Wszystkie produkty
Co warto wiedzieć o nawigacji?
W przeszłości do nawigacji używano kompasów, globusów, a nawet gwiazd, ale dziś ich miejsce zajmuje zaawansowana technologia. Nowoczesne systemy nawigacyjne nie tylko obliczają optymalną trasę między punktem początkowym a docelowym, ale także oferują użytkownikowi wiele przydatnych dodatkowych informacji. W naszym przewodniku dowiesz się, jakie urządzenia nawigacyjne są dostępne i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Pojęcie nawigacji wywodzi się od łacińskiego czasownika "navigare", co oznacza "prowadzić statek". Początkowo oznaczało ono sztukę szybkiego i bezpośredniego doprowadzenia statku do celu. Obecnie przez nawigację rozumiemy zdolność do celowego przemieszczania nie tylko statków, ale także pojazdów drogowych i powietrznych z punktu A do punktu B. Do nawigacji zasadniczo należą trzy elementy: określenie aktualnej pozycji, ustalenie celu oraz wyznaczenie idealnej trasy między tymi dwoma punktami. Dawniej, aby to zrobić, przeglądano nieporęczne mapy, atlasy lub korzystano z globusa. Te czasy minęły dawno temu. Współczesna technologia przejmuje za nas nawigację, czyniąc ją jeszcze bardziej dynamiczną. Urządzenia nawigacyjne, czy też systemy nawigacyjne, nie tylko wyznaczają optymalną trasę, ale dostarczają informacji w czasie rzeczywistym, informując kierowców samochodów, ciężarówek i motocykli na przykład o bieżących korkach, robotach drogowych lub objazdach. Ponadto ostrzegają, gdy ktoś zamierza pojechać w złym kierunku, i dosłownie sprowadzają kierowcę na właściwą drogę.
Systemy nawigacyjne i urządzenia nawigacyjne obliczają trasę między dwiema lokalizacjami, określając pozycję i biorąc pod uwagę informacje geograficzne, trasy ruchu, przeszkody i wiele innych. Odbierają one współrzędne bieżącej lokalizacji drogą radiową lub satelitarną. Posiadają również zintegrowany układ map, który pomaga obliczyć najkrótszą, najszybszą lub najbardziej ekonomiczną trasę do miejsca docelowego. Większość systemów nawigacyjnych jest wyposażona w wyświetlacz , który pokazuje trasę na wirtualnej mapie. Nawigacja odbywa się głównie za pomocą instrukcji głosowych. Ma to tę zaletę, że możesz w pełni skoncentrować się na tym, co dzieje się na drodze lub na trasie przed Tobą i nie musisz stale patrzeć na ekran. Systemy nawigacji z funkcją rozpoznawania głosu oferują możliwość uruchamiania nawigacji lub zmiany ustawień wyłącznie za pomocą poleceń głosowych.
Systemy nawigacji są dostępne dla różnych obszarów zastosowań, w tym specjalne wersje dla ciężarówek, samochodów osobowych i motocykli, a także dla rowerzystów i pieszych.
Chociaż urządzenia nawigacyjne dla ciężarówek, samochodów osobowych i motocykli są generalnie oparte na tej samej metodzie pozycjonowania, różnią się one pod względem funkcji. Ciężarówki są wyższe, szersze i cięższe niż samochody osobowe, co utrudnia, a czasem uniemożliwia manewrowanie nimi na ciasnych zakrętach, w wąskich tunelach lub niskich przejściach podziemnych. Z tego powodu nawigacje satelitarne dla ciężarówek wskazują wysokość mostów i ograniczenia wagowe. Systemy nawigacji satelitarnej dla samochodów są bardziej nastawione na znalezienie najszybszej trasy między dwoma lokalizacjami, natomiast urządzenia nawigacji satelitarnej dla motocykli oferują opcję wyświetlania krętych, górzystych lub szczególnie malowniczych tras. Wynika to z faktu, że motocykliści często mają inne oczekiwania wobec swoich tras niż kierowcy samochodów. Nie zawsze chodzi o najbardziej ekonomiczną trasę, ale często o bardziej przyjemną. W związku z tym nawigacje satelitarne dla samochodów i motocykli zazwyczaj działają z różnymi materiałami mapowymi.
Można dokonać podstawowego rozróżnienia pomiędzy przenośnymi i stacjonarnymi urządzeniami nawigacyjnymi. Urządzenia nawigacyjne do instalacji stacjonarnej są zwykle zintegrowane z systemem audio w pojeździe. Często odbierają one sygnały satelitarne lepiej niż wersje mobilne, ale te drugie mają tę zaletę, że są przenośne i mogą być elastycznie używane w różnych pojazdach.
