Porady
Przełączniki KVM ATEN, Intellinet, Digitus do kontroli elementów peryferyjnych komputera (klawiatura, mysz, monitor) umożliwiające szybki zdalny dostęp do tych urządzeń. Konsole KVM z wyświetlaczem LCD, klawiaturą oraz touchpadem pozwalające zaoszczędzić miejsce w szafie serwerowej. Wybierz model pozwalający na kontrolę odpowiedniej ilości serwerów!
Switch KVM i jego rozszerzone wersje: małe urządzenie a kontrola totalna
-
Czym są przełączniki KVM?
-
Jakie są dostępne typy i konstrukcje przełączników KVM??
-
Kryteria zakupu przełączników KVM - co jest ważne?
-
Nasza wskazówka: Wygodne korzystanie z wielu urządzeń
-
FAQ - często zadawane pytania o przełączniki KVM
-
Jak dobrać odpowiedni przełącznik KVM?
Czym są przełączniki KVM?
Urządzenie KVM (z angielskiego "Keyboard Video Mouse") to przyrząd umożliwiający podłączenie do wskazanej liczby zestawów złożonych z klawiatury, myszy oraz monitora dwóch lub więcej komputerów. Spotykane jest stosowanie urządzeń KVM (jak przełącznika / switcha KVM lub wyposażonej w monitor konsoli) w wersji desktop lub instalacjach rack wewnątrz szaf komputerowych. Ekstendery z kolei są urządzeniami, które dokonują transferu sygnału DVI, USB, PS/2 lub RS232 nawet do kilkunastu kilometrów, np. jako podłączone do konsoli KVM wewnątrz szafy serwerowej.
Dzięki urządzeniu typu switch KVM (przełącznik KVM) zyskujemy możliwość jak najwydajniejszego skorzystania z posiadanych klawiatur, myszy i monitorów. Switch KVM pozwola najczęściej na obsługę kilku (w praktyce – aż do 512) systemów komputerowych z wykorzystaniem jednego elektronicznego przełącznika sygnałów płynących ze wszystkich objętych działaniem portów. Dostępne na rynku przełączniki KVM zamknięte w obudowach desktop bywają w standardzie wyposażone w 2 lub 4 porty USB (i/lub PS/2), a także złącza wideo i zestaw kabli przyłączeniowych. Możliwa jest natychmiastowa praca w trybie plug-and-play, z takimi platformami jak Windows, Mac, Linux czy Sun, zainstalowanymi na obsługiwanych serwerach.
Jakie są dostępne typy i konstrukcje przełączników KVM?
Przełączniki KVM są dostępne w różnych wersjach. Tak zwany kablowy przełącznik KVM łączy w sobie na stałe podłączony zestaw przewodów z niewielką obudową i jest zwykle przeznaczony do obsługi dwóch lub maksymalnie czterech komputerów.
Przełączniki KVM do 8, 16 lub 24 komputerów z możliwością podłączenia, wymagają większej obudowy ze względu na większą liczbę złączy. Są one dostępne jako jednostki stacjonarne oraz do montażu w szafach 19". Wiele jednostek stołowych ma oddzielne klawisze i odpowiednio połączone wyświetlacze kontrolne LED w celu ułatwienia identyfikacji aktywnego aktualnie komputera.
Innym rodzajem jest tzw. konsola KVM. przewidziana do montażu w szafach serwerowych na stojaki typu rack (przestrzeń 1U), pozwalając oszczędzić konstruktorom dużo przestrzeni dzięki obecności zintegrowanego wyświetlacza LCD. Przełączniki występujące w postaci konsol KVM są standardowo zaopatrzone w możliwości pozwalające na obsługę od 4 do 16 serwerów, zarządzanych z odległości do kilkuset metrów (przy zwiększaniu dystansu pomocne są wyżej wspomniane ekstendery). Konsola KVM świetnie sprawdzi się jako stacja sterująca administratora systemu, pozwalając mu na wygodną administrację, dokonywanie konfiguracji i konserwacji obsługiwanych serwerów po podłączeniu do kompatybilnego przełącznika KVM w obrębie instalacji.
Do zastosowań sieciowych służą specjalne switche KVM-over-IP, za pomocą których można sterować innymi komputerami przez sieć - czasami także z zewnątrz. Niektóre z nich są zaprojektowane jako karty wtykowe do standardowych gniazd PCI. Switch KVM HDMI jest często używany do sterowania różnymi urządzeniami wyświetlającymi obraz, takimi jak projektory i urządzenia z dziedziny elektroniki użytkowej.
Kryteria zakupu przełączników KVM - co jest ważne?
