Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Przekaźnik impulsowy umożliwia praktyczne sterowanie światłem
Przełączniki impulsów są zawsze używane, gdy źródło światła ma być przełączane z różnych lokalizacji .
W praktyce może to być korytarz lub korytarz w obrębie budynku zakładowego. Obok każdego drzwi znajduje się przycisk, za pomocą którego można włączać lub wyłączać oświetlenie korytarza.
Po wciśnięciu jednego z przycisków elektromechaniczny przekaźnik impulsowy wytwarza nierozdzielny dźwięk włączenia.
Z przyjemnością wyjaśnimy, jak działa taki elektromechaniczny przełącznik impulsowy , dlaczego specjalista mówi o Eltako i co należy wziąć pod uwagę przy podłączaniu .
Ze względu na wiele drzwi potrzeba wielu włączników światła.
Co to jest przekaźnik impulsowy?
Jakie korzyści oferuje wyłącznik impulsowy?
Jak działa przekaźnik impulsowy?
Jak podłączyć przekaźnik impulsowy?
Gdzie są wbudowane wyłączniki impulsowy?
Jakie przyciski są potrzebne do przełączników impulsowy?
Czym jest elektroniczny przekaźnik impulsowy?
Co należy uwzględnić przy wyborze przełącznika impulsującego prądu?
Co to jest przekaźnik impulsowy?
Aby zrozumieć, co wyróżnia przekaźnik impulsowy, najpierw chcemy dokładniej przyjrzeć się klasycznemu okablowaniu przełączników światła:
Połączenie szeregowe
Jeśli źródło światła ma być przełączane tylko z jednego punktu, to jest
Sprawa jest dość prosta: Potrzebny jest przełącznik (S) i źródło światła (L) i już można zbudować przełączany obwód elektryczny (szkic a).
Obwód AC
Jeśli źródło światła ma zostać wyłączone z pracy z dwóch miejsc, uruchamia się je za pomocą wymiennych przełączników (w). Na obu przełącznikach można włączać i wyłączać światło, niezależnie od tego, w jakiej pozycji znajduje się inny przełącznik (szkic B).
Obwód krzyżowy
Wiele lat temu, kiedy potrzebne były więcej niż dwa przełączniki
Praca z wyłącznikami krzyżowymi (K). Niezależnie od pozycji pozostałych przełączników i liczby przełączników krzyżowych, światło można włączyć i wyłączyć za pomocą każdego przełącznika (szkic C).
Jednak obwód krzyżowy ma dużą wadę: Prąd dla odbiornika przepływa zawsze przez wszystkie przełączniki światła. Po przerwaniu na przełączniku układ przestaje działać.
Już w 1949 roku Horst Ziegler zaprezentował pierwszy przekaźnik impulsowy Eltako S6w do montażu w puszkach rozgałęźnych 70 mm. Nazwa firmy Eltako jest skrótem od „El Elektrik ta st ko takt”. Dzięki temu określenie Eltako jest synonimem elektromechanicznych wyłączników prądu. Przekaźnik impulsowy jest często nazywany „Eltako”, nawet jeśli nie pochodzi z firmy Eltako.
Elektromechaniczny przełącznik impulsowy do montażu w puszce.
Przekaźnik impulsowy lub przełącznik impulsowy, pilot instalacyjny, eltako, przekaźnik impulsowy lub wyłącznik impulsowy jest elektromagnetycznym przełącznikiem przyciskowym.
Zawiera przekaźnik, którego styk przełączający włącza lub wyłącza urządzenie. Oba stany przełączania nie zmieniają się same, jest to przekaźnik bistabilny.
Aby zmienić aktualny stan włączenia, wystarczy krótki impuls napięcia na cewki przekaźnika. Ten impuls napięcia jest generowany przez przyciski, które są połączone równolegle.
Preferowane położenie przekaźników impulsowy jest to klatki schodowe lub korytarze, w których oświetlenie musi być wyłączone z wielu różnych miejsc.
Jakie korzyści oferuje wyłącznik impulsowy?
