Porady
Przepusty kablowe dla prawidłowego, bezpiecznego i szczelnego wprowadzania kabli do urządzeń elektrycznych. Zaślepki zabezpieczające nieużywane otwory przed dostępem kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Wybierz przepusty kablowe, zaślepki do otworów Icotek, PB Fastener, Weidmüller wykonane są z nowoczesnych i bezpiecznych materiałów.
Przepusty kablowe służą do szczelnego prowadzenia kabli i przewodów w obudowie. Narzędzia te nie tylko uszczelniają, ale także chronią kable, tworzą odstępy izolacyjne i działają jako odciążenie. Przepusty i zaślepki są stosowane w prawie wszystkich dziedzinach przemysłu. Posiadają je również wysokiej jakości obudowy komputerowe, ponieważ zapewniają urządzeniu osobne miejsce do zarządzania kablami, a jednocześnie izolację i porządek. Kolejną zaletą jest zabezpieczenie kabli przed siłami rozciągającymi.
Przepusty kablowe są najczęściej stosowane dla przewodów, które nie posiadają złączy lub nie są prowadzone w obudowie. Obecny stan techniki umożliwia użytkownikom znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla prawie każdego rodzaju kabla. W systemach wprowadzania przewodów często używa się pojęcia "gęstość uszczelniania". Termin ten ma kilka znaczeń: w obszarze montażowym odzwierciedla wartość tego, ile kabli można umieścić obok siebie w danej przestrzeni.
Wstępnie zamontowane kable nie mogą być stosowane z każdym przepustem. Większość modeli jest znormalizowana i przeznaczona dla przewodów do montażu bez złączek. Specjalnie opracowane listwy do wprowadzania kabli można doposażyć tak, aby można było stosować również wstępnie zmontowane kable z przepustami kablowymi. Zaletą tego jest to, że nie trzeba demontować złączek. Dzięki temu możliwe są bardzo elastyczne metody pracy.
Akcesoria dla przepustów kablowych są stale poszerzane i rozwijane. W sklepie internetowym Conrad znajdziesz wysokiej jakości przepusty, zaślepki do otworów oraz inne doposażenie. Szeroki asortyment można wyszukiwać i przeglądać za pomocą filtrów: np. według wielkości otworów montażowych, przekroju zacisków i obszaru zastosowania:
Zaślepki
Zaślepki to nakładki o różnych średnicach i wzorach. Można je kupić w formie zamkniętej i z otworami.
Zaślepki lamelowe
Zaślepki lamelowe pełnią taką samą funkcję jak korki ślepe, ale różnią się budową. Są wykonane z tworzywa sztucznego i trudno je usunąć po włożeniu, ponieważ poprzez konstrukcję stwarzają ogromny opór, ale jednocześnie zwiększa ona stopień szczelności korka.
Zaślepki uszczelniające
Głównym zadaniem zaślepek uszczelniających jest blokowanie i zabezpieczanie wszelkiego rodzaju wejść i wyjść. Służą one do zamykania przepustów kablowych, w których nie są umieszczone przewody. Prostym przykładem zastosowania zaślepek uszczelniających jest zakrywanie "martwych" gniazdek w elementach wyposażenia wnętrz.
Przepusty kablowe
Przepusty to małe tuleje kablowe. Ważną rolę odgrywa w nich: typ przepustu, średnica otworu, średnica montowanego kabla, materiał i maksymalna grubość blachy. Należą one do indywidualnego i uzupełniającego wyposażenia kompletnych systemów przepustów kablowych.
Przepusty przeciwzakłóceniowe
Przepusty przeciwzakłóceniowe stanowią element ochrony mechanicznej stosowany w gniazdach obudów. Wyjścia kablowe w mikrofonach, słuchawkach i sprzęcie AGD to niektóre przykłady zastosowania mechanizmu antyzałamaniowego. Tulejki antyzagięciowe chronią kabel lub przewód przed zagięciem. Są elastyczne i niewrażliwe na ostre krawędzie.
Przepusty kablowe do biurek i pulpitów
Biurka zazwyczaj nie posiadają oddzielnych systemów zarządzania kablami. Przepusty kablowe pomagają przyporządkować używane kable do odpowiednich stanowisk pracy. Instalacja jest prosta i obejmuje zaledwie kilka kroków. Dzięki podziałom poszczególnych kabli, uszkodzone przewody można bardzo szybko zidentyfikować i wymienić bez konieczności wcześniejszego rozplątywania.
Przełączniki do kabli
Przełączniki kablowe mogą być stosowane do elektrycznych drzwi i okien. Ponadto są one wykorzystywane jako ochrona przewodów alarmowych. W zależności od modelu montuje się je za pomocą dwóch kołnierzy montażowych.
Nasadki ochronne
Ich zadaniem jest zakrywanie nieszczelnych, niedziałających i niepotrzebnych kabli. Zapobiega to dalszemu kontaktowi z wnętrzem przewodu. Nie przepuszczają one również zanieczyszczeń. Nasadki ochronne są dostępne dla wszystkich rodzajów kabli i zazwyczaj mają okrągły kształt. Są dostępne w wielu przekrojach, aby jak najlepiej dopasować je do kabla.
Odciążniki
Akcesoria do odciążania są częścią innego mechanizmu ochronnego. Stosowane są do przewodów elastycznych i węży. W zastosowaniach przemysłowych odciążniki są bardziej opłacalne niż inne mocowania przewodów. Ponadto gęstość uszczelnienia jest większa niż w przypadku uchwytów kablowych – te podtrzymują zazwyczaj tylko jeden kabel, ponieważ nie ma miejsca na większą ich ilość. Odciążniki są szczególnie potrzebne w przypadku wtyczek, urządzeń do łączenia i skrzynek przyłączeniowych.
Przepusty kablowe są niezbędne przy przebudowach, remontach i w nowych budynkach. W niektórych przypadkach stanowią one interfejs dla innych kanałów kablowych i połączeń. Przyłącze domowe stanowi wejście do sieci zasilającej. Przepusty kablowe odgrywają istotną rolę w optymalnym połączeniu sieciowym gospodarstw domowych, szpitali czy biur.
Aby zapewnić trwałe funkcjonowanie kabli zakładanych w stropach i ścianach, przepusty kablowe muszą charakteryzować się wysoką jakością wykonania i prawidłowym montażem. Przepusty muszą zabezpieczać przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto chronią przed wnikającą wodą i ciałami obcymi. Dlatego, jak wszystkie przejścia w budynku, muszą być absolutnie szczelne. Jednocześnie szczelność służy do zamknięcia przejść w przypadku pożaru i tym samym stanowi dodatkową, często zalecaną, ochronę przeciwpożarową.
Przepusty kablowe są zróżnicowane w zależności od ich zastosowania. Odpowiedni wybór zależy od:
1. rodzaj budynku;
2. uszczelnienia wstępnie zaplanowanego i późniejszego;
3. średnicy kabla;
4. rodzaju kabla.
Już w fazie planowania budynków można zaplanować przejścia kablowe zgodnie z normą DIN 4102 dla ochrony przeciwpożarowej i DIN 18195 dla uszczelnień budowlanych.