Pozycja GPS: podstawa nawigacji
Istnieją różne metody nawigacji, ale podstawą prawie wszystkich systemów nawigacyjnych jest technologia GPS. GPS to skrót od Global Positioning System i umożliwia określenie lokalizacji użytkownika na całym świecie za pośrednictwem satelity. Działa to w następujący sposób: Satelity GPS orbitujące wokół Ziemi stale przesyłają swoją pozycję i aktualny czas na Ziemię w postaci zakodowanych sygnałów radiowych. Sygnały te są rejestrowane przez odbiornik GPS zainstalowany w urządzeniu nawigacyjnym. Określając czas podróży fal radiowych, urządzenie oblicza odległość do wszystkich odbiorników, których sygnały odbiera. Na tej podstawie określa swoją pozycję. Dokładną pozycję można określić, jeśli urządzenie GPS ma kontakt z co najmniej czterema satelitami. Im więcej satelitów, tym dokładniej można określić lokalizację.
GPS nie jest używany wyłącznie do nawigacji. Na przykład GPS-trackery są przede wszystkim wykorzystywane do lokalizacji, aby śledzić pojazdy, osoby lub zwierzęta. Dzięki nim można odnaleźć skradziony samochód lub uprawiać geocaching, czyli rodzaj poszukiwania skarbów za pomocą GPS. GPS-trackery to w zasadzie urządzenia lokalizacyjne i w przeciwieństwie do systemów nawigacji GPS rzadziej są używane do planowania tras. W zależności od obszaru zastosowania dostępne są różne rodzaje GPS-trackerów. GPS-trackery do lokalizacji osób są zazwyczaj bardzo poręczne i lekkie, aby można je było wygodnie nosić przy sobie. Posiadają przycisk SOS, który umożliwia wysłanie sygnału alarmowego w sytuacji zagrożenia. Niektóre trackery są dodatkowo wyposażone w funkcję geofencingu, która pozwala zdefiniować wirtualny obszar i uruchomić alarm, gdy osoba opuści ten obszar. Taka funkcja okazuje się również praktyczna w przypadku GPS-trackerów do lokalizacji zwierząt domowych. Te trackery muszą być małe, lekkie, wytrzymałe i najlepiej wodoodporne, ponieważ zwierzę musi je stale nosić, aby można było je namierzyć.
Lokalizatory GPS dla pojazdów mają inne wymagania. Nie powinny być zasilane bateryjnie, ale z akumulatora pojazdu, ponieważ jeśli bateria jest rozładowana, pojazd nie może być zlokalizowany. Przydatne jest, jeśli tracker oferuje opcję zdalnego wyłączenia silnika pojazdu. Takie funkcje nie są tak przydatne w przypadku trackerów rowerowych. Bardziej praktyczny okazuje się tutaj alarm ruchu: jeśli rower zostanie poruszony, lokalizator natychmiast to zgłosi.
Należy odróżnić lokalizatory GPS od tak zwanych alarmów GPS. Ostrzegają one o możliwych niebezpiecznych miejscach i strefach, które wymagają ostrożnej jazdy, takich jak ostre zakręty lub przejścia dla dzieci w wieku szkolnym. Gdy tylko zbliżysz się do takiej niebezpiecznej strefy, urządzenie ostrzegawcze GPS wyemituje odpowiedni sygnał.
Oferta urządzeń nawigacyjnych jest bardzo szeroka, dlatego ważne jest, aby zawczasu jak najbardziej zawęzić wybór. Po pierwsze, należy zastanowić się nad przeznaczeniem urządzenia. Na przykład turyści lub rowerzyści górscy, którzy chcą znaleźć drogę w otwartym terenie, powinni zdecydować się na urządzenie zaprojektowane do nawigacji w terenie. Takie modele są bardzo wytrzymałe i mogą przetrwać ulewę lub upadek. Z drugiej strony, jeśli podróżujesz głównie samochodem, wybierz nawigację satelitarną do auta.
