Wszystkie produkty
Porady
Odpowiedni sprzęt PC do wszystkich zastosowań
Możesz złożyć swój własny system PC indywidualnie z komponentów PC. Sprzęt może być doposażony w istniejący komputer, jeżeli modernizacji mają podlegać poszczególne elementy, takie jak obudowa, procesor, pamięć główna, dyski twarde, połączenia i inne. Tutaj znajdziesz również zamienniki do uszkodzonych części PC.
Szukaj konkretnie elementów w poszczególnych kategoriach lub daj się zainspirować szerokim wyborem w naszym sklepie.
Poniższy poradnik wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komponentów PC.
Sprzęt PC to wyposażenie techniczne komputera. Są to fizyczne elementy składowe komputera PC. Skrót PC oznacza komputer osobisty.
Konstrukcja, wydajność i specyfikacja techniczna zastosowanego sprzętu ma bezpośredni wpływ na wydajność komputera. Określają one między innymi prędkość pracy, wyświetlanie grafiki i miejsce w pamięci komputera.
Podzespoły PC pełnią określone funkcje i są w pewnym sensie "organami" komputera. Płyta główna, dysk (dyski) twardy, procesor, pamięć główna, karta graficzna, karta dźwiękowa, zasilacz i inne części PC tworzą cały komputer w obudowie. Sama obudowa również liczy się jako sprzęt.
Wiedza praktyczna: system operacyjny jest niezależny od sprzętu komputerowego i jest instalowany na dysku twardym. Steruje on procesami poszczególnych komponentów sprzętowych i zapewnia interfejs dla użytkownika.
Wskazówka dotycząca wyszukiwania: Aby móc korzystać z komputera, potrzebne są dodatkowe akcesoria. Obejmują one urządzenia wejściowe, takie jak klawiatura i mysz, a także urządzenia wyjściowe, takie jak monitory PC lub głośniki zewnętrzne. W zależności od obszaru zastosowań niezbędne mogą być również czytniki kart, huby USB i inne dodatki.
Niektóre akcesoria można znaleźć tutaj. Monitory dostępne są tutaj. Adaptery PC, kable PC i huby można znaleźć tutaj. Więcej akcesoriów do PC znajdziesz korzystając z pola wyszukiwania na górze sklepu.
Płyty główne
Płyta główna to miejsce, w którym podłączone są centralne elementy komputera. Zbiegają się tu procesor (CPU), pamięć główna i niezbędne interfejsy (karty wtykowe PCI) dla dysków twardych i napędów.
Dyski twarde
Dyski twarde to pamięć komputera. HDD (Hard Drive Disk), SSD (Solid State Drive) lub SSHD (Solid State Hybrid Drive) oferują zmienne pojemności i prędkości przechowywania danych. W komputerze można zainstalować kilka dysków twardych do różnych celów.
Karty graficzne
Karta graficzna jest odpowiedzialna za przetwarzanie grafiki wyświetlanej na monitorze komputera. Posiada własny procesor (GPU), własną pamięć główną oraz różne możliwości podłączenia kabli ekranowych. Jego wydajność decyduje o tym, czy gry, filmy i programy do obróbki multimediów z mocną grafiką mogą być wyświetlane wystarczająco szybko.
Dźwięk z komputera
PC audio pozwala cieszyć się dźwiękiem na komputerze. Nasza oferta audio obejmuje wewnętrzne i zewnętrzne karty dźwiękowe, urządzenia do digitalizacji plików audio i wideo, sprzęt do przechwytywania gier oraz odtwarzacze płyt dla komputerów PC.
Odbiorniki telewizyjne PC
Odbiorniki telewizyjne PC pozwalają na odbiór sygnału telewizyjnego za pomocą komputera. Do wyboru są karty telewizyjne, pamięci telewizyjne i odbiorniki USB.
Wskazówka: Jeśli w sieci domowej udostępniasz treści telewizyjne odbierane na komputerze, możesz oglądać telewizję także na innych urządzeniach.
Kable PC, adaptery i huby
Kable PC to kable wtykowe, które umożliwiają podłączenie sprzętu PC, a także kable sieciowe lub napędowe. Adaptery mają różne typy połączeń po stronie wejściowej i wyjściowej, mogą więc realizować przełącznik o różnych typach złącz. Huby są dystrybutorami do tworzenia wielu opcji połączeń. Do najbardziej znanych hubów należą rozdzielacze USB, extendery audio/wideo oraz przełączniki KVM.
Procesory (CPU)
CPU (Central Processing Unit) to centrum obliczeniowe komputera. Kontroluje wszystkie procesy, nadaje im priorytety i przydziela zadania pozostałym komponentom. Procesor i płyta główna muszą być zawsze ze sobą skoordynowane.
Pamięć SSD
Solid State Drive (SSD) to nowoczesna technologia dysków twardych i nośników pamięci. Ta konstrukcja nie zawiera żadnych ruchomych części i dlatego pracuje szczególnie cicho. Ponadto pamięci SSD są wytrzymałe mechanicznie i mają krótki czas dostępu, co umożliwia elastyczną i szybką pracę z komputerem.
