Porady
Tachomtry dotykowe i laserowe o mocy obliczeniowej pozwalającej na wychwycenie setek tysięcy obrotów urządzenia i możliwościach dokonania pomiaru ze znacznej odległości. Stroboskopy emitujące światło w określonej częstotliwości do obliczeń niewidocznego na pierwszy rzut oka przesunięcia obrotowego. Sprawdź tachometry i stroboskopy znanych producentów :testo, Voltcraft, Beha Amprobe.
Tachometr pokazuje aktualną prędkość, z jaką pracuje silnik. Pomiar obrotów jest ważny nie tylko dla pojazdów, ale także niezbędny dla maszyn w sektorze przemysłowym w celu jak najbardziej efektywnego wykorzystania sprzętu.
Dowiedz się z naszego poradnika, jak działają tachometry i jakie są ich rodzaje.
Co to jest tachometr i gdzie się go stosuje?
Jednostka, która pracuje stale ze zbyt dużą prędkością (RPM) podlega większemu zużyciu i wymaga więcej energii. Silniki spalinowe dostarczają maksymalny moment obrotowy i moc tylko w pewnym zakresie obrotów. By można było jak najbardziej ekonomicznie przemieszczać się samochodem lub motocyklem, każdy nowoczesny pojazd mechaniczny oprócz wskaźnika prędkości posiada również obrotomierz. Z jego pomocą można monitorować prędkość obrotów silnika w czasie rzeczywistym.
Monitorowanie aktualnej prędkości jest również często konieczne w przypadku maszyn w przemyśle i handlu. Trzeba albo utrzymać zużycie na możliwie niskim poziomie lub do precyzyjnej pracy konieczne jest szczególnie dokładna prędkość obrotowa.
Oprócz urządzeń pomiarowych zainstalowanych na stałe, dostępne są kompaktowe mierniki ręczne z wyświetlaczem cyfrowym lub analogowym, które dobrze nadają się do użytku mobilnego. Pomiar może być bezstykowy lub stykowy, w zależności od trybu pracy urządzenia.
Pomiar mechaniczny
Prawdopodobnie najprostszym rodzajem pomiaru prędkości jest wykonanie tego zadania za pomocą mechanicznego urządzenia pomiarowego. Bezpośredni kontakt z mierzonym obiektem nawiązuje się za pomocą czujników lub trzpienia. Obroty (RPM) są więc bezpośrednio przenoszone do obrotomierza i pokazywane przez wskazówkę na skali pomiarowej albo na wyświetlaczu cyfrowym.
Pomiar elektryczny
Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest pomiar elektryczny: w tej metodzie magnes obraca się w cewce. Napięcie indukowane w cewce rośnie wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. Z poziomu generowanego napięcia można wyprowadzić RPM. Również dla elektrycznego pomiaru prędkości obrotowej wymagany jest bezpośredni mechaniczny kontakt z obiektem kontrolowanym.
Pomiar elektroniczny
Z kolei elektroniczny pomiar prędkości obrotowej silnika jest zazwyczaj bezstykowy. Tutaj elektroniczny obrotomierz emituje wiązkę światła i na podstawie jej przerw określa aktualne obroty. Źródłem światła może być np. dioda LED lub laser. Możliwy jest również pomiar optyczny za pomocą odblaskowych znaczników przymocowanych do wirującego elementu napędu.
Pomiar za pomocą stroboskopu
Inną metodą precyzyjnego zmierzenia prędkości obrotowych jest pomiar za pomocą stroboskopu. Tutaj do obracającego się elementu silnika przymocowany jest znacznik, który zawsze pojawia się w identycznym miejscu w dokładnie tym samym czasie podczas ciągłego ruchu. Dla obserwatora działanie stroboskopu maszyna wydaje się być zatrzymana. Dzięki dokładnym danym technicznym maszyny, pozycji znacznika oraz sekwencji błysku, można dokładnie określić prędkość obrotową.
W urządzeniu pomiarowym wyposażonym w diody LED emitowana wiązka światła jest rozpraszana przez soczewkę. W zależności od odległości można objąć większy obszar pomiarowy.
Wadą tachometru LED jest słabsza luminescencja przec co pomiar odległych obiektów nie jest możliwy.
Nie jest to problem w przypadku tachometru laserowego, gdyż laser ma znacznie większą jasność.
Jednak zakres pomiarowy jest bardzo mały. Dlatego dla prawidłowego wyniku kontroli, konieczne jest utrzymanie obrotomierza w jak największym bezruchu.
Na początku należy wybrać metodę pomiaru. Na rynku dostępne są urządzenia mechaniczne, elektryczne i elektroniczne.
Dodatkowo można wybrać obrotomierz ze światłem stroboskopowym.
Znajdziemy też urządzenia, które umożliwiają zarówno detekcję mechaniczną, jak i pomiar bezdotykowy.
Szczególne znaczenie ma zakres pomiarowy:
Typowe wartości dla urządzenia mechanicznego to 0 do 20 000 obr/min, natomiast urządzenia cyfrowe są przystosowane pomiaru od 0 do 300 000 obr/min, w zależności od modelu. W przypadku urządzeń pomiarowych mamy do wyboru modele z wyświetlaczem cyfrowym lub analogowym.
Nasza praktyczna rada: Zachowaj ostrożność podczas używania tachometrów stroboskopowych
Błyski stroboskopowe mogą u niektórych osób powodować napady padaczkowe. Jeśli należysz do tej grupy ryzyka, powinieneś używać innych urządzeń pomiarowych. Jeśli podczas pomiaru wystąpią takie objawy jak dezorientacja lub ruchy mimowolne, należy natychmiast przerwać pomiar i skonsultować się z lekarzem!
Jakie inne pomiary mogę wykonać za pomocą tachometru oprócz prędkości obrotowej?
To oczywiście zależy od urządzenia. Wiele tachometrów ma wbudowany prędkościomierz, dzięki czemu może określić aktualną prędkość i wyświetlić ją. Ponadto niektóre mierniki są w stanie mierzyć również odległości.
Na co trzeba zwrócić uwagę podczas dbania o tachometry?
Tachometry to czułe, precyzyjne przyrządy, które wymagają ostrożnej obsługi. Po dokonaniu pomiaru należy oczyścić czujnik. Nawet najmniejsze zabrudzenia mogą mieć negatywny wpływ na dokładność mierzonych wartości. Po oczyszczeniu, przyrząd pomiarowy powinien być bezpiecznie przechowywany w futerale.
Jakie normy i dyrektywy muszą być przestrzegane w przypadku ręcznych urządzeń do pomiaru prędkości?
Dla tachimetrów ręcznych nie trzeba przestrzegać żadnych norm i dyrektyw. Dotyczą one tylko obrotomierzy zamontowanych na stałe.