i utrzymuje kontakt z krewnymi, przyjaciółmi i znajomymi. Zadania, z którymi muszą radzić sobie laptopy, są bardzo różnorodne, dlatego urządzenia te muszą spełnić określone wymagania techniczne. Aby znaleźć sprzęt odpowiedni dla własnych potrzeb, potencjalni nabywcy powinni jeszcze przed zakupem zastanowić się, do czego chcą używać swojego laptopa i z jakich aplikacji planują najwięcej korzystać.
Laptop nie musi być wyłącznie narzędziem do codziennej pracy w biurze.
Równie dobrze sprawdzi się w użytku domowym, a wzbogacony o większą wydajność – nawet do wymagających technicznie gier.
Dzięki takiemu rozróżnieniu można już z grubsza przeanalizować, czy dany sprzęt powinien mieć ponadprzeciętną wydajność, czy też być dodatkowo wyposażony (na przykład w kartę graficzną 3D).
Ogólnie rzecz biorąc, przy wyborze odpowiedniego laptopa ma znaczenie kilka czynników: moc obliczeniowa i pamięć RAM, wydajność grafiki, jakość wyświetlania, szybkość dysku twardego, interfejsy i połączenia, design i jakość wykonania. Do tego dochodzi odpowiedni system operacyjny i pojemność baterii.
Moc obliczeniowa laptopów
Moc obliczeniowa określa szybkość, jaką komputer może osiągnąć w realizacji swoich zadań. Jest to zauważalne np. w liczbie aplikacji działających równolegle.
Wydajność odgrywa również istotną rolę w zadaniach wymagających dużych mocy obliczeniowych, takich jak przetwarzanie grafiki o wysokiej rozdzielczości lub kompresja plików.
Procesory firm AMD i Intel oferują różne wersje dla notebooków w układzie PC; laptopy Apple, Chromebooki i tablety z systemem Windows są ograniczone do różnie wymiarowych procesorów Intela.
Pamięć laptopa
Wspomniana wydajność nie zależy tylko od głównego procesora. Kluczowy jest również rozmiar pamięci głównej. Jeśli pamięć RAM jest zbyt mała, może to spowolnić wydajność całego systemu, nawet jeśli zainstalowany jest potężny procesor. Większość obecnych notebooków PC oferuje od 4 do 16 GB pamięci RAM, przy czym notebooki dla graczy nigdy nie mają mniej niż 8 GB. Ogólna zasada brzmi: im więcej, tym lepiej.
Wydajność graficzna laptopów
W kwestii wydajności graficznej należy rozróżnić układ graficzny zintegrowany z procesorem głównym oraz procesory graficzne pochodzące od zewnętrznych producentów.
Za określeniem "Intel HD Graphics" kryje się mnóstwo wariantów pokładowego układu graficznego, które w zależności od wersji są dokładniej opisane w karcie katalogowej produktu. Wyświetlanie treści 3D, dzięki takim procesorom graficznym, jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie.
Natomiast dedykowane karty graficzne 3D są cenione przede wszystkim przez graczy, którzy chcą korzystać z wysokiej rozdzielczości grafiki 3D w nowoczesnych grach wideo. Procesory graficzne 3D są oferowane przez firmy NVIDIA (seria GeForce) i AMD (seria Radeon).
Poza grami, mogą one również zapewnić przewagę wydajnościową w zastosowaniach graficznych, na przykład w profesjonalnym projektowaniu graficznym i modelowaniu 3D.
Ekran laptopa
Wyświetlacz to podstawowy element laptopa. Chociaż do większości notebooków można podłączyć zewnętrzne monitory, to wbudowany ekran jest zwykle używany jako główny. Kupujący laptopy powinni z góry zastanowić się, jak duży powinien być wyświetlacz. Większe monitory lepiej sprawdzą się w przypadku zastosowań multimedialnych i gier komputerowych, ale wymagają większej mocy. Dodatkowo wymiary i waga całego notebooka są przez to większe. Z kolei urządzenia z mniejszymi wyświetlaczami są łatwiejsze do przechowywania i zwykle mają dłuższy czas pracy baterii.
Wyświetlacze mogą być matowe lub błyszczące. Oferowane są wersje antyrefleksyjne. Matowe ekrany mają powlekaną powierzchnię, która rozprasza światło w różnych kierunkach. Dzięki temu redukowane są odbicia, a monitor może być używany również na zewnątrz (pod warunkiem, że jasność jest wystarczająca). Z kolei kolory i kontrasty wydają się mocniejsze na błyszczących wyświetlaczach, a ostrość obrazu jest bardziej intensywna. Monitory błyszczące świetnie sprawdzają się przy prezentacji zdjęć i filmów. Ich wadą jest to, że silnie uwidacznia się na nich kurz i odciski palców, czego konsekwencją jest częstsze czyszczenie.
