Porady
Interesujące fakty na temat ściemniaczy
Co to jest ściemniacz?
Jak działa ściemniacz?
Jaki ściemniacz pasuje do jakich żarówek?
Jakie są rodzaje ściemniaczy?
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ściemniaczy?
Najczęściej zadawane pytania
Co to jest ściemniacz?
Dzięki ściemnianym źródłom światła można stworzyć idealne warunki.
Ściemniacz to elektroniczny element, który umożliwia płynną regulację natężenia prądu podłączonych lamp lub żarówek. W zależności od sytuacji jasność oświetlenia można indywidualnie regulować.
To, co doskonale sprawdza się w domu podczas kameralnego wieczoru telewizyjnego z dobrym filmem, może być również doskonale wykorzystane w prezentacjach w salach konferencyjnych: natężenie światła lampy sufitowej jest zmniejszone, dzięki czemu obraz telewizyjny o wysokim kontraście jest wyświetlany dobrze, ale nie oślepia.
Podobnie jak w rogu przeglądania na kanapie, odpowiednie światła robocze można ustawić na optymalną jasność na stołach roboczych i biurkach. Lampy podświetlające zapewniają odpowiedni poziom jasności. Zmniejsza to koszty energii i zmniejsza zapotrzebowanie na energię, co zmniejsza szkody dla środowiska.
Z regulacją oświetlenia możliwości indywidualnego oświetlenia są bardzo różnorodne i można je idealnie dopasować do różnych sytuacji.
Jak działa ściemniacz?
Ściemniacz pracuje z napięciem przemiennym sieci 230 V, które ma częstotliwość 50 Hz. Oznacza to: np. Co sekundę jedna żarówka jest dostarczana z 50 dodatnimi i 50 ujemnymi półfalami.
Światło waha się zatem 100 razy na sekundę. Jednak ludzkie oko jest zbyt wolno, aby móc wykonywać szybkie zmiany jasności. Powstaje równomierne ciśnienie jasności.
Um diesen Helligkeitseindruck zu reduzieren, dürfen nicht mehr die kompletten Halbwellen der Lampe zugeführt werden. Ein Teil der Halbwelle muss quasi weggeschnitten werden.
Przy wartości skutecznej 230 V napięcie szczytowe wynosi 325 V.
Odcięte elektronicznie
Jeśli nic nie zostanie odcięte od fali sinusoidalnej, lampa świeci z pełną jasnością.
Przełącznik elektroniczny jest wbudowany w ściemniacz, który może przełączać się dość szybko z powodu braku elementów mechanicznych. Triaki są szczególnie dobrze przystosowane do tego zadania. Ponieważ są niedrogie i mogą przeprowadzać ukierunkowany proces przełączania dla każdej pojedynczej połowy fali napięcia sieciowego. W praktyce oznacza to 100 cykli włączania/wyłączania na sekundę.
Ponadto triaki mogą kierować prąd w obu kierunkach. W rezultacie górne (dodatnie) i dolne (ujemne) półfale są wykorzystywane przez lampę do generowania światła.
Możliwe jest pokazanie, jak jasne jest wtedy podłączone źródło światła, poprzez miejsce skutecznego napięcia zmiennego. Jeśli nic nie zostanie wycięte przez falę sinusoidalną, cała powierzchnia jest skuteczna, a źródło światła generuje maksymalną jasność.
Aby móc wyciąć niewymaganą część napięcia zmiennego, istnieją dwa warianty przełączania:
Ściemniacz fazowy
Pierwszy ściemniacz był jednym z ściemniaczy regulacji kąta fazowego. Były łatwe w konfiguracji, miały bardzo mało elementów i doskonale współpracowały z żarówkami (obciążeniami omowymi), które były wówczas powszechne. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, aby moc podłączonych żarówek nie przewyższała maksymalnej mocy ściemniacza. Te regulatory nadają się nawet do obciążeń indukcyjnych, jak transformatory Block- lub pierścieniowe transformatorów systemów halogenowych niskiego napięcia.
