Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Informacje na temat precyzyjnych zabezpieczeń
Co to są precyzyjne zabezpieczenia?
Jak zamontowane są cienkie bezpieczniki?
Jak działa bezpiecznik?
Jakie są bezpieczniki miniaturowei firmy Conrad?
Tabela bezpieczników
FQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabezpieczeń precyzyjnych
Co to są precyzyjne zabezpieczenia?
Bezpieczniki stosowane są w celu ochrony części instalacji elektrycznych/elektronicznych przed uszkodzeniem lub zniszczeniem . W tym celu między zasilaczem a modułem, który ma być chroniony, jest podłączony bezpiecznik. Jeżeli do zespołu, który ma być zabezpieczony, przepływa prąd o wartości większej niż dopuszczalny przepływ prądu przez bezpiecznik, bezpiecznik oddziela moduł od źródła zasilania. Chroni to nie tylko zespół, ale także inne elementy, które są podłączone do tego samego źródła zasilania.
Odłączenie można wykonać za pomocą przełączników bimetalowych, bezpieczników z automatycznym resetowaniem i automatycznych wyłączników . W przypadku bezpieczników miniaturowych drut bezpiecznikowy w obudowie bezpiecznika nagrzewa się tak bardzo z powodu przepływu prądu powyżej pewnej wartości, że topi się, a tym samym przerywa galwanicznie przepływ prądu. Ten kształt przerwy jest nieodwracalny i można go jedynie przedłużyć przez wymianę bezpiecznika. Cienkie bezpieczniki oferują tą zaletę, że przerywają przepływ prądu, a przy tym nie uszkadzają sąsiednich elementów elektrycznych dzięki ich zamkniętej konstrukcji. Zachowanie to jest obiecane do określonego prądu i opisane jest pojęciem łączenia.
Cienkie bezpieczniki można wyjąć z uchwytu, aby celowo przerwać przepływ prądu podczas napraw.
Inne oznaczenie bezpieczników precyzyjnych to zabezpieczenia urządzeń z powszechnie stosowanymi skrótami bezpieczników GS lub G.
Jak zamontowane są cienkie bezpieczniki?
Ta specjalna konstrukcja bezpieczników składa się z dwóch złączy w formie metalowych nakładek, które są stosowane na końcach przynęty z izolacją. Pomiędzy złączami znajduje się sam drut topikowy. Przewód topnienia składa się z miedzi lub srebra, opcjonalnie z różnymi powłokami. Średnica drutu topienia określa w istotny sposób prąd znamionowy cienkiego bezpiecznika.
Metalowe nakrętki bezpiecznika są mocowane za pomocą specjalnie ukształtowanych uchwytów, które jednocześnie zapewniają połączenia elektryczne między źródłem prądu a bezpiecznikiem po jednej stronie, a także zabezpieczenie i podzespół do zasilania. Do zabezpieczania wysokich prądów, istnieją wersje konstrukcyjne z zaciskami śrubowymi.
Materiał izolacyjny może być wykonany ze szkła lub ceramiki. Istnieją cienkie bezpieczniki z drutem topikowym uwalnionym w izolowanym lub zatopionym w piasku kwarcowym.
W Europie istnieją dwa główne rozmiary: Średnica 5 mm i długość 20 mm, w USA ¼ cala i długość 1 ¼ cala (6,3 x 32 mm). Inne drobne zabezpieczenia zostały zaprojektowane do szczególnych zastosowań i w większości przypadków do większych obciążeń.
Do oznaczania bezpieczników precyzyjnych znajdują się predysponuje na metalowych nakładkach , informacja o prądzie znamionowym i napięciu, charakterystyka wyzwalania, zdolność wyłączania i w pewnych okolicznościach tzw. zasada całk. Informacje mogą być również wydrukowane na korpusie ceramicznym. Kodowanie kolorami jest mniej powszechne.
Jak działa bezpiecznik?
Podczas normalnej pracy bezpiecznik czuły jest przeforsowany przez prąd znamionowy przy napięciu znamionowym. Jeśli w określonym czasie prąd wzrośnie do określonej wielokrotności prądu znamionowego, drut topikowy zacznie się od stałego, przez ciekły do gazowy i przerywa zasilanie. Może to spowodować powstanie łuku świetlnego, który jest natychmiast usuwany z powodu wkoszenia drutu topienia w piasek kwarcowy.