Innymi ważnymi zmiennymi są luminancja i zależność kątowa wyświetlacza. Wysokiej jakości monitory mają zazwyczaj ekran IPS (In-Plane Switching). Minimalizuje to straty jakości wynikające ze zmian kąta widzenia w porównaniu z klasycznymi panelami TN (skręcone nematyczne). Dostępne są również laptopy z panelami OLED.
Większość wyświetlaczy notebooków jest oferowana w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Taka wartość jest wystarczająca dla większości aplikacji; dzięki temu również filmy mogą być wyświetlane w dobrej jakości. Dostępne są jednak modele o niższej rozdzielczości - 1366 x 768 pikseli lub 1600 x 900. Urządzenia z wyższej półki są wyposażone w monitory o wysokiej rozdzielczości od czasu wprowadzenia przez Apple wyświetlacza Retina. Obecnie dostępne są modele o maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Dzięki niej możliwe jest odpowiednie powiększenie wyświetlanego obszaru ekranu.
Dysk twardy w laptopie
Dysk twardy jest ważnym elementem całego systemu, jako centralne urządzenie do przechowywania danych. Oprócz pojemności pamięci masowej i bezpieczeństwa danych istotnym czynnikiem jest szybkość dostępu. Może on znacząco wpłynąć na szybkość działania komputera, a w niektórych przypadkach je spowolnić. W celu przyspieszenia wydajności systemu bez konieczności wdrażania poważnych modernizacji, od końca lat 2000 stosuje się dyski półprzewodnikowe (SSD). Pracują bez ruchomych części i umożliwiają krótszy czas dostępu i reakcji niż konwencjonalne dyski twarde. Dzięki temu możliwa jest szczególnie szybka praca. Jednak cena za GB dysków SSD jest znacznie wyższa niż tradycyjnych dysków twardych.
Ponieważ w codziennym użytkowaniu nie wymaga się wyjątkowo dużej ilości miejsca na dysku, może wystarczyć już dostępny na rynku dysk SSD o pojemności 256 GB. Jeśli potrzeba większych ilości danych, na przykład do archiwizacji zdjęć lub filmów albo gier wymagających dużej ilości pamięci, należy wybrać magnetyczny dysk twardy. Alternatywnie można połączyć zewnętrzną pamięć masową, taką jak dysk twardy USB, z wewnętrznym dyskiem SSD. Dostępne są warianty laptopów z dwoma gniazdami na dyski twarde. Z reguły dysk SSD jest łączony jako systemowy dysk twardy z dyskiem magnetycznym. Choć rozwiązanie to jest praktyczne, to jednak zwiększa rozmiary i wagę urządzenia.
Interfejsy
Znaczenie interfejsów w notebooku jest często niedoceniane. Na przykład niewystarczająca liczba dostępnych portów USB może mieć negatywny wpływ na codzienne użytkowanie: jeśli oprócz myszy i klawiatury do notebooka mają być jednocześnie podłączone inne urządzenia codziennego użytku, takie jak dysk twardy USB lub interfejs audio, konieczne może być tymczasowe odłączenie innych urządzeń.
Wśród standardów interfejsów w laptopach znajdują się m.in. złącze mikrofonowe i liniowe. Uniwersalnym stał się również interfejs HDMI, mniej popularne są natomiast porty mini i micro HDMI czy display i mini display. Port VGA można znaleźć tylko w kilku urządzeniach.
Większość notebooków oferuje czytnik kart SD, czasem także gniazdo micro SD. Standardem jest USB 2.0 i USB 3.0. Tymczasem wiele urządzeń jest zgodnych z wprowadzonym w 2013 roku standardem USB 3.1 i dopasowanym do niego portem USB-C, który umożliwia nie tylko wysoką prędkość przesyłania danych, ale także zasilanie o poborze mocy do 100 W.
WLAN jest standardowym wyposażeniem wszystkich urządzeń, choć dostępne tryby różnią się między sobą. Ponieważ większość routerów WLAN obsługuje wspólne tryby, użytkownik musi się o to martwić tylko wtedy, gdy ma specjalne wymagania dotyczące szybkości transmisji.
Dostępność połączeń LAN w laptopach zmalała, gdyż rozpowszechniona sieć WLAN na ogół czyni wariant przewodowy zbędnym. Bluetooth jest obecnie standardem, dzięki czemu można łatwo podłączyć odpowiednie urządzenia, takie jak głośniki czy zestawy słuchawkowe.
Konstrukcja i wykonanie laptopów
Ponieważ po zakupie laptopa raczej nie można go już modyfikować w sposób modułowy, należy wcześniej zastanowić się, jakie wymagania stawia się przed konstrukcją. Fizyczny rozmiar notebooka określa przekątna ekranu, która jest mierzona w calach. Dostępna oferta rozciąga się od 10,6-calowych notebooków do wariantów z 17,3 cala. Najczęściej spotykane rozmiary to 13" – 15". Im większe wymiary, tym urządzenie jest bardziej nieporęczne. Mniejsze modele oferują mniej miejsca na dodatkowe zintegrowane urządzenia, takie jak drugi dysk twardy. Zmniejsza się również przestrzeń dostępna dla dodatkowych połączeń.