Zaletą jest to, że prąd dla urządzenia lub lampy (L) jest dostępny tylko przez jeden bezpotencjałowy zestyk przełączający (zestyk zwierny) i nie jest płynący przez wszystkie przełączniki światła. Znacznie zmniejsza to podatność na zakłócenia.
Ponieważ przyciski świetlne (T1 ... T3) do sterowania przekaźnikiem impulsowym równolegle
Instalacja jest znacznie mniejsza i tańsza. Nawet rozszerzenie istniejącego połączenia z dodatkowymi przyciskami jest możliwe bez większych nakładów pracy. W razie potrzeby można zintegrować nawet zdalny odbiornik radiowy, jeśli posiada on bezpotencjałowy styk przekaźnika z funkcją wycieraczek.
Jeśli wystąpi awaria przycisku, odbiornik nadal może być sterowany za pomocą pozostałych przycisków. Jeśli przekaźnik impulsowy jest przeznaczony do napięcia sterowania np. 12 V lub 24 V, wystarczy do podłączenia przełącznika impulsowanego w korzystnej cenie drutu dzwonka.
Jak działa przekaźnik impulsowy?
Przekaźnik impulsowy zawiera przekaźnik (1), który nie uruchamia bezpośrednio styków przełączających (2). Przekaźnik uruchamia raczej mechanizm zatrzaskowy (4) za pomocą języczka sterującego (3) , który jest obracany o jedno położenie siatki za każdym razem, gdy uruchamiany jest lekki przycisk.
W pozycji spoczynkowej, jeśli nie zostanie uruchomiony żaden czujnik optyczny, sprężyna (5) przesuwa twornik (6) z drutu na wióry. Mechanizm zatrzaskowy jest utrzymywany bezpiecznie przez sprężynę piórową (7) w aktualnym położeniu. Automatyczne obracanie zatrzasku nie jest możliwe.
Styk przełączający (2) jest otwarty, ponieważ sprężyna piórowa (8) styku przełączającego jest dociskana do dołu krzywkami sterującymi (9).
Oznacza to, że urządzenie podłączone za pomocą listwy zaciskowej (10) jest wyłączone.
Jeżeli cewka przekaźnika (1) jest zasilana napięciem przez naciśnięcie przycisku świetlnego, pociąga zworkę (6) . Listwa sterująca (3), połączona z kotwicą, obraca mechanizm zatrzaskowy (4) o „wypust” w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Proces ten generuje również typowy dźwięk przełączania. Sprężyna piórowa (7) utrzymuje mechanizm zatrzaskowy w nowej pozycji.
Krzywki sterowania (9) wraz z mechanizmem blokującym się obróciły i sprężyna piórowa (8) styku zwiernego nie może już naciskać do dołu. Styk przełączający (2) zostaje zamknięty, ponieważ sprężyna piórowa (8) styku przełączającego jest mechanicznie tak napięta, że oba styki są mocno ze sobą połączone.
Odbiornik zostanie wtedy włączony (patrz rysunek a).
Wciśnięty czujnik optyczny
Styk przełącznika jest zamknięty, a lampka zapala się.
Czujnik optyczny nie jest wciśnięty
Styk przełącznika jest zamknięty, a lampka zapala się.
Ponownie wciśnięty czujnik optyczny
Styk przełączający jest otwarty i lampka nie świeci.
Jeśli napięcie na cewce zostanie ponownie wyłączone poprzez zwolnienie przycisku światła, zwora powraca do pierwotnego stanu. Pozycja zatrzasku i pozycja styku przełączającego nie zmieniają się. Odbiornik pozostaje włączony. (Patrz: Rysunek B).
Dopiero po naciśnięciu przycisku next mechanizm blokujący zostaje ponownie obrócony o punkt , a styk otwiera się ponownie (patrz rysunek C).
Pomimo stosowania monostabilnego przekaźnika przekaźnik impulsowy ma dwa stabilne stany, a tym samym wykazuje funkcjonalność przekaźnika bistabilnego.
Jak podłączyć przekaźnik impulsowy?
