Wszystkie produkty
Porady
Nie zawsze są one potrzebne w przypadku musi to być zalana piwnica. Może to być również pełna beczka po deszczu lub spłuczka, którą trzeba opróżnić do czyszczenia. Albo w przypadku gdy zamierzasz wykorzystać wodę do podlewania. Niezależnie od tego, często w domu i ogrodzie są zadania, które dzięki odpowiedniej pompie można wykonać w krótkim czasie.
Aby móc dokładnie określić, która pompa najlepiej nadaje się do danego zastosowania, warto najpierw przyjrzeć się bliżej rodzajom pomp:
Terminy dotyczące technologii pomp
Terminy dotyczące technologii pomp
Akcesoria do pomp
Akcesoria do pomp
Terminy dotyczące technologii pomp
Po ustaleniu wymaganego typu pompy zawsze pojawiają się pytania dotyczące charakterystyki pracy i danych technicznych. Z tego powodu podsumowaliśmy najczęściej spotykane terminy techniczne w technice pomi przedstawiliśmy ich krótkie wyjaśnienie.
Głowica ssąca
Głowica ssąca to różnica wysokości pomiędzy powierzchnią wody a wyższą pompą. Niezależnie od wydajności pompy, maksymalna osiągana wysokość ssania w praktyce wynosi ok. 7 - 8 m. W przypadku konieczności pokonania większych wysokości ssania należy zastosować pompę ciśnieniową, która przetransportuje wodę do pompy o wyższym ssaniu.
Nawet jeśli niektóre pompy są opisane jako samozasysające, pompy ogrodowe lub odśrodkowe powinny być zawsze napełnione wodą przed rozpoczęciem pracy, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych pracą na sucho.
Ważne: Wąż ssący musi mieć najpierw wymagany przekrój, który zależy od wydajności pompy i można go znaleźć w kartach danych technicznych. Ponadto musi być tak skonstruowany, aby nie mógł zostać ściśnięty z powodu panującego podciśnienia wewnątrz węża ssącego.
Natężenie przepływu
Przepływ odnosi się do maksymalnej ilości wody, która może być pompowana w danym okresie czasu. Podaje się ją w litrach na minutę (l/min) lub litrach na godzinę (l/h).
Uwaga!
Wydajność tłoczenia Q (l/h) zależy od wysokości tłoczenia H (m). Im wyższa głowica tłocząca, tym mniejszy przepływ i odwrotnie. Jakość pompy można ocenić na podstawie charakterystyki pompy w dokumentacji technicznej. Za pomocą krzywych charakterystycznych można dokładnie odczytać, ile wody jest jeszcze pompowane przy określonej wysokości tłoczenia.
Na wykresie obok przedstawiono zależność między wysokością podnoszenia i natężeniem przepływu dla pompy o maksymalnej wysokości podnoszenia 55 m i maksymalnym natężeniu przepływu 5000 l/h. Krzywa charakterystyczna pokazuje dokładnie, jak duży jest oczekiwany przepływ przy określonej głowicy.
Głowica
Głowica tłoczna wskazuje maksymalną różnicę wysokości pomiędzy powierzchnią wody lub pompą, gdy znajduje się ona poza pompowanym medium, a najwyższym punktem, do którego pompa może dostarczyć wodę. Wysokość tłoczenia zależy od ciśnienia, jakie może wytworzyć pompa. Ciśnienie 1 bar odpowiada słupowi wody o wysokości ok. 10 m. Przy pompie, która może wytworzyć ciśnienie 2,5 bara, wysokość tłoczenia wynosi ok. 25 m (patrz również charakterystyka pompy poniżej).
Straty wynikające z tarcia
Na rzeczywistą wydajność pomp wpływają różne czynniki zewnętrzne. Nieregularności w rurze, takie jak łuki, kąty, odgałęzienia i złącza, powodują straty wydajności. Do najważniejszych czynników należą również straty tarcia w rurach. W każdej rurze wodnej na wewnętrznych ścianach węży lub rur występuje tarcie. Aby utrzymać te straty wynikające z tarcia na jak najniższym poziomie, należy zawsze stosować wąż o możliwie największej średnicy.
Straty tarcia są podawane jako straty ciśnienia w metrach słupa wody (mWS) i zależą od szerokości w świetle węża (LW), jak również od dostarczanego natężenia przepływu (l/min).