Ponieważ laptop, w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, budowany jest jako urządzenie kompaktowe, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli uszkodzona jest tylko jedna część, to całe urządzenie musi zostać przywiezione do naprawy lub nawet wymienione, co czasem może trwać dość długo.
Wybór systemu operacyjnego
W zakresie oferty wariantu PC, a więc także dla notebooków do gier, popularne są przede wszystkim aktualne systemy Windows w różnych wersjach (jako warianty Home lub Pro). Notebooki Apple są dostarczane z aktualną wersją systemu MacOS. Chromebooki to specjalna odmiana, która działa w oparciu o własną dystrybucję Linuksa - Google Chrome OS. Przesuwa to procesy pracy komputera na aplikacje w chmurze, co sprawia, że sprzętowe wyposażenie własnego urządzenia schodzi na dalszy plan. Wybór zależy tu przede wszystkim od odpowiednich przyzwyczajeń użytkowników.
Akcesoria do laptopów
Firma Conrad oferuje szeroką gamę akcesoriów do laptopów. Należą do nich plecaki i inne torby, stacje dokujące umożliwiające nieskomplikowane podłączenie do infrastruktury biurowej, urządzenia antykradzieżowe, a także baterie i zasilacze.
Laptop gamingowe
Laptopy gamingowe to notebooki PC, które posiadają szczególnie mocny sprzęt i kartę graficzną obsługującą 3D. Wymiary i waga to czynniki drugorzędne w porównaniu z mocą obliczeniową i jakością grafiki.
Postawiono na wysoką wydajność, która może zagwarantować niezbędne zasoby dla obecnych gier komputerowych. Ze względu na duże wymagania przestrzenne potężnych układów graficznych, bardziej złożone koncepcje chłodzenia z dużymi wentylatorami i wreszcie większy wyświetlacz, większość laptopów dla graczy jest oferowana w formacie 17,3 cala.
Chromebooki
Chromebooki są mocno skoncentrowane na działaniach w chmurze. System operacyjny Google Chrome OS priorytetowo traktuje korzystanie z usług chmurowych i archiwizacji online. Oznacza to, że laptop jest używany bardziej jak terminal, który określa swój zakres funkcji poprzez możliwości hosta, czyli centralnej usługi serwerowej w Internecie. Chrome OS jest w zasadzie sprowadzony do przeglądarki internetowej Chrome, dzięki czemu każda aplikacja działa jako aplikacja internetowa. Dlatego nie trzeba instalować żadnego oprogramowania. Obowiązkowe jest jednak połączenie z Internetem, aby móc korzystać z pełnego zakresu funkcji urządzenia.
MacBooki Apple
MacBooki Apple, podobnie jak modele PC, stawiają na lokalne przetwarzanie danych. Ponieważ MacBooki są oferowane wyłącznie przez firmę Apple, są wyposażone wyłącznie w system operacyjny MacOS. Dalsze różnice można znaleźć w szczegółach wyposażenia.
Ogólnie mówi się, że komputery Apple są bardziej przyjazne dla użytkownika ze względu na mniej problemów z kompatybilnością i intuicyjne koncepcje obsługi. Można to wywnioskować z problemów ze stabilnością wcześniejszych systemów operacyjnych Windows w latach 90. Zarówno zaletą, jak i wadą, jest zamknięty charakter systemu Apple, który sprawia, że zewnętrzni producenci mogą integrować elementy sprzętowe dla komputerów Apple tylko w ograniczonym zakresie i na określonych warunkach. Minimalizuje to problemy z kompatybilnością i bezpieczeństwem, natomiast wybór dostępnych komponentów sprzętowych i rozszerzeń jest znacznie mniejszy w porównaniu z laptopami PC.
Tablety z systemem Windows
Tablety z systemem Windows to połączenie komputera typu tablet i notebooka. Ta klasa urządzeń opiera się na funkcjonalności komputera i łatwości obsługi tabletu. Dlatego sprzęty te mają ekran dotykowy; w niektórych urządzeniach można łatwo oddzielić klawiaturę od wyświetlacza, który pełni wtedy funkcję tabletu. Tablety z systemem Windows oferowane są w różnych wersjach: tak zwane pady działają jak tablety i można je podłączyć do klawiatury.
Convertibles z kolei są połączone z klawiaturą za pomocą zawiasów. Warianty znane jako detachables również posiadają podłączoną klawiaturę, ale można ją łatwo odłączyć.
Tablety z systemem Windows występują w rozmiarach od 8 cali do 14 cali. Wspólne cechy obejmują adapter WLAN, funkcję rysika i, w niektórych przypadkach, opcje telefonu komórkowego, takie jak łączność GSM, UMTS lub LTE.