Wszystkie produkty
Porady
Informacje na kartach graficznych
Co to jest karta graficzna?
Dlaczego potrzebujesz karty graficznej?
AMD vws. NVIDIA, wewnętrznie w przypadku zewnętrznego - rodzaje kart graficznych
Kryteria zakupu kart graficznych - co jest ważne?
Nasza praktyczna wskazówka: uzyskaj większą wydajność karty graficznej
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące kart graficznych
Wniosek: jak kupić odpowiednią kartę graficzną
Co to jest karta graficzna?
Karta graficzna to komponent sprzętowy, który działa jako rodzaj oddzielnego centrum danych dla danych graficznych w komputerze lub laptopie. Nowoczesne karty graficzne posiadają własny procesor (GPU) i pamięć roboczą w różnych klasach wydajności i według różnych cen. Różne chipsety (znane z AMD i NVIDIA) obsługują różne technologie. Dzięki wbudowanej karcie graficznej możliwe jest oglądanie filmów w jakości HD na komputerze stacjonarnym lub laptopie, wyświetlanie wyrafinowanej grafiki dla profesjonalnego oprogramowania CAD (CAD oznacza projektowanie wspomagane komputerowo) oraz płynne granie w gry. W zależności od modelu, dostępne są różne złącza (np. HDMI lub DVI) do połączenia z monitorami i innymi urządzeniami peryferyjnymi.
Dlaczego potrzebujesz karty graficznej?
Jednostka grafiki GPU (Graphics Processing Unit) spełnia zupełnie podobne zadanie jak CPU (Central Processing Unit) komputera, jednak jest specjalnie zaprojektowana do wyświetlania grafiki i dlatego nadaje się do tego lepiej. Jest to związane z architekturą GPU. Składa się on z wielu zespołów obliczeniowych (Cores lub subCores), które są zaangażowane w stosunkowo proste zadania, takie jak pokazywanie kształtów geometrycznych. Jeśli grasz w skomplikowaną graficznie grę komputerową, komputer musi rozwiązać wiele takich „prostych zadań”. Struktura GPU karty graficznej jest do tego idealna, ponieważ wiele rdzeni może wiele zdziałać. CPU, który jest centralną jednostką przetwarzania komputera, jest, również bardzo uproszczony, przeznaczony raczej do „ważniejszych” działań, takich jak aplikacje systemowe. Składa się z mniejszej liczby rdzeni, ale nadają się do bardziej złożonych, liniowych zadań. Gdyby kilka istniejących rdzeni zostało zleconych do przetwarzania aplikacji graficznych o wysokiej rozdzielczości, przepływ pracy zostałby zatrzymany, ponieważ proste, ale bardzo liczne zadania (takie jak przetwarzanie i wyświetlanie wielu kształtów geometrycznych) wstrzymywałyby inne procesy robocze. Rezultat: Płynne wyświetlanie aplikacji i ogólne spowolnienie komputera. Karta graficzna GPU wykonuje zadania procesora komputera, co oznacza, że komputer PC lub laptop działają szybciej i bardziej płynnie, a ponadto wyświetlane są treści graficzne, które mają być wyświetlane optymalnie i bez opóźnień (np. gry komputerowe, filmy wideo lub programy do edycji zdjęć).
Mała metafora ilustrująca różnicę między GPU i CPU: GPU jest jak pokój z 1000 studentów matematyki, procesor jest jak pokój z dziesięcioma Albertem Einsteinem. Studenci są w stanie bez problemu wykonywać proste geometryczne zadania, z których wiele jest dostępnych dla wielu studentów. Teoretycznie, te same osoby mogłyby się również zająć, ale są bardziej złożone i nie powinny być brane pod uwagę w tym przypadku.
Wyjaśnienie to pokazuje również, że karta graficzna nie jest konieczna do korzystania z komputera. Kto korzysta wyłącznie z prostych aplikacji biurowych, chce wysyłać wiadomości e-mail lub może korzystać z zakupów online, z reguły nie wymaga karty graficznej. Gdy tylko aplikacje staną się bardziej złożone, a przede wszystkim obciążające grafikę, wysoce zalecane jest użycie karty graficznej, ponieważ w przeciwnym razie wydajność komputera ucierpi i może nie być możliwe korzystanie z niektórych programów (takich jak gry). Ze względu na fakt, że nawet podstawowe programy komputerowe są obecnie znacznie bardziej zaawansowane niż wcześniej, wiele komputerów posiada wbudowany „moduł graficzny” na płycie głównej. Kto kupuje nowy gra z grafiką High End lub innym oprogramowaniem, powinien zawsze sprawdzić z wyprzedzeniem minimalne wymagania systemowe, aby upewnić się, że własny komputer jest wystarczająco wydajny. Dotyczy to nie tylko procesora CPU/GPU, ale także oczywiście innych specyfikacji, takich jak pamięć ram, dysk twardy i system operacyjny.
