Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Informacje o rezystorach SMD
Co to jest rezystor SMD?
Jakie rodzaje rezystorów SMD są dostępne w Conrad?
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące rezystorów SMD
Co to jest rezystor SMD?
Rezystory SMD są specjalną konstrukcją rezystorów elektrycznych, które w porównaniu z tradycyjnymi bardzo mocno zminiaturyzowane. Ta konstrukcja została wykonana z potrzeby montażu na niezwykle ograniczonej przestrzeni, na przykład w smartfonach, bardzo wielu komponentów, a przy tym do montażu na płytkach drukowanych w przemyśle.
Pojęcie SMD oznacza urządzenie do montażu powierzchniowego, tj. element montowany na powierzchni. Technologia, której dotyczy wniosek, jest skrótem SMT dla „technologii montażu powierzchniowego”. Nie ma przy tym potrzeby wiercenia wielu otworów w płytkach drukowanych w celu wykonania przewodów lutowniczych. Dla SMT opracowano przemysłowe metody lutowania, które w krótkim czasie mogą przetwarzać duże ilości elementów. W tym celu elementy są pakowane w pasy, a następnie „podnoszone i umieszczane” z maszyn montażowych do miejsca lutowania.
Rezystory SMD składają się z warstwy ochronnej, warstwy oporowej, podstawy montażowej lub obudowy i dwóch elektrycznych przewodów doprowadzających do wlutowania. Oporniki SMD są okrągłe i w kształcie prostopadłościanu. MELF (Metal Electrode Faces) to oznaczenie konstrukcji cylindrycznej w układzie poziomym - typowe dla warstw metalowych i rezystorów nieliniowych. Obecnie w przemyśle stosuje się prawie tylko prostopadłościenne wykonanie.
Oferowane wartości rezystancji wahają się od 0 Ohm do 22 megaomów. Oporniki zero Ohm są używane między innymi do tworzenia mostków przewodzących na płytkach lub czasowego połączenia w układach laboratoryjnych. Wartości rezystancji oznaczone są nadrukami grup cyfr i liter.
W wersji z tymi elementami do Conrad dostępnych jest 24 wzorów. Konstrukcja ta charakteryzuje się znormalizowaną czterocyfrową grupą liczbową. Konstrukcja TO-263 oznacza rezystory mocy SMD, które posiadają zintegrowaną możliwość montażu na powierzchniach chłodzących.
Wartości rezystancji rezystorów SMD pozostają stabilne w zakresie temperatur większym niż wartości rezystorów o tradycyjnej konstrukcji. Dodatkowo podana jest temperatura lutowania i dopuszczalny czas jego trwania (w ciągu sekund).
Obciążalność rezystorów SMD wynosi od 0,03125 w do 35 W.
Pod nazwą RoHS(2) oporniki SMD firmy Conrad spełniają wartości graniczne substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska
Jakie rodzaje rezystorów SMD są dostępne w Conrad?
Rezystory są dodatkowo rozróżniane w obrębie następujących kategorii, w zależności od tego, czy są dostępne jako asortyment w sklepie:
- Rezystor grubowarstwowy z mocniejszą warstwą oporową na podłożu metalowym
- Rezystancja drutu, nieco większa nośność i tolerancje 1 i 5 procent
- Rezystory cienkowarstwowe w technologii cienkowarstwowej o bardzo niewielkich tolerancjach
- Rezystor wysokiej mocy w technologii grubowarstwowej z bardzo małymi tolerancjami
- Rezystor węglowy z większą tolerancją niż rezystory metalizowane
- Rezystory metalizowane o niskiej tolerancji i dłuższej żywotności
- Sieć rezystorów: Zawiera kilka rezystorów w chipie, których konstrukcja może być różna przez połączone lutowanie złączy
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące rezystorów SMD
Jak prawidłowo odczytać kodowanie rezystorów SMD?
Dzięki bardzo drobnemu rozbiciu wartości rezystancji w sklepie można dokonać dokładnego wyboru wymaganych elementów. Na kodowanie opracowano różne standardy, które składają się z dwu- do czterocyfrowych liter i liter. W celu wsparcia można skorzystać ze stron internetowych z tabelami kodów.
Na co należy zwrócić uwagę przy wymianie rezystora SMD?
Prace lutownicze naprawcze SMD są bardzo wymagające pod względem narzędzia i kwalifikacji osoby wykonującej je, aby nie zniszczyć płyty nośnej. Lutowanie dotkniętego elementu jest szczególnym wyzwaniem. W tym celu zalecane są metody „gorące powietrze” i „szczypce lutownicze” - tak zwana pęseta. Lutowanie na ogrzane powietrze to metoda ze specjalnymi dyszami dostosowanymi do wymiarów części składowych. Pinceta to pierwszy wybór, jeśli chodzi o rozlutowywanie dwubiegunowych elementów SMD tak szybko i skutecznie, jak to możliwe. Urządzenie łączy w sobie kolbę lutowniczą i pęsetę i umożliwia równoczesne podgrzanie obu złączy konstrukcyjnych. Konstrukcja o podobnych cęgach umożliwia jednoczesne chwytanie i podnoszenie elementu konstrukcyjnego. Ważne są krótkie piny lutownicze maksymalnie 2 sekundy, aby zapobiec uszkodzeniu płytki drukowanej i oporności SMD na skutek przegrzania. Gorący element należy po rozlutowaniu na powierzchni odpornej na wysokie temperatury. Oba systemy lutowania są dostępne w Conrad.
Jaka jest żywotność rezystorów SMD?
Żywotność pod obciążeniem osiąga 6-cyfrową liczbę godzin. Przy tym na przykład 200.000 godzin pracy odpowiada trwałości wynoszącej 22 lat i 10 miesięcy nieprzerwanej pracy. Żywotność jest w dużym stopniu zależna od zgodności z zaplanowanymi obszarami temperatury roboczej. W przypadku niższych temperatur żywotność wzrasta. Dane producenta są przybliżone.
Jak mogę rozpoznać ich uszkodzony rezystor SMD?
Uszkodzone rezystory mogą być widoczne w wyniku przebarwień obudowy na skutek nagrzewania. Silne nagrzewanie może doprowadzić do rozlutowania rezystora. Ponadto możliwa jest całkowita awaria modułu lub urządzenia. Dokładne informacje na temat pomiaru rezystancji za pomocą odpowiedniego urządzenia pomiarowego.
O czym należy pamiętać przy pomiarze rezystora SMD?
Proces pomiarowy powinien być wykonany tylko w niezamontowanych opornikach SMD, aby wynik pomiaru nie został zafałszowany przez inne elementy elektryczne.