Porady
Większość urządzeń i systemów elektrycznych podlega normom dotyczącym ich bezpieczeństwa i funkcjonalności. Zostały one określone przez "Niemiecką Komisję ds. Technologii Elektrycznych, Elektronicznych i Informatycznych w DIN i VDE". Obecnie w odniesieniu do urządzeń i systemów elektrycznych obowiązuje 14 norm VDE, przede wszystkim seria norm DIN VDE 0701-0702, która określa sposób przeprowadzania testów po naprawach i modyfikacjach, a także testów powtórnych urządzeń elektrycznych. Do zapewnienia zgodności z normami dostępne są tak zwane urządzenia testowe VDE. Dzięki nim można jednoznacznie sprawdzić i zapewnić spełnienie wymagań prawnych dla urządzeń elektrycznych i instalacji elektrycznych.
Obszary zastosowań testerów VDE
Testery VDE są podzielone na kategorie: tester urządzeń i tester instalacji. Testery urządzeń są zwykle używane do przenośnych odbiorników elektrycznych, takich jak telewizory, systemy hi-fi, głośniki lub kuchenki mikrofalowe.
Z kolei testery instalacji są przeznaczone do testowania stacjonarnych obwodów elektrycznych i instalacji. Należą do nich na przykład zainstalowane na stałe oświetlenie lub stacjonarne urządzenia kuchenne, takie jak wbudowane kuchenki elektryczne i lodówki, ale także instalacje elektryczne ułożone w budynkach, takie jak linie energetyczne i linie danych od skrzynki rozdzielczej do gniazdka.
Prawie wszystkie testery zgodne z normą VDE są podobne do nowoczesnych multimetrów: mają wyświetlacz LCD, przełącznik obrotowy lub ekran dotykowy do wyboru metody pomiaru oraz gniazda na sondy i przewody pomiarowe. Niektóre modele oferują również gniazdo z uziemieniem, regulowane dodatkowe przełączniki lub przyciski, na przykład do zautomatyzowanej sekwencji pomiarowej lub do zapisywania wyników pomiarów.
Zestawy testerów urządzeń, które zawierają zarówno właściwy tester, jak i szereg przewodów pomiarowych i głowic pomiarowych w niewielkiej walizce, są pomocne w przypadku zastosowań mobilnych. Testowane mogą być takie właściwości jak rezystancja przewodu ochronnego, rezystancja izolacji, zastępczy prąd upływu, prąd przewodu ochronnego, prąd dotykowy, napięcie, prąd lub moc. Zestawy takie łączą w jednej obudowie funkcje testerów urządzeń i instalacji, dzięki czemu zakup specjalnego testera urządzeń jest zbędny.
Większość zestawów czerpie zasilanie z sieci 230 V, ale dostępne są również zestawy z akumulatorami lub działające na baterie. Jeśli chodzi o wymianę i przechowywanie danych, wiele zestawów oferuje komunikację bezprzewodową poprzez Bluetooth, podczerwień lub WLAN, ale niektóre urządzenia można również podłączyć do sieci LAN poprzez gniazdo RJ-45. Przechowywanie danych odbywa się na karcie SD lub poprzez pamięć USB.
Wszystkie urządzenia testowe VDE są certyfikowane i kalibrowane przez VDE. Dla użytkowników, którzy wymagają szczególnie wysokiego stopnia bezpieczeństwa, dokładności i niezawodności, dostępne są urządzenia z kalibracją przeprowadzoną przez laboratorium akredytowane przez DAkkS lub zgodnie z ISO.
Typowe funkcje pomiarowe przyrządów kontrolnych VDE
Oprócz pomiaru napięcia, prądu czy rezystancji, znanych z klasycznych multimetrów, testery VDE posiadają standardowe funkcje pomiarowe. Najważniejsze z nich to pomiar rezystancji izolacji, prądu przewodu ochronnego oraz rezystancji przewodu ochronnego.
Pomiar rezystancji izolacji
Test izolacji mierzy rezystancję pomiędzy wspólnym obwodem podrzędnym a obudową podsystemu. Możliwe jest również przeprowadzenie testu pomiędzy jednym lub kilkoma obwodami elektrycznymi tego samego podsystemu. Wartość zmierzonej rezystancji musi być zgodna z wymaganiami prawnymi.
Taki test izolacji często ujawnia problemy montażowe, na przykład wadliwe lub nieprawidłowe komponenty, niewłaściwe umieszczenie lub orientację komponentów oraz wady przewodów lub izolatorów. Usterki te mogą prowadzić do niezamierzonych zwarć lub uziemienia.
