Wszystkie produkty
Bezpieczniki służą do przerywania obwodów elektrycznych po przekroczeniu określonego natężenia prądu w danym czasie. Pełnią więc funkcję ochronną dla kabli i urządzeń. Jednocześnie zmniejszają ryzyko obrażeń u ludzi. Bezpieczniki nazywane są również zabezpieczeniami nadprądowymi, ponieważ chronią przewody i urządzenia przed tzw. prądem przetężeniowym, czyli gdy płynie większy prąd niż ten pożądany. Prądy przeciążeniowe, które mogą się zdarzyć, są spowodowane zbyt dużą ilością obciążeń lub zwarciem. Występują np. w wyniku przeciążenia poszczególnych odbiorników w obwodzie.
Ponadto bezpieczniki chronią przed dużymi prądami wywołanymi przez niezamierzone zwarcia, gdy napięcie między dwoma potencjałami zbliża się do zera z powodu zbyt małych rezystancji omowych. Efekt ten może wystąpić w wyniku wad urządzeń, takich jak przerwana izolacja, działanie wody, przegrzanie lub przeciążenie mechaniczne. Bezpieczniki chronią również kable przed prądami wadliwymi spowodowanymi błędnym przełączaniem.
W swojej podstawowej funkcji bezpieczniki mogą być rozumiane jako oporniki elektryczne, które są w stanie całkowicie przerwać przepływ prądu. Dzieje się tak, gdy prąd przekroczy zdefiniowany wcześniej próg i może być wykonany mechanicznie lub elektrycznie.
Bezpieczniki są stosowane praktycznie we wszystkich sieciach rozdzielczych, od szafek rozdzielczych w instalacjach przemysłowych i domowych, po małe obwody elektroniczne, a także w urządzeniach, czy pojazdach.
Bezpieczniki rozróżnia się według trzech kryteriów: prądu znamionowego, konstrukcji i charakterystyki zadziałania.
Prąd znamionowy bezpieczników zawsze odpowiada co najmniej poziomowi prądu roboczego wszystkich obciążeń podłączonych w sieci. W przypadku zastosowania bezpiecznika o niższym prądzie znamionowym, bezpiecznik zostałby uruchomiony, nawet jeśli nie wystąpiłyby prądy przetężeniowe. Układ nie byłby wtedy w pełni funkcjonalny. Prąd znamionowy waha się od niskiego zakresu miliamperowego do kilkuset amperów, w zależności od zastosowania.
Istnieją dwie popularne konstrukcje, w których produkowane są urządzenia zabezpieczające przed nadmiernym prądem:
- W przypadku bezpieczników, nadmiar prądu powoduje stopienie elementu przewodzącego i tym samym całkowite przerwanie przewodu. Do tego typu należą również bezpieczniki drobnoprzewodowe w urządzeniach, na przykład bezpieczniki samochodowe. Urządzenia te po jednokrotnym zadziałaniu należy wymienić, gdyż ulegają zniszczeniu w wyniku uruchomienia.
- Natomiast bezpieczniki z funkcją wyłącznika mogą być kilkakrotnie uruchamiane. Wyłączają one automatycznie obwody w przypadku przeciążeń, zwarć i prądów uszkodzeniowych. Mechanizmy wyzwalające odłączenie mogą mieć charakter termiczny, tzn. zadziałają w przypadku przeciążenia. Inne mechanizmy są elektromagnetyczne. W przypadku wyłączników, w każdej chwili możliwe jest również ręczne wyzwalanie, co jest szczególnie ważne w przypadku napraw i prac konserwacyjnych. Innym sposobem na wyzwolenie wyłącznika jest podłączenie specjalnych modułów, takich jak RCD. Tak zwane bezpieczniki samoresetujące to termistory PTC, które w wysokich temperaturach przyjmują wyższe wartości rezystancji, a następnie automatycznie przerywają przepływ prądu powyżej określonej wartości. Przewodność zostaje przywrócona zaraz po ostygnięciu elementu.
Charakterystyka działania każdego bezpiecznika jest podana bezpośrednio na produkcie za pomocą określonych oznaczeń i dostarcza informacji o uruchomieniu przeciążeniowym i zwarciowym, każde w zakresie prądu i czasu. Wspólne typy znormalizowane są oznaczone następującymi literami:
B: Oznaczenie dla standardowych zabezpieczeń linii.
C:Ten typ jest stosowany w obwodach o większych prądach rozruchowych, takich jak maszyny.
D: Bezpieczniki typu D są stosowane w obwodach o dużym obciążeniu indukcyjnym lub pojemnościowym, na przykład w kondensatorach lub transformatorach.
E: W wyłącznikach głównych SLS stosuje się bezpieczniki "Exakt".
Z: Bezpieczniki z oznaczeniem Z mają wysoką impedancję sieciową i służą jako ochrona dla półprzewodników.
K: Oznaczenie K określa w bezpiecznikach "siłę" i jest stosowane przy wysokich prądach rozruchowych. Posiadają one czuły zwalniacz przeciążeniowy.