Przede wszystkim przełącznik KVM musi posiadać odpowiednią liczbę portów np. 4-portowe urządzenie może obsłużyć maksymalnie cztery komputery. Dlatego, aby umożliwić przyszłą rozbudowę, lepiej już przy zakupie zaplanować odpowiednie rezerwy. Należy również zwrócić uwagę na kompatybilność poszczególnych portów z danym sprzętem. Przełącznik KVM z 15 stykowym złączem VGA będzie mało przydatny, jeśli nasz sprzęt działa z połączeniem wideo HDMI, DVI lub Display.
W zależności o używanego systemu operacyjnego przełącznik KVM musi być w stanie go obsłużyć. Na rynku dostępne są przełączniki przeznaczone specjalnie do systemów operacyjnych Sun/Oracle, które nie nadają się do systemu Microsoft Windows. Do kupienia są również przełączniki obsługujące wiele systemów operacyjnych. Takie modele doskonale sprawdzą się, jeśli prawdopodobne są przyszłe zmiany używanego systemu operacyjnego.
Coraz większą rolę odgrywa format obrazów o wysokiej rozdzielczości. Standardem są obecnie rozdzielczości HD 1920 x 1080, 1920 x 1200 lub 1920 x 1440, w zależności od formatu wyświetlania. W niektórych zastosowaniach, np. w technice medycznej oraz w zastosowaniach rozwojowych i architektonicznych, powszechne są nawet wyższe rozdzielczości. Należy przy tym zadbać o to, by przełącznik KVM miał wystarczającą rezerwę mocy, aby mógł być używany także w przypadku przyszłych aktualizacji sprzętu.
Wyjście audio przez głośniki na stacji roboczej jest obecnie często standardem. W przypadku korzystania z funkcji wideokonferencji za pośrednictwem Skype'a i innych aplikacji przełącznik KVM musi być wyposażony w funkcję audio.
Nasza wskazówka: Wygodne korzystanie z wielu urządzeń
Równoległe korzystanie z kilku komputerów w jednym miejscu pracy nie jest dziś niczym niezwykłym. Powodem tego może być zwiększone bezpieczeństwo przy pracy z wrażliwymi danymi klientów lub pacjentów, dlatego jeden z komputerów jest eksploatowany "w odosobnieniu", tzn. celowo bez połączenia z Internetem. Przełączniki KVM umożliwiają błyskawiczne przełączanie między komputerami i zainstalowanymi aplikacjami bez konieczności konfigurowania drugiej lub nawet trzeciej stacji roboczej. Uciążliwe i podatne na błędy ręczne przełączanie za pomocą kilku przełączników mechanicznych należy już do przeszłości. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku lub skrótu klawiaturowego, aby bez problemu przełączać komputery. Dlatego zawsze należy dokładnie rozważyć, czy zamiast dodatkowej stacji roboczej można użyć przełącznika KVM. Często może to być bardziej ekonomiczne i łatwiejsze w obsłudze rozwiązanie.
FAQ - często zadawane pytania o przełączniki KVM
Czy rozdzielacz KVM to to samo co przełącznik KVM?
Nie. Rozgałęźnik KVM umożliwia podłączenie wielu klawiatur i myszy do jednego komputera, czyli dokładnie odwrotnie niż przełączniki KVM. Rozgałęźniki KVM są potrzebne, gdy komputer ma być obsługiwany z kilku stacji roboczych.
Nie korzystam często z opcji przełączania. Czy nie mogę po prostu podłączać klawiatury, myszy i monitor zamiast używać przełącznika KVM?
Oprócz tego, że wiele urządzeń peryferyjnych nie jest rozpoznawanych po odłączeniu ich od portu podczas pracy komputera i za każdym razem konieczny jest restart, można się spodziewać również innych problemów związanych z systemem operacyjnym, sterownikami i sprzętem.
Jak dobrać odpowiedni przełącznik KVM?
W przypadku ograniczonej ilości miejsca zaleca się stosowanie przełączników KVM o zwartej budowie, w których przewody są już na stałe podłączone. Jeśli przełącznik KVM nie może lub nie powinien być umieszczony na biurku, potrzebny jest model z funkcją przełączania za pomocą klawiatury.
Jeśli wymagane jest odtwarzanie dźwięku przez głośniki lub słuchawki, przełącznik KVM musi być wyposażony w odpowiednie gniazda audio. To samo dotyczy wszelkich dodatkowych urządzeń USB. Należy zwrócić uwagę na maksymalną możliwą rozdzielczość wideo: jeśli przełącznik KVM nie oferuje wymaganej rozdzielczości, ekran pozostanie po prostu ciemny. Systemy operacyjne stawiają przełącznikom KVM różne wymagania, dlatego tak ważne jest, aby oba do siebie pasowały. Informacje na ten temat znajdują się w opisach poszczególnych produktów.