Podłączenie przełącznika impulsującego zależy zawsze od wersji danego przełącznika. Zasadniczo przy wszystkich wyłącznikach impulsujących prąd jest taki sam, że cewka przekaźnika w serii musi być włączona jednym lub kilkoma przyciskami (T).
Nie ma znaczenia, czy faza jest najpierw prowadzona do przycisku, a następnie do cewki (patrz górna świeca) lub odwrotnie.
Po naciśnięciu przycisku przycisk obwód cewki zostaje zamknięty , a przekaźnik przełącznika impulsowego zostaje włączony . W większości przypadków cewka przekaźnika jest zasilana napięciem przemiennym 230 V (AC). Dostępne są również wersje, gdzie napięcie cewki wynosi 12 lub 24 V (AC lub DC). W takim przypadku wymagany jest zasilacz do obwodu czujnika.
Aby móc włączyć lub wyłączyć odbiornik („L lampa”), należy najpierw przeprowadzić przewód przewodzący prąd lub fazę (L1) do styku przełączającego. W przedstawionym na rysunku przekaźnika impulsowego następuje to wewnętrznie. Drugie podłączenie styku przełączającego (włączona faza) prowadzi następnie dalej do lampy. Aby zamknąć obwód elektryczny, należy podłączyć tylko jeden przewód od lampy do przewodu neutralnego (N).
W najprostszej wersji są wyposażone w przekaźnik impulsowy z wewnętrznym zestykiem zwiernym nie więcej niż trzy przyłącza. Jeśli przełącznik posiada nie tylko jeden, ale dwa zestyki zwierne lub nawet styki zmienne, liczba zacisków przyłączeniowych może zostać zwiększona. W takim przypadku przed okablowaniem należy dokładnie sprawdzić obłożenie zacisków w dokumentacji technicznej.
Przełączniki impulsowy można łączyć bez większych nakładów.
Ważne!
Aby podłączyć i zamontować przełącznik impulsowy, wymagana jest solidna wiedza o instalacji elektrycznej. Należą do nich ważne zasady bezpieczeństwa, takie jak:
- Wyłączenie
- Zabezpieczenie przed ponownym włączeniem
- Sprawdzenie braku napięcia
- Uziemienie i zwarcie
- Zakryj lub zablokuj sąsiadujące i znajdujące się pod napięciem części
Jeśli nie jest znana z wdrażania powyższych zasad bezpieczeństwa, należy skorzystać z pomocy fachowej lub zlecić instalację wykwalifikowanemu specjaliście.
Gdzie są wbudowane wyłączniki impulsowy?
Przekaźnik impulsowy jest dostępny w różnych wersjach i kształtach obudowy, które są specjalnie dostosowane do miejsca montażu:
Montaż podtynkowy/natynkowy
Przełączniki impulsowy do montażu podtynkowego są w odniesieniu do wymiarów tak skonstruowane, że bez problemu można je umieścić w puszce podtynkowej 60 mm. W przypadku niektórych urządzeń na obudowie znajdują się nakładki mocujące, które umożliwiają montaż natynkowy.
Montaż na szynie
Przekaźnik impulsowy do montażu na szynie montażowej został zaprojektowany w taki sposób, że można go umieścić na szynie DIN. Przełączniki są montowane w skrzynce bezpieczników lub w małych rozdzielnic elektrycznych.
Jakie przyciski są potrzebne do przełączników impulsowy?
W zasadzie do przekaźnika impulsowego można podłączyć wszystkie rodzaje przycisków, gdy obciążalność styków jest zaprojektowana na przykład dla napięcia sterowania 230 V/AC. Przyciski powinny być zaprojektowane jako styki zamykające i powinny zamykać obwód obwodu prądu do wzbudzania. .
Przełączniki, które mogą utrzymywać obwód prądu w stanie stałym, nie nadają się do tego celu. Funkcja przekaźnika impulsowego nie byłaby już dostępna, a na skutek stałego przepływu prądu przez cewkę może dojść do jej przegrzania i uszkodzenia.
