Dzwonki bezprzewodowe to urządzenia, w których nadajnik i stacja odbiorcza z głośnikiem nie są połączone stałymi liniami, lecz drogą radiową. W naszym sklepie znajdą Państwo duży wybór tego typu sprzętów. W poniższym poradniku przybliżamy najważniejsze funkcje dzwonków i doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.
Dzwonki bezprzewodowe, podobnie jak normalne dzwonki do drzwi, dają sygnał, gdy ludzie naciskają przycisk. Dźwięk ten nie jest jednak przesyłany za pomocą stałych linii, lecz drogą radiową. Oznacza to, że urządzenia te można dowolnie ustawiać, a uruchomienie wymaga niewielkiego wysiłku. Bezprzewodowe dzwonki nadają się do użytku mobilnego lub w obiektach zewnętrznych, na przykład jako dodatkowe sygnalizatory przy bramach ogrodowych lub jako dzwonki serwisowe w hotelach, kompleksach apartamentów i restauracjach, a także jako sygnalizatory alarmowe dla osób starszych.
Dzwonki bezprzewodowe składają się z nadajnika, który zazwyczaj umieszcza się przed drzwiami wejściowymi, oraz odpowiedniego odbiornika, który emituje sygnał urządzenia wewnątrz swojego zasięgu. W ten sposób nigdy nie przegapisz gościa: gdy tylko przycisk nadajnika zostanie naciśnięty, sygnał radiowy jest wysyłany do odbiornika, który emituje dźwięk, sygnał wizualny lub jedno i drugie jednocześnie. Mobilna transmisja sygnału pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem otwiera szerokie spektrum możliwych zastosowań, które wykraczają daleko poza standardową funkcję bezprzewodowego dzwonka do drzwi.
- Łatwa instalacja dzięki montażowi bez przeciągania kabli i zwykle bez wiercenia.
- Dzwonek można łatwo zabrać ze sobą podczas przeprowadzki.
- Mobilne zastosowanie jako dzwonek serwisowy lub alarmowy – w niektórych wersjach z dodatkowym uchwytem na pasek.
- Dla dzwonka można zazwyczaj ustawić kilka melodii i głośności.
- Zwiększenie odległości dzięki wzmacniaczowi sygnału.
- Możliwy zasięg na zewnątrz aż do 500 metrów.
- Niektóre z urządzeń można połączyć jako zestaw z innymi urządzeniami, takimi jak system domofonowy, otwieracz drzwi czy kamera.
Rada praktyczna: łatwy montaż
W przypadku dzwonków bezprzewodowych nie musisz układać żadnych kabli ani wiercić otworów do instalacji. Dzięki temu możesz oszczędzić czas oraz nie musisz naruszać struktury ścian czy budynków. Zakup tego typu urządzeń jest też opłacalny przy okazji modernizacji istniejących systemów dzwonkowych ze względu na niewielki nakład pracy przy ich instalacji.
Prosty montaż ułatwia rozbudowę zestawów dzwonkowych o dodatkowe urządzenia. W wielu przypadkach do jednego odbiornika można przyporządkować kilka nadajników. Funkcje rozróżniania połączeń umożliwiają zrozumienie, które z urządzeń zostało aktywowane. Dzięki temu możesz na przykład dowiedzieć się, czy Twój gość jest jeszcze przy bramie ogrodowej, czy już przy drzwiach wejściowych.
I odwrotnie: możliwe jest również zarejestrowanie jednego nadajnika z kilkoma odbiornikami z głośnikami, tak aby sygnał dzwonka rozbrzmiewał w różnych miejscach. W ten sposób można na przykład zaalarmować o przybyciu gości w odległych częściach nieruchomości, takich jak garaż lub dobudówka. W takich przypadkach przydaje się też aplikacja mobilna.