Cechy techniczne nawigacji satelitarnej powinny być dostosowane do obszaru zastosowania i własnych wymagań. Dla kierowców samochodów osobowych, motocykli i ciężarówek praktyczne okazują się na przykład asystenci prędkości i pasa ruchu. Pomagają one przestrzegać ograniczeń prędkości i powiadamiają o zbliżającej się zmianie pasa jezdni. Jeśli istnieje połączenie z kanałem komunikatów drogowych (TMC), użytkownik otrzymuje aktualne raporty o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i jest informowany o możliwościach objazdu w przypadku korków. Niektóre urządzenia nawigacyjne mogą być używane jako zestawy głośnomówiące i być połączone ze smartfonem przez Bluetooth, na przykład w celu odbierania połączeń. Istnieje wiele funkcji technicznych, w które są wyposażone nawigacje satelitarne. Zastanów się z wyprzedzeniem, z których z nich naprawdę będziesz korzystać.
Przy zakupie nawigacji satelitarnej ważne jest, aby sprawdzić, jakie mapy są dostępne i na jakich warunkach można je aktualizować lub rozszerzać. Wiele urządzeń ma zainstalowane mapy dla całej Europy. Zawsze powinna istnieć możliwość późniejszej aktualizacji nawigacji samochodowej o materiały kartograficzne. Trasy drogowe mogą zmieniać się w miarę upływu czasu, dlatego ważne jest, aby planowanie podróży zawsze opierało się na aktualnych materiałach. Zaktualizowane mapy można pobrać do nawigacji GPS za pomocą regularnych aktualizacji . W tym kontekście praktyczne jest, aby urządzenie nawigacyjne miało dostęp do Internetu. Należy pamiętać, że aktualizacje mogą być płatne. Nie każdy producent oferuje bezpłatne aktualizacje wraz ze sprzedażą swoich nawigacji samochodowych. Skoro mowa o mapach: mapy POI nie tylko pokazują trasę, ale także restauracje, hotele, stacje benzynowe i inne miejsca, które mogą być interesujące dla kierowcy (POI = Point of Interest).
Dobra nawigacja satelitarna musi być łatwa i intuicyjna w obsłudze. Należy szukać wystarczająco dużego wyświetlacza z dobrą grafiką i przyjaznym dla użytkownika menu nawigacyjnym. Urządzenie nawigacyjne powinno również być w stanie wydawać instrukcje głosowe, aby można było w pełni skoncentrować się na ruchu drogowym. Sterowanie głosowe okazuje się korzystne, aby wygodnie wprowadzać zmiany w ustawieniach podczas jazdy. Rodzaj montażu również odgrywa rolę przy zakupie. Niektóre nawigacje satelitarne są wyposażone w przyssawki lub płyty montażowe, inne są przyklejane. W naszej ofercie akcesoriów do nawigacji można znaleźć wiele rodzajów mocowań i nie tylko.
Nasza praktyczna wskazówka: Prawidłowe zamocowanie urządzenia nawigacyjnego w pojeździe
Urządzenia nawigacyjne zamontowane w pojeździe nie mogą ograniczać pola widzenia kierowcy i być zamontowane w taki sposób, aby zostały wypchnięte po otwarciu poduszki powietrznej. Najlepiej byłoby zamontować nawigację satelitarną na desce rozdzielczej, ale możliwe jest również umieszczenie jej w rogu przedniej szyby lub na szybie bocznej. Ważne jest, aby nie było martwych punktów i aby nawigacja satelitarna była zawsze stabilnie i bezpiecznie osadzona.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące nawigacji i urządzeń nawigacyjnych
Czym jest nawigacja offline?
Jeśli używasz smartfona do nawigacji za pośrednictwem aplikacji, często masz problem z tym, że mapy i informacje o ruchu drogowym są wyświetlane tylko wtedy, gdy masz połączenie z Internetem. Wynika to z faktu, że wiele aplikacji jest przeznaczonych do nawigacji online. W takich przypadkach materiały mapowe nie są archiwizowane bezpośrednio w telefonie komórkowym, a zatem nie są dostępne w trybie offline. Chociaż oszczędza to miejsce na dysku, może być kosztowne, ponieważ koszty mobilnego Internetu poza UE są czasami bardzo wysokie i różnią się w zależności od kraju. Aplikacje, które udostępniają mapy offline do pobrania, dzięki czemu można uzyskać do nich dostęp w dowolnym momencie, okazały się praktyczne. W sklepach z aplikacjami dostępnych jest teraz kilka dobrych nawigacji satelitarnych offline..
Moja nawigacja satelitarna przestała odpowiadać. Co mogę zrobić?
Czasami pomaga całkowite zresetowanie urządzenia nawigacyjnego. Niektóre urządzenia nawigacyjne są wyposażone w przycisk resetowania, inne wymagają naciśnięcia i przytrzymania włącznika. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, ponieważ niektóre modele wymagają dodatkowych kroków, takich jak wyjęcie karty SD.