Wszystkie produkty
Monitoring wideo może być wykorzystywany do ochrony mienia i życia. W przypadku popełnienia przestępstwa nagrania pomagają w jego rozwiązaniu. W połączeniu z systemem alarmowym, kamera monitorująca z podłączeniem do zasilania może nawet zapobiec najgorszemu. W Conrad znajdziesz duży wybór systemów i odpowiedzi na najważniejsze pytania przed zakupem.
Kamery monitoringu pozwalają na stałą obserwację wybranego miejsca bez konieczności angażowania dodatkowych osób. Rejestrują obraz z określonego obszaru i przekazują go do analizy. Modele wyposażone w mikrofon mogą dodatkowo zbierać dane audiowizualne.
Zarejestrowane nagrania mogą być przesyłane przewodowo, bezprzewodowo lub przez Wi-Fi. W przypadku kamer przewodowych obraz i dźwięk są zazwyczaj przesyłane stabilniej niż w modelach bezprzewodowych, co minimalizuje ryzyko zakłóceń.
Przewodowy system monitoringu dzieli się na dwa typy. W tradycyjnej wersji kamera wymaga dwóch kabli: jednego do przesyłu danych (np. kabla koncentrycznego) i drugiego do zasilania. Natomiast nowoczesne systemy PoE (Power over Ethernet) wymagają jednego kabla – dane i zasilanie są przesyłane przez ten sam kabel sieciowy.
Monitoring rzadko ogranicza się jedynie do podglądu obrazu na żywo. Dlatego oprócz funkcji transmisji na żywo istnieje także możliwość nagrywania obrazu w trybie długoterminowym. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia rejestrujące. W przeszłości popularne były rejestratory sieciowe, jednak obecnie standardem stały się nowoczesne zestawy monitoringu z cyfrowymi rejestratorami.
Dobrze wiedzieć: Jak zainstalować przewodowy system monitoringu?
Większość kamer jest montowana za pomocą połączenia śrubowego. Tylko kilka modeli wykorzystuje podkładki samoprzylepne. Wiele kamer musi być połączonych za pomocą interfejsów (kabel, WLAN, radio). Warto kupować zestawy do monitoringu wideo, ponieważ łączą one wszystkie komponenty do instalacji. Kamery monitorujące i urządzenie rejestrujące są na pewno kompatybilne, materiał montażowy ma odpowiednie wymiary, a wszystkie kable połączeniowe i wtyczki są dołączone.
Gdzie stosowany jest przewodowy monitoring wideo?
Nadzór wideo jest stosowany w obszarach prywatnych, komercyjnych i publicznych. Mogą to być na przykład następujące obszary:
-
Prywatna własność
-
Przedpokój w bloku mieszkalnym
-
Nieruchomości komercyjne
-
Handel detaliczny
-
Przedsiębiorstwa rolnicze
-
Restauracje
-
Przestrzenie publiczne, takie jak muzea, ale także obszary ruchu drogowego
-
Dyskoteki
-
Mobilny nadzór, na przykład dla służb bezpieczeństwa
Jakie zasady mają zastosowanie do przewodowego monitoringu wideo?
Monitoring na terenie prywatnym jest dozwolony, ale skierowanie kamery na chodnik już nie. Z tego powodu modele obrotowe często są powodem skarg ze strony sąsiadów.
W blokach mieszkalnych wszystkie strony muszą wyraźnie wyrazić zgodę na monitoring wideo. Nadzór wideo w firmach i miejscach publicznych musi być opatrzony odpowiednim powiadomieniem.
Istnieją różne typy kamer różniące się konstrukcją, ale wszystkie są przewodowe.
Kamery typu bullet
Kamery typu bullet to klasyczne kamery do monitoringu, które zawdzięczają swoją nazwę wydłużonej konstrukcji. Nadają się zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego i często można je obracać.
Większość modeli oferuje rozdzielczość co najmniej HD. Często stosowane są również kamery Full HD i 4K. Te ostatnie zapewniają rozdzielczość Ultra HD podczas monitoringu. Analiza materiału filmowego często pozwala na wyciągnięcie precyzyjnych wniosków na temat twarzy, odzieży i narzędzi używanych w przestępstwach.
Kamery kopułkowe
Kamery kopułkowe są bardziej dyskretne i mocowane bezpośrednio do ściany lub sufitu wraz z obudową. Wykorzystują również co najmniej HD, a często Full HD lub Ultra HD.
Kamera kopułkowa jest zwykle wykonana z przyciemnianego szkła, co stanowi jej obudowę. Widzowi nie jest łatwo rozpoznać, na którym obszarze aktualnie koncentruje się nadzór wideo. To odstrasza przestępców, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo systemu.
Dzięki szklanej kopule urządzenie jest również lepiej chronione przed wandalizmem, co czyni je idealnym do użytku na zewnątrz.
Kamery IP (PoE)
Kamery te są specjalnym rodzajem monitoringu i mogą być kamerami typu bullet lub kopułkowymi. Kluczową różnicą jest to, że są to kamery sieciowe. IP oznacza protokół internetowy. Nagrania z kamery IP są przesyłane przez Internet (za pośrednictwem sieci LAN lub WLAN) do wybranej sieci w celu analizy.
Do instalacji kamery IP nie jest potrzebny oddzielny kabel sieciowy i zasilający. Zamiast tego system instaluje się za pomocą jednego kabla. W tym kontekście pojawia się również skrót PoE. PoE oznacza Power over Ethernet. PoE oznacza proces wykorzystywania kabla Ethernet nie tylko do transmisji danych, ale także do zasilania kamery IP.
Inne typy kamer
Oprócz wyżej wymienionych kamer do monitoringu, istnieje szereg specjalistycznych rozwiązań. Przeznaczone są one głównie dla użytkowników w sektorze biznesowym, ale mogą być również wykorzystywane do prywatnego nadzoru wideo.
Kamery PTZ
Umożliwia ona precyzyjne dostosowanie nagrywania do żądanego obszaru nadzoru. Trzy litery oznaczają pan, tilt i zoom, czyli obrotową i pochylaną kamerę z funkcją zoomu.
Mini kamera
Kamery te są wyjątkowo małe, dzięki czemu można je ukryć i używać w ruchu. Umożliwiają one nadzór wideo poprzez zintegrowanie z innym obiektem, na przykład jako małe płytki drukowane.
Kamery termowizyjne
Modele te są wykorzystywane nie tylko do prostego nadzoru wideo, ale oferują również funkcję termografii. Zarówno żywe istoty, jak i przedmioty mają różne rozkłady temperatur w swoich ciałach w porównaniu z otoczeniem. Różnice te można zwizualizować za pomocą kamery termowizyjnej.
Kamery na podczerwień
Kamery monitorujące z reflektorami podczerwieni są używane do nadzoru wideo o zmierzchu i w całkowitej ciemności. Reflektory te wykorzystują diody LED na podczerwień do emitowania sygnału świetlnego, który nie jest widoczny dla ludzkiego oka. Dzięki noktowizorowi obszary mogą być monitorowane także w ciemności. Jeśli system nadzoru wideo współpracuje z czujnikiem zmierzchu, noktowizor jest aktywowany i dezaktywowany w zależności od panujących warunków oświetleniowych.
Niezależnie od typu kamery, istnieje szereg kryteriów zakupu. Najważniejszym z nich są dostępne standardy sygnału. Jeśli zdecydujesz się na system analogowy, producenci oferują kilka podformatów: klasyczny analog, AHD (Analogue High Definition), HD-TVI i HD-CVI. W przypadku formatów cyfrowych można wybierać między IP i SDI.
Praktyczna wskazówka: Użyj konwertera HDMI
Jeśli sygnał jest przesyłany przez AHD, HD-TVI, HD-CVI lub SDI, do analizy wymagane są specjalne monitory. Jeśli ich nie posiadasz, dostępne są konwertery sygnału. Posiadają one wyjście wideo HDMI i mogą przesyłać obraz z kamery monitorującej do wszystkich monitorów HDMI.
Aby monitoring był czymś więcej niż tylko statycznym nagraniem wideo, kamery muszą być wyposażone w odpowiednie sensory, które reagują na ruch oraz zmieniające się warunki oświetleniowe. Kluczowe są dwa typy czujników: CMOS, który odpowiada za pomiar światła, oraz DIS, czyli sensor wykrywający nachylenie kamery.
Zakres widocznego obrazu zależy, tak jak w przypadku wszystkich kamer, od ogniskowej. W standardowych modelach kamer do monitoringu mieści się ona w przedziale od 2,7 do 94 mm.
Jakość nagrań ma ogromne znaczenie dla ich późniejszej analizy. Większość kamer oferuje rozdzielczość HD Ready (720p), jednak lepszym wyborem jest Full HD (1080p), a najwyższą obecnie jakość obrazu zapewnia Ultra HD (2160p).
W przypadku monitoringu większych obiektów, takich jak biura, warsztaty czy magazyny, warto połączyć kamery w jeden system. W tej roli świetnie sprawdzają się modele bezprzewodowe, działające na Wi-Fi lub łączność radiową. Jeśli zdecydujesz się na gotowy zestaw monitoringu, znajdziesz w nim wszystkie niezbędne komponenty: kilka kamer oraz rejestrator cyfrowy z wieloma kanałami, co pozwala na kompleksowe zarządzanie systemem.