Karty interfejsów
Karta interfejsu służy do sterowania komunikacją pomiędzy poszczególnymi elementami komputera. Interfejsy oferują opcje połączeń dla rozszerzeń sprzętowych i urządzeń zewnętrznych. Na przykład karty interfejsów można wykorzystać do dodania kolejnych gniazd USB, doposażenia FireWire w technologię wideo i dźwięku, stworzenia połączeń dysków twardych dla SATA, SAS, PCI i PCI Express, podłączenia kart dźwiękowych i skonfigurowania połączeń sieciowych.
Obudowy
Obudowy PC mieszczą komponenty sprzętowe. Zapewniają one miejsce dla wszystkich części komputera. Zewnętrznie obudowa kształtuje ogólne wrażenie wizualne komputera. Dlatego w tej kategorii znajdziesz również efekty świetlne i inne akcesoria do obudów PC. Ponadto w ofercie znajdują się obudowy/osłony ochronne na dyski twarde, a także zdejmowane ramki, płyty gniazd i narzędzia do instalacji sprzętu.
Akcesoria do komputerów PC
W dziale akcesoria PC znajdziesz szeroki wybór gadżetów do nowoczesnych zastosowań w komputerach. Oprócz akcesoriów do gier i multimediów, takich jak głośniki, zestawy słuchawkowe, mikrofony, kamery internetowe, okulary ekranowe i akcesoria do wirtualnej rzeczywistości, dostępne są także sterowniki wentylatorów PC, systemy kasowe, technologia kart chipowych, wkłady do drukarek, rozdzielacze prądu oraz technologia bezprzerwowego zasilania (UPS) komputera.
Pamięć główna (RAM)
Im większa pamięć RAM, tym szybciej działa komputer. Ta informacja dotycząca pamięci RAM (random access memory) jest dobrze znana użytkownikom komputerów. Gdy dostępne są większe pojemności, można przetwarzać większe ilości danych i uruchamiać więcej procesów jednocześnie. Pamięć RAM montowana jest w slotach na płycie głównej.
Napędy
Napędy są zawsze niezbędne, gdy wszelkiego rodzaju dane mają być odczytywane z zewnętrznych nośników. Jako napęd CD, napęd DVD, napęd Blu-ray lub napęd ze zintegrowaną nagrywarką, napędy oferują wiele możliwości korzystania z komputera.
Karta dźwiękowa
Karta dźwiękowa stanowi dodatkową jednostkę przetwarzającą procesy audio. Dzięki wyjściom dla słuchawek i głośników, a także wejściu mikrofonowemu lub wejściom dla zewnętrznych sygnałów audio (np. z konsoli mikserskiej), oferuje wiele możliwych zastosowań.
Praktyczna wskazówka:
Dodatkowe karty graficzne lub dźwiękowe nie zawsze są konieczne. Wiele płyt głównych jest już wyposażonych w karty graficzne i przetwarzanie dźwięku. Zapewniają również połączenia dla słuchawek lub głośników (jack) oraz samego ekranu (HDMI, DVI, VGA, DisplayPort).
Zasilacz
Zasilacz w komputerze PC odpowiada za centralne zasilanie wszystkich elementów sprzętowych. Jego moc musi być zawsze dopasowana do poboru mocy poszczególnych komponentów, aby działały one niezawodnie.
Zestawy modernizacyjne PC
Zestawy modernizacyjne PC to zestawy różnych elementów sprzętowych do rozbudowy komputera. W zależności od zestawu można rozbudować komponenty do gier, multimediów i używać jako kompletny pakiet. Produkty te pozwalają zaoszczędzić na wyborze poszczególnych części i żmudnym porównywaniu specyfikacji technicznych w porównaniu z zakupem okuć pojedynczo. Instalacja zestawów modernizacyjnych PC może być również przeprowadzona przez laików, pod warunkiem, że w obudowie komputera dostępne są odpowiednie połączenia.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie komponentów PC
Przy zakupie komponentów PC ważne są m.in.
- wymagania techniczne i wydajność nowego komponentu sprzętowego
- odpowiednie interfejsy i porty do podłączenia do istniejącego sprzętu
- oraz odpowiednie wymiary do montażu technologii w obudowie PC.
Zasadniczo przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu PC należy zwrócić uwagę na kompatybilność poszczególnych elementów ze sobą - nowy sprzęt, aby funkcjonował, musi zintegrować się z istniejącym systemem zarówno pod względem fizycznym, jak i pod kątem programów.
Wystarczająca wydajność / Wymagania techniczne
Poniżej przedstawiono przegląd kryteriów wyboru dla najczęściej spotykanych komponentów komputera PC, które można doposażyć w ramach modernizacji sprzętu. Ważna jest wydajność poszczególnych elementów komputera.
