Wszystkie produkty
Aktualne oferty
Stopniowe wycofywanie świetlówek
We wrześniu tego roku wchodzi w życie ogólnounijny zakaz sprzedaży wszystkich kompaktowych lamp fluorescencyjnych zawierających śladowe ilości rtęci. Podjęcie działań już teraz, pomaga zapobiec niedoborom dostaw i daje wystarczająco dużo czasu na planowanie z wyprzedzeniem, aby zapewnić takie same warunki oświetleniowe, jak obecnie. Nasza szeroka gama produktów zapewnia duży wybór, szczególnie jeśli chodzi o zamienniki świetlówek kompaktowych.
Obniżenie kosztów energii dzięki oświetleniu LED
Wysokie ceny energii i zakaz sprzedaży świetlówek oznaczają konieczność zastanowienia się nad innymi opcjami. Przejście na lampy LED jest jednak zdecydowanie łatwiejsze niż myślisz. Jedną rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że wybierasz produkty LED, które zapewniają dokładnie to, czego potrzebujesz. W przeciwnym razie oświetlenie biura lub zakładu produkcyjnego może nie spełniać w pełni Twoich wymagań. Oferujemy duży wybór i udzielamy praktycznych porad dotyczących jasnych i wygodnych koncepcji oświetlenia budynków.
Najczęściej kupowane
Najczęściej kupowane
Najwyżej oceniane produkty
Najwyżej oceniane
Właściwe oświetlenie w pomieszczeniach i na zewnątrz
Światło reguluje to, jak widzimy i postrzegamy nasze otoczenie. Tam, gdzie nasłonecznienie pomieszczeń jest mniejsza, dzięki odpowiedniemu oświetleniu stwarzasz podstawy do ich efektywnego wykorzystania. Lampy decyduje o tym, jak wnętrza prezentują się wizualnie, czy czujemy się w nich komfortowo i czy możemy pracować w skupieniu. Udana koncepcja oświetlenia tworzy optymalne warunki percepcyjne dla produktywnej pracy w biurach, sklepach, budynkach usługowych i obszarach produkcyjnych. Pozytywny wpływ światła na zdrowie i chęć do pracy ludzi, a także efekt estetyczny, poprawia jakość wykonywanej pracy i przynosi długofalowe korzyści firmie.
Nie zawsze w pomieszczeniach dostępna jest wystarczająca ilość światła dziennego, dlatego oświetlenie dostosowane do wymagań eksploatacyjnych, jest niezbędne przy wyposażaniu przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych. Nowoczesne oprawy i źródła światła oparte np. na diodach LED (light emitting diode) charakteryzują się wysoką jakością i energooszczędnością.
Wraz z zakupem opraw i lamp masz istotny wpływ na atmosferę pracy w pomieszczeniach oraz bieżące koszty eksploatacji przez najbliższe lata. Dlatego warto wybierać produkty oświetleniowe o szerokich możliwościach aranżacyjnych, wysokiej wydajności i długiej żywotności.
Technologia diod LED
Zakup lamp LED ma zasadniczy wpływ na warunki pracy w pomieszczeniach oraz na bieżące koszty eksploatacji na najbliższe lata. Dlatego warto wybierać produkty oświetleniowe o szerokiej gamie opcji projektowych, wysokiej wydajności i długiej żywotności.
Jakie rodzaje oświetlenia wyróżniamy?
Twoje oświetlenie powinno być dostosowane do warunków otoczenia. Nie jest łatwym zadaniem znalezienie odpowiedniego źródła światła dla danego pomieszczenia i nastrojowe ustawienie dekoracji. Dlatego w przy jego projektowaniu utrwaliło się kilka terminów, które są pomocne przy jego planowaniu. Zacznijmy od oświetlenia podstawowego, czy też pierwszoplanowego.
