Wszystkie produkty
Samodzielne budowanie głośników jest dobrym pomysłem, gdy przed systemem nagłośnienia stawiane są specjalne wymagania lub otoczenie wymaga indywidualnego rozwiązania. Oferta komponentów do budowy głośników jest zróżnicowana, ale z pewnością dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie części są dostępne i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Niezależnie od tego, czy chodzi o system kina domowego hi-fi w salonie, profesjonalne monitory studyjne w pomieszczeniu produkcyjnym, czy też wyrafinowany system hi-fi w samochodzie - niektóre systemy audio lub systemy dźwiękowe wymagają specjalnych rozwiązań głośnikowych, które można zrealizować wyłącznie w ramach majsterkowania.
Dzięki samodzielnie zbudowanym głośnikom można zrealizować indywidualne pomysły dotyczące formy, funkcji, brzmienia i rozmieszczenia głośników znacznie dokładniej niż w przypadku prefabrykowanych, gotowych obudów głośnikowych. Przy odrobinie cierpliwości, sprawności manualnej i podstawowej wiedzy budowa własnych głośników i systemów głośnikowych nie stanowi w zasadzie żadnego problemu. Oprócz instrukcji potrzebne są odpowiednie narzędzia, komponenty i części elektryczne.
Komponenty do budowy głośników dostępne są pojedynczo lub w postaci zmontowanych zestawów. Zestawy głośnikowe okazują się praktyczne, gdy nie ma jeszcze sprzętu. Zawierają one wszystkie elementy potrzebne do samodzielnego zbudowania głośników. Typowe elementy zestawu głośnikowego to przegroda, podstawa, panele boczne, głośnik pełnozakresowy hi-fi, zaciski biegunowe, głośnik nisko-średniotonowy hi-fi, cewka rdzeniowa transformatora oraz kable głośnikowe.
Wśród indywidualnie oferowanych komponentów znajdują się materiały tłumiące głośniki, na przykład pianki akustyczne, materiały pokrywające lub materiał tłumiący z wełny poliestrowej do tłumienia obudowy. Ponadto istnieje szerokie portfolio elektroniki głośnikowej.
Należą do nich zwrotnice do rozdzielania sygnałów audio na kilka głośników w zależności od wysokości dźwięku, kondensatory i cewki głośnikowe, oporniki głośnikowe oraz moduły do montażu wzmacniaczy w głośnikach.
Dostępne są również kółka głośnikowe, na których można zamontować głośniki i wygodnie transportować je z punktu A do punktu B. Do transportu dostępne są również uchwyty do głośników lub flight case. Mogą to być np. sztywne uchwyty lub rozkładane do przenoszenia.
Kolejnymi elementami do budowy głośników są chassis głośnikowe, czyli zasadnicze elementy głośnika. Składają się one z kosza głośnika, cewki, magnesu, membrany i otoczki.
Oferowane są również gniazda głośnikowe, na przykład w postaci okrągłych zacisków śrubowych, gniazd bananowych, podwójnych zacisków przyłączeniowych, zacisków śrubowych lub zacisków LS. Ponadto istnieją regulatory głośności, które mogą być stosowane do decentralnego sterowania systemami głośnikowymi.
Z technicznego punktu widzenia, regulatory głośności są zazwyczaj potencjometrami. W zależności od konstrukcji, oferują one możliwość ręcznej lub elektronicznej regulacji głośności. Mechaniczne regulatory to zazwyczaj regulatory obrotowe. Lampy bass reflex pomagają wzmocnić dźwięk o niskiej częstotliwości. Może to być wykorzystane na przykład do wzmocnienia efektu subwoofera.
Inne elementy do budowy głośników
Akcesoria do głośników wyposaża się w różne elementy, takie jak zestawy wtyczek bananowych, kolce do odbijania niepokojących rezonansów w mniejszych obudowach głośników czy gumowe nóżki. Można również kupić osłony głośników.
Są to zazwyczaj kratki ochronne lub pianki frontowe, które chronią głośniki przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Podczas budowy głośnika należy uważać, aby nie włożyć obudowy głośnika do otworu obudowy ze zbyt dużą siłą. Obudowa nie powinna mieć jednak również zbyt dużego luzu, aby uniknąć chybotania.
Aby sprawdzić, czy dwa głośniki są prawidłowo napowietrzone, wystarczy przekręcić regulator balansu z lewej strony na prawą. Jeśli dźwięk wyraźnie przesuwa się od lewego do prawego głośnika, a na środku pojawia się przerwa w dźwięku, należy odwrócić jeden z głośników i przeprowadzić test ponownie.
Ważne jest, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach pokojowych głośniki będą używane. W przypadku małych pomieszczeń mniejsze głośniki mają większy sens nie tylko ze względów wizualnych, ale również akustycznych. Należy również sprecyzować wymagania dotyczące jakości dźwięku: czy głośniki mają nadawać się do odtwarzania filmów w systemie Dolby Surround, tworzyć akustyczne światy podczas gry czy odtwarzać muzykę w jakości hi-fi? Ponadto należy rozważyć, jakie dodatkowe akcesoria (np. kable, kółka, kolce, gumowe nóżki i tym podobne) mogą być wymagane. Wreszcie należy się upewnić, że wszystkie komponenty pasują do siebie, aby nie było problemów z montażem, a dźwięk był przekonujący.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące budowy głośników?
Zwarcie akustyczne występuje wtedy, gdy głośnik pracuje bez przegrody, w wyniku czego powietrze tłoczone do przodu przez membranę nie jest prawidłowo wypromieniowywane. Skutkiem tego jest zmniejszenie promieniowania dźwiękowego membrany głośnika, które jest spowodowane bezpośrednim wyrównaniem ciśnień pomiędzy obszarami drgającymi w przeciwnych fazach.
Co może być przyczyną, jeśli dźwięk z głośnika nie jest zadowalający?
Jeśli dźwięk systemu głośników stereo jest zbyt rozproszony, może to być spowodowane tym, że głośniki są zbyt daleko od siebie. Jeśli są one zbyt blisko, efekt stereo nie zostanie osiągnięty. Aby zredukować nadmierne basy, spróbuj odsunąć głośniki nieco dalej od ścian bocznych lub tylnych. Jeśli dźwięk jest wyprany i bez konturów pomimo prawidłowego montażu, pomieszczenie, w którym umieszczono głośniki, może wytwarzać zbyt duży pogłos. Można temu przeciwdziałać, stosując zasłony, dywany o wysokim włosiu lub inne meble pochłaniające odbicia.
Jaki materiał nadaje się na obudowy głośników HiFi?
Do budowy obudów głośników hi-fi można wykorzystać płyty pilśniowe o średniej gęstości (MDF), które można przyciąć samodzielnie lub zlecić wykonanie w sklepie dla majsterkowiczów. Powodem, dla którego płyty MDF nadają się szczególnie do budowy obudów, jest ich duża gęstość. Nie wpadają one w rezonans i tym samym nie wytwarzają żadnych dźwięków własnych.