Porady
Aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia kabla podczas wiercenia w ścianie, z pomocą przychodzą lokalizatory kabli. Z ich pomocą można wykryć przewody przewodzące prąd, biegnące pod tynkiem. Są one również wykorzystywane do śledzenia i identyfikacji kabli. Dowiedz się, jak działają lokalizatory kabli i na co zwracać uwagę przy ich zakupie.
Lokalizatory kabli po angielsku line finders, znane również jako cable finders lub line measuring devices, to urządzenia lokalizujące, które mogą być używane do znalezienia przewodów pod napięciem w ścianach. W zależności od konstrukcji są w stanie wykryć również metalowe belki, rury wodne i grzewcze, a także belki drewniane. Wykrywacze to standardowe wyposażenie elektryków i hydraulików, są również używane przez murarzy i pracowników budowlanych, równie dobrze sprawdzają się u majsterkowiczów. Wskazując kable, przewody i rury za ścianą, dają wskazówki, gdzie można, a gdzie nie wolno wiercić. W ten sposób można uniknąć uszkodzeń i zwarć. Co prawda norma DIN 18015 przewiduje, że kable zasilające muszą być układane w tzw. strefach instalacyjnych (prostopadle i pionowo w określonej odległości od podłogi i sufitu). Jednak takie strefy nie istnieją w wielu starych budynkach, ponieważ przepis ten nie obowiązywał w momencie ich budowy. Z tego powodu przed wkręcaniem, przybijaniem lub wierceniem należy sprawdzić starsze mury za pomocą lokalizatora rur.
Lokalizatory kabli lub przewodów zazwyczaj składają się z plastikowej obudowy, która może być wyposażona w uchwyt lub gumową powłokę na zewnątrz dla lepszego wyczucia. Są to zazwyczaj bardzo poręczne lokalizatory, które łatwo schować w skrzynce narzędziowej lub kieszeni spodni. Niedrogie lokalizatory kabli posiadają lampkę LED, która zapala się, gdy tylko urządzenie wykryje kabel. Droższe wersje wyposażone są w czytelny wyświetlacz LC, który pokazuje np. zagięcie w trakcie lokalizacji. Ponadto istnieją lokalizatory, które również generują sygnał dźwiękowy. Aby wykryć kable i inne obiekty, lokalizatory przewodów są wyposażone w czujniki. Potrafią wykryć nie tylko linie energetyczne, ale także, w zależności od modelu, rury wodne wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego, rury gazowe, rury grzewcze, drewniane i metalowe rozpory, wzmocnienia, a także włączniki i gniazda znajdujące się pod tynkiem.
To jak faktycznie działają lokalizatory przewodów zależy od obiektów, które mają lokalizować. Lokalizatory kabli do lokalizacji kabli pod napięciem oparte są najczęściej na pasywnej indukcji elektromagnetycznej i wyposażone są w cewkę. Wykorzystują fakt, że każde ciało przez które przepływa prąd zmienny jest otoczone polem elektromagnetycznym. Gdy tylko cewka zetknie się z takim polem, indukuje się napięcie, które ostatecznie zamieniane jest na sygnał.
Natomiast lokalizatory do wykrywania metali polegają na aktywnym wytwarzaniu pola magnetycznego, które ulega zakłóceniu w momencie zetknięcia się z metalową przeszkodą. W podobny sposób działają lokalizatory kabli, które odnajdują niemetale. Generują one pole elektryczne, które zmienia się, gdy tylko napotka obiekt wykonany z niemetalu. Zmianom w polu elektrycznym lub magnetycznym zawsze towarzyszy zmiana napięcia, co świadczy o obecności obiektu.
Terminy lokalizator i tester kabli są w niektórych kontekstach używane synonimicznie, ale odnoszą się do różnych urządzeń testujących. Podczas gdy lokalizator kabli lokalizuje obiekty takie jak kable lub rury, tester kabli wskazuje, czy kabel jest uszkodzony. Testery kabli służą do sprawdzania m.in. kabli typu skrętka, BNC, LAN i telefonicznych oraz są wykorzystywane do rozwiązywania problemów. Mogą one wykrywać usterki, przerwy, skrzyżowania i zwarcia i są wykorzystywane na przykład w technologii IT do identyfikacji problemów w infrastrukturze sieci. Testery kabli światłowodowych służą do sprawdzania powierzchni końcowych włókien pod kątem zabrudzeń, przerw i innych uszkodzeń.
