Wszystkie produkty
Bez wydajnych systemów komputerowych nowoczesna gospodarka, jaką znamy, byłaby absolutnie nie do pomyślenia. Komputery można dziś znaleźć wszędzie: od gabinetów lekarskich po sklepy detaliczne, warsztaty rzemieślnicze i przemysł. W naszym poradniku dowiesz się, jakie są rodzaje komputerów PC i do czego można je wykorzystać.
Komputery stacjonarne i notebooki są używane niemal wszędzie - w administracji publicznej, w szpitalach czy w małym sklepie spożywczym. Dziś żadna branża nie może się bez nich obejść. Prace, które można wykonać przy pomocy takiego sprzętu są różnorodne.
Może to być zarządzanie zapasami lub złożone obliczenia w laboratorium badawczym. Redaktorzy piszą swoje artykuły na komputerze, a funkcjonariusz policji odnotowuje zgłoszenia za ich pomocą. Szczególnie w połączeniu z Internetem, możliwe zastosowania są praktycznie nieograniczone. W większości przypadków jako system operacyjny wykorzystywany jest Microsoft Windows. Możliwą alternatywą jest Linux, a w przypadku komputerów Apple - Mac OS. W naszym asortymencie znajdziesz duży wybór różnych komputerów, od barebone'ów po stacje robocze.
Komputer biurowy
System komputerów w biurze nie może przeszkadzać w pracy. Dlatego szczególnie ważne jest, aby komputer stacjonarny emitował jak najmniejszy hałas. Obudowa również powinna zajmować niewiele miejsca.
W przypadku komputerów wykorzystywanych do pracy w biurze ważną kwestię stanowi zużycia energii. Zazwyczaj modele przeznaczone do zadań administracyjnych nie wymagają szczególnie mocnych procesorów od AMD czy Intela.
Karta graficzna zintegrowana w wielu procesorach jest zwykle wystarczająca dla wykorzystywanych aplikacji biurowych.
Komputery All-in-one
Wszędzie tam, gdzie system PC nie jest wykorzystywany tylko jako urządzenie robocze, ale ma również dobrze wyglądać, rozwiązaniem jest model all-in-one.
To monitor, w którego obudowie mieści się cały osprzęt. Zaletą all-in-one jest to, że zajmuje bardzo mało miejsca.
Pionierem w tej dziedzinie jest Apple iMac, który często można spotkać w gabinetach lekarskich, agencjach reklamowych i biurach projektowych.
Stacje robocze
Znacznie większa moc jest wymagana dla profesjonalnej stacji roboczej. Komputery te są wykorzystywane do wymagających oprogramowań i aplikacji obliczeniowych, takich jak renderowanie 3D lub CAD.
Do tego celu stosowane są procesory od AMD i Intela z 8 lub więcej rdzeniami. Zwykły czterordzeniowy procesor jest już w większości przypadków za słaby. Niektóre stacje robocze mają nawet wbudowane dwa procesory.
Oprócz wysokiej wydajności procesora, stacja robocza potrzebuje również dużo pamięci RAM i często kilku dysków twardych.
Serwery
Serwery również muszą być wyjątkowo wydajne. Bez nich nie ma internetu, a większość sieci firmowych jest wtedy bezużyteczna.
Takie komputery wymagają dużej mocy obliczeniowej, do czego wykorzystywane są specjalne procesory, takie jak AMD Epyc czy Intel Xeon, które posiadają dużą liczbę rdzeni.
Niezbędna jest również duża ilość pamięci RAM oraz pojemność pamięci masowej.
Komputery Mini PC
Mini PC to komputery o szczególnie kompaktowych wymiarach. Urządzenia te są czasem tak małe, że bez problemu można je schować za monitorem za pomocą specjalnego uchwytu i w ten sposób pełnią funkcję pełnoprawnego komputera stacjonarnego.
Tutaj również istnieją bardzo rozbudowane modele, za pomocą których można przeprowadzić nawet skomplikowane obliczenia.
Możliwości rozbudowy są jednak mocno ograniczone ze względu na małe obudowy - zwykle nie ma miejsca na dodatkową kartę graficzną.
Komputery przemysłowe
Komputery przemysłowe są zwykle szczególnie wytrzymałe: często bardzo kompaktowe, znajdują zastosowanie w takich dziedzinach, jak robotyka, automatyka i komunikacja przemysłowa. Mają interfejsy, które rzadko można spotkać na zwykłym biurku, ale odgrywają ogromne znaczenie w zastosowaniach przemysłowych.
Należą do nich porty równoległe i szeregowe, a zwykle także kilka połączeń sieciowych. Jako system operacyjny często wykorzystywany jest Windows, ale stosuje się również Linux lub Android.
Tak zwane komputery jednopłytkowe, które są sporo mniejsze i często wykorzystywane w sektorze IoT, można spotkać również w segmencie przemysłowym.
Laptopy czy notebooki wykorzystywane są głównie przez pracowników, którzy działają w terenie. W tym celu muszą być jak najlżejsze i wytrzymałe.
Do pracy mobilnej nadają się przede wszystkim laptopy o przekątnej ekranu mniejszej niż 13 cali. W przypadku takich urządzeń ważniejszy jest jak najdłuższy czas pracy na baterii niż ekstremalna wydajność.
W przypadku urządzeń mobilnych zamiast tradycyjnego dysku twardego, pierwszym wyborem jest odporny na wibracje dysk SSD. Aby umożliwić płynną pracę, laptop powinien posiadać co najmniej 8 GB pamięci RAM DDR4 lub więcej, w zależności od używanego oprogramowania.
Komputery do gier to rozwiązania przede wszystkim do rozrywki. Takie urządzenia stanowią zazwyczaj nie tylko proste modele stacjonarne, ale istne obiekty lifestylowe.
Wiele z tych komputerów posiada obudowy, które umożliwiają podgląd wbudowanego sprzętu. Kolejnym trendem jest oświetlenie LED: wielu producentów sprzętu oferuje karty graficzne, wentylatory, a nawet moduły pamięci RAM z wbudowanym oświetleniem RGB.
Aby nowoczesne gry 3D mogły być wyświetlane na monitorze w wysokiej rozdzielczości, komputer do gier wymaga wysokiej wydajności procesora i grafiki. Trend zmierza obecnie w kierunku procesorów AMD i Intel z 6 lub nawet lepszymi 8 rdzeniami fizycznymi.
Niezbędna jest również wydajna karta graficzna. Taki akcelerator graficzny może bez problemu osiągnąć cenę w pełni wyposażonego komputera biurowego.
Pamięć RAM powinna wynosić co najmniej 16 GB RAM DDR4, a nawet więcej. Te same kryteria dotyczą laptopów do gier. Odpowiednie modele są więc zazwyczaj bardzo drogie i często dość ciężkie.
Wszystko zawsze zależy od tego, do czego komputer ma być wykorzystywany. Biurowy nie potrzebuje gamingowej karty graficznej ani 32 GB pamięci RAM DDR4. Przed zakupem określ dokładnie swoje potrzeby, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych wydatków na komponenty, które wcale nie są Ci potrzebne. Zazwyczaj dobrym wyborem dla początkujących są kompletne komputery PC, które posiadają urządzenia wejściowe i monitor. Możesz też skorzystać z konfiguratora PC, aby za pomocą kilku kliknięć złożyć swój indywidualny sprzęt. Do prostych zadań biurowych nadal doskonale nadaje się komputer z 8 GB DDR4 RAM i dwurdzeniowym procesorem. Natomiast jeśli komputer ma być wykorzystywany również do bardziej skomplikowanych zadań, to w większości przypadków 16 GB będzie dobrym wyborem. Z reguły więcej pamięci potrzeba tylko wtedy, gdy uruchamiane są profesjonalne programy do edycji wideo, renderingu 3D lub CAD. Wtedy też powinien to być procesor co najmniej czterordzeniowy, choć bardziej przyszłościowe są modele z 6 lub 8 rdzeniami. Dysk twardy o pojemności 1000 GB to dziś standard. W zależności od intensywności wykorzystania pamięci przez aplikacje, możliwe są nawet znacznie większe pojemności. Najlepiej, gdy instalujesz system operacyjny na szybkim dysku SSD. W ten sposób korzystasz z wyraźnie szybszego procesu rozruchu, a także otrzymasz szczególnie responsywny system.
Nasza praktyczna rada: Upewnij się, że komputer ma wystarczającą wentylację!
Nie należy umieszczać komputera bezpośrednio przy grzejniku lub w ostrym słońcu. W przeciwnym razie temperatury w obudowie będą szybko rosły. Wentylator i radiator procesora nie będą w stanie wystarczająco schłodzić podzespołów. W efekcie procesor i karta graficzna są taktowane, a Ty masz do dyspozycji mniej mocy.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące komputerów
Jakie są najważniejsze interfejsy w komputerze lub laptopie?
Najważniejszym interfejsem do podłączania urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarka, jest port USB. Należy rozróżnić USB 2.0, USB 3.0 i USB 3.1. Pierwszy z nich ma najwolniejszą prędkość transferu, natomiast USB 3.0 i USB 3.1 oferują znacznie szybszy transfer. Coraz większe znaczenie ma Thunderbolt, który w większości przypadków realizowany jest poprzez złącze USB-C. Z kolei monitory są obecnie podłączane głównie przez HDMI.
Co to jest barebone?
Barebone to zazwyczaj szczególnie małe obudowy, które wymagają specjalnej płyty głównej. W skład urządzenia mogą wchodzić również inne elementy, takie jak zasilacz, a w niektórych przypadkach procesor. Pamięć RAM, kartę graficzną i dysk twardy lub SSD trzeba zwykle dokupić osobno.
Powinienem wybrać procesor AMD czy Intel?
Ostatecznie jest to kwestia osobistego gustu. Przez wiele lat procesory Intela były nieco szybsze, ale wydaje się, że to się zmienia za sprawą nowych procesorów AMD. Różnice są mierzalne w benchmarkach, ale dla większości użytkowników nie powinny mieć większego znaczenia.
Jakich akcesoriów potrzebuję do mojego komputera?
Poza klawiaturą i myszką zalecany jest zewnętrzny dysk twardy lub przynajmniej odpowiednio duża pamięć USB, do tworzenia kopii zapasowych danych. Pomocny będzie także hub USB, który można umieścić na biurku. Dzięki temu porty USB mamy zawsze w zasięgu ręki.