Oświetlenie podstawowe lub oświetlenie główne
Oświetlenie podstawowe zapewnia bazową lub zadaniową jasność i powinno oświetlać pomieszczenie w miarę możliwości bez cieni. Stanowi najważniejsze źródło światła we wnętrzu i jest zazwyczaj zapewniane przez oprawy sufitowe, podtynkowe lub oprawy zadaniowe.
Jego celem jest zapewnienie optymalnej jasności w całym pokoju. Liczba, kształt i natężenie żarówek zależą od geometrii pomieszczenia, naturalnie padającego światła, umeblowania i indywidualnego wykorzystania wnętrza.
Nowoczesne oświetlenie podstawowe jest zwykle nieoślepiające przy użyciu światła pośredniego. Wysokiej jakości, mocne światło ułatwia pracę bez szybkiego zmęczenia. Zwiększa motywację i koncentrację, co powoduje mniej błędów wynikających z ograniczonej widoczności.
Oświetlenie akcentujące lub dodatkowe
Oświetlenie akcentujące sprawia, że pomieszczenia stają się atrakcyjniejsze. Nadaje akcenty ścianom, miejscom wypoczynkowym, meblom, obrazom lub rzeźbom oraz przyczynia się do stworzenia udanej atmosfery.
Oświetlenie dodatkowe tworzy pożądany efekt i nastrój, np. w postaci ciągów świetlnych na ścianach, sufitach i podłogach, wysp światła przy ladach, regałach i miejscach do siedzenia lub punktów kierujących linię wzroku.
Oświetlenie dodatkowe jest często zapewniane przez punktowe źródła światła, reflektory, oprawy ścienne, oprawy standardowe, reflektory punktowe lub lampy stołowe. Skuteczne są ukryte światła, które nie są natychmiast rozpoznawalne.
Oprawy listwowe i taśmy LED pomagają kształtować przestrzeń i wyznaczać drogę.
Światło funkcyjne
Oświetlenie funkcjonalne spełnia określone zadanie, np. przy biurku, w magazynie, przy maszynie lub linii produkcyjnej. Najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem jest oświetlenie miejsca pracy w formie lampki biurkowej. Również lampa podłogowa do biura lub lampa robocza stanowią funkcjonalne światła.
Oświetlenie funkcjonalne jest zazwyczaj włączane tylko wtedy, gdy jest potrzebne, np. gdy pracownik siada przy biurku lub stanowisku pracy.
Obejmuje również oświetlenie orientacyjne przy wejściach, schodach, korytarzach i drogach ewakuacyjnych. Wspiera pracowników, gości, najemców i mieszkańców w zamierzonym użytkowaniu pomieszczeń oraz w sytuacjach niebezpiecznych.
Jaka jest różnica między światłem bezpośrednim a pośrednim??
W przypadku prawie wszystkich rodzajów oświetlenia można wybrać pomiędzy światłem bezpośrednim a pośrednim
Światło bezpośrednie powstaje, gdy żarówka lub dioda LED świeci bezpośrednio na powierzchnię użytkową. Przykładem może być oprawa biurkowa ze skierowaną wiązką na blat lub żarówka w wiszącej oprawie sufitowej do bezpośredniego oświetlenia powierzchni stołu jadalnego. Bezpośrednie światło jest zazwyczaj tak jasne, aby można było swobodnie czytać na stanowisku pracy lub widzieć napisy na klawiaturze. Często odbierane jest jako ostre i tworzy cienie - oba te zjawiska mogą być subiektywnie niekorzystne.
Światło pośrednie powstaje w wyniku odbicia od sufitów i ścian. Źródło nie oświetla bezpośrednio żądanego obszaru, ale świeci na powierzchnię, która odbija światło z powrotem, rozprowadzając je po całym pomieszczeniu. Światło pośrednie zapewnia przyjemnie równomierne oświetlenie. Nie oślepia, prawie nie rzuca cieni i jest postrzegane jako miękkie.
Czym wyróżnia się nowoczesna koncepcja oświetlenia?
