Wszystkie produkty
Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Informacje na temat płyt głównych do komputera stacjonarnego
Płyta główna jest w pewnym sensie sercem komputera. Jest to płyta główna komputera, na którym zamontowane są elementy centralne poprzez podłączenie lub lutowanie. Informacje o rodzaju płyt głównych, które znajdują się na nich przy zakupie oraz o was należy poznać w naszym poradnictwie.
Was jest płyta główna?
Funkcje płyty głównej
Rodzaje płyt głównych
Kryteria zakupu płyt głównych - co jest ważne?
Nasza wskazówka: Uwaga, ryzyko zwarcia!
FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat płyt głównych
Co to jest płyta główna?
Płyta główna, zwana również płytą główną komputera. Oznacza to, że montowane są na niej ważne elementy istotne dla funkcjonalności komputera. W przypadku zakupu gotowego komputera płyta główna jest już zawarta w zestawie. Dla jakiego typu lub modelu jest to ważne, aby móc ocenić, czy komputer spełnia swoje wymagania oraz jakie są możliwości późniejszego jego wyposażenia. Zbuduj swój komputer samodzielnie, płyta główna należy do nieodłącznymi pojedynczymi elementami, które muszą zostać przez nią zainstalowane. Dokonując wyboru, ważne jest, aby upewnić się, że format płyty jest odpowiedni dla twojego urządzenia, tj. Może być umieszczony w obudowie. Ponadto należy od początku wziąć pod uwagę, że późniejsze rozszerzenia, które mogą być interesujące dla Ciebie, można wykonać za pomocą płyty głównej. Dotyczy to gniazd i możliwości podłączenia płytki drukowanej.
W naszym sklepie internetowym możesz wybrać spośród szerokiej gamy płyt głównych do użytku prywatnego i profesjonalnego. Poniżej znajdują się informacje na temat tego, co dokładnie należy zwrócić przy zakupie oraz jakiego rodzaju główne płytki drukowane są dostępne dla nas.
Funkcje płyty głównej
Gniazdo procesora znajduje się na płycie głównej, tj. Gniazdo dla jednostki centralnej komputera, CPU ( Central Processing Unit ). Charakter procesora jest istotnym elementem w odniesieniu do wydajności komputera. Jeśli aktualizacja ma być przeprowadzona lub konieczna jest wymiana ze względu na uszkodzenia, można ją łatwo wymienić, jeśli jest ona zamontowana na podstawie na płycie głównej. Ponadto na płycie głównej znajdują się między innymi chipset, gniazda pamięci ram (ram), sloty na karty wtykowe (PCI, PCI Express, np. do wyposażania komputera w kartę graficzną) i różne złącza umożliwiające podłączenie urządzeń peryferyjnych.
Rodzaje płyt głównych
Nasza oferta płyt głównych dla komputerów jest bogata i wytrzymuje modele, które są odpowiednie do każdej potrzeby. Asortyment można sortować między innymi według producenta lub marki, według dostępnego gniazda CPU i według celu, aby szybko uzyskać przegląd odpowiednich produktów. W zależności od rodzaju gniazda CPU wynikają między innymi następujące kategorie płyt:
1151 und 1151v2
Modele należące do tych kategorii posiadają rdzeń procesora 1151 (wprowadzony w 2015 r.), który nadaje się do procesorów Intel, zwłaszcza CPU o architekturze Skylake, Kaby Lake i Coffee Lake, która ma architekturę mikroprocesora generycznego. Płyty główne sporządzono w Brukseli v2, z serii 300, która zawiera zmienione połączenia i nadaje się do Intel Core 8. I 9. Generacja. Płyty główne 1151 są wyposażone w podstawę serii 100 lub 200 do 6 i 7. Generacja.
Intel 2066
Rdzeń procesora 2066 został wprowadzony w 2017 r. i jest przeznaczony do procesorów Intel z mikroarchitekturą kaby Lake i Skylake. Płyty główne Intel 2066 są używane między innymi do komputerów PC do gier.
AM4
Ta baza AMD obsługuje pamięć DD4 was, co umożliwia większą szybkość taktowania i odpowiednio wyższą szybkość transmisji. Oferuje miejsce na procesor CPU lub APU (Accelerated Processing Unit, niemieckie jednostki przyspieszające) i może być używana na płytach głównych do komputerów wielu klas mocy i cen; komputery stacjonarne mogą być używane na płyty główne AM4.
Ponadto istnieją oddzielne kategorie płyty głównej w odniesieniu do współczynnika kształtu płytki:
ATX i micro ATX
ATX (Advanced Technology Extended) oznacza powszechnie stosowany współczynnik kształtu płyt głównych na komputerach stacjonarnych, wprowadzony przez Intel w 1996 r. i nadal powszechnie stosowany. Płyty ATX mają wymiary 305 x 244 mm, płyty główne Micro ATX mierzą 244 x 244 mm. Wiele obudowa do komputerów oferuje miejsce dla różnych wariantów.
Mini ITX
W szczególności nadają się do bardzo kompaktowych kształtów obudowy, małe płyty główne Mini-ITX o wymiarach 170 x 170 mm. Mimo niewielkich wymiarów płyty te mogą być w pełni zainstalowane w komputerach dużej mocy, ponieważ wydajność komputera nie zależy od wielkości płyty głównej, ale od wyposażenia w elementy konstrukcyjne i możliwe jest użycie procesorów Highend w modelach mini-ITX.
