Wszystkie produkty
Porady
Aby połączyć płytki drukowane PCB z innymi elementami elektrycznymi, istnieją złącza lub złącza PCB. Połączenie może być wykonane poprzez połączenia zaciskowe, połączenia śrubowe lub styki lutowane. Dowiedz się tutaj, jak dokonać właściwego wyboru dla połączenia z płytkami drukowanymi.
PCB to cienkie płytki, które zawierają elementy elektryczne i połączenia. W praktycznych zastosowaniach płytki PCB są połączone z innymi elementami lub zespołami elektrycznymi. Mogą to być np. przełączniki, pokrętła, wyświetlacze lub inne płytki PCB.
Takie połączenia mogą być realizowane np. za pomocą kabli lutowanych bezpośrednio na płytce drukowanej. Jednak takie połączenia lutowane są trudne do usunięcia, a ciepło generowane przez powtarzające się lutowanie może uszkodzić elementy na płytce drukowanej. Ponadto niektóre miejsca połączeń na płytach PCB są bardzo małe lub trudno dostępne.
Aby połączenia mogły zostać rozłączone i być łatwo dostępne, zastosowano złącza PCB. W przypadku złączy bezpośrednich punkt przyłączeniowy znajduje się bezpośrednio na płytce drukowanej. Oznacza to, że mogą być podłączone bezpośrednio do innych komponentów lub płytek drukowanych z odpowiednim połączeniem. Układ ten znajdziemy np. w komputerach (na kartach graficznych, modułach pamięci RAM) lub specjalnych sterownikach przemysłowych.
Złącza pośrednie są lutowane na płytce drukowanej. Istnieją różne systemy umożliwiające nawiązanie bezpiecznego połączenia. Złącza płytek lutowanych są połączone kablami, wtyczkami lub bezpośrednio z innymi złączami PCB.
Te złącza PCB umożliwiają rozłączne podłączenie punktów do szerokiej gamy komponentów elektrycznych. Różne rodzaje złączek dostępne są z przyłączami prostymi i kątowymi.
Istnieją różne opcje połączeń dla PCB. Ważne złącza i części PCB to:
Złącza żeńskie, złącza męskie
Złącza męskie są wkładane w złącza żeńskie. Złącza męskie mają piny od strony przyłącza. Ich odpowiedniki, złącza żeńskie, mają gniazda jako połączenia. Posiadają one złącza do mocowania ich poprzez lutowanie lub wtykanie na płytkach drukowanych, które mają być ze sobą połączone.
Te dwa typy można łączyć na wiele sposobów. Oprócz możliwości połączenia dwóch płytek PCB ze sobą, istnieją również specjalne wtyczki, za pomocą których można przymocować kable do listew. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, aby pochodziły od tego samego producenta, ponieważ złącza żeńskie i złącza męskie pochodzące od różnych producentów zazwyczaj nie są ze sobą kompatybilne.
Listwy pinowe, listwy z gniazdami
Listwy pinów mogą być używane do łączenia płytek drukowanych ze sobą, do łączenia pojedynczych kabli lub do wykonywania wielożyłowych połączeń z wtyczkami. Złącza gniazdowe są odpowiednikiem listew pinowych. Złącza dostępne są w wielu kombinacjach gniazd i pinów.
Zworki zwarciowe
Zworki są wpinane na główki pinów, aby połączyć dwa styki na główce - są one "zmostkowane". W ten sposób poprzez proste zmostkowanie styków można ustawić różne stany przełączania. Znanym przykładem jest sterowanie starszymi dyskami twardymi poprzez zdefiniowanie głównego (master) i dodatkowego dysku twardego (slave). Uzyskuje się to za pomocą mostka zwarciowego.
Końcówki do lutowania, piny do lutowania
Końcówki lutownicze i piny lutownicze są przymocowane do płytek drukowanych i służą jako punkty wspomagające lutowanie. Zazwyczaj są one lutowane do płytek drukowanych, ale istnieją też specjalne wersje wtykowe. Istnieją również połączenia za pomocą pinów i oczek, które są mocno przytwierdzone do PCB poprzez wciskanie. Do tych zacisków lutowniczych można podłączyć kilka przewodów, zwiększając częstotliwość lutowania. Konektory mogą być również dołączone do pojedynczych przewodów, które są podłączane bezpośrednio do pinów lutowniczych.
Zaciski do płytek drukowanych
Zaciski do płytek drukowanych dołączone do PCB pozwalają na dołączenie przewodów poprzez przykręcenie lub zaciśnięcie. Te połączenia można łatwo rozłączyć. Dzięki temu przewody można łatwo wymienić lub zacisnąć w inny sposób.
Zaciski PCB
Zaciski PCB to forma złącza męskiego używanego do połączeń wtykowych. Posiadają one obramowanie izolacyjne i są kodowane, aby zapobiec nieprawidłowemu podłączeniu. Dodatkowa blokada zapewnia pewne trzymanie wtyczki, co jest niezbędne w przypadku urządzeń silnie wibrujących, takich jak pralki.
Systemy złączy męskich i żeńskich
Systemy złączy męskich i żeńskich obejmują złącza męskie i żeńskie, które są przeznaczone do konkretnych zastosowań. Z mnogości producentów i scenariuszy zastosowań, istnieje równie wiele systemów złączy męskich i żeńskich. Mogą one mieć różne oznaczenia kodowe, liczbę biegunów, warianty wtyczek i typy obudów.
Akcesoria do systemów złączek męskich i żeńskich
W ofercie znajduje się również szeroki wybór akcesoriów do bogatej oferty systemów złączek męskich i żeńskich. Od uszczelek i obudów po dodatkowe odciążenie naprężeń i akcesoria do kodowania.
Aby wyposażyć swoją płytkę PCB w złącza, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii przy dokonywaniu właściwego wyboru:
- Liczba pinów lub połączeń oraz liczba rzędów musi pasować do Twojej płytki PCB.
- Maksymalna obciążalność prądowa złączy powinna być większa niż przewidywana obciążalność prądowa na Twojej płytce.
- Czy należy połączyć tylko kilka pojedynczych przewodów, czy też przewody wielożyłowe? Dla kilku przewodów może wystarczyć gniazdo lutownicze lub zwykły header pin. W przypadku zastosowań wielordzeniowych należy rozważyć konektory żeńskie i męskie lub złącza męskie i żeńskie (pinowe/gniazda).
- W przypadku silnie wibrującego sprzętu należy zwrócić uwagę na to, czy złącza są zablokowane w jednej pozycji.
- Uszczelki i obudowy powinny być zostać zastosowane w trudnych warunkach, takich jak pył lub wilgoć.
Aby połączyć PCB z innymi elementami i zespołami elektrycznymi, można skorzystać z szerokiego zakresu połączeń. Złącza PCB służą do ochrony płytki drukowanej i wykonywania połączeń rozłącznych.
Istnieją różne listwy, końcówki lutownicze i zaciski, które można przymocować do płytek drukowanych. Dzięki nim możliwe jest wykonanie połączeń pojedynczych przewodów, wielożyłowych kabli lub innych płytek drukowanych. Szeroka gama systemów oznacza, że do każdego zastosowania znajdzie się odpowiednie złącze.