Rozwój lamp i opraw oświetleniowych postępuje bardzo szybko, zwłaszcza w przypadku produktów opartych na technologii LED. Diody LED są ekonomicznym, zrównoważonym i ekologicznym rozwiązaniem dla większości obszarów zastosowań. W eksploatacji i użytkowaniu przemysłowym technologia LED może niejednokrotnie w pełni pokazać swoje zalety.
Do atutów diod LED należy zaliczyć emisję światła kierunkowego o dużej jasności i stałej barwie, możliwość modulacji temperatury barwowej w ramach szerokiego spektrum kolorów. Zapewniają niską emisję ciepła i długą żywotność. Nowoczesne elementy LED działają praktycznie bez opóźnienia włączenia i w zależności od modelu można je ściemniać za pomocą włącznika.
Diody LED są mocne, trwałe i wyróżniają się niskim zużyciem energii - a tym samym małymi kosztami zużycia prądu. Mają lepsze parametry wydajności niż świetlówki i są dobre nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia, ponieważ w produkcji nie są używane szkodliwe substancje, takie jak rtęć.
Który rodzaj oświetlenia pozwala zaoszczędzić najwięcej energii?
Nawet najbardziej oszczędne źródła światła zużywają energię elektryczną. Efektywność jest ważnym czynnikiem przy instalacji lub modernizacji oświetlenia biurowego, przemysłowego, sklepowego, oświetlenia dla restauracji i hoteli lub komercyjnego oświetlenia zewnętrznego.
Nowoczesna technologia oświetleniowa, np. oparta na diodach LED, przetwarza więcej energii elektrycznej na światło. Tym samym efektywność świetlna jest znacznie wyższa, dzięki czemu do wytworzenia porównywalnego strumienia świetlnego potrzeba znacznie mniej energii.
Postępy w technologii oświetleniowej są uważnie śledzone przez właścicieli budynków, architektów, projektantów, inżynierów budowlanych i personel zarządzający. Wynika to z faktu, że nowoczesne żarówki utrzymują koszty eksploatacji na niskim poziomie w dłuższej perspektywie. Bardzo długi okres użytkowania rekompensuje wyższe ceny nabycia i powinien być uwzględniony w analizie opłacalności. Okres amortyzacji inwestycji skraca się wraz ze wzrostem liczby godzin pracy.
Nie tylko nowe diody LED przyczyniają się do obniżenia kosztów zużycia energii. Najnowsza generacja świetlówek, wysokoprężnych lamp błyskowych i lamp energooszczędnych ma również zoptymalizowaną skuteczność świetlną. Dzięki temu przewyższają one wydajnością energetyczną i jakością oświetlenia starsze modele. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia wymiana zawsze ma sens.
Elastyczne kontrola opraw i lamp zapewnia oświetlenie konkretnych miejsc w odpowiednim czasie, o wymaganej jasności, a także zgaszenie podczas nieobecności. Gwarantuje to nie tylko duży komfort użytkowania, ale przede wszystkim oszczędność.
Światłem można sterować w klasyczny sposób, czyli za pomocą przełącznika i ściemniacza. Pojedynczo lub w grupach zmniejszać intensywność wielu obecnych diod LED, żarówek energooszczędnych i świetlówek.
Czujniki ruchu i wyłączniki czasowe automatyzują sterowanie oświetleniem. Zapewniają wygodę i bezpieczeństwo oraz są ważnym uzupełnieniem ręcznego włączania i wyłączania. Podczas gdy czujniki ruchu wykrywają poruszających się ludzi za pomocą podczerwieni lub radaru, czujniki obecności mogą utrzymywać oświetlenie włączone tak długo, jak długo w pomieszczeniu przebywają ludzie, nawet gdy siedzą.
Timery automatycznie wyłączają światło po upływie określonego czasu. To praktyczne rozwiązania w przypadku klatek schodowych, korytarzy, parkingów i oświetlenia ścieżek czy światełek bożonarodzeniowych.
