Wszystkie produkty
Porady
Złącza przemysłowe do zastosowań w trudnych warunkach środowiskowych ze specjalnymi obudowami: odlewanymi z aluminium, mosiądzu lub tworzywa sztucznego, chroniącymi przed nadmiernym przeciążeniem mechanicznym oraz wilgocią i brudem. Sprawdź złącza elektryczne, przemysłowe okrągłe oraz wszystkie pozostałe akcesoria pochodzące od renomowanych producentów.
Niezawodnie działające złącza elektryczne są niezbędne w branżach przemysłowych. Nawet w trudnych warunkach środowiskowych muszą one umożliwiać bezproblemowe podłączanie i rozłączanie kabli. Osiąga się to z jednej strony poprzez szeroką standaryzację, a z drugiej poprzez szczególnie wytrzymałe styki i materiały obudowy. W tym przewodniku przedstawiamy najważniejsze typy i konstrukcje złączy przemysłowych oraz podajemy informacje dotyczące zaopatrzenia.
Złącza przemysłowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w technice sterowania i monitoringu instalacji, w fotowoltaice i elektronice, a także w energetyce i transmisji danych. Innymi słowy, wykorzystuje się je w obszarach, w których wysoka niezawodność i długa żywotność odgrywają decydującą rolę. W wielu przypadkach istotna jest również blokada złącza, która zabezpiecza przed niezamierzonym rozłączeniem za pomocą mechanicznych urządzeń zaciskowych lub obrotowych.
Złącza elektryczne można podzielić na dwie podstawowe kategorie: okrągłe i prostokątne.
Złącza okrągłe mają zazwyczaj cylindryczną obudowę z tworzywa sztucznego lub metalu zawierającą wtyczki lub gniazda.
Złącza prostokątne często umieszczane są w solidniejszej i, w porównaniu z typami okrągłymi, znacznie większej obudowie wykonanej z metalu lub tworzywa sztucznego. Zawierają zazwyczaj wskaźniki stanu LED i bezpieczniki, a także inne elementy elektroniczne. Typowymi przedstawicielami tego rodzaju złączy są tzw. moduły transferowe. Posiadają one zarówno łączniki zaciskowe lub śrubowe do stałego połączenia, jak i przyłącza, które można w każdej chwili odciąć. Listwy stykowe są zazwyczaj naprzeciwko siebie i także mogą składać się ze znormalizowanych wtyczek lub gniazd po stronie sterowania.
Podobne w konstrukcji są skrzynki czujników (aktuatorów), które można porównać wizualnie z konwencjonalną listwą zasilającą. Ich gniazda służą do podłączania sensorów i siłowników, na przykład w automatyce procesowej.
Złącza modułowe są natomiast wymagane, gdy niektóre styki wtyczek lub gniazd nie są zgodne z żadnym wspólnym standardem i muszą być indywidualnie określone. Często sprzedawane są również jako tak zwane złącza hybrydowe. Umożliwia to mieszanie wielu typów konektorów, zwykle poprzez zastosowanie obudowy z gotowymi wkładkami. Obudowy te pozwalają również na mieszanie interfejsów elektrycznych i nieelektrycznych, na przykład złącza linii pneumatycznych ze światłowodowymi. Typy modułowe najczęściej ułatwiają montaż, naprawę i przyszłe modyfikacje. Umożliwiają również budowę zmontowanych zespołów kablowych, skracając czas instalacji sprzętu.
Najważniejsze kryteria wyboru dotyczą właściwości elektrycznych złącza w zakresie napięcia roboczego i prądu roboczego. Do tego dochodzi przyporządkowanie pinów, rodzaj połączenia, materiały, rozmiar, rezystancja styku i izolacja. Niektóre złącza w zakresie prądu sieciowego mają tzw. styki wiodące: kołek dla przewodu ochronnego jest dłuższy niż kołki dla przewodu zewnętrznego i neutralnego. Dzięki temu linia przed kontaktem z prądem jest uziemiona.
Złącza są elementami czysto pasywnymi, powinny więc w jak najmniejszym stopniu wpływać na działanie układu. Dlatego przy wyborze istotną rolę odgrywa aspekt mechaniczny. Niepewne mocowanie może znacznie przyczynić się do ryzyka awarii, zwłaszcza jeśli złącza są narażone na ekstremalne wstrząsy lub wibracje. Niektóre obudowy złączy mają więc mechanizmy blokujące, które zapobiegają przypadkowemu rozłączeniu, a także zapewniają lepsze uszczelnienie przed wpływami środowiska. Ważną rolę odgrywa tu klasa ochrony IP. W przypadku IP68 ochrona obejmuje na przykład negatywne wpływy pyłu i wody pod ciśnieniem.
Jednym z najczęstszych rodzajów usterek w złączach elektrycznych jest dynamiczna korozja styków. Może ona powodować tworzenie się cienkiej warstwy powierzchniowej kontaktów, co zwiększa rezystancję i przyczynia się do gromadzenia ciepła, a w konsekwencji przerywania przewodów. Ponowne włożenie może zmniejszyć wspomniany problem, ponieważ mikroskopijna warstwa jest zeskrobywana z powierzchni styku z każdym cyklem dopasowania, ale cierpi na tym żywotność urządzenia. Profilaktykę stanowią kontakty ze specjalną powłoką powierzchniową, specjalistyczne spraye lub smary. Wielu producentów podaje również dopuszczalną maksymalną liczbę cykli łączenia.
Dlaczego produkuje się złącza standardowe i charakterystyczne dla danego producenta?
Oczywiście najlepiej by było, gdyby złącze było łatwe do identyfikacji wizualnej i szybkie w montażu. Jednak w niektórych przypadkach producenci urządzeń wybierają złącze właśnie dlatego, że nie jest ono kompatybilne z produktami innych wytwórców. Powodem jest fakt, że nie ma idealnego pojedynczego złącza do wszechstronnego zastosowanie. Mnogość typów wynika więc ze szczegółowych wymagań. Ponadto producent ma kontrolę nad wszystkim, co można podłączyć, poprzez własną firmową specyfikację.
Co szczególnego jest w gniazdach i wtyczkach fotowoltaicznych?
W porównaniu z innymi złączami przemysłowymi, te z sektora PV mają kilka specyficznych właściwości. Na przykład są one szczególnie stabilne temperaturowo: najniższa temperatura otoczenia jest zwykle określana jako minus 40 stopni Celsjusza, a najwyższa – aż 90 stopni Celsjusza. Są one również wodoodporne.
Co to są „backshelle”?
Jest to rodzaj osłony ochronnej i powszechne akcesorium dla złączy przemysłowych o wysokiej niezawodności, zwłaszcza dla typów okrągłych. Tak zwane „plecki” chronią wtyczkę lub kabel przed naprężeniami środowiskowymi czy mechanicznymi i osłaniają je przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Istnieje wiele rodzajów wspomnianych osłon, a w zależności od wykorzystania mogą posiadać różne rozmiary, kształty, materiały i poziomy zabezpieczenia. Backshells są zwykle przytwierdzone do kabla za pomocą zacisku lub formowanej tulei i mogą mieć gwint do mocowania.