AMD vs. NVIDIA, wewnętrznie w przypadku zewnętrznego – rodzaje kart graficznych
AMD i NVIDIA to najwięksi gracze na rynku kart graficznych, co nie oznacza, że nie ma innych producentów. To, który dostawca ma lepsze produkty w portfelu, jest pod pewnymi względami kwestią wiary, podobnie jak kwestia najlepszego systemu operacyjnego. Ogólnie można powiedzieć, że seria NVIDIA GeForce radzi sobie lepiej w segmencie high-end (słowo kluczowe: gry 4K) pod względem wydajności, podczas gdy obaj dostawcy są dość równi w szerokim średnim i niskim segmencie, z serią Radeon od AMD czasami oferuje lepszy stosunek ceny do wydajności. Ale jak zawsze: przyjrzyj się bliżej specyfikacjom poszczególnych produktów i oceń, która karta graficzna najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Rynek jest konkurencyjny i stale tworzy nowe produkty.
W naszym sklepie internetowym można znaleźć następujące kategorie kart graficznych:
Zewnętrzne karty graficzne
Warianty te nadają się np. do przystosowania laptopa lub gotowego komputera (all-in-one). W przeciwieństwie do samodzielnie składających się komputerów stacjonarnych, takich komputerów zwykle nie można łatwo otworzyć i rozszerzyć o elementy wewnętrzne. Zewnętrzne karty graficzne są przełączane pomiędzy monitorem i komputerem i najczęściej poprzez USB podłączone do komputera oraz za pomocą częstego podłączenia monitora, takiego jak HDMI, VGA lub DVI. Uwaga: Czasami termin „zewnętrzne karty graficzne” jest szerszy i odnosi się do wszystkich kart graficznych, które mogą zostać zmodernizowane. A więc wszystko, bez zintegrowanych kart graficznych (również: Zintegrowane karty graficzne). Nawet warianty, które można wbudować wewnętrznie, są objęte oznaczeniem.
Karty graficzne z chipsetem AMD
AMD jest, obok NVIDIA, jednym z najbardziej znanych dostawców kart graficznych. W naszym sklepie internetowym oferujemy karty graficzne z chipsetem AMD w różnych klasach wydajności i cenie. Od niedrogiej serii Radeon HD, która jest odpowiednia dla starszych komputerów i gier, po bardziej nowoczesne serie, takie jak Radeon R9 i RX, wszystko jest w zestawie. Wysokiej klasy warianty, takie jak karty graficzne RX, umożliwiają płynne granie nawet w najnowsze hity gier, ekscytujące mecze e-sportowe i bezproblemową rozgrywkę dzięki szybkiemu 60 FPS.
Karty graficzne z chipsetem NVIDIA
Oczywiście oferujemy również szeroki wybór kart graficznych z chipsetem NVIDIA. Należą do nich warianty serii RTX, które są wyposażone w tak zwaną technologię śledzenia promieni. Symulując fizyczne zachowanie światła, możliwe jest renderowanie w czasie rzeczywistym z imponującą jakością obrazu, nawet w bardzo złożonych graficznie grach. Karty graficzne typu GTX zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalną prezentację gier i obsługują wiele technologii, takich jak DirectX i PhysX. GeForce GT nadaje się do korzystania z treści multimedialnych.
Karty graficzne do stacji roboczej
Karty graficzne do stacji roboczej, nazwa wskazuje, że są one przeznaczone do użytku profesjonalnego - dokładnie w przypadku stacji roboczych - np. do użytku zawodowego programów CAD. Również w tym obszarze istnieją modele chipów różnych dostawców, np. NVIDIA i Matrox. Są to zazwyczaj bardzo wydajne karty graficzne, a klienci zazwyczaj korzystają ze szczególnie dobrego wsparcia, a sprawny tryb pracy jest niezbędny, szczególnie w przypadku profesjonalnych zastosowań.
Kryteria zakupu kart graficznych – co jest ważne?