FM2+
Jest to również rdzeń procesora AMD, który jest stosowany od 2013 r. i obsługuje różne CPU, na przykład modele z serii Kaveri z mikroarchitekturą Steamroler. Płyty główne z gniazdem FM2+ są raczej zaorowane w segmencie niskich cen.
TR4
Płyty główne z gniazdem TR4 AMD nadają się do procesorów CPU serii Threadripper, które znajdują się w obszarze Highend. Te płyty główne są przystosowane do pracy pod wysokimi wymaganiami, szczególnie w przypadku gier.
Płyty główne z serwerem
Serwer, o ile jest mowa o sprzęcie, jest ostatecznie również „tylko” komputerem, który, podobnie jak każdy inny komputer w obszarze komputerów stacjonarnych, potrzebuje płyty głównej. Płyty główne z serwerem zostały dostosowane do specjalnych wymagań stawianych na serwerach. Na przykład dostępna jest odpowiednia podstawa dla procesorów serwerów. Duża szybkość pracy, duża pamięć robocza, odpowiednie interfejsy do podłączenia innych komputerów i wysoka niezawodność w pracy ciągłej są ważne dla serwerów, podczas gdy na przykład wydajność grafiki nie odgrywa żadnej roli, więc nie jest wymagane gniazdo kart graficznych.
Kryteria zakupu płyt głównych - co jest ważne?
Kupując płytę główną, ponieważ jej stary komputer jest uszkodzony lub chce się złożyć nowy komputer, nie kupuj oczywiście tylko jednej płytki drukowanej – byłoby to również zaskakujące, biorąc pod uwagę ceny aż do wysokiego trzycyfrowego obszaru. Zamiast tego otrzymują Państwo częściowo wyposażone płyty główne, które w razie potrzeby można wyposażyć w inne elementy sprzętowe. Zastosowanie komputera ma zasadnicze znaczenie dla wyboru płyty głównej, tzn. czy jest to komputer, który jest wyłącznie komputerem roboczym do chowania poczty e-mail i edytowania tekstu, czy też komputer do gier, na którym chce się grać graficznie kosztownym grą lub zażyć inne treści multimedialne.
Ważnymi kryteriami są istniejące gniazdo CPU , ponieważ procesor ma istotny wpływ na szybkość pracy i wydajność komputera, wbudowany chipset , ewentualnie wbudowane karty graficzne i wsparcie nowoczesnych technologii przyspieszenia komputera (np. obsługa DDR4 lub wyższa). Należy przy tym zwrócić uwagę na możliwości podłączenia dodatkowych części wewnętrznych, kart i urządzeń zewnętrznych. Na przykład powinny być dostępne wystarczające interfejsy USB (najlepiej USB 3), LAN i WLAN, złącza audio , złącza dla monitorów, takie jak HDMI i/lub DVI, oraz interfejsy SATA i M.2 do podłączenia dysków twardych.
Nasza wskazówka: Uwaga, ryzyko zwarcia!
Z zasady montaż płyty głównej w komputerze nie jest utrudniony, jednak należy postępować ostrożnie, ponieważ jest to delikatna elektronika, która w przypadku nieprawidłowego użytkowania może łatwo uszkodzić ją. Zdecydowanie zaleca się - nie tylko podczas instalowania płyty głównej, ale w rzeczywistości za każdym razem, gdy manipulujesz wewnątrz komputera - aby podjąć środki w celu ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi, np. Używając paska uziemiającego, aby zapobiec wyładowaniu elektrostatycznemu. Ponadto należy uważać, aby płyta główna nie przylegała bezpośrednio do obudowy lub nie stykała się z nią, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zwarcia i utrudnień w chłodzeniu. Praktyczne elementy dystansowe, które często znajdują się w zestawie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat płyt głównych
Jakie są gniazda procesora?
Jeśli chcesz użyć nowego procesora, ważne jest, aby wiedzieć, który cokół procesora znajduje się na płycie głównej. Z kolei ważne jest, aby wiedzieć, która płyta główna jest dla Ciebie dostępna. W celu sprawdzenia, istnieje (częściowo bezpłatne) oprogramowanie do analizy. Gdy znasz model, szybko znajdź go za pomocą krótkiego poszukiwania online (na przykład po stronie producenta), która z nich jest obecna i która z procesorów jest odpowiednia.
Komputer się nie uruchamia, co zrobiłem źle podczas instalowania płyty głównej?
Czy gwarantowane jest zasilanie? Po skończonej pracy należy ponownie przełączyć włącznik zasilania. Jeśli nie ma to miejsca, należy sprawdzić, czy płyta główna jest prawidłowo zamontowana, tzn. czy na przykład wtyczka ATX jest podłączona do zasilania płytki drukowanej. Zawsze pamiętaj: Zanim otworzysz obudowę i rozpoczniesz powstanie wewnętrznego rynku komputera, należy koniecznie odstawić zasilanie.
Co to jest chipset?
Chipset składa się z wielu połączonych obwodów, które wykonują określone zadania. Chipset PC jest czymś więcej niż żyłki płytki, ponieważ łączy w sobie wbudowane komponenty komputera i zapewnia płynną komunikację wszystkich elementów. Który chipset jest zamontowany, określa elementy, które mogą być użyte oraz jakie technologie są obsługiwane, dlatego przy wyborze płyty głównej należy koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie inne elementy mogą być używane. Poza tym chipset ma duży wpływ na wydajność komputera, ponieważ steruje on połączeniem pomiędzy procesorem CPU, ram i innymi elementami.