Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Wiedza na temat modułów GSM
Moduły GSM są praktyczne, uniwersalne w użyciu i mogą zwiększyć bezpieczeństwo. Są one stosowane między innymi w ramach nadzoru nad pacjentami w domu, w pojazdach silnikowych lub w rolnictwie. Ten przewodnik zawiera przydatne informacje ogólne o tym, jak to działa i możliwe scenariusze aplikacji.
Obszary zastosowania do modułów GSM
Działanie GSM
Na co muszę zwrócić uwagę przy zakupie modułów GSM?
Nasza wskazówka: Osobna antena do GPS
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące modułów GSM
Obszary zastosowania do modułów GSM
Skrót GSM oznacza Global System for Mobile Communications i jest światowym standardem telefonii cyfrowej. Jest to standard telefonii komórkowej, który został już wprowadzony w 1990 r. Moduły ze zintegrowaną funkcją GSM są w stanie przesyłać dane, takie jak wartości pomiarowe lub alarm wywołany przez sieć telefonii komórkowej.
Praktyczne możliwości zastosowania są różnorodne: dobrym przykładem jest telefon alarmowy w domu GSM . Pacjent nosi nadajnik na nadgarstku lub na opasce na szyi. W razie nagłego wypadku osoba zainteresowana musi po prostu nacisnąć duży przycisk na nadajniku, aby wezwać pomoc. Następnie do jednego lub kilku zapisanych numerów telefonicznych wysyłany jest wiadomość SMS lub e-mail lub, w zależności od konfiguracji, bezpośrednio zostaje wysłany komunikat ratowniczy. W nagłych przypadkach niektóre systemy umożliwiają nawet bezpośrednią komunikację za pośrednictwem nadajnika z centrum ratunkowym lub zaalarmowanym krewnym. Podobny system jest również używany w wielu samochodach. W razie wypadku wbudowany moduł alarmuje ratownictwo. Po sprzężeniu z modułem GPS przekazywana jest również dokładna pozycja poszkodowanego.
W technice bezpieczeństwa stosowane są moduły GSM. Jeśli na przykład w domu zostanie uruchomiony system alarmowy, moduł wysyła komunikat do zapisanego numeru. Połączenie modułu GPS i GSM jest często używane do monitorowania pojazdów w flotach lub statkach . W takim przypadku system GSM umożliwia w regularnych odstępach czasu uaktualnione położenie pojazdów. Moduły GSM, we współpracy z różnymi czujnikami, zapewniają również cenne usługi w sektorze przemysłowym i są wykorzystywane między innymi do monitorowania poziomu napełnienia lub temperatury. Tak zwany Internet przedmiotów (IoT) oferuje również cały zakres możliwych zastosowań tej technologii.
Działanie GSM
Globalny system komunikacji mobilnej (GSM) działa w Niemczech w zakresie częstotliwości od 890 do 915 MHz, od 935 do 960 MHz, od 1710 do 1785 MHz i od 1805 do 1880 MHz. Stosowany proces tłumaczenia jest cyfrowy i ma przewagę nad procesami analogowymi, jeśli chodzi o zmniejszenie podatności na zakłócenia. Ponadto zapewnia znacznie lepszą jakość dźwięku. GSM został zaprojektowany przede wszystkim do telefonii, a maksymalna możliwa szybkość transmisji danych wynosi tylko 9,6 kb/s. Mimo bardzo małej prędkości, pasmo jest wystarczające do okresowych transmisji danych, takich jak komunikat o pozycji GPS. Wiele modułów zapewnia również możliwość przesyłania danych za pomocą GPRS (General Packet Radio Service). Maksymalna prędkość wynosi tutaj 54 kBit/s.
Aby użyć modułu z technologią GSM, wymagana jest karta SIM z odpowiednią taryfą. Wszystkie moduły GSM posiadają wejścia (analogowe i cyfrowe), które mogą być częściowo w zależności od siebie wzajemnie powiązane. Za pomocą wejść analogowych można rejestrować i zgłaszać wyniki pomiarów, na przykład za pomocą czujnika poziomu napełnienia. Niektóre wejścia wyposażono w opóźnienie włączenia, na przykład gdy ma zostać włączony alarm włamaniowy. Należy przy tym zwrócić uwagę na maksymalne napięcie wejściowe na różnych wejściach! Wejścia temperaturowe pozwalają na przykład tylko na jedno napięcie do 2 V. jak telefon komórkowy, moduł wyposażony w modem GSM również wybiera do istniejących ogniw radiowych. Tylko w ten sposób można zagwarantować niezawodne użytkowanie, na przykład w pojazdach.
Na co muszę zwrócić uwagę przy zakupie modułów GSM?
Zanim kupisz moduł z technologią GSM, zdecydowanie powinieneś sprawdzić odbiór w zamierzonym miejscu użytkowania. Jak działa domowe połączenie alarmowe, jeśli nie ma wystarczającego odbioru? Istnieją modele, w których zamontowana jest już antena, ale zależy od warunków otoczenia, czy jest ona wystarczająca. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zewnętrznej anteny GSM, aby zapewnić bezpieczne działanie. Upewnij się, że urządzenie, które chcesz połączyć z GSM, jest kompatybilne z wybranym modułem. Nie zapomnij o zdeponowaniu w module żądanych numerów telefonicznych lub adresów e-mail po zakończonej instalacji. Należy również pamiętać, że istnieją duże różnice w zakresie wejść i wyjść modułów GSM w zależności od typu i producenta.
Nasza wskazówka: Osobna antena do GPS
Jeśli chcesz korzystać z GSM w połączeniu z modułem GPS, należy pamiętać, że normalna antena GSM nie jest do tego wystarczająca. Do określenia pozycji z GPS potrzebna jest specjalna antena.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące modułów GSM
Dlaczego powinienem kupić moduł GSM, gdy UMTS i LTE są znacznie szybsze?
Prawdą jest, że oprócz GSM istnieją również moduły zawierające modem UMTS lub LTE i osiągają prędkość do 384 kBit/s (UMTS) lub 100 Mb/s (LTE). Moduły, o których tutaj mowa, nie są jednak przeznaczone do normalnego dostępu do Internetu, transmitują dane tylko okresowo (status GPS) lub na żądanie (domowy komunikat alarmowy). Zasięg UMTS (3G) lub LTE (4G) w większości przypadków byłby w tym celu zbyt duży. Tutaj prędkość sieci GSM jest całkowicie wystarczająca. Poza tym modemy 3G lub 4G są znacznie droższe niż moduły oparte na GSM.
Co to jest GPS?
Skrót GPS oznacza globalny system pozycjonowania i oznacza satelitarny system lokalizacji. GPS jest używany na przykład przez urządzenia nawigacyjne do dokładnego określania pozycji i wyznaczania trasy. Odbiornik GPS znajduje się obecnie w każdym smartfonie i pomaga określić dokładną pozycję. W połączeniu z modułem GSM, GPS może na przykład wspierać spedytorów do monitorowania tras wykorzystywanych samochodów ciężarowych. Ale załogi polegają również na systemie lokalizacji na statkach, a nawet w samolotach. Obok amerykańskiego GPS są jeszcze konkurenci Galileo (Europa), GLONASS (Rosja) i Beidou (Chiny).