Wszystkie produkty
Porady
Końcówki kablowe rurkowe, widełkowe, oczkowe, pinowe, a także końcówki tulejkowe umożliwiające profesjonalne połączenie przewodów i dokładne zakończenie żył. Wybierz odpowiednie złącza wciskane gwarantujące bezpieczeństwo, trwałość połączenia i odpowiednie działanie przewodów.
Złącza zaciskowe nadają się do łączenia kabli i połączeń komponentów. Posiadamy bogaty asortyment, a każde złącze jest przeznaczone do konkretnego zastosowania. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o złączkach zaciskowych - jakie są ich rodzaje i na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie.
Istnieje wiele możliwości podłączenia kabli ze złączami elementów konstrukcyjnych. Oprócz bezpośredniego lutowania lub stosowania wtyczek, często stosuje się złącza zaciskane. Istnieje wiele różnych złączek zaciskowych, które obejmują różne rodzaje połączeń.
Przewody pełne z pojedynczym drutem miedzianym mogą być wtykane bezpośrednio lub skręcane poprzez zagięcie oczka. Natomiast żyły przewodów giętkich muszą być zebrane w wiązki i mocno przymocowane przez złączki zaciskowe, aby zapewnić bezpieczne połączenie. Powstałe w ten sposób przyłącze na końcu przewodu może być teraz wpięte lub przykręcone.
Złącza zaciskowe umożliwiają bezpośrednie podłączenie do komponentów bez konieczności zmiany kierunku poprzez listwy zaciskowe lub systemy wtykowe. W przeciwieństwie do połączeń lutowanych, można je również szybko i bez pozostawiania śladów usunąć.
Zaciskanie odbywa się za pomocą specjalnych szczypiec zwanych zaciskarkami. Przeznaczone są one do różnych złączek zaciskowych. Istnieją również szczypce uniwersalne, w których należy jedynie zmienić wkładkę, aby pasowała do danego złącza zaciskowego. Zdecydowanie odradzamy zaciskanie za pomocą zwykłych szczypiec kombinowanych lub nawet szczypiec bocznych. W ten sposób nie uzyska się pewnego zacisku, a złącza mogą się poluzować lub zostać uszkodzone. W użyciu może to prowadzić do niebezpiecznych miejsc połączeń.
Istnieje szeroka gama złączek zaciskowych do różnych zastosowań. Ważne złącza zaciskowe to:
Końcówki kablowe
Końcówki tulejkowe tworzą osłonę wokół żył drutu, dzięki czemu można je przymocować do połączeń zaciskowych. Aby móc podłączyć dwa przewody do tego samego zacisku, zaleca się stosowanie tulejek podwójnych. Dwa przewody są ściśnięte pod nimi, a tym samym tworzą jedno połączenie.
Płaskie wtyczki i płaskie gniazda
Płaskie złącza są podłączane do płaskich gniazd. Te typy połączeń znajdują się w określonych elementach i mogą być podłączone za pomocą odpowiednich złączy zaciskowych.
Okrągłe wtyczki i okrągłe gniazda
Podobnie jak w przypadku złączy płaskich i wtyczek żeńskich wtyczki okrągłe są podłączane w tulejach okrągłych. W przeciwieństwie do złączy płaskich, które są używane głównie do złączy elementów konstrukcyjnych, złącza wtykowe służą również do rozłączalnego połączenia między przewodami.
Końcówki kablowe z trzpieniem
Podobnie jak w przypadku tulejek kablowych, końcówki kablowe są stosowane do połączeń zaciskowych. Jednak piny są bardziej wytrzymałe mechanicznie. Wymiary przekroju przewodu są zwężone wraz z trzpieniem - dzięki temu mniejsze połączenia zaciskowe mogą być obsługiwane przez te końcówki kablowe.
Końcówki kablowe oczkowe, rurowe i widełkowe
Za pomocą tych końcówek kablowych zaciska się przewody pod łbami śrub. Końcówki oczkowe przeznaczone są do bardzo cienkich przewodów. Stosowane są najczęściej do mniejszych przekrojów. Przewody wielodrutowe o niewielkiej liczbie żył można wyposażyć w rurkowe końcówki kablowe. Często używane są do przewodów o dużych przekrojach i przy wyższych obciążeniach mechanicznych. Widełkowe końcówki kablowe znajdują miejsce wszędzie tam, gdzie nie można całkowicie usunąć śruby. Widły połączenia są po prostu wsuwane pod spód, gdy śruba jest poluzowana.
Złącze doczołowe
Złącza doczołowe umożliwiają bezpośrednie połączenie dwóch przewodów o tym samym przekroju. Znajdują zastosowanie np. gdy przewody mają być solidnie połączone w miejscach raczej niedostępnych, takich jak kanały kablowe. Jeśli możliwa jest zmiana trasy przewodu lub kabla bez większego wysiłku, ten wariant jest zalecany. Złącza doczołowe są przeznaczone bardziej do napraw i nie powinny być od początku uwzględniane w nowym planowaniu.
Inne złącza zaciskane i akcesoria
Oprócz wymienionych tutaj rodzajów złączy zaciskanych istnieją również inne specjalne formy. W przypadku specjalnych przyłączy elementów konstrukcyjnych informacji należy szukać w danych podanych przez producenta.
Dostępne są praktyczne pudełka do przechowywania złączy zaciskanych, w których można je sortować. Dzięki dodatkowym tulejkom izolującym, na nieizolowane złącza można nałożyć zabezpieczenie przed przypadkowym dotknięciem.
W przypadku złączy zaciskowych należy zawsze zwracać uwagę na wielkość przekroju. Istnieją typy, które mogą być stosowane tylko w określonym przekroju przewodu. Inne dopuszczają określoną powierzchnię przekroju poprzecznego, która jest zwykle podawana w postaci wartości maksymalnej i minimalnej.
Wiele złączy zaciskowych jest izolowanych i nieizolowanych. Tutaj należy wybrać odpowiedni typ w zależności od celu. Zawsze trzeba decydować się na złączki izolowane, jeśli istnieje możliwość zetknięcia z napięciem. Izolowane końcówki przewodów zapewniają całkowitą ochronę przed dotykiem.
Złącza zaciskowe są dostępne pojedynczo w różnych rozmiarach lub jako zestaw. Zestawy składają się z wyboru różnych typów złączek zaciskowych lub zawierają różne rozmiary jednego rodzaju. W komplecie możemy znaleźć już zaciskarkę. Kodowanie kolorystyczne pozwala na rozróżnienie różnych rozmiarów przekroju.
Jeśli potrzebujesz więcej niż jedno złącze zaciskowe, możesz skorzystać z zestawów z szczypcami zaciskowymi. Jeśli planujesz użyć dużej ilości złączek zaciskowych, powinieneś użyć większych ilości i narzędzia do zaciskania z odpowiednimi wkładkami.
Oprócz wersji prostej, niektóre rodzaje dostępne są również jako złączki zaciskane pod kątem. Można je stosować w wąskich miejscach (np. w obudowach małych elementów), gdzie wersje proste już się nie mieszczą.
Złącza zaciskane służą do łączenia przewodów elastycznych z elementami konstrukcyjnymi. Połączenia te można łatwo ponownie rozłączyć i bez większego wysiłku podłączyć do złącza komponentu. Istnieje wiele różnych typów. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na przekrój, zastosowanie oraz rodzaj izolacji. Dla mniejszych aplikacji dostępne są zestawy, które często zapewniają odpowiednie narzędzia.