Prąd lamp jarzeniowych przepływa przez cewkę przełącznika impulsowego.
Niektóre przyciski instalacyjne posiadają wbudowaną neonówką (G), dzięki czemu w ciemności można lepiej znaleźć wyłącznik światła dla oświetlenia klatki schodowej.
W stanie spoczynku, gdy przycisk światła nie jest aktywowany, prąd lamp jarzeniowych przepływa przez cewki przekaźnika przekaźnika przekaźnika przekaźnika przełączającego.
Jednak prąd jest na tyle niski, że nie aktywuje on przekaźnika. Należy jednak zwrócić uwagę, aby suma wszystkich prądów z lampami jarzeniowych nie przekraczała maksymalnego dopuszczalnego prądu przekaźnika przełączającego przekaźnika impulsowego.
Odpowiednie wartości maksymalne można pobrać z danych technicznych urządzenia.
Po części, producenci oferują specjalne kondensatory, które są podłączane równolegle do cewki. Ponieważ prąd lamp jarzeniowych przepływa wówczas przez kondensator jako prąd bierny, cewka jest odciążana.
Czym jest elektroniczny przekaźnik impulsowy?
Choć genialny jak elektromechaniczny przekaźnik impulsowy , ma również wady.
Mechaniczny mechanizm zatrzaskowy zapewnia niewielki poziom hałasu podczas przełączania, który z pewnością usłyszy każdy. Poza tym funkcjonalność jest wyraźnie ograniczona.
To były decydujące powody, aby rozwijać elektroniczny przekaźnik impulsowy prądu lub wielofunkcyjny przekaźnik przełączający.
Dzięki zastosowaniu tradycyjnego przekaźnika przełączającego poziom hałasu został znacznie zmniejszony. Od czasu użycia bistabilnego przekaźnika przełączającego udało się również zminimalizować straty w trybie czuwania.
Elektroniczny przekaźnik impulsowy posiada liczne możliwości podłączenia i ustawienia.
Ale to nie wszystkie korzyści.
Dzięki minimalnym zapotrzebowaniu na moc sterowania można sterować elektronicznie sterowanym wielofunkcyjnym przekaźnikiem przełączającym z uniwersalnym napięciem 8 - 230 V.
Dzięki elektronicznemu sterowaniu funkcje, takie jak światło ciągłe przy dłuższym naciśnięciu przycisku, czasowo regulowane opóźnienie wyłączenia lub automatyczne ostrzeżenia wyłączenia, są możliwe bez problemu.
Aby chronić styki przełączania przekaźnika, proces przełączania jest przeprowadzany w momencie, gdy napięcie przemienne jest zerowe. „łagodne przełączanie” wydłuża również żywotność lamp energooszczędnych i urządzeń końcowych ze statecznikami.
Co należy uwzględnić przy wyborze przełącznika impulsującego prądu?
W przypadku konieczności wymiany uszkodzonego wyłącznika impulsowego zaleca się ponowne użycie tego samego typu. Dużą zaletą tego jest to, że zapasowy przełącznik 1:1 można podłączyć tak, jak uszkodzony przełącznik.
Jeśli nie jest to możliwe, należy sprawdzić, jak uszkodzony przełącznik był połączony, aby znaleźć odpowiedni typ zastępczy. Często małe schematy podłączenia są naniesione bezpośrednio na przekaźnik impulsowy, który w takim przypadku nadal pomaga.
W razie wątpliwości należy ustalić przyporządkowanie przyłączy za pomocą odpowiednich przyrządów pomiarowych.
Uwaga!
Powszechnie stosowanych testery faz w kształcie wkrętaka są do tego całkowicie nieodpowiednie!
W przypadku zainstalowania przycisków świetlnych z lampkami żarowymi rzeczywisty prąd lamp jarzeniowych nie może przekraczać maksymalnego dopuszczalnego prądu lamp jarzeniowych przekaźnika przełączającego.
Przy nowej instalacji dostępne są wszystkie możliwości oraz swobodny wybór tego, który produkt ma być używany.