Wskazówka: Niektórzy producenci oferują kompletne systemy z różnymi aplikacjami bezprzewodowymi dla inteligentnego domu, w tym na przykład dzwonki do drzwi, domofony i kamery monitoringu. Wybierając te urządzenia, zwróć szczególną uwagę na kompatybilność z innymi urządzeniami, przede wszystkim jeśli planujesz późniejszą rozbudowę.
Za pomocą filtrów w naszym sklepie internetowym możesz dokonać wstępnej selekcji kryteriów i wybrać dzwonek dostosowany do Twoich potrzeb. Modele różnią się zakresem funkcji. Jednymi z ważniejszych kryteriów są:
Zasięg
Bardzo istotny jest zasięg dzwonka bezprzewodowego. Należy zaznaczyć, że producenci mierzą zasięgi "na terenie otwartym", czyli bez przeszkód. Jednak stalowe belki, ściany, a nawet małe rośliny zmniejszają zasięg fal radiowych. Obwody zwielokrotniające odległość wydłużają je, a tym samym promień działania urządzeń.
Nasza rada: Wszystkie przeszkody osłabiają sygnał radiowy. Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli, a nawet małych krzewów. Dlatego zasięg dzwonka powinien być najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Nadajnik radiowy
Nadajnik jest częścią dzwonka, która jest uruchamiana przez przycisk, po czym sygnał rozbrzmiewa w odbiorniku. Jeśli nadajnik ma być zainstalowany na zewnątrz, odpowiedni jest model odporny na warunki atmosferyczne, czyli niewrażliwy na temperaturę i wodoodporny.
W przypadku bezprzewodowych dzwonków do drzwi istotne są również opcje podświetlenia znaku urządzenia i oznakowania tabliczek znamionowych. Niektóre dzwonki do użytku zewnętrznego mają również czujniki światła, które aktywują się automatycznie dopiero po zmroku, oszczędzając w ten sposób energię elektryczną.
Oprócz standardowego wyglądu, istnieją różne wzory przycisków dzwonków bezprzewodowych. Jeśli regularnie spodziewasz się gości, którzy nie są zaznajomieni z lokalizacją, przycisk zwalniający powinien być zaprojektowany w sposób jak najbardziej rzucający się w oczy lub podkreślony przez osobną dekorację, taką jak oświetlenie LED. Z drugiej strony, w niektórych sytuacjach sens ma świadoma decyzja o zastosowaniu dyskretnego lub nawet ukrytego przycisku dzwonka, na przykład jeśli chodzi o dzwonki alarmowe w sklepach jubilerskich i innych kasach.
Ważne funkcje dla odbiorców
Odbiorniki radiowe są stacją bazową dzwonka bezprzewodowego, zwykle z wbudowanym głośnikiem do wydawania różnych dźwięków. Wiele takich urządzeń ma kilka melodii do wyboru, dzięki czemu można ustawić skuteczny sygnał według własnego gustu. Istnieje również możliwość regulacji jego głośności.
Dodatkowe światło pełni funkcję sygnału alarmowego, z którego korzystają osoby niedosłyszące jako alternatywny kanał odbioru. W przypadku niektórych dzwonków bezprzewodowych, sygnał optyczny informuje również o próbach dzwonienia podczas nieobecności, tzn. jeśli ktoś zadzwonił bez odbierania; podobnie jak w przypadku automatycznej sekretarki, którą po odsłuchaniu trzeba zresetować.
Uwaga: Nie wszystkie dzwonki mają praktyczną funkcję wyciszenia. W niektórych zastosowaniach ta niemożność wyłączenia sygnału jest korzystna, aby np. seniorzy nie mogli niechcący wyłączyć dzwonka. Jeśli jednak od czasu do czasu chcesz mieć spokój, przycisk wyciszenia to praktyczna alternatywa dla wyciągnięcia wtyczki lub wyjęcia baterii.