Czas, jaki upłynie od przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego prądu aż do zniszczenia drutu topionego, jest charakterystyką prądu w czasie. . Na podstawie tej właściwości mikrofuzuje się w reakcji „ super lag ” poprzez „ lag ” (od 100 do 300 milisekund), „ średnie opóźnienie ” (między 50 i 90 milisekund) i „ szybki ” (mniej niż 20 milisekund) do „ super szybki ”. W tym celu cienkie bezpieczniki muszą posiadać określone właściwości wyzwalania określone przez normy, takie jak EN lub UL. Oznacza to, że przewyższą moc elektryczną przez określony czas, nie powodując jej uruchomienia. Wartość ta jest integralna, obliczana na podstawie energii elektrycznej i czasu. W ten sposób bezpieczniki, które zabezpieczają na przykład silniki lub transformatory, muszą poprowadzić prąd włączenia bez aktywacji.
Jakie są bezpieczniki miniaturowei firmy Conrad?
W naszym sklepie, poza nowościami, ocenami klientów i markami (producent) dostępne są następujące techniczne kryteria wyboru dla zabezpieczeń precyzyjnych:
- Średnica od 2,06 mm do 2,69 cm. Dzięki temu dostępne są również specjalne normy montażowe dla specjalnych zastosowań.
- Długość od 5,72 do 85 milimetrów
- Prąd znamionowy od 0,032 do 600 amperów
- Napięcie znamionowe od 32 do 3.000 V.
- Charakterystyka wyzwalniania: Wszystkie pięć jak opisano powyżej
- Budowa bezpiecznika: Rurka szklana przezroczysta lub ze środkiem gaszącym, rurka ceramiczna bez środka gaśniczego i ze wskaźnikiem, z i bez, z otworami
- Zawartość opakowania od 1 do 1.000 sztuk, które są niedrogim przemysłowym opakowaniu
- Kategoria: Rozróżnia się tu bezpieczniki DC, wysokiego napięcia, multimetr, Time-Delay, UL i precyzyjne oraz pomiędzy asortymentem bezpieczników.
Przy produkcji bezpieczników precyzyjnych należy przestrzegać wartości granicznych dla substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Dzięki temu RoHS dostępne są w sprzedaży prawie wszystkich drobnych bezpieczników w firmie Conrad.
Tabela bezpieczników
Aby utrzymać liczbę możliwych wartości zabezpieczenia, wykonano zabezpieczenia w różnych stopniach. Poniższe tabele R5, R10 i R20 pokazują podstawowe rzędy liczby znormalizowanej wg DIN 323.
Seria R5
1,00
1,60
2.50
4,00
6,30
10,00
R10 seria
1,00
1,25
1,60
2.00
2.50
3,15
4,00
5,00
6,30
8:00
10,00
Seria R20
1,00
1:12
1,25
1,40
1,60
1,80
2.00
2,24
2.50
2,80
3,15
3,55
4,00
4.50
5,00
5,60
6,30
7/10
8:00
9,00
10,00
FQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabezpieczeń precyzyjnych
Co należy uwzględnić podczas obsługi bezpieczników precyzyjnych?
- Cienkie bezpieczniki są częścią instalacji elektrycznych i urządzeń elektronicznych, które mogą obsługiwać tylko wykwalifikowany personel.
- Częściowo w obrębie urządzeń zainstalowane są bezpieczniki miniaturowe. Niewłaściwe otwieranie takich urządzeń przez nieuprawnione osoby może prowadzić do anulowania istniejącej gwarancji.
- Przed wymianą wadliwego bezpiecznika czułego należy ustalić przyczynę uruchomienia, aby uniknąć dalszych wad podzespołów. Skorzystaj w tym celu z techniki pomiarowej i pomiarowej, która jest oferowana przez Conrad w wielu różnych warunkach.
- Zawsze wymień cienkie bezpieczniki na modele o identycznych parametrach elektrycznych, aby chronić leżące za nimi elementy przed uszkodzeniem.
- Tzw. łatanie bezpieczników z folią aluminiową lub drutem jest zabronione. Może to prowadzić do zniszczenia sprzętu i szkód na osobie spowodowanych przez ten sprzęt, pociągając za sobą poważne konsekwencje w zakresie odpowiedzialności cywilnej.
- Należy również zwrócić uwagę na „obniżenie wartości znamionowych”: W ten sposób opisana jest właściwość, która zmniejsza możliwe obciążenie prądu znamionowego w temperaturze otoczenia. W razie potrzeby techniczne wartości te znajdują się w karcie danych.
Jak można zauważyć uszkodzone bezpieczniki precyzyjne?
- Wyraźnie wyodrębnione drut topikowy w przypadku ciał szklanych
- Widoczna śruba pojawia się w specjalnych konstrukcjach
- Całkowite przerwanie zasilania
- Wahania napięcia i prądu z powodu luźnego mocowania bezpieczników precyzyjnych