- Płyta główna: W przypadku płyty głównej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na obecność wszystkich pożądanych slotów i wystarczającą liczbę (PCI, PCIe) możliwości połączeń. Istotne są również pokładowe karty graficzne oraz wydajność przetwarzania dźwięku.
- Dyski twarde: różnią się budową (HDD, SSD, SSHD). Decydujące są wartości pojemność pamięci masowej w GB/TB oraz prędkość obrotowa (dla dysków twardych) w obr.
- CPU: Wydajność procesora jest określana przez liczbę rdzeni i ich wydajność w GHz. Obecnie stosuje się głównie procesory czterordzeniowe.
- RAM: Jeśli chodzi o pamięć RAM, najważniejsze czego należy szukać to odpowiedni format, typ i pojemność pamięci (w GB).
- Karta graficzna: Karty graficzne znacząco wspomagają pracę z programami CAD lub profesjonalnymi programami graficznymi, a także optymalne wrażenia w grach. Zwróć szczególną uwagę na zainstalowany chipset (Nvidia, AMD) oraz wielkość pamięci VRAM (np. do tekstur w grach wideo).
- Karta dźwiękowa: Karty dźwiękowe wspierają specjalne zastosowania, na przykład nagrania. Zwróć uwagę na przedwzmacniacz, częstotliwość próbkowania (w kHz), głębokość próbkowania (w kHz), latencję i zasilanie fantomowe przy podłączaniu mikrofonów pojemnościowych.
- Zasilacz: Od zasilacza zależy zarówno moc (w Watach), jak i forma chłodzenia.
Uwaga: Nie tylko funkcje i wydajność są istotne przy wyborze nowych komponentów PC. Twój komputer musi spełniać wymagania techniczne, aby nowy sprzęt mógł działać. Dlatego zawsze należy zajrzeć do instrukcji obsługi producenta. Byłoby to denerwujące, gdyby został dokonany kosztowny zakup przy dodawaniu sprzętu, który później okazuje się być bezużyteczny, ponieważ system PC nie spełnia wymagań technicznych i w konsekwencji nie może go obsługiwać.
Odpowiednie interfejsy i połączenia / porty
Wiele komponentów sprzętowych wyposażonych jest w różne interfejsy, które służą zarówno do podłączania kolejnych sprzętów, jak i do podłączania urządzeń zewnętrznych (np. głośników, monitorów czy nawet kart pamięci/pamięci USB).
Ważne jest, aby zarówno istniejący komputer posiadał odpowiednie połączenia dla nowego sprzętu, jak i aby przyszłe planowane rozszerzenia wykorzystania komputera były już wystarczająco uwzględnione przy wyborze nowego sprzętu.
Poniższa lista zawiera przegląd najczęściej spotykanych połączeń różnych elementów komputera:
- Dla dysków twardych: interfejs SAS lub SATA do komunikacji z płytą główną.
- Na płycie głównej: wyjście audio (jack), wyjście wideo (HDMI, VGA, DisplayPort), podłączenie urządzeń zewnętrznych (USB 2.0 lub 3.0).
- Na kartach dźwiękowych: wspólne połączenia dla mikrofonów (jack) i innych urządzeń, takich jak miksery, a także wyjścia dla wyjścia cyfrowego lub głośników (jack).
- Na karcie graficznej: wyjścia dla HDMI, VGA, DisplayPort, DVI.
Nasza praktyczna wskazówka: wyposażenie dodatkowe
Adaptery można doposażyć w wiele rodzajów połączeń, na przykład z DisplayPort na HDMI lub z mini-jack na jack. Istnieją również liczne adaptery do połączeń USB.
Odpowiedni rozmiar elementów do montażu w obudowie
Aby uniknąć rozczarowań podczas montażu, przed zakupem sprzętu należy sprawdzić dostępne miejsce w obudowie. Ważne jest, aby wszystkie komponenty miały wystarczająco dużo miejsca i aby wszystkie przepływy powietrza były dobrze ukierunkowane. Zwłaszcza niezbędne kable połączeniowe i dołączone wentylatory mogą okazać się kłopotliwe podczas instalacji. Spojrzenie na standard obudowy (np. ATX) dostarcza informacji o rozmieszczeniu sprzętu i stanowi pierwszą wskazówkę.
Gdzie mogę znaleźć informacje o sprzęcie PC?
Informacje o własnym sprzęcie można znaleźć w panelu sterowania lub w BIOS-ie.
Czy można wymienić poszczególne elementy sprzętu komputerowego?
Tak. Poszczególne komponenty sprzętu komputerowego mogą być uaktualnione o nowy sprzęt lub wymienione, jeśli są uszkodzone. Podczas instalacji ważne jest zarówno prawidłowe podłączenie, jak i odpowiednie skonfigurowanie urządzeń w BIOS-ie.
Czy mogę zainstalować stary sprzęt PC w nowej obudowie?
Tak. W zasadzie wszystkie elementy sprzętowe mogą się "poruszać". Nowa obudowa powinna oczywiście oferować wystarczającą ilość miejsca - również na przepływy powietrza chłodzącego.