Lokalizatory i testery kabli w połączeniu oferują cały szereg dalszych możliwości. Należą do nich:
Naprawa i konserwacja sieci telefonicznych i sieci danych
Śledzenie kabli w ziemi
Lokalizowanie bezpieczników i przypisywanie ich do obwodów
Lokalizowanie gniazdek i puszek łączeniowych ukrytych w ścianie gipsowej
Lokalizowanie przerw i zwarć w systemach ogrzewania podłogowego
Naprawa oświetlenia parkingu i lotniska
Określenie dostępnej długości kabla, na przykład na bębnach kablowych
Użytkownicy prywatni mogą stosować urządzenia do pomiaru kabli o odpowiednim zakresie i funkcji w celu znalezienia bezpieczników i ich przyporządkowania do obwodów pod napięciem. Jeśli urządzenia nie sprawdzają się w warunkach domowych, to urządzenia do pomiaru kabli dobrze sprawdzają się w ustaleniu usterek poprzez lokalizację bezpieczników, obwodów w tablicach rozdzielczych i skrzynkach przyłączeniowych.
Przy zakupie lokalizatora istotną rolę odgrywa konkretny obszar zastosowania. Wiele lokalizatorów jest przeznaczonych do wykrywania przewodów elektrycznych. Jeśli chcesz wykryć inne obiekty lub materiały, takie jak drewno, plastik lub metal, musisz upewnić się, że lokalizator przewodu jest w stanie to zrobić. Kolejnym ważnym kryterium zakupu jest wyświetlacz informacyjny. Czy wystarczy Ci sygnał dźwiękowy lub migająca dioda LED, czy może lepiej nadaje się do Twoich celów wyświetlacz LC z bargrafem lub wykresem pozycji? W każdym przypadku należy upewnić się, że urządzenie jest łatwe w obsłudze. Nawet jeśli urządzenia lokalizacyjne z wieloma przełącznikami i opcjami ustawień obiecują na pierwszy rzut oka dużą elastyczność, to praktycznie wykorzystuje się tylko kilka z nich. Lepiej jest używać lokalizatora przewodów, który automatycznie dostosowuje się do danego środowiska pracy.
Ważne jest również, aby mieć odpowiednio zwymiarowaną głębokość detekcji. Nie każde urządzenie jest w stanie wykryć kable za grubymi ścianami. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na maksymalną głębokość wykrywania przez lokalozator kabli. Wysokiej jakości wykrywacze kabli mają zasięg detekcji do 12 cm. Należy pamiętać, że stan i materiał ściany oraz ewentualna wilgoć mają wpływ na głębokość wykrywania.
Z reguły mierniki kablowe są zasilane bateriami (np. 9 V) i dlatego bardzo dobrze nadają się do użytku mobilnego. Wybierz model, który używa najmocniejszych, łatwych do zdobycia i dostępnych na rynku akumulatorów. Zaletą jest również kompaktowy format i solidne wykonanie. Do stosowania na budowach praktyczna okazuje się wodo- i pyłoszczelna obudowa z końcówkami wzmocnionymi gumą, która amortyzuje ewentualny upadek.
Nasza praktyczna rada: użyj automatycznej kalibracji
Lokalizatory przewodów działają w zależności od otoczenia i dlatego muszą być skalibrowane przed użyciem. Jest to jedyny sposób na zapewnienie dokładnej lokalizacji. Urządzenie poprzez kalibrację uczy się stanu normalnego i specyficznych właściwości ściany lub muru. Dobry lokalizator powinien mieć możliwość samodzielnej kalibracji po włączeniu. Automatyczna kalibracja zapewnia większy komfort użytkowania niż kalibracja ręczna i eliminuje błędy w aplikacji.
Niektóre lokalizatory kabli mają funkcję zoomu. Co należy przez to rozumieć?
Funkcja zoom umożliwia bardziej precyzyjne lokalizowanie poprzez jeszcze dokładniejsze oszacowanie szerokości i odległości wykrywanego obiektu. Szukacze kabli z funkcją zoomu nadają się zarówno dla profesjonalistów, jak i dla hobbystów.
Czy istnieją specjalne urządzenia do lokalizacji w wilgotnych ścianach?
Wilgoć w ścianie może zafałszować wyniki wyszukiwania przewodów. Aby temu zapobiec, najlepiej jest stosować lokalizatory kabli z wbudowanym miernikiem wilgotności. Określa on wilgotność muru i uwzględnia ją w lokalizacji, aby zapewnić dokładny wynik.
O czym należy pamiętać przy korzystaniu z lokalizatora kabli?
Zasadniczo wskazane jest kilkukrotne sprawdzenie miejsc, w których chcemy wiercić, aby wykluczyć nieprawidłowe pomiary. Należy również pamiętać, że żaden wykrywacz nie daje 100% pewności. W razie wątpliwości lepiej zapoznać się z ewentualnymi planami budowy i instalacji elektrycznej, które mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie.