Wszystkie produkty
Ludzie, budujący modele, uwielbiają wyzwania związane z odtwarzaniem w małej skali rzeczy, które istnieją w normalnym życiu. Jeśli modele są następnie obsługiwane również zdalnie (RC), celem jest przeniesienie repliki tak, aby była jak najbardziej wiernej oryginałowi i jej inscenizacji. Nie ma znaczenia czy gotowy model potem jeździ, pływa czy lata.
Zanim jednak będzie gotowy, w modelarstwie RC (RC = Radio Controlled lub Remote Controlled) jest wiele mniejszych i większych przeszkód do pokonania. I to jest właśnie to, co modelarze kochają w swoim hobby. Ponieważ oprócz zrozumienia obróbki materiałów, elektroniki i technologii, budowa modeli wymaga także kreatywności, pomysłowości, pewnego instynktu i sporej dawki cierpliwości.
Możliwości modeli RC w mniejszej skali są tak samo różnorodne i wielopłaszczyznowe, jak duże modele. Modelarze mają również możliwość wyboru różnych modeli w ramach jednej kategorii. Dlatego też chcielibyśmy przedstawić bogatą ofertę firmy Conrad Electronic.
Budowanie modeli samochodów to świetna zabawa, która jednocześnie uczy podstawowej wiedzy z zakresu techniki pojazdów. Kiedy bowiem fan modeli samochodów zdecyduje się już na model z zestawu, trzeba złożyć i przykręcić wiele różnych drobnych części. Dobrą informacją jest to, że zestawy posiadają dobrą instrukcję montażu, która prowadzi krok po kroku przez proces składania. Natomiast każdy, kto kiedykolwiek montował mechanizm różnicowy w samochodzie zdalnie sterowanym, zrozumie jak to działa i dlaczego jest on absolutnie niezbędny w modelu samochodu, tak samo jak w prawdziwym.
Oferowane gotowe do jazdy modele samochodów Ready to Run (RtR) zapewniają również wiele możliwości nauki. Chociażby wtedy, gdy trzeba wymienić części w przypadku usterki lub w celu naprawy zdalnie sterowanego samochodu. W przypadku, gdy model oferowany jest jako prawie gotowy do jazdy (ARR), jest on najczęściej wstępnie zmontowany. W przeciwieństwie do modeli RtR brakuje jednak pilota, silnika, baterii i ładowarki.
Na drodze lub w terenie
Wielu entuzjastów modeli samochodów zastanawia się w przypadku nowego zakupu, czy powinien być przeznaczony wyłącznie do jazdy po drogach (on-road), czy też do użytku w terenie (off-road). W razie wątpliwości modelu buggy łączy oba sposoby.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia napędu elektrycznego z silnikiem szczotkowym lub bezszczotkowym. Który z nich zapewnia większą prędkość? Czy lepszym rozwiązaniem jest silnik nitro czy benzynowy?
Piloci modelarscy wiedzą jednak doskonale, że latanie poniżej chmur to także prawdziwa frajda. Ale tylko pod warunkiem, że wszystko na modelu rzeczywiście działa idealnie.
W przeciwieństwie do samochodów RC czy statków RC, które w razie potrzeby można w każdej chwili zatrzymać, z samolotami niestety nie jest tak łatwo. Jednak właśnie to wymagające wyzwanie jest tym, co piloci modeli tak bardzo kochają w swoim hobby.
Nie wszystkie modele samolotów są takie same
Nie każdy model samolotu, który po prostu świetnie wygląda, jest równie łatwy w pilotażu. Niestety, zgrabne kształty i świetna kolorystyka nie mówią nic o rzeczywistych właściwościach lotu modelu.
Szczególnie niedoświadczeni fani latania modelami, często dają się zwieść pierwszym wrażeniom wizualnym i reklamom producentów. W rzeczywistości potrzeba lat praktyki, aby latać eleganckim odrzutowcem lub szybkim samolotem akrobacyjnym w przeskalowanym modelu i wylądować nim gładko i bezpiecznie.
Istnieją też modele, które są znacznie łatwiejsze w lataniu dla osób bez rozległej wiedzy. Odznaczają się niezwykłą wytrzymałością i wyglądają naprawdę dobrze. Kolejną zaletą jest to, że modele dla początkujących są często oferowane jako RtF (Ready to Fly) w kompletnych zestawach wraz z pilotem.
Modele szybowców bawią się wiatrem
Bardzo popularnym sposobem latania modelami jest szybowanie, wykorzystujące wiatry termiczne na płaskim terenie lub wiatry wznoszące w terenie pagórkowatym. W optymalnych warunkach pogodowych pozwala to na wielogodzinną zabawę bez napędu.
Jednak ponieważ nie każdy pilot modelowy ma odpowiedni obszar na zboczu wzgórza, często na nizinach używa się modelowych samolotów holowniczych lub napędów elektrycznych do wznoszenia na wysokość, które mogą ulec termice.
Napędy elektryczne mają tę zaletę, że mogą wznosić się bez pomocy kilka razy na jednym naładowaniu akumulatora. Wyzwanie polega na tym, aby rozpoznać najsłabsze pola wznoszenia, umiejętnie je okrążyć i w ten sposób nadal być w stanie wznieść się w powietrze, gdy inni już dawno wylądowali.
Aby śmigło na czubku kadłuba szybowca elektrycznego nie generowało niepotrzebnego oporu powietrza podczas szybowania, składa się do tyłu po wyłączeniu silnika.
Model samolotu do użytku wewnętrznego
Szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy na zewnątrz jest mokro, zimno, ciemno i nieprzyjemnie, miłośnicy modelarstwa niechętnie rezygnują z uprawiania swojego hobby.
Rozwiązaniem będą samoloty halowe lub mikro modele! Te małe, lekkie i zwrotne rozwiązania są doskonale przystosowane do latania w dużych przestrzeniach, takich jak magazyny czy hale sportowe.
Kompaktowe silniki elektryczne o wysokim momencie obrotowym zasilane przez akumulatory LiPo o dużej pojemności, zapewniają wystarczającą moc. W połączeniu z odpowiednio dużymi wychyleniami steru kierunku, modele te dosłownie latają po zakrętach zamiast po łukach.
Łatwe latanie helikopterem
Jeszcze kilka lat temu zdalnie sterowane helikoptery były uważane za niekwestionowanego lidera w kręgach lotnictwa modelarskiego. Nic dziwnego, bo skomplikowana mechanika ze wszystkimi dźwigniami i łącznikami zniechęcała wielu pilotów modeli i była raczej przeznaczona dla absolutnych specjalistów. Dodatkowo sterowanie śmigłowcem wymagało dużego doświadczenia i dobrej intuicji.
Jednak sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się śmigłowców dwuwirnikowych. Te przyjazne dla początkujących modele helikopterów mają prostą konstrukcję i są niezwykle stabilne w locie.
Niejeden miłośnik modelarstwa odkrył dzięki nim swój talent do latania na śmigłowcach.
Helikopter RC
Jednak rozwój helikopterów RC i helikopterów akrobacyjnych również nie stoi w miejscu. Coraz lepsze systemy stabilizacji sprawiają, że możliwe jest posiadanie bezłopatkowych głowic wirnikowych, które są znacznie prostsze w konstrukcji. Nie czyni to latania modelami śmigłowców prostym, ale znacznie je ułatwia.
Tymczasem nie jest już zaskoczeniem, że odrzutowce z napędem turbinowym wyparły śmigłowce z czołówki.
Niemniej jednak, wydajne modele śmigłowców akrobacyjnych lub śmigłowców w skali, które są wierne swojemu pierwowzorowi, nadal przyciągają wzrok na naszych lotniskach modelarskich i są bardzo popularne wśród widzów.
Szybki rozwój czujników, takich jak czujniki MEMS (systemy mikroelektromechaniczne), które służą do rejestracji wartości przyspieszeń, otwiera zupełnie nowe możliwości w dziedzinie budowy modeli. W przeciwieństwie do modeli helikopterów, które wymagają skomplikowanej mechaniki do działania i sterowania, quadrocoptery, multicoptery* czy drony wykorzystują jedynie śmigła z silnikami bezszczotkowymi o wysokim momencie obrotowym. Postawa lotu jest stabilizowana przez sprytną elektronikę czujnika, a lot w określonym kierunku odbywa się po prostu przez zmianę prędkości śmigła.
**W przeciwieństwie do kwadrokopterów, które są napędzane 4 silnikami, multikoptery mają 3, 6, 8 lub nawet więcej silników napędowych, każdy ze śmigłem.
Statywy do kamer latających
Quadrocoptery lub drony obecnie dostępne są w różnych wzorach i rozmiarach. Wiele modeli klasy podstawowej wyposażonych zostało w kamery. Po naciśnięciu przycisku na nadajnik, podczas lotu wykonywane są zdjęcia lub filmy.
Znacznie lepsze efekty dają quadrocoptery wyższej klasy, z których część wyposażona jest w kamery HD o wysokiej rozdzielczości oraz gimbale (systemy stabilizacji kamery). Ruchy quadrocoptera lub drona są dzięki temu kompensowane, a filmy dzięki temu całkowicie pozbawione drgań. Część sygnałów wideo natychmiast zostaje przesyłana do podłączonego smartfona lub tabletu.
W trybie FPV (First Person View) sygnały z kamery przekazywane są do pary okularów monitorujących. Kiedy człowiek patrzy w google, ma wrażenie, że siedzi w kokpicie. To wyjątkowe doświadczenie w lataniu.
Podczas korzystania z quadrocopterów i dronów istnieją pewne regulacje prawne, których należy przestrzegać. Coptery nie są w stanie startować i lądować wszędzie, ale nie mogą też filmować wszystkiego, co znajdzie się przed ich obiektywem.
Prototypowe modele statków
Modele statków i łodzi RC to świetna zabawa na wodzie. Niezależnie od tego, czy jest to szybka łódź wyścigowa, prototypowy luksusowy jacht, kuter rybacki czy elegancko sunąca żaglówka, dostarczą mnóstwa radości.
W przypadku pasjonatów preferujących modelarstwo okrętowe, nacisk kładziony jest nie tylko na zabawę na świeżym powietrzu. Nie zaniedbuje się również rozrywki wynikającej z budowania w pracowni.
Szczególnie prototypowe modele statków są już zaprojektowane i stworzone przez producenta. Dzięki szerokiej gamie akcesoriów posiadają wiele szczegółów, a także są wyposażone w przełączalne funkcje specjalne. Tu kreatywność praktycznie nie ma granic, co najwyżej poprzez ilość kanałów na pilocie. Ale i tu pojawiły się praktyczne rozwiązania.
Modele łodzi dla początkujących
Nawet modele klasy podstawowej mogą wyglądać elegancko i jeździć szybko.
Niekoniecznie trzeba pływać, by dobrze bawić się na kąpielisku. Wystarczy zanurzyć nogi w wodzie i pozwolić dzieciom ścigać się modelami łodzi. Szczególnie w segmencie dla początkujących różnorodność typów jest tak bogata, że każdy z pewnością znajdzie model, na którym mu zależy. Dzięki temu żeglarstwo modelarskie jest rozrywką dla młodych i starszych, która pozwala nieco wydłużyć sezon kąpielowy.
Modele żaglówek
Relaksująca zabawa podczas jazdy aż do zachodu słońca.
Nie ma prawie żadnej innej branży modelarskiej, w której modele poruszają się tak swobodnie, jak w przypadku łodzi żaglowych. Od samego startu bez silnika wykorzystują jedynie siłę wiatru, dzięki temu jest to bardzo przyjazna środowisku forma sportu modelarskiego. Kiedy jednak kilka modelowych żaglówek przygotowuje się do startu w regatach, wymagana jest dalekowzroczność w manewrowaniu i sprytne operowanie żaglami.
Pojazdy budowlane i inne
Oprócz modeli samochodów, samolotów, statków, helikopterów, kopterów i tym podobnych, istnieje wiele innych urządzeń i pojazdów, które naprawdę fajnie jest budować w mniejszej skali.
Szczególnie w branży budowlanej dzięki koparkom, gąsienicom, ciężarówkom i innym maszynom oraz pojazdom można znaleźć wiele ciekawych propozycji modeli, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych i starszych.
Jak sama nazwa wskazuje, skupiono się nie tylko na wiernym odwzorowaniu prototypu, ale także na jego wszechstronnej funkcjonalności.
Ale pojazdy rolnicze z różnymi przystawkami i innymi akcesoriami są również bardzo popularne wśród fanów budowy modeli.
Natomiast pojazdy rolnicze wraz z najróżniejszymi osprzętem i innymi akcesoriami są również bardzo popularne wśród fanów budowy modeli.
Budowa modelu ciężarówki
Duże i potężne pojazdy, które zapewniają, że półki w naszych supermarketach są codziennie dobrze zaopatrzone, mają wiele nazw. Dla osób kochających modelarstwo ciężarowe nie ma więc znaczenia, czy ich model nazywa się ciężarówką, tirem, ciągnikiem czy samochodem ciężarowym.
Jest tylko jedna bardzo ważna rzecz: model musi być dokładną repliką w skali pełnowymiarowego prototypu danej marki. Oczywiście perfekcyjna konstrukcja jest tak samo ważna, jak w pełni sprawny system oświetlenia i odpowiednie dźwięki pojazdu. Kiedy wirtualny hamulec powietrzny syczy, a silnik Diesla zostaje uruchomiony akustycznie, kabina kierowcy musi oczywiście drgać krótko w rytm pracy tłoków.
Kiedy taki absolutnie prototypowy model ciężarówki wraz z naczepą manewruje z milimetrową precyzją, serce fanów modeli ciężarówek bije szybciej.
Elektronika modelarska to niezwykle ważny element różnego typu modeli. W końcu co z tego, że model jest najpiękniejszy, jeśli nie ma poręcznego pilota lub skutecznego napędu dostępnego jako akcesorium?
Piloty do modeli
Na szczęście minęły już czasy, kiedy zdalne sterowanie analogowe działało na częstotliwości 27 MHz, 35 MHz, a nawet 40 MHz. Z powodu podwójnego przydziału kanałów przez okolicę niekontrolowanie przelatywały rozpędzone modele samochodów, a samoloty gwałtownie spadały z nieba.
Nowoczesne systemy zdalnego sterowania pracują obecnie na częstotliwości 2,4 GHz, są kodowane cyfrowo i zapewniają maksymalne bezpieczeństwo pracy dzięki funkcji LBT*. Nawet jeśli kilka nadajników jest obsługiwanych jednocześnie w ograniczonej przestrzeni na torze wyścigowym lub polu do latania modeli Ponadto wiele systemów wykorzystuje kanał zwrotny do funkcji telemetrii w celu wyświetlania wartości takich jak temperatura silnika, prąd silnika, prędkość, napięcie odbiornika czy wysokość lotu bezpośrednio na nadajniku. Musisz tylko zdecydować, czy wolisz używać systemu zdalnego sterowania z pokrętłem lub uchwytem pistoletowym, czy też nadajnika ręcznego/konsoli do swojego modelu.
*Listen Before Talk: Zanim nadajnik i odbiornik automatycznie przełączą się na inny kanał, system najpierw sprawdza, czy nowa częstotliwość jest rzeczywiście wolna. Technika przeskakiwania częstotliwości wywodzi się pierwotnie z telefonów bezprzewodowych, gdzie niezbędne zakłócenia i ochronę przed podsłuchem uzyskuje się poprzez szybkie zmiany częstotliwości pomiędzy stacją bazową a słuchawką.
Serwomechanizmy
W celu przetworzenia poleceń sterujących nadajnika na ruch mechaniczny w modelu, ludzie pasjonujący się modelarstwem od niepamiętnych czasów stosują serwomechanizmy. Jednak technologia cyfrowa znalazła się również w tych nieodzownych elementach modelarskich.
Podczas gdy analogowe serwomechanizmy w poprzednich dekadach były raczej powolne, i pozbawione mocy, dzięki cyfrowemu zarządzaniu silnikiem i wysokiej jakości kombinacji silnika i skrzyni biegów, zostały przekształcone w prawdziwe potęgi o właściwościach sprinterskich.
I to pomimo ich kompaktowych rozmiarów i niskiej wagi. A dzięki zwiększeniu napięcia pracy z 4,8V do 6V lub 7,4V, moc i szybkość otrzymały dodatkowy wzrost.
Akumulatory i technologia ładowania
Jednak rozwój techniczny spowodował również ogromny postęp w dziedzinie technologii akumulatorów i ładowania. Powszechne jeszcze przed laty, ale silnie toksyczne baterie niklowo-kadmowe, obecnie całkowicie zniknęły z modeli. Zastąpiły je powszechnie akumulatory litowo-polimerowe o ok. 4-krotnie wyższej gęstości energii.
W połączeniu z silnikami bezszczotkowymi o wysokim momencie obrotowym, niektóre modele elektryczne są tak potężne, że niejeden model z głośno brzmiącym silnikiem spalinowym nie jest w stanie dotrzymać im kroku.
Co więcej, dzięki wydajnym ładowarkom z inteligentnym monitorowaniem poszczególnych ogniw, akumulatory LiPo są błyskawicznie naładowane i gotowe do następnej jazdy lub lotu.
Często to właśnie drobiazgi, takie jak zakleszczona śruba, sprawiają, że budowa modelu jest naprawdę trudna. Wtedy niezwykle ważne jest, aby mieć pod ręką wysokiej jakości narzędzia. Ale nawet do całkiem normalnych zadań, takich jak wycinanie karoserii modelu samochodu z tworzywa sztucznego lub wyważanie śmigieł i łopat wirnika, istnieją praktyczne pomoce, bez których nie powinien obyć się żaden warsztat modelarski. Tak samo potrzebne są różne kleje, farby, lakiery, smary i inne akcesoria. Doświadczenie pokazuje, że materiały te przydają się nie tylko do budowy modeli, ale także do prac ręcznych i wokół domu.