Zasilanie
Większość bezprzewodowych dzwonków do drzwi jest zasilana bateriami. Zintegrowany wskaźnik poziomu naładowania baterii w przenośnych nadajnikach i odbiornikach (np. w postaci lampki kontrolnej LED) to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ informuje z odpowiednim wyprzedzeniem, kiedy baterie są bliskie wyczerpania i należy je wymienić.
Uwaga: W przypadku niektórych modeli zasilanych bateriami, nie wchodzą one w zakres dostawy i dlatego należy je zamówić oddzielnie.
Istnieją również modele, w których odbiornik jest stale uzupełniany przez zasilacz sieciowy podłączony do gniazdka. Istnieją też dzwonki radiowe ze złączem USB, które pobierają prąd roboczy z podłączonego komputera, który przejmuje również wyjście głośnikowe.
Dzwonki z dodatkowymi funkcjami
Oprócz konwencjonalnych przycisków w dzwonkach istnieją również inne mechanizmy wyzwalające gong:
- Jako dzwonki sklepowe lub zabezpieczenie przed ucieczką w domach seniora stosowane są często czujniki drzwiowe i okienne. Modele te zazwyczaj pracują z magnesami, a następnie wysyłają sygnał do odbiornika, gdy styk na drzwiach lub oknie zostanie rozdzielony, (ponieważ został przez kogoś otwarty).
- Czujki przejścia wysyłają sygnał dzwonka do odbiornika wyjścia akustycznego, gdy zarejestrują ruch w określonym obszarze. Funkcja ta może być realizowana zarówno mechanicznie, poprzez urządzenia zabezpieczające drzwi, jak i optycznie poprzez radiowe czujniki ruchu.
- Wiele czujników ruchu w bezprzewodowych dzwonkach do drzwi ma na celu głównie oszczędność energii: aktywują one pełny zakres funkcji dzwonka do drzwi tylko wtedy, gdy potencjalny aktywator zbliży się do przycisku urządzenia.
Jak duży powinien być zasięg mojego dzwonka bezprzewodowego?
Zasięg współczesnych dzwonków bezprzewodowych wynosi około 100 metrów. Optymalny zasięg urządzenia zależy od jego przeznaczenia. Podane przez producenta odległości odnoszą się do zasięgu w terenie otwartym, których nie sposób osiągnąć w warunkach użytkowych.
Każda przeszkoda, taka jak meble, krzaki itp. oraz inne sieci bezprzewodowe, odchyla fale radiowe i skraca ich zasięg. Sygnał radiowy hamują zwłaszcza ściany. Dlatego lepiej od razu wybrać sprzęt o odpowiednim zasięgu lub rozważyć zastosowanie wzmacniaczy sygnału, zwłaszcza jeśli odbiornik ma pracować w pomieszczeniach ekranowanych, takich jak piwnice.
Problemy z częstotliwością: dlaczego urządzenie samoistnie dzwoni?
Jeśli dzwonek bezprzewodowy dzwoni, mimo że nikt nie nacisnął przycisku na płytce dzwonka, być może mamy do czynienia z problemem nakładających się częstotliwości. Wówczas odbiornik dzwoni z powodu sygnału z innej sieci radiowej, na przykład z sąsiedniego systemu dzwonków lub dlatego, że ktoś robi psikusa. Spróbuj przełączyć swoje urządzenie na inny zakres częstotliwości. Dzwonki z szyfrowanym sygnałem lub unikalnym rozpoznawaniem IP między nadajnikiem a odbiornikiem są mniej podatne na zakłócenia.
Czy dzwonek bezprzewodowy automatycznie otwiera drzwi?
Nie, dzwonek bezprzewodowy daje sygnał tylko wtedy, gdy ktoś naciśnie przycisk urządzenia. Wtedy trzeba samemu podejść do drzwi (chyba, że podłączy się dzwonek do elektrozaczepu poprzez przekaźnik). U nas znajdziesz również elektryczne otwieracze do drzwi.