Wszystkie produkty
Zastosowanie zasilacza bezprzerwowego (w skrócie UPS) jest zawsze wskazane w przypadku konieczności ochrony wrażliwych systemów przed awarią zasilania lub wahaniami napięcia. Z naszego poradnika dowiesz się jak działa UPS i kiedy zakup tego dystrybutora energii ma sens.
Awaria prądu jest zawsze uciążliwa. Dodatkowo może ona powodować wysokie koszty dodatkowe, a nawet stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
W tym miejscu do gry wchodzi UPS.
Zasilacz bezprzerwowy posiada wydajne akumulatory, które w przypadku awarii przejmują zasilanie podłączonych urządzeń. W zależności od pojemności akumulatorów, czas podtrzymania wynosi od kilku minut do kilku godzin. Na przykład w szpitalu zasilanie bezprzerwowe niweluje okres do momentu uruchomienia generatorów dieslowskich. Zapewnia to ciągłość pracy wszystkich urządzeń podczas operacji. Zespół na sali operacyjnej zauważa jedynie krótkie migotanie oświetlenia podczas awarii. Wielkogabarytowe systemy UPS są również niezbędne do zasilania infrastruktury IT, nie może się bez nich obejść żadne centrum danych.
Większość przerw w dostawie prądu trwa tylko kilka sekund lub kilka minut. UPS jest w stanie utrzymać pracę i zapobiega utracie cennych danych. Ponowne uruchomienie całkowicie wyłączonego centrum może potrwać kilka godzin. Ten czas również jest niwelowany za pomocą UPS-a.
W fabrykach przemysłowe systemy UPS zapewniają również możliwość kontynuowania działalności i minimalizację kosztownych przestojów. UPS-y skutecznie chronią również podłączone do nich systemy w biurze lub domowym gabinecie. Nie chodzi tu jednak o zapewnienie jak najdłuższego czasu tworzenia kopii zapasowych. System powinien raczej utrzymywać zasilanie do momentu, gdy użytkownicy zapiszą swoją pracę i wyłączą komputery.
Obecnie można wyróżnić trzy różne rodzaje systemów UPS: offline, line-interactive i online.
Komputerowy dystrybutor zasilania, często nazywany PDU, służy do dystrybucji zasilania w szafach 19". Dystrybutor zasilania CEE jest podobny do listwy zasilającej. Oprócz kilku gniazd na wtyczki CEE, niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przeciwprzepięciowa. W niektórych listwach zasilających poszczególne gniazda można również włączać lub wyłączać za pomocą pilota. Ponieważ możliwe jest zmierzenie zużycia energii przez poszczególne odbiorniki, można szybko wykryć i w razie potrzeby wymienić pożeracze energii, zwłaszcza w rozległych i złożonych strukturach IT.
Jeśli chcesz chronić swoje urządzenia elektroniczne za pomocą zasilacza bezprzerwowego, jest kilka rzeczy do rozważenia. W przypadku biura domowego zwykle wystarcza prosty UPS offline. W przypadku bardziej wymagających zastosowań lepiej zdecydować się na UPS line-interactive lub online. Obok mocy znamionowej i liczby wyjść, czas podtrzymania jest najważniejszym kryterium przy zakupie UPS-a. Czas podtrzymania wskazuje, jak długo podłączone urządzenia mogą być zasilane przez system UPS w przypadku awarii zasilania.
Należy również pamiętać, że zasilacze awaryjne występują w różnych formatach. Można dostać jednostki wolnostojące do zastosowań biurowych i domowych na ścianie, jak również systemy UPS 19" do instalacji w szafach serwerowych. W naszym asortymencie znajdą Państwo szeroki wybór systemów UPS do użytku prywatnego i przemysłowego. Ponadto posiadamy 19" zestawy baterii UPS, akumulatory do systemów UPS, jak również odpowiednie akcesoria.
Przy zakupie rozdzielacza prądu CEE istotna jest liczba dostępnych gniazd CEE oraz maksymalne natężenie prądu. Należy również zwrócić uwagę na napięcie wejściowe, do którego przeznaczony jest rozdzielacz: popularne listwy zasilające mogą być przystosowane do napięcia 400 V lub również od 100 do 240 V. Nie wszystkie dystrybutory prądu CEE oferują takie funkcje jak ochrona przed przepięciem czy możliwość monitorowania zużycia prądu. Dlatego przed zakupem należy dowiedzieć się, czy pożądane PDU posiada również wymagane funkcje.
Nasza praktyczna wskazówka: Zainstaluj wyłącznik różnicowo-prądowy!
Jeżeli podczas eksploatacji zasilacza bezprzerwowego zalecane jest zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego, to w miarę możliwości powinien on być zainstalowany za wyjściem zasilacza UPS. W przeciwnym razie może dojść do niepożądanego zadziałania wyłącznika.
Czym jest system wtyczek CEE?
System wtyczek CEE jest próbą ujednolicenia wtyczek zasilających stosowanych w krajach europejskich.
Jakie są zalety akumulatorów litowo-jonowych w porównaniu do akumulatorów VRLA?
Akumulatory litowo-jonowe przewyższają konwencjonalne akumulatory kwasowo-ołowiowe (VRLA) pod prawie wszystkimi względami. Ich gęstość energii jest znacznie wyższa, więc akumulatory Li-ion można budować znacznie bardziej kompaktowo przy zachowaniu tej samej pojemności. Pod względem żywotności akumulator litowo-jonowy przewyższa starsze modele kwasowo-ołowiowe średnio o ponad 100 procent. Ponadto, w przeciwieństwie do akumulatorów VRLA, nie jest wymagana dodatkowa konserwacja, co obniża koszty eksploatacji.