Jeśli chcą Państwo sami zestawić komponenty sprzętowe do nowego komputera lub wyposażyć swój aktualny system w nową kartę graficzną, może to zrobić z określonego powodu, aby grać w określoną grę, skorzystać z określonego programu lub po prostu poprawić ogólną wydajność komputera. W przypadku specjalnych zastosowań należy pamiętać o wymogach systemowych i wybrać odpowiednią kartę graficzną. Ogólnie rzecz biorąc, należy wybrać kartę graficzną najnowszej generacji, ponieważ można mieć pewność, że przez chwilę z nią korzystasz i wspierane będą nowe technologie. Poniżej znajduje się przegląd głównych kryteriów i specyfikacji, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze:
Obszary zastosowania
W przypadku kart graficznych zastosowanie odgrywa większą rolę niż w przypadku innych komponentów sprzętowych. Podczas gdy karty graficzne do stacji roboczych specjalnie zaprojektowane do tego celu są dostępne dla profesjonalnych użytkowników programów CAD, gracze powinni używać wysokowydajnych kart graficznych do gier firmy NVIDIA lub AMD, które spełniają wymagania systemowe gier - najlepiej, aby wariant obecnej generacji również używał Rok później zająć dobrą pozycję. Kto chce jedynie obejrzeć filmy i inne treści multimedialne w wysokiej rozdzielczości, jest dobrze obsługiwany za pomocą tańszego modelu, ponieważ niekoniecznie jest to najnowszy i najdroższy wariant.
Pamięć ram dla szybkich procesów i krótkich czasów ładowania
- Pamięć ram: Generacja GDDR4 do GDDR6. GDDR oznacza Graphics Double Data Rate i jest typowym wariantem pamięci nowoczesnych kart graficznych; Mówiąc prościej, wyższa liczba oznacza lepszą wydajność dzięki większej przepustowości pamięci. Dla wyższych wymagań zaleca się GDDR5 w górę. Jeśli natkniesz się na termin VRAM lub wideo RAM: Skrót oznacza pamięć o dostępie swobodnym wideo i był standardem pamięci graficznych przed GDDR.
- Pojemność pamięci: Zalecana jest przynajmniej 6 lub 8 GB, aby zapewnić płynne przeżycia z multimediami i grami, obecnie dostępne są również modele o pojemności 11 GB lub większej.
- Szerokość pasma: Do szybkiego przekazywania danych z GPU na GRAM, np. 336.5 GB/s.
- Szerokość złączy lub połączenie pamięci: Np. 256 bitów
Odpowiedni zakres funkcji
- Rodzaj chłodzenia: Aktywny (przez wentylator), pasywny (przez ciepło odpadowe), chłodzenie wodą (wyjątkowo cichy)
- Taktowanie: Podstawowy taktowanie turbo i boost
- Overclocked (OC) dla ekstremalnej wydajności: Overclocked oznacza „overclocked”; Chodzi o to, że sprzęt (w tym przypadku karta graficzna) działa z wyższą częstotliwością taktowania, niż faktycznie zamierzał producent, aby osiągnąć wyższą wydajność. Jeśli producent sam określa swój produkt jako podkręcony, zwykle oznacza to, że komponenty mogą wytrzymać związane z tym większe obciążenia, a gwarancja nie wygasa w przypadku przetaktowania. Istnieje (czasami nawet bezpłatne) oprogramowanie do dokuwania w celu dokonania odpowiednich zmian.
Odpowiednie złącza dla monitora i sprzętu komputerowego
- Złącza do monitora: VGA, DVI, HDMI, DisplayPort
- Interfejs karty graficznej: Interfejs PCI (PCIe x8, PCIe x16, PCI Express) do szybkiej transmisji danych
- Pobór mocy: Musi być obsługiwany przez zasilacz, np. 250 W.
Nasza wskazówka: Większa wydajność wynika z karty graficznej
Taktowanie GPU, wyrażone w MHz, określa w istotny sposób wydajność, tj. sposób, w jaki można rozluźnić np. grę komputerową. Oznacza to szybkość układu graficznego. Producent podaje wartość bazową, około 1515 MHz, a w niektórych przypadkach wartość wzmocnienia (osiągalna w krótkim okresie), około 1740 MHz. Szybkość taktowania w czasie gry lub korzystania z innych aplikacji rzeczywiście się nie różni, ale zależy od różnych czynników. Jeśli karta graficzna nagrzewa się na przykład przez zdefiniowany limit, dochodzi do narkotyków taktowania, aby zapobiec przegrzaniu. Teraz istnieje jeszcze jeden sposób na utrzymanie temperatury niższej, czyli poprzez dostosowanie napięcia poniżej wartości standardowej. Proces ten nazywany jest undervolting - metodą stosowaną także w laptopach, między innymi w celu wydłużenia żywotności baterii. Aby upewnić się, że wydajność karty graficznej nie spada wskutek niższego napięcia, ważne jest przetestowanie ustawień i sprawdzenie, do jakiej wartości napięcia częstotliwość taktowania pozostaje taka sama, a aplikacja działa stabilnie. Kolejny pozytywny efekt uboczny undervoltingu: spada zużycie energii. To jedna z zalet w porównaniu do wspomnianego wyżej przetaktowywania, w którym taktowanie jest zwiększane. W celu uzyskania pełnego dostępu do ustawień kart graficznych, obecnie dostępne jest bezpłatne, proste w obsłudze oprogramowanie, które pozwala na zmianę i sprawdzenie wielu wartości. Należy pamiętać, że jeśli odbiegają Państwo od wartości zalecanych przez producenta, może to spowodować wygaśnięcie gwarancji.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kart graficznych
Jakie karty graficzne obsługują 4K?