Jak to działa: <1 /> W przypadku ściemniacza krawędzi wiodącej moment włączający odpowiedniej półfali jest przesuwany. Gdy napięcie prądu przemiennego przekroczy zero, triak blokuje się i lampa nie otrzymuje prądu. Dopiero gdy pojawi się impuls włączenia, urządzenie Triac włączy się, a na wyjściu regulatora napięcie powróci do aktualnej wartości napięcia zmiennego. Triac pozostaje przewodzący, aż napięcie zmienne osiągnie linię zerową i nie osiągnie minimalnego prądu podtrzymującego. Dopiero przy następnym impulsie włączenia urządzenie Triac włącza się ponownie.
Regulacja:
Poprzez przesunięcie punktu włączenia można regulować jasność lampy. Jeśli czas zostanie przesunięty w prawo, lampa stanie się ciemniejsza. Jeśli czas zostanie przesunięty w lewo, lampa stanie się jaśniejsza.
Ściemniacz fazowy
Ściemniacz, który działa z żarówkami o wieloletniej jakości, staje się problematyczne w nowej lampie halogenowej NV. Wynika to z elektronicznego transformatora halogenowego. Jest to obciążenie pojemnościowe, które przy niedużym włączeniu powoduje wysokie zużycie energii. Dlatego w przypadku obciążeń pojemnościowych napięcie musi wzrosnąć „delikatnie”. Natomiast możliwe jest bezproblemowe wyłączenie.
Sposób działania:
Podczas regulacji kąta fazowego moment wyłączenia poszczególnych półosi zostaje przesunięty. Tranzystory MOSFET mocy lub tranzystory IGBT są używane jako przełączniki elektroniczne. Po przejściu przez zero napięcie zmienne na wyjściu ściemniacza wzrasta „delikatnie”. Napięcie wyjściowe odpowiada w tym momencie napięciu wejściowemu. Gdy jednak impuls wyłączenia zacznie spać, ściemniacz gwałtownie wyłączy napięcie. Od tego momentu lampa nie otrzymuje już mocy. Włącza się ponownie dopiero po następnym przejściu zerowym.
Regulacja:
Poprzez przesunięcie punktu wyłączenia można regulować jasność lampy. Jeśli czas zostanie przesunięty w prawo, lampa stanie się jaśniejsza. Jeśli czas zostanie przesunięty w lewo, lampa stanie się ciemniejsza.
Uwaga: W trakcie rozwoju technicznego, najnowocześniejsze ściemniacze są teraz również wyposażone w tranzystory Power MOSFET lub IGBT. Nawet jeśli w ten sposób koszty techniczne są znacznie większe, a cena jest nieco wyższa. W połączeniu z sprytną elektroniką sterującą, zakres zastosowania tej ściemniaczy jest znacznie zwiększony. Ponieważ w ten sposób można przyciemnić znacznie więcej różnych lamp.
Jaki ściemniacz pasuje do jakich żarówek?
Gdy prawie tylko żarówki były używane do oświetlenia, nie trzeba było się zastanawiać, czy ściemniacz pasuje do źródła światła.
Jednak obecnie istnieje niemal nieprzewidywalna różnorodność źródeł światła. Oprócz lamp halogenowych wysoko- i niskonapięciowych, świetlówek i lamp energooszczędnych, źródła światła LED zdobywa coraz większy udział w rynku.
Niestety nie wszystkie te źródła światła można ściemniać bez ograniczeń. W szczególności w przypadku lamp LED efekt ten jest taki, że ze względu na niewielki pobór mocy nie osiągają one minimalnego obciążenia niezbędnego dla wielu ściemniaczy.
Aby szybko znaleźć odpowiedni ściemniacz, producenci zaznaczają ściemniacze poziomym trójkątem i trzema literami:
Litery pokazują, do których lamp jest przystosowany ściemniacz.
Litera R: Litera ta oznacza obciążenie rezystancyjne Zaliczają się do nich żarówki czy też wysokonapięciowe lampy halogenowe. Zamiast tego oznakowania używa się często okręgu o znaku X jako symbolu żarówki. Z reguły ściemniacze te to ściemniacze z możliwością regulacji kąta fazowego.
Litera L: Litera ta oznacza obciążenie indukcyjne. Do obciążeń indukcyjnych zalicza się konwencjonalne transformatory halogenowe w wersji zwijanej, jak np. transformatory Block lub transformatory toroidalne. Można również regulować silniki elektryczne o napięciu 230 V, jeżeli moc silnika nie przekracza maksymalnej mocy ściemniacza. Również w przypadku tych ściemniaczy z reguły chodzi o ściemniacz fazowy.