Ponadto bezpieczniki posiadają różne charakterystyki, które dostarczają informacji na temat wymagań stawianych urządzeniu ochronnemu, a także wydajności danego elementu. Zasadniczo rozróżnia się bezpieczniki wolnoprzelotowe i szybkoprzelotowe, przy czym szybkość reakcji danego elementu jest wskazywana przez indywidualną charakterystykę prądowo-czasową, którą można znaleźć w karcie katalogowej. To, czy jest to bezpiecznik wolnoprzelotowy czy szybkoprzelotowy, zależy od prędkości działania i tolerancji elementu. Inne cechy, które są podawane dla każdego typu bezpiecznika i różnią się w zależności od przeznaczenia, to napięcie znamionowe, prąd znamionowy, prąd upływu i minimalny prąd wyłączający.
Bezpieczniki dostępne w naszym sklepie internetowym są zróżnicowane pod względem konstrukcji i zastosowania. W naszym asortymencie znajdą Państwo urządzenia nadprądowe i odpowiednie akcesoria do różnych celów w następujących kategoriach:
Bezpieczniki drobnoprzewodowe
Bezpieczniki drobnoprzewodowe są również znane jako bezpieczniki GS i są instalowane jako elementy ochronne w urządzeniach. Należą do grupy narzędzi, które po zadziałaniu należy wymienić, ponieważ przewodzący przewód topi się i w ten sposób przerywa przepływ prądu.
Bezpieczniki samochodowe i podstawy bezpieczników
Bezpieczniki samochodowe występują jako bezpieczniki płaskie oraz torpedo i służą do ochrony elektryki samochodowej.
Podstawy bezpieczników samochodowych to urządzenia, które pełnią rolę uchwytów dla tych narzędzi, dopasowanych do ich modelu.
Minibezpieczniki
Bezpieczniki mogą też występować w wersji mini. Są to małe elementy o niewielkich wartościach prądu znamionowego w zakresie miliamperów lub niskich cyfr amperów, które są stosowane np. w obwodach mikrokontrolerów.
Bezpieczniki wielorazowe
Są to bezpieczniki samoresetujące, które mają dużą rezystancję po nagrzaniu i małą rezystancję po wystygnięciu, dlatego przerywają przepływ prądu tylko w wysokich temperaturach.
Bezpieczniki fotowoltaiczne
Bezpieczniki fotowoltaiczne to bezpieczniki NH (niskonapięciowe bezpieczniki dużej mocy), specjalnie zoptymalizowane do stosowania w systemach fotowoltaicznych.
Uchwyt bezpiecznika
W kategorii „Podstawy bezpieczników” znajdziesz narzędzia takie jak podstawy do tych urządzeń i osłony do wszystkich typów bezpieczników w ofercie.
Bezpieczniki temperaturowe
Bezpieczniki temperaturowe zadziałają, gdy tylko zostanie przekroczona określona temperatura w obwodzie.
Bezpieczniki w szafie rozdzielczej
Bezpieczniki do szaf dystrybucyjnych obejmują bezpieczniki NH do sieci niskiego napięcia, RCD, a także wyłączniki miniaturowe i inne wersje, które są instalowane w szafach dystrybucyjnych.
Rada praktyczna:
Jeśli funkcjonujący obwód zostanie przerwany, najprawdopodobniej przepalił się bezpiecznik. W przypadku bezpieczników z korpusem szklanym na pierwszy rzut oka można rozpoznać przecięty przewód bezpiecznikowy; w przypadku wersji ceramicznych kabel zwykle nieco wystaje. Wyzwolone urządzenie można rozpoznać po zmienionej pozycji wyłącznika.
Jeśli stan bezpiecznika jest niejasny (na przykład dlatego, że w przypadku bezpieczników nie widać przewodu), można ocenić stan urządzenia za pomocą testera ciągłości.
Jeśli bezpiecznik przełączalny przepali się z niewyjaśnionych przyczyn, należy go wymienić i wstawić identyczny element. Możliwe, że okres eksploatacji bezpiecznika został przekroczony i to jest przyczyną fałszywego zadziałania.
Na co należy zwrócić uwagę przy obsłudze bezpieczników?
W celu prawidłowego spełnienia wszystkich środków bezpieczeństwa przy obsłudze obwodów elektrycznych, należy je wyposażać wyłącznie w przeznaczone do tego celu bezpieczniki. Ponadto, prace przy obwodach powinny być wykonywane wyłącznie przez przeszkolony personel specjalistyczny.
Bezpieczniki nigdy nie powinny być naprawiane lub pozostawione po zadziałaniu, lecz wymieniane na nowe. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie bezpieczeństwa.
Który bezpiecznik służy do czego?
To, jakie bezpieczniki stosuje się w skrzynce rozdzielczej, w obwodzie miniaturowym i w innych instalacjach, zależy od różnych czynników. Zasadniczo wymagane parametry bezpiecznika to obciążalność prądowa, charakterystyka zadziałania i bezwładność, napięcie znamionowe, prąd znamionowy, prąd upływu i minimalny prąd wyłączenia.
Jaka jest żywotność bezpieczników?
Bezpieczniki po przepaleniu ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu i w każdym przypadku muszą być wymienione. Bezpieczniki przełączalne mają cykle życia określone przez odpowiedniego producenta w operacjach przełączania. Mogą one sięgać do zakresu pięciocyfrowego.