Pomiar prądu przewodu ochronnego
Prąd przewodu ochronnego może być mierzony dopiero po pomyślnym sprawdzeniu rezystancji izolacji. Mierzy się, czy przez przewód ochronny płynie prąd, gdy odbiornik jest włączony. W normalnych warunkach prąd nie powinien płynąć w ogóle, ale zazwyczaj przez przewód ochronny przepływa niewielki, nieszkodliwy prąd upływu.
Pomiar rezystancji przewodu ochronnego
Przewód ochronny jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa w zasilanych z sieci urządzeniach z metalową obudową. Pomiar rezystancji przewodu ochronnego jest zdefiniowany w serii norm DIN VDE 0701-0702 i jest zwykle wykonywany w przenośnych urządzeniach elektrycznych. Obejmuje to typowe urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak telewizory lub kuchenki mikrofalowe.
Zgodnie z DIN VDE wszystkie możliwe do dotknięcia części przewodzące prąd muszą być podłączone do przewodu ochronnego. Test ma na celu udowodnienie, że przewód ochronny nie jest przerwany i ma tak małą rezystancję, że kontakt jest możliwy bez zagrożenia.
Pomiar prądu przewodu ochronnego
Badanie prądu przewodu ochronnego należy również do zakresu funkcjonalnego testera urządzeń zgodnie z DIN VDE. Można go przeprowadzić dopiero po udanym sprawdzeniu rezystancji izolacji. W tym przypadku mierzone jest, czy podczas pracy przez przewód ochronny odbiornika elektrycznego płynie prąd. W normalnym trybie pracy nie powinien płynąć żaden prąd, ale w praktyce zwykle płynie niewielki prąd upływowy.
To, czy jest on poniżej ustawowych wartości maksymalnych, można sprawdzić za pomocą urządzenia testowego zgodnie z normą VDE. Alternatywnie, zastępczy prąd upływu nadaje się również do pomiarów. Konfiguracja pomiaru jest taka sama, ale odbywa się przy wyłączonym odbiorniku. Zamiast tego tester przykłada napięcie do przewodu zewnętrznego i neutralnego oraz bada przewód ochronny.
W przypadku mniejszego urządzenia testowego bez przewodu ochronnego, alternatywnie mierzony jest prąd dotykowy. W ten sposób sprawdza się, czy prąd przepływa przez metaliczne części zewnętrzne terminala.
Najważniejszym kryterium przy wyborze urządzenia testowego jest planowana procedura testowa. Wynika to z faktu, że urządzenia testujące instalacje mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby przeszkolone w zakresie elektrotechniki. Mniej krytyczne w użyciu i możliwe do wykorzystania również przez laików są testery urządzeń VDE, które bezpośrednio podczas pomiaru wskazują, czy dana wartość jest zgodna z wytycznymi VDE.
Kolejnym krokiem jest wybór normy VDE. Oprócz urządzeń zgodnych z DIN VDE 0701-0702 istnieją również testery zgodne z niektórymi innymi normami, na przykład DIN VDE 0751. Są to często kalibrowane i certyfikowane testery urządzeń, z których część spełnia również specyfikacje dodatkowych norm VDE.
Kolejnym kryterium wyboru jest planowane miejsce użytkowania. Urządzenia z przyłączem sieciowym nadają się do stacjonarnego laboratorium badawczego. Z kolei mobilne testery instalacji i urządzeń zasilane są z akumulatorów lub baterii. W tym kontekście ważna jest również kwestia wymaganych interfejsów. Wybór sięga od klasycznego interfejsu szeregowego RS-232, przez USB, Bluetooth i IR (podczerwień), aż po LAN i WLAN.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Dlaczego nie ma urządzeń testowych VDE z przyrządami wskaźnikowymi?
Wszystkie urządzenia zgodne z normami VDE posiadają cyfrowy wyświetlacz pokazujący liczby i litery. Konwencjonalne analogowe przyrządy wskazujące są - z czysto matematycznego punktu widzenia - dokładniejsze w wyświetlaniu, ale wartości nie są dokładne, a przede wszystkim nie można ich wyraźnie odczytać.
Niektóre testery instalacji oferują funkcję tzw. wstępnego testu bezpieczeństwa. Co należy przez to rozumieć?
W teście wstępnym bezpieczeństwa przewody zewnętrzne, neutralne i ochronne są podłączane do testera przed właściwym procesem testowania. Jeśli tester wyda ostrzeżenie, mamy do czynienia z poważnym błędem w izolacji i badane urządzenie może zostać uszkodzone przez napięcie testowe.