Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Informacje na temat bezpieczników termicznych
Jak działają bezpieczniki termiczne i jak są zbudowane?
Na co wykorzystywane są bezpieczniki termiczne i was należy zwrócić uwagę podczas montażu?
Jak określa się bezpieczniki termiczne?
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze i obsłudze bezpieczników termicznych?
Energia jest wprowadzana do każdego urządzenia elektrycznego lub elektronicznego. Tam
Powstaje ciepło, które może być do pewnego stopnia odprowadzane, dzięki czemu nie szkodzi to składom technicznym ani środowisku. W przypadku awarii, czyli w prawidłowej pracy, np. zwarcia lub przeciążenia, ale także przy warunkach zewnętrznych, które utrudniają odprowadzanie ciepła, temperatura wewnątrz urządzenia może wzrosnąć do niedopuszczalnych wysokich wartości. Istnieje przy tym nie tylko ryzyko uszkodzenia urządzenia, ale także jego zniszczenia. Istnieje również przegrzane urządzenie Zagrożenie pożarowe . Aby zapobiec tym zagrożeniom, w urządzeniach i urządzeniach, które są zwykle używane w pomieszczeniach, oprócz zabezpieczeń chroniących przed nadmiernym natężeniem, należy również zainstalować zabezpieczenia przed nadmierną temperaturą, tzn. bezpieczniki termiczne lub termiczne.
Jak działają bezpieczniki termiczne i jak są zbudowane?
Bezpiecznik termiczny składa się z dwóch styków, które są podłączone do metalowego łącznika topliwego, np. B. wykonane z drewna metalowego są mocno połączone. Ten metal wykorzystywany do łączenia ma zdefiniowany punkt topnienia. Po jego osiągnięciu, metal i kontakt oraz zamknięty obwód prądu zostają przerwane. Otwór styku jest obsługiwany przez sprężynę, która zapewnia również krótkotrwałe wyłączenie urządzenia i zapobiega wypadnięciu styku z powrotem. Oznacza to, że ten typ zabezpieczenia temperaturowego jest urządzeniem, które nie może być ponownie wykorzystane po pierwszym uruchomieniu i musi zostać wymieniony na nowy. Styki znajdują się w małej obudowie, najczęściej w rurkach z ognioodpornego materiału izolacyjnego z osiowymi, a w niektórych wersjach także z przyłączami promieniowymi. Taka konstrukcja gwarantuje, że w momencie, w którym uruchamia się działanie układu termicznego, płomień lub łuk nie przeniknie na zewnątrz, co może spowodować pożar. Roztopiony metal kontaktowy, który mógłby uszkodzić urządzenie lub jego otoczenie, nie może dostać się na zewnątrz.
Ponadto istnieje możliwość zresetowania zabezpieczeń temperaturowych, które po schłodzeniu można ręcznie ponownie włączyć. W nich znajduje się bimetal, który zgina się na tyle, aby mechanizm sprężynowy otwierał styk po osiągnięciu temperatury zadziałania. Po ostygnięciu sprężyny można powrócić do trybu pracy za pomocą przycisku.
Na co wykorzystywane są bezpieczniki termiczne i was należy zwrócić uwagę podczas montażu?
Typowe zastosowania
Ochrona przed przegrzaniem do transformatorów i uzwojeń silników, zasilaczy, stateczników, zaworów magnetycznych, grzejników elektrycznych, grzejników przepływowych, układów elektronicznych, w szczególności poziomów mocy i wielu innych. Obszar zastosowania obejmuje oba urządzenia konsumenckie takie jak Ekspresy do kawy, grille, żelazka i frytkownice, a także profesjonalne systemy techniczne , takie jak siłowniki, siłowniki, rozdzielnice.
Skuteczna ochrona przed przegrzaniem zależy nie tylko od właściwości technicznych bezpieczników temperaturowych, ale także w szczególności od ich montażu i odpowiedniego umiejscowienia. Ponieważ temperatura może być punktualnie i szybko osiągnie niedopuszczalnie wysoką wartość, bezpieczniki termiczne są montowane jak najbliżej chronionych komponentów. W przypadku silników lub transformatorów bezpieczniki temperaturowe są nawet bezpośrednio zintegrowane z uzwojeniami w celu uzyskania jak najskuteczniejszych zabezpieczeń przed krytyczną przegrzaniem.
Jak określa się bezpieczniki termiczne?
Najważniejsze parametry techniczne bezpieczników termicznych to:
TF – temperatura obliczeniowa lub nominalna temperatura zadziałania: Temperatura, przy której bezpiecznik jest całkowicie wyłączony lub przerwany.
TH – temperatura przechowywania: Maksymalna temperatura, która nie prowadzi do uruchomienia bezpiecznika, ale która może obniżyć temperaturę przełączania przy dłuższej perspektywie czasowej.
Prąd roboczy IR: Prąd stały, który bezpiecznie kieruje i może przełączać bezpiecznik temperaturowy.
IP - maksymalny prąd impulsowy, który może chwilowo przewodzić zabezpieczeniu przed temperaturą.
Ur – maksymalne napięcie znamionowe, to napięcie przeznaczone dla bezpiecznika termicznego.
Właściwości techniczne bezpieczników temperaturowych są określone w normie DIN EN 60691.
Konstrukcja mechaniczna może być inna: istnieją wersje z przewodami połączeniowymi prowadzonymi osiowo, ale także wersje z przewodami bocznymi, tj. Promieniowo i równolegle. Ponadto są wykonane również wersje z bocznymi stykami do wtyków płaskich. Ta ostatnia wersja ma tę zaletę, że zabezpieczenie termiczne można wymienić bez lutowania.
Większość bezpieczników termicznych ma styk normalnie otwarty , ale istnieją również wersje z normalnie otwartym stykiem do specjalnych zastosowań.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze i obsłudze bezpieczników termicznych?
Głównym kryterium jest temperatura obliczeniowa obok napięcia znamionowego i prądu znamionowego. Jest to temperatura, której nie wolno przekraczać w żadnym wypadku w urządzeniu. Wartość ta wynika z wartości granicznych temperatury, chronionych komponentów, np. uzwojeń silnika lub podzespołów elektronicznych. Przy wyborze bezpiecznika termicznego należy zawsze uwzględniać odległość między maksymalną dopuszczalną temperaturą w urządzeniu a temperaturą znamionowa, aby uniknąć chwilowego punktowego przegrzania spowodowanego bezwładnością całej konstrukcji. Inną możliwością jest wybór temperatury zatrzymania, która odpowiada maksymalnej temperaturze roboczej, która może wystąpić w urządzeniu. Również w tym przypadku należy przewidzieć bezpieczną odległość od określonej wartości.
Jeśli bezpieczniki termiczne nie zostały uruchomione, należy je wymienić na nowe. Przed wymianą należy jednak znaleźć i usunąć przyczynę przegrzania urządzenia. Jako substytut można używać wyłącznie bezpieczników termicznych o takich samych danych technicznych, w przeciwnym razie funkcja ochronna nie będzie zagwarantowana.