Do transmisji grafiki 4K UHD na monitor potrzebne są złącza HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2. Należy zwrócić uwagę na te złącza na kartę graficzną. Ważne jest również częstotliwości wyświetlania klatek lub klatek na sekundę (klatek na sekundę). Im wyższa wartość, tym płynniejsze będzie wyświetlanie wideo. Do oglądania filmów zaleca się co najmniej 24 lub 30 FPS, a do płynnego grania w komputerze należy podłączyć 60 FPS. Częstotliwość wyświetlania klatek zależy od wydajności GPU, dlatego wybór karty graficznej ma wpływ na osiągalne FPS. Do odegrania jednak ma jeszcze większą rolę, na przykład, jeśli chodzi o procesor komputera. Ponadto maksymalna rozdzielczość używanego monitora musi wskazywać 4K.
W jaki sposób można zamieniać kartę graficzną?
Jeśli miejsce dla karty graficznej jest znalezione i odpowiednie wymiary, można rozpocząć montaż karty graficznej. Najpierw poluzowane są wszystkie komponenty starej karty graficznej i nowa karta graficzna jest podłączona, przykręcona i ponownie podłączona do miejsca. Ważne: Aby korzystać z komputera w celu jego wnętrza, odłącz wcześniej zasilanie i zapewnij ochronę ESD komponentów, aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu. Niezbędne sterowniki są z reguły dostarczane lub mogą być pobrane online. Ważne jest, aby karta graficzna była odpowiednio wentylowana i aby gorące powietrze nie było skierowane bezpośrednio do innego sprzętu.
Ile kosztuje karta graficzna?
Cena karty graficznej zależy przede wszystkim od jej wydajności. W zależności od rozmiaru pamięci roboczej i technologii, którą wspiera chipset, cena może się znacznie różnić. Niedrogie warianty, odpowiednie do zastosowań biurowych i mniej wymagających treści medialnych, są dostępne w niskich, trzycyfrowych wersjach, a karty graficzne High End sięga nawet do wysokich, trzycyfrowych i czterocyfrowych obszarów.
Wniosek: jak kupić odpowiednią kartę graficzną
Przed zakupem należy najpierw wyjaśnić, do jakiego celu powinna służyć karta graficzna. W zależności od tego, czy przede wszystkim ma wspierać gry, multimedia czy zwykłe biuro, konieczne są różne technologie i specyfikacje, czy też można z nich zrezygnować.
Aby uzyskać najlepsze możliwe wrażenia z gry, należy zawsze brać pod uwagę aktualną generację sprzętu. Technologie informatyczne są coraz bardziej zaawansowane, ponieważ gry i inne zastosowania stają się coraz bardziej złożone. Wielu producentów gier formułuje zalecenia dotyczące sprzętu. Zwróć uwagę na odpowiednie wymagania systemowe, jeśli masz oko na konkretną grę, w którą chcesz zagrać na swoim komputerze.
Szczególne wymagania, takie jak gry 4K lub przyjemność z oglądania filmów w jakości kinowej, wymagają nie tylko odpowiednio wydajnego sprzętu, ale także odpowiednich złączy. Sprawdź, czy karta graficzna, którą państwo przewijali, może zostać zainstalowana w komputerze lub czy oferuje odpowiednie miejsca na podłączenie monitorów.
Jeśli wszystkie warunki techniczne są spełnione, a karta graficzna nadaje się do zabudowy, możesz wybrać zgodnie z własnymi preferencjami. Zasadniczo zaleca się wybranie karty graficznej, która może zapewnić wystarczającą wydajność nawet w najbliższych latach. Jednakże, podobnie jak inne części składowe komputera, karty graficzne w pewnym momencie pojawiają się w „latach” i należy je zastąpić, aby mogły one stanowić nowoczesne gry, treści multimedialne i inne aplikacje.