Litera C: Ta litera oznacza obciążenie pojemnościowe, takie jak elektroniczne transformatory halogenowe lub stateczniki elektroniczne. Za pomocą tych ściemniaczy można również stosować lampy LED, jeśli źródła światła LED są wyraźnie oznaczone jako nadające się do ściemniania. Ściemniacze są zwykle ściemniaczami odcinakowymi fazy.
Nasza praktyczna wskazówka
Jeśli ściemniacz jest trzymany w rękach, gdzie nie nadrukowane są litery identyfikacyjne, można dokonać klasyfikacji na podstawie wartości mocy. Jeśli moc jest podana w watach (W), ściemniacz nadaje się tylko do obciążeń omowych (R). Jeśli moc jest podana w VA (Volt Amper), ściemniacz to nie tylko obciążenia omowe, ale także obciążenia indukcyjne (L), takie jak konwencjonalne transformatory.
Przyciemniana żarówka LED
Obecnie producenci żarówek klasyfikują swoje produkty coraz lepiej.
Wystarczy rzut oka na opakowanie, a klient może szybko sprawdzić, czy dana lampa jest ściemnialna, czy nie.
Jakie są rodzaje ściemniaczy?
Ściemniacz w sektorze mieszkaniowym i biznesowym ma różne formy i cechy. Są one zainstalowane na stałe w oprawach oświetleniowych, mogą być stosowane w puszkach przyłączeniowych lub w rozdzielnicach instalacyjnych. W przypadku lamp mobilnych chętnie używa ściemniaczy liniowych, które są bezpośrednio zintegrowane z przewodem przyłączeniowym.
Poniższa tabela przedstawia najważniejsze i najczęściej używane rodzaje ściemniaczy i pomaga znaleźć odpowiedni ściemniacz.
Ściemniacz uniwersalny
Ten typ ściemniacza jest jedną z najbardziej dostępnych opcji przyciemniania, które można stosunkowo łatwo zainstalować. Prawie wszystkie rodzaje obciążenia można przyciemnić jednym urządzeniem tego rodzaju. Ściemniacz mierzy przy użyciu automatycznie charakterystykę podłączonego obciążenia. Następnie wykorzystują odpowiednią zasadę do ściemniania.
Ściemniacz obrotowy i dotykowy
W przypadku tych dwóch rodzajów ściemniaczy rozróżnia się rodzaj obsługi. W przypadku ściemniacza obrotowego za pomocą pokrętła można regulować bezstopniowo jasność lamp sufitowy lub innych lamp. Naciskając pokrętło ściemniacza można włączyć lub wyłączyć oświetlenie.
W przypadku ściemniacza dotykowego można znaleźć przełącznik rodzaju przełącznika, który może być obsługiwany na dwa różne sposoby. Długie naciśnięcie przycisku zwiększa lub zmniejsza intensywność oświetlenia. Po krótkim naciśnięciu przycisku światło zostanie całkowicie włączone lub wyłączone.
Regulator natynkowy i podtynkowy
Dzięki tym określeniami możliwe jest rozróżnienie w zależności od sposobu instalacji. Ściemniacz podtynkowy, jak sugeruje nazwa, jest ukryty w tak zwanej puszce podtynkowej z instalacją elektryczną do przełącznika pod tynkiem ściany. Natomiast ściemniacz natynkowy nie jest chowany w ścianie, lecz można go łatwo zamontować na ścianie.
Regulator na szynę nośną
Określenie to zależy od sposobu instalacji ściemniacza. Ściemniacz na szynę montażową montuje się w skrzynkach bezpiecznikowych, rozdzielnicach lub skrzynkach obudowy na szynach mocujących. Szyna profilowa z metalu, na której umieszczane są różne urządzenia elektryczne, takie jak wyłączniki instalacyjne, określana jest jako szyna DIN lub szyna DIN. Asocjacja z kapeluszem wystaje od kształtu szyny profilowej.
