Wszystkie produkty
Porady
Wiertarki, wkrętarki, szlifierki, elektryczne narzędzia malarskie i narzędzia wielofunkcyjne są nie tylko obowiązkowym wyposażeniem profesjonalnego warsztatu, ale także nieocenionym wsparciem każdego majsterkowicza. Wybierz elektronarzędzia akumulatorowe i sieciowe znanych światowych marek: Bosch Professional, Fein, Dremel, Makita, Metabo, Toolcraft, Bosch Home and Garden.
Elektronarzędzia znacznie ułatwiają pracę. Na rynku jest dostępnych wiele ich rodzajów: znajdziemy zarówno wiertarki klasyczne, jak i ręczne piły tarczowe, frezy ścierne czy frezarki. W naszym poradniku przedstawimy najpopularniejsze elektronarzędzia wraz z opisem ich właściwego użytkowania.
Wiertarki i wkrętarki należą do podstawowego wyposażenia każdego majsterkowicza. Te pierwsze służą do wykonywania otworów w różnych materiałach.
Wiertarka udarowa to szczególnie wydajny model. Ma wbudowany mechanizm udarowy i pozwala na wykonanie otworów nawet w betonie. Dzięki wersji mini tego urządzenia możliwa jest precyzyjna praca również w małych przestrzeniach.
Z kolei rękodzielnicy i majsterkowicze do tworzenia otworów dla kabli czy rur w murze używają młotowiertarek. Wkrętarki akumulatorowe służą natomiast do wkręcania i wykręcania śrub. Narzędzia te są pomocne na przykład przy składaniu mebli.
Wtedy, gdy trzeba dokręcić śruby ze szczególnie dużym momentem obrotowym lub gdy należy poluzować zakleszczone wkręty, niezbędny będzie mocny klucz udarowy.
Frezowanie jest procesem produkcyjnym, polegającym na skrawaniu. Stosuje się go między innymi przy budowie mebli: do wykonywania wyżłobień używa się frezarki akumulatorowej.
Strugarki też zaliczają się do elektronarzędzi. W przeciwieństwie do frezowania, podczas strugania obrabiana jest cała powierzchnia przedmiotu. Proces ten jest wykorzystywany np. do wygładzania drewna.
Do najczęściej używanych pił elektrycznych należą ręczna piła tarczowa oraz wyrzynarka..
Piła tarczowa jest najczęściej używana przez stolarzy i cieśli do cięcia drewna. Z kolei wyrzynarka akumulatorowa służy do wykonywania wycięć w panelach drewnianych. Wyrzynarki są też zazwyczaj używane do robienia wycięć w blatach kuchennych na płytę grzewczą i zlewozmywak.
Przy zastosowaniu odpowiednich tarcz, oprócz drewna i tworzyw sztucznych można również skutecznie piłować metal. Inne popularne piły elektryczne to piły taśmowe, spiralne, szablaste i ukośne.
Jednak materiały nie mogą być cięte tylko za pomocą tarcz. Jeśli zależy nam na szczególnie precyzyjnej wycince, dobrym wyborem są wycinarki laserowe.
Elektryczne wycinarki do styropianu, które czysto tną kruche tworzywo, nadają się przede wszystkim do profesjonalnego wykonywania modeli.
Blachy i inne cienkie materiały mogą być dobrze obrabiane za pomocą elektrycznych nożyc.
Elektronarzędzia stały się niezbędne również do szlifowania. Szlifierki typu delta, taśmowe i mimośrodowe, służą do wygładzania powierzchni obrabianych przedmiotów. Przy pomocy odpowiedniej nasadki wiele z tych urządzeń można wykorzystać również do prac polerskich. Do grupy szlifierek należą też szlifierki kątowe i do cięcia. Są to urządzenia, którymi tnie się metale, łamie krawędzie i wykonuje prace szlifierskie.
W budownictwie wewnętrznym, na przykład do mocowania mat izolacyjnych lub folii ochronnych, stosuje się często zszywacze i gwoździarki.
Gwoździarka, w połączeniu z metalową taśmą perforowaną, służy również między innymi do mocowania rur systemu ogrzewania podłogowego do podłogi.
W majsterkowaniu i hobby bardzo popularne są za to pistolety do klejenia na gorąco.
Za pomocą tych elektronarzędzi można szybko stworzyć wytrzymałe połączenia na bazie kleju. Są idealne do prac rękodzielniczych i bez problemu można je stosować bez profesjonalnego przeszkolenia.
Istnieje jeszcze wiele innych elektronarzędzi, których nie można przypisać do żadnej z wymienionych wcześniej grup.
Należą do nich na przykład narzędzia pneumatyczne, które są zasilane sprężonym powietrzem przez kompresor. Wykonane w ten sposób klucze udarowe można znaleźć w prawie każdym warsztacie samochodowym – usprawniają np. wymianę opon.
Elektryczne systemy natrysku farby wykorzystuje się do malowania mniejszych części lub całych ścian. Z kolei dmuchawy na gorące powietrze używane są do oklejania pojazdów lub nadawania formy tworzywom sztucznym. Urządzenia te są również pomocne przy usuwaniu warstw farby.
Ponadto w naszym asortymencie znajdą Państwo elektronarzędzia do obróbki powierzchniowej stali nierdzewnej, a także mieszadła, obrabiarki i urządzenia wielofunkcyjne. Dostępne są również odpowiednie do danego modelu baterie i akcesoria.
Nasza rada: Wszystko zależy od baterii!
Wiele elektronarzędzi jest obecnie produkowanych w wersji zasilanej akumulatorem. Dostępne są na przykład akumulatorowe piły tarczowe i szlifierki. W przypadku profesjonalnie używanych wiertarek akumulatorowych, napięcie baterii nie powinno być mniejsze niż 12V; wysokiej jakości narzędzia oferują 18 lub 19V przy prądzie do 6 Ah. Przy zakupie miej na uwadze, że nie każda ładowarka umożliwia szybkie ładowanie.
Jakie są rodzaje zszywek do zszywaczy elektrycznych?
Wyróżniamy zszywki z cienkiego drutu, z drutu płaskiego, zszywki okrągłe i druciane. Te z cienkiego drutu są wykonane ze szczególnie drobnego materiału i zostały przystosowane do prac tapicerskich czy dekoracyjnych. Zszywki z płaskim drutem są znacznie bardziej wytrzymałe i mają szeroki grzbiet, który daje pewny chwyt i zapobiega rozerwaniu. Nadają się one do mocowania materiałów izolacyjnych lub papy. Za to zszywki okrągłe mogą służyć do szybkiego przytwierdzenia do ściany kabli, na przykład antenowych. Kołki druciane umożliwiają montaż listew przypodłogowych lub tylnych paneli mebli bez użycia gwoździ.
Jaki kompresor wybrać do prac z narzędziami pneumatycznymi?
Oprócz mocy i maksymalnego ciśnienia sprężarki, dużą rolę odgrywa objętość kotła. Wskazuje ona, ile sprężonego powietrza można tymczasowo zmagazynować. W sprzedaży można znaleźć modele, które są oferowane jako bezobsługowe. Są to kompresory, które nie wymagają uzupełniania oleju. Takie urządzenia wystarczą do sporadycznej pracy, ale przy dużym i długotrwałym obciążeniu sprężarki mogą się nagrzewać. W przypadku zastosowań profesjonalnych należy więc unikać tych modeli zwanymi bezobsługowymi.