Wszystkie produkty
Porady
Przekaźniki od ponad 180 lat należą do najważniejszych elementów w elektrotechnice. Pierwotnie były stosowane jako rodzaj wzmacniacza w telegrafii, dziś nie sposób wyobrazić sobie bez nich niezliczonych elektrycznych i elektronicznych systemów sterowania. Tutaj możesz przeczytać, jak działają przekaźniki i jakie ich typy oraz konstrukcje są dziś dostępne.
Przekaźnik jest urządzeniem elektromagnetycznym i działa w zasadzie jak przełącznik: jest sterowany przez obwód elektryczny, aby otworzyć lub zamknąć inne niezależne obwody elektryczne.
To co je łączy to rozróżnienie dwóch napięć: napięcia sterującego i napięcia przełączania. Napięcie sterujące definiuje wyzwalanie procesu przełączania za pomocą wartości minimalnej i maksymalnej. Napięcie przełączania, które jest również podzielone na wartości minimalne i maksymalne, określa, jakie napięcia mogą występować w obwodzie przełączania.
Ponieważ przekaźniki są w stanie sterować obwodem wyjściowym z większą mocą niż w obwodzie wejściowym, można je traktować jako wzmacniacze elektryczne w najszerszym znaczeniu. Jako takie były również wykorzystywane w telegrafii i funkcjonowały jako repeatery, które generowały nowy i silny sygnał ze słabego sygnału, wykorzystując prąd z lokalnych baterii.
Istnieje wiele różnych typów przekaźników, w zależności np. od zasady budowy, liczby styków, ich dopuszczalnego prądu, rodzaju prądu roboczego czy czasu załączenia i wyłączenia. Gdy sterują dużymi mocami, zamiast przekaźników nazywa się je stycznikami.
Poniżej wymieniono najważniejsze rodzaje przekaźników:
Główną zaletą przekaźników elektromagnetycznych jest całkowita izolacja galwaniczna pomiędzy prądem przełączającym płynącym przez cewkę elektromagnesu a obwodami sterowanymi przez styki. Dzięki temu możliwa jest obsługa wysokich napięć lub różnic potencjałów albo dużych mocy przy niskich napięciach sterujących.
Dzisiaj w pełni elektroniczny przekaźnik półprzewodnikowy zastępuje w wielu sytuacjach przekaźnik elektromechaniczny. Lepsza szybkość przełączania, cicha praca i niewrażliwość na wibracje to tylko niektóre z zalet w stosunku do konstrukcji elektromechanicznej. Z drugiej strony, przekaźniki półprzewodnikowe nie zawsze są w stanie wytrzymać duże prądy zwarciowe, mimo że zazwyczaj są wyposażone w wewnętrzne zabezpieczenia. Przekaźniki półprzewodnikowe nie mogą być stosowane jako wyłączniki bezpieczeństwa ze względu na prąd upływu i możliwe trwałe zwarcie.