Systemy inteligentnego sterowania centralnie regulują oświetlenie. Dostępne źródła światła mogą być sterowane jednolicie w zależności od pomieszczeń, stref i obszarów zastosowania w budynku, w kilku obiektach, a także w kilku lokalizacjach. Transmisja poleceń kontrolujących i informacji o stanie odbywa się poprzez WLAN, Ethernet, sieć zasilającą, znormalizowane przewody magistrali i zastrzeżone systemy magistrali.
Zaletami cyfrowego sterowania oświetleniem jest wyspoka elastyczność w użytkowaniu budynku oraz duży komfort. W zależności od systemu, włączanie, ściemnianie i programowanie światła odbywa się za pomocą aplikacji na smartfonach, tabletach lub komputerach. Ponadto istniejące przełączniki mogą być ponownie wykorzystane, zastąpione modelami sieciowymi i rozszerzone o zdalne sterowanie.
Indywidualnie definiowane scenariusze świetlne zapewniają optymalne światło w salach konferencyjnych i salach spotkań za pomocą jednego przycisku. Dzięki interakcji z inteligentnymi czujnikami, światło reaguje zupełnie zgodnie z Twoimi życzeniami.
W ramach nadrzędnego zarządzania budynkiem regulacja oświetlenia odbywa się w połączeniu z roletami, osłoną przeciwsłoneczną, grzejnikami lub systemem alarmowym. Symulacja obecności sprawia, że nieużywane pomieszczenia i części budynku wyglądają na zajęte, co odstrasza włamywaczy.
Co jest istotne w kontekście oświetlenia?
Jasność, kolory i kontrast - wszystko to możesz zaprojektować zgodnie z osobistymi wymaganiami. Do najważniejszych jednostek przy wyborze lamp i źródeł światła należą: strumień świetlny, barwa światła, skuteczność świetlna, oddawanie barw, kąt wiązki, żywotność i efektywność energetyczna. Charakterystyka techniczna podana w opisie produktu, pomoże w doborze odpowiednich rozwiązań oświetleniowych do zastosowań.
Strumień świetlny / Lumen
Strumień świetlny w jednostce lumen mówi o tym, jak jasno świeci lampa. Im wyższy wskaźnik lumenów, tym jaśniejszy produkt. Strumień świetlny służy jako ważne element porównania produktów podczas wyboru oświetlenia, niezależnie od zastosowanej technologii.
Temperatura barwowa / Kelvin
Barwa światła, mierzona w Kelwinach, określa nastrój oświetlenia, od ciepłego do zimnego. Lampy o temperaturze barwowej poniżej 3300 K postrzegamy jako ciepłobiałe, od 3300 do 5300 K światło wydaje się neutralnie białe do zimnej bieli. Światło dzienne ma około 5.300 K.
Odwzorowanie kolorów / wskaźnik Ra
Wskaźnik oddawania barw lub Ra oznacza jakość światła pod względem autentyczności barw. Wartość ta daje wskazówkę, jak naturalnie kolory mebli, ścian, tkanin czy wykładzin podłogowych są odwzorowane w świetle sztucznym. Im wyższa wartość, tym bardziej naturalne wydają się kolory.
Kąt wiązki
Kąt wiązki jest szczególnie ważny w przypadku spotów. Wskazuje obszar, w którym lampa emituje światło z co najmniej połową swojego maksymalnego natężenia. Mały kąt wiązki zapewnia punktowe światło, większy kąt szerszy strumień.
Skuteczność świetlna / efektywność energetyczna
Im wyższa skuteczność świetlna lampy, tym jest ona bardziej wydajna. Wyrażana jest jako wartość Lm/W. Z kolei efektywność energetyczna określana jest przez klasy efektywności energetycznej.
Żywotność
Średni okres eksploatacji w godzinach lub latach jest istotny z punktu widzenia jakości źródeł światła oraz oceny nakładów na konserwację i czasu amortyzacji.