Wszystkie produkty
Modelarstwo kolejowe - idealne hobby dla całej rodziny
Koleje modelarskie to bardzo stara zabawka, która inspirowała już naszych przodków i nadal cieszy się dużą popularnością. Historia kolejki modelarskiej sięga XVIII wieku i ma swoje początki w Anglii. Pierwszy eksperymentalny model został stworzony przez angielskiego inżyniera Williama Murdocka. Trafił do sklepów z zabawkami dopiero wiek później, ale już wtedy cieszył się dużym powodzeniem. Od tego czasu jego popularność nie uległa zmniejszeniu, zachwyca młodych oraz starszych i jest stale rozwijany pod względem technicznym. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej kolejki.
Model kolejowy jest wierną repliką prawdziwego pociągu w miniaturowym formacie. Proste modele składają się z układu torowego i lokomotywy. Większe wersje posiadają kilka torów, pociągi, wagony, miniaturowe stacje, drzewa, łąki, małe figurki i wiele innych.
Pociągi modelarskie dostępne są w wielu rozmiarach - od małych modeli walizkowych, przez układy wielkości stołu, po ogromne egzemplarze, które zajmują cały pokój. Kolejki mogą być napędzane ręcznie, ale też częściowo lub całkowicie automatycznie. Zautomatyzowane modele są zwykle obsługiwane za pomocą panelu sterowania.
Jak działa cyfrowa makieta kolejowa?
Klasyczne kolejki modelarskie wykorzystują dwa przewodniki, między którymi występuje napięcie. Przewody są podłączone do silnika modelu lokomotywy, która dzięki temu zostaje wprawiona w ruch. W tym przypadku mówimy o analogowych modelach kolejek.
Cyfrowe koleje modelarskie również wykorzystują dwa przewodniki, ale używają ich jako magistrali danych energetycznych. Tutaj polecenia sterujące są wplecione w postaci zakodowanych sygnałów. W zależności od producenta modelu kolejowego istnieją różne protokoły kodowania sygnałów. Oceny dokonują tzw. dekodery, które znajdują się wewnątrz lokomotywy. Cyfrowe modele kolejek otwierają nowe możliwości, np. sterowanie urządzeniami stacjonarnymi.
Koleje modelarskie różnią się w zależności od różnych skal i wymiarów. Jeśli posiadasz już makietę i chcesz ją rozbudować, powinieneś zatem upewnić się, że nowe akcesoria, takie jak pojazdy, budynki, tory, sygnalizacja świetlna i wagony, również pasują do skali istniejącej makiety kolejowej. Typowe skale i to 1, G, H0, N, TT i Z.
Najbardziej rozpowszechnioną jest H0. W Conrad znajdziesz w tej kategorii wyjątkowo dużo miniaturowych budynków, torów, sygnalizacji, wagonów, pociągów, pojazdów i figurek.
Ponadto rozróżnia się różne systemy napędowe dla modeli kolejek. Z jednej strony mamy modele, które są napędzane ręcznie lub za pomocą nakręcanego zegara. Rzadziej spotykane są makiety działające na zasadzie spalania, czyli z prawdziwą parą, benzyną lub olejem napędowym. Najpopularniejszym sposobem wprawienie kolejki w ruch jest zdecydowanie napęd elektryczny.
Rozstaw torów | Skala | Rozstaw kół |
---|---|---|
Tor G | 1:22,5 | 45 mm |
Tor 1 | 1:32 | 45 mm |
Tor H0 | 1:87 | 16,5 mm |
Tor TT | 1:120 | 12 mm |
Tor N | 1:160 | 9 mm |
Tor Z | 1:220 | 6,5 mm |
Najważniejszym kryterium przy zakupie modeli kolejek jest skala. Zwłaszcza osoby, które posiadają już jakieś przedmioty, powinni zadbać o to, by nowe części miały ten sam nominalny rozmiar. W Conrad znajdziesz praktyczne zestawy startowe, jak również wiele pięknych akcesoriów, które sprawią, że Twoja kolej modelarska będzie wyjątkowa.
Najważniejsze elementy, o których warto pamiętać przy zakupie modeli kolejek
- Model kolejowy to mała, elektrycznie lub ręcznie sterowana replika prawdziwego pociągu. Porusza się po szynach i jest zazwyczaj osadzony w indywidualnym krajobrazie za pomocą innych akcesoriów.
- Kolejki modelarskie występują w wielu rozmiarach i z różnymi rodzajami napędu. Najpopularniejsze odtwarzają swoje prawdziwe wzory w skali 1:87 i są napędzane elektrycznie.
- Przy zakupie nowego produktu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie części były w tej samej skali. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że poszczególne elementy będą do siebie pasowały i estetycznie prezentowały się na makiecie.
Skala
Jeśli jesteś fanem modelarstwa kolejowego i nie masz jeszcze podstawowego zestawu, najlepiej zdecydować się na wariant w skali H0. Ta wielkość nominalna jest najbardziej rozpowszechniona. Możesz wybierać spośród wielu różnych kolejek, systemów torowych i innych elementów modelarskich. Każdy, kto posiada już model kolejowy w innym rozmiarze, również ma w czym wybierać w Conrad. Oferujemy akcesoria kolejowe dla skali 1, G, N, TT, Z i oczywiście dla H0.