Ściemniacz kablowy
W przeciwieństwie do ściemniaczy zainstalowanych na stałe, które są albo w ścianie, w gnieździe, albo w samym oświetleniu, te praktyczne, małe urządzenia można zbudować „pomiędzy”. Kombinacja wtyczki i gniazda umieszczona jest przed lampą, która ma być ściemniana, natomiast funkcja bezstopniowego ściemniacza jest regulowana przełącznikiem na przewodzie. Modele te są idealne do łatwego łączenia ze światłami tylnymi i światłami tylnymi.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ściemniaczy?
Większość żarówek energooszczędnych nie nadaje się do ściemniania.
Przed zakupem ściemniacza należy koniecznie sprawdzić, czy odpowiednie żarówki są ściemniane.
Zwłaszcza w przypadku żarówek energooszczędnych, zwykle nie ma możliwości ściemniania, a tradycyjne świetlówki nie nadają się do połączenia ze ściemniaczem.
Zwykłe żarówki można łatwo ściemniać, ale dzięki prawodawstwu lampy są coraz częściej zastępowane przez nowoczesne źródła światła. Wszystkie lampy halogenowe z łatwością można przyciemniać, was również pozytywnie wpływają na zużycie energii.
Żarówki LED są dostępne w wariantach z możliwością przyciemnienia, przy czym ściemniacz musi być również dostosowany do oświetlenia LED.
Kolejnym ważnym punktem podczas wyboru ściemniacza jest maks. Moc podłączenia. Prąd przepływający przez elektroniczne przełączniki w ściemniaczach jest ograniczony ze względu na typ konstrukcji. Dlatego moc podłączonych lamp nie może być większa niż maksymalna moc regulatora oświetlenia. Ponieważ ściemniacze wymagają zawsze pewnego minimalnego obciążenia, producenci podają zawsze jeden zakres mocy. Zwłaszcza w przypadku źródeł światła LED może się zdarzyć, że nie zostanie osiągnięte minimalne obciążenie ściemniacza i w ten sposób nie można regulować jasności.
Jeśli ściemniacz musi zostać zintegrowany z istniejącym przełącznikiem, to od producenta przełączników/gniazd często wymaga się również zakupu odpowiedniego ściemniacza. Dzięki temu ściemniacz, przełączniki i gniazda idealnie ze sobą współgrają.
Najczęściej zadawane pytania
Jak mogę przyciemnić diody LED?
Sięgaj do ściemnianych lamp LED, które można połączyć w połączeniu z pasującymi ściemniaczami do diod LED. W przypadku nieskoordynowanych ze sobą pojedynczych komponentów istnieje ryzyko, że ściemniacz nie będzie działać z prądem o niskim natężeniu prądu i dioda LED w oprawach nie świeci się.
Czy mogę je zamontować samodzielnie?
Jeśli konieczna jest wymiana uszkodzonego ściemniacza, stanowi to olbrzymią ingerencję w instalację elektryczną. Interwencja musi być przeprowadzana wyłącznie przez specjalistów posiadających niezbędną wiedzę fachową. Należy koniecznie przestrzegać ważnych zasad bezpieczeństwa, takich jak np. zwolnienie, zabezpieczenie przed ponownym włączeniem i sprawdzenie, czy napięcie elektryczne jest odłączone. Jeśli nie znasz wymaganych procedur lub nie posiadasz niezbędnych opcji pomiarowych, lepiej byłoby poprosić fachowca o pomoc.
Jak mogę stwierdzić, czy transformator jest elektroniczny czy konwencjonalny?
Konwencjonalne transformatory mają dwa uzwojenia z drutu miedzianego i rdzeń żelazny. Dlatego też są one dość trudne w odniesieniu do ich wielkości. Konstrukcja odpowiada kształtowi kostki lub cylindra. Natomiast transformatory elektroniczne są znacznie mniejsze i umieszczone w płaskiej obudowie. Dzięki wysokiej częstotliwości taktowania znacznie mniej drutu miedzianego i żelaza, dzięki czemu transformator jest bardzo lekki. Pomiar napięcia wyjściowego ma znaczenie tylko przy użyciu oscyloskopu, ponieważ multimetr w transformatorach elektronicznych często wskazuje nieprawidłowe wartości pomiarowe lub ich brak.