Straty tarcia można dokładnie obliczyć za pomocą sąsiedniej tabeli. Dla węża o długości 5 m, średnicy 1 cala i natężeniu przepływu 50 litrów na minutę, strata ciśnienia spowodowana tarciem wynosi 0,4 mWS.
Cykl pracy
Nie każda pompa jest przeznaczona do ciągłej lub długotrwałej pracy. W zależności od modelu i konstrukcji, niektóre pompy niskonapięciowe wymagają odpowiednich przerw na chłodzenie. Jak długo pompa może pracować na danym odcinku można znaleźć w kartach danych technicznych. Jeśli cykl pracy (ED) jest podany w procentach, 100% odnosi się do jednej godziny. Pompa o ED 50% może więc pracować w sposób ciągły maksymalnie przez 30 minut.
W tym kontekście należy również zwrócić uwagę na zasilanie. Jeśli pompa 12 V pracuje na zasilaczu, który dostarcza znacznie wyższe napięcie wyjściowe (np. 13,8 V), cykl pracy jest zmniejszony, ponieważ pobór prądu jest większy. Jednakże warunki pracy pompy (średnica węża, wysokość podnoszenia, temperatura otoczenia itp.) również odgrywają ważną rolę w maksymalnym użytecznym cyklu pracy. W razie wątpliwości należy sprawdzić temperaturę pracy pompy.
Akcesoria do pomp
Użyteczność, sprawność i długowieczność pompy w dużym stopniu zależy od warunków pracy. Dzięki skutecznym i praktycznym akcesoriom można uczynić obsługę pompy bezpieczniejszą, a także bardziej komfortową, co przyczynia się do długiej żywotności pompy.
W przewodzie ciśnieniowym zainstalowany jest wyłącznik ciśnieniowy, który w zależności od potrzeb włącza i wyłącza pompę. Gdy ciśnienie spada z powodu cofania się wody, presostat automatycznie włącza pompę, a gdy ciśnienie wzrasta, ponownie ją wyłącza, zamykając kurek. Wiele wyłączników ciśnieniowych jest również wyposażonych w zabezpieczenie przed suchobiegiem.
Podobnie jak wyłącznik ciśnieniowy, zabezpieczenie przed suchobiegiem znajduje się w przewodzie ciśnieniowym i zapewnia, że w przypadku niewystarczającego ciśnienia pompa znajdująca się za nim zostanie wyłączona lub nie zostanie włączona. Zapobiega to pracy pompy na sucho w przypadku niewystarczającego dopływu wody i tym samym jej uszkodzeniu. Wykrywana jest również nagła utrata ciśnienia w przewodzie ciśnieniowym (pęknięcie rury) i pompa zostaje wyłączona.
Wyłącznik pływakowy do pomp wodnych służy do włączania lub wyłączania pompy. Ma wodoszczelną konstrukcję i unosi się na lub w pompowanym medium. Dzięki swobodnej długości kabla przyłączeniowego można dokładnie określić, przy jakich poziomach wody pompa ma być włączana i wyłączana. W zależności od funkcji przełączania, wyłączniki pływakowe mogą być stosowane do "napełniania" (styk przełączający jest otwierany przy wyłączniku pływakowym skierowanym do góry) lub do "opróżniania" (styk przełączający jest otwierany przy wyłączniku pływakowym skierowanym do dołu). Do obu zadań można wykorzystać wyłączniki pływakowe z funkcją przełączania.
Wąż ssący to gotowy wąż do strony ssącej np. pomp ogrodowych. Wąż ten jest odporny na podciśnienie. Wąż ogrodowy nie nadaje się do tego celu. Na jednym końcu znajduje się zawór stopowy, który zapobiega pustej pracy wstępnie napełnionego przewodu ssącego i otwiera się dopiero wtedy, gdy pompa zasysa wodę.
Wymiary
Przyłącza pomp, złącza gwintowane i węże są często podawane w calach. Ponieważ jednak zgodnie z przepisami prawnymi (rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie jednostek) specyfikacje rozmiarów muszą być od 01.01.2010 r. podawane w jednostkach metrycznych, może to prowadzić do pomyłek. Z tego powodu w poniższej tabeli podaliśmy najczęściej spotykane rozmiary w obu jednostkach:
Należy pamiętać, żeby uwzględnić wszelkie tolerancje pomiarowe i producenta. Odpowiednia średnica zewnętrzna węża zależy od grubości ścianki.