Wszystkie produkty
Kable elektroenergetyczne to izolowane żyły służące do doprowadzania energii elektrycznej. Przewód pomiędzy dwoma wtyczkami służy jako przewodnik. Powłoka chroni właściwy nośnik, którym zazwyczaj jest drut wykonany z miedzi lub aluminium. Dla punktów przyłączeniowych, jako złącza występują różne kształty wtyczek. Powszechnie stosowanym system przyporządkowania kształtów wtyczek jest system CEE.
Kable zasilające są stosowane jako przedłużenie gniazda elektrycznego będącego podstawowym źródłem zasilania lub jako połączenie z podrozdzielniami, takimi jak bębny kablowe, które z kolei są podłączone do źródła zasilania. Z reguły na obu końcach kabla mocowane są prefabrykowane wtyczki. Wyjątkiem są przewody przyłączeniowe, które mają tylko jedną wtyczkę i jeden otwarty koniec do montażu na urządzeniu.
Kable nazywane są również przewodami ekranowanymi. Przewodnik elektryczny otoczony jest z zewnątrz powłoką izolacyjną jako warstwą ochronną.
Ze względu na to, że ich struktura z żyłą w środku przekroju przewodu i powłoką zewnętrzną przypomina wąż, przewód wężowy jest kolejnym synonimem kabla elektrycznego.
Najczęściej są to przewody giętkie z PCV z warstwą tworzywa sztucznego jako izolacją.
W naszym sklepie można znaleźć duży wybór gotowych kabli zasilających z wtyczkami do nieskomplikowanego zaopatrywania urządzeń elektrycznych w prąd, jak również do rozprowadzania lub rozbudowy infrastruktury elektrycznej.
Kabel przyłączeniowy
Kable połączeniowe montowane są bezpośrednio na urządzeniu i służą do zasilania go poprzez wtyczkę znajdującą się na drugim końcu. Różne urządzenia wymagają zastosowania odmiennych kabli. Naturalnie np. kuchenka wymaga innego rodzaju kabla zasilającego niż małe urządzenie, które jest zaopatrywane w mniejszą moc niż normalnie otrzymuje z gniazdka.
Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta zawarte w kartach katalogowych produktów dotyczące odpowiedniego dopuszczalnego obszaru zastosowania!
Bębny kablowe CEE
Bębny kablowe ze znormalizowanymi gniazdami CEE są stosowane do dystrybucji energii elektrycznej. Do samego bębna doprowadza się zazwyczaj zasilanie poprzez jego przewód przyłączeniowy w gnieździe.
Ilość gniazd określa do ilu urządzeń bęben kablowy może rozprowadzić wspomniany prąd.
Zwinięty kabel przyłączeniowy służy jako przedłużacz, dzięki czemu prąd jest dostępny nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie gniazdka, ale tam, gdzie jest rozciągnięty za pomocą bębna kablowego, na przykład z przyłącza w piwnicy do ogrodu, aby skosić trawnik i jednocześnie słuchać radia.
Przydzielając gniazda na bębnie kablowym należy pamiętać, aby przy podłączaniu kilku urządzeń nie przekroczyć maksymalnych dopuszczalnych obciążeń według danych producenta.
Przedłużacz CEE
Przedłużacze CEE to proste kable ze znormalizowanymi wtyczkami i gniazdami CEE służące do przedłużania przewodów zasilających. Przy wyborze zwróć uwagę, czy potrzebujesz wtyczki lub gniazda zarówno do podłączenia do zasilania, jak i do podłączenia u odbiorcy jako odpowiednika istniejącej struktury urządzeń i przewodów.
Bębny kablowe
Bębny kablowe mogą być wyposażone w znormalizowane wtyczki CEE lub w inne gniazda i funkcje adapterów. Służą do przedłużania i rozprowadzania zasilania. Sam bęben kablowy jest zwykle zasilany przez konwencjonalne gniazdo, jego kabel łączący przedłuża tę linię energetyczną i poprzez kilka gniazd na bębnie kablowym może być rozdzielany do kilku odbiorników elektrycznych (urządzeń).
Kabel urządzenia klimatyzacyjnego
Kable IEC mogą być używane tylko do podłączania urządzeń, które nie wytwarzają dużo ciepła podczas pracy, w przeciwnym razie kabel zostałby uszkodzony przez generowane wysokie temperatury. Takie kable są tańsze w produkcji.
Kabel sieciowy
Kable sieciowe służą do podłączenia do sieci urządzeń, które nie są przystosowane do pracy ze zwykłym napięciem 230 V z gniazdka.
Zasilacz na kablu działa jak adapter i przetwarza prąd wyjściowy z gniazdka na niższe prądy dla odbiorników takich jak urządzenia kuchenne czy głośniki.
Często kabel sieciowy pełni również funkcję prostownika, czyli zamienia prąd zmienny na stały.
Czy kable zasilające do użytku wewnętrznego różnią się od tych do użytku zewnętrznego?
Tak. Wybierając kable zasilające, należy pamiętać o uwzględnieniu obszaru użytkowania. Zewnętrzne kable i rozdzielacze energetyczne są inaczej izolowane i dlatego są odporne na warunki atmosferyczne związane z wilgocią i wahaniami temperatury. Nawet w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak piwnice czy łazienki, należy stosować wyłącznie kable dopuszczone do użytku zewnętrznego.
Jakich wtyczek i gniazdek potrzebuję?
Kable zasilające to izolowane żyły, których dwa końce stanowią punkty przyłączeniowe. Potrzebujesz pasujących wtyczek i gniazdek na obu stronach, w zależności od tego, co chcesz podłączyć.
Co to jest styk ochronny?
Ze względów bezpieczeństwa styki ochronne posiadają uziemienie. Wymaga to co najmniej trójżyłowego kabla: Dla obwodu jest po jednym przewodzie zasilającym i powrotnym, trzeci styk jest podłączony do przewodu uziemiającego, który w przypadku usterek odprowadza wysokie prądy i w razie potrzeby uruchamia bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej. Zarówno kabel, jak i wtyczki styków uziemiających muszą być wyposażone w odpowiednie, co najmniej trzyżyłowe przewody, aby można było ustalić funkcję ochronną.
Na co należy zwrócić uwagę przy izolacji kabli zasilających?
Ze względu na to, że kable podczas użytkowania przewodzą prąd, ich powłoka musi zapewniać wystarczającą ochronę przed dotykiem. Ponadto niektóre zastosowania wymagają odpowiedniego ekranowania przed polami elektromagnetycznymi, aby nie zakłócać pracy innych urządzeń znajdujących się w pobliżu kabla.
Jaka jest różnica między kablem a przewodem?
Kable energetyczne to podgatunek przewodów elektrycznych. Kable mogą być również zwykłymi drutami lub innymi materiałami. Kable posiadają również powłokę z izolacją jako ochronę przed dotykiem i ekranowanie przed wpływami elektromagnetycznymi.
Gdzie mogę znaleźć kable bez wtyczek?
Kable bez wtyczek dla zaawansowanych użytkowników i handlowców można znaleźć w dziale Konektory i kable.