Budowa terenu, budynków i figurek
Twoja makieta kolejowa staje się naprawdę niezwykła i niepowtarzalna dopiero wtedy, gdy zostanie z pietyzmem osadzona w odpowiednim otoczeniu.
W naszym asortymencie można znaleźć takie materiały, jak podłoża, podsypki, kostki brukowe lub łąki, tunele, łuki, strukturalne kawałki skalne i wiele innych. Wprowadź do zabawy naturę za pomocą miniaturowych drzewek, żywopłotów i krzewów. Dzięki pomysłowym zestawom budowlanym możesz nadać swojej makiecie kolejowej indywidualny charakter i na nowo interpretować krajobraz.
Znajdziecie tu zimowe warsztaty pokryte śniegiem, letnie domy, hotele, bary, sklepy motocyklowe, hangary i wiele innych. Małe figurki sprawią, że Twój model kolejowy będzie idealny. Niezależnie od tego, czy chcesz przedstawić własną rodzinę, czy przenieść makietę kolejową do innej epoki, u nas znajdziesz rozwiązania w różnych odsłonach.
Zestawy dla początkujących i profesjonalne modele kolejowe
Jeśli właśnie odkryłeś koleje modelarskie jako nowe hobby, możesz sięgnąć po jeden z praktycznych i wspaniale skomponowanych zestawów. Zwróć uwagę na to, co wchodzi w skład opakowania.
Dostępne są zarówno mniejsze, niedrogie pakiety startowe, jak i bardziej rozbudowane, droższe. Elementy zestawów to najczęściej lokomotywa, różne wagony, tory, punkty, skrzynka przyłączeniowa i zasilacz impulsowy.
Elektronika modelarska
Najpopularniejszym rodzajem napędu dla modeli kolejek jest elektryczny. Do swojej kolejki można dokupić wiele różnych modułów dodatkowych z zakresu techniki świetlnej i sygnalizacyjnej, elektroniki dźwiękowej, prawdziwych wytwornic pary i dymu oraz elektroniki oświetleniowej. Wspaniałe modele dodatkowe sprawiają, że Twoja makieta wygląda wyjątkowo autentycznie dzięki światłu, dźwiękom i unoszącemu się dymowi.
Nasza praktyczna rada: zmień swój krajobraz w zimową krainę czarów
Święta tuż tuż i chcesz nadać swojej makiecie kolejowej zimowy wygląd? Przejrzyj nasz asortyment i daj się oczarować ośnieżonym domom, figurkom leśnych zwierząt i sztucznemu śniegowi.
Jakie dekodery stosuje się w modelach kolejek?
Dekoder kolejowy to element cyfrowego sterowania modelami. Przekształca cyfrowe polecenia sterujące w polecenia dla obwodów analogowych. Istnieją różne protokoły kodowania sygnałów. Dekoder musi być zawsze zgodny ze stacją dowodzenia, w przeciwnym razie nie można zdekodować sygnałów cyfrowych. Dwa główne systemy dekoderów to DCC i Märklin-Motorola. Niektóre stacje dowodzenia potrafią dekodować oba systemy, a inne nie. Przy zakupie dekodera zwróć uwagę na to, jakie sygnały może przetwarzać stacja dowodzenia.
Na jakich producentów modeli kolejowych warto postawić?
Sprawdzeni producenci modeli kolejowych to Märklin, Piko i Roco. Ponadto istnieje wielu innych marek, które również budują wysokiej jakości modele. Szczególnie w przypadku akcesoriów do makiet kolejowych liderami rynku są Brekina czy Noch.
Jakie modele torów kolejowych są dostępne?
Istnieją modele torów kolejowych w różnych rozmiarach. Większe odwzorowują swoje prototypy w skali 1:22,5. Szczególnie małe miniaturowe kolejki mają skalę 1:220. Poszczególne tory mają różne oznaczenia takie jak 1, 2, G, H0, TT, N czy Z. Najpopularniejszą skalą kolejki modelowej jest H0.
Nasza praktyczna rada: Używaj naturalnych materiałów
Jeśli chcesz w prosty, naturalny i szybki sposób urozmaicić swoją makietę kolejową, możesz również użyć małych kamieni, mchu lub innych naturalnych materiałów z lasu czy ogrodu. Podczas dekorowania zwróć uwagę, aby żadne elementy nie wpadły na tory i nie utrudniały kursowania pociągów. Ponadto produkty naturalne nie powinny sprawiać wrażenia zbyt topornych, dużych i nieporęcznych w stosunku do miniaturowej kolejki.
Szukasz swojego pierwszego zestawu do budowy makiety kolejowej lub jesteś osobą posiadającą rozległą wiedzę i chcesz rozbudować swoją istniejącą kolejkę? Przede wszystkim upewnij się, że wybierasz odpowiedni rozmiar nominalny, ponieważ istnieje wiele różnych skal. Jeśli nie będziesz uważnie patrzył, szybko kupisz nowe figurki, które nie pasują do reszty makiety. Dla początkujących modelarzy najlepszym rozwiązaniem jest zakup jednego ze świetnych pakietów startowych popularnych producentów modeli kolejowych Märklin lub Piko.