Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Ciekawe fakty dotyczące topników
Topnik są substancjami pomocniczymi w technice lutowania, które wywołują reakcje chemiczne na lut i materiały. Przed lutowaniem i podczas lutowania zapobiega utlenianiu powierzchni lutowania, a tym samym stanowi zagrożenie dla stałego połączenia. Ponadto topnik zapobiega uwięzienia substancji obcych w połączeniu lutowniczym i zmniejszają napięcie powierzchniowe lutu, aby uzyskać dokładne połączenie podczas lutowania.
Topnik nanoszony jest na wstępnie oczyszczone połączenie lutowane. Większość topnika jest usuwana po lutowaniu, aby zapobiec późniejszej korozji tych substancji w miejscu lutowania.
Jak działają topniki?
Jakie są rodzaje topników?
Co należy wziąć pod uwagę podczas pracy z topnikiem?
Pytania i odpowiedzi
Jak działają topniki?
Topniki lutowane są nakładane na powierzchnie styku elementów obrabianych i lutu przed lutowaniem. Zwilżanie punktu lutowniczego topnikiem ma działanie czyszczące i powoduje, że zapobiega się utlenianiu przed i podczas procesu lutowania przedmiotów obrabianych i lutu, tj. Unika się korozji spowodowanej kontaktem z tlenem podczas lutowania w normalnym powietrzu. Ponadto topnik obniżają napięcie powierzchniowe lutu, dzięki czemu może być elastycznie wklejany do powstającego połączenia.
Wiedza praktyczna:
Oprócz topników do lutowania, jak w naszym sklepie, istnieją również topniki, które znajdują zastosowanie w procesach topienia, na przykład w górnictwie przy wydobywaniu rudy.
Jakie są rodzaje topników?
Rys.: Woda lutownicza jako topnik
Topnik występuje w różnych składach. Wybór zależy od materiałów, które mają zostać przylutowane ze sobą. Ponadto temperatura procesu lutowania jest ważna dla wyboru właściwego strumienia, ponieważ procesy chemiczne podczas procesu lutowania, a tym samym skuteczność środków pomocniczych, zależą od tego.
Oznaczenie typu przepływu odbywa się za pomocą systemu liter i cyfr:
- F na początku oznacza topnik. Następnie następuje łącznik i dwie inne litery.
- S lub L znajdują się na drugim miejscu w przypadku metali ciężkich lub metali lekkich. Oznaczają materiały, do których odpowiedni jest topnik.
- H lub w na trzecim miejscu przedstawia informacje dotyczące lutowania twardego lub miękkiego, czyli zamierzonej metody lutowania.
- Cyfry za nim rozróżniają topnik przede wszystkim w odniesieniu do temperatury podczas lutowania, ale także na podstawie innych właściwości chemicznych.
Nasza praktyczna wskazówka
Dokładne informacje o oznaczeniach topnika znajdują się swobodnie w Internecie lub w arkuszach kalkulacyjnych. Przed rozpoczęciem zakupu topnika, należy ponadto rzucić okiem na kartę produktu.
Badania i produkcja nowych rzek są w pełni prowadzone.
Badania i produkcja nowych rodzajów topników są w toku.
Niektóre substancje pomocnicze do lutowania metali zawierają aktywatory, które zapewniają wyższe stężenie jonów na powierzchni materiału i poprawiają proces stopów.
Pozostałości kwaśnych topnika należy po lutowaniu usunąć, aby zapobiec dalszym reakcjom z powietrzem otoczenia, które w przeciwnym razie mogą doprowadzić do korozji w miejscu połączenia.
Topniki topiące czasami prowadzą do chemicznie modyfikowanego materiału w złączu lutowniczym, co może prowadzić do niepożądanych zmian przewodności lub niesprawności płytek drukowanych w elektronice. Dlatego istnieją topniki z predykatem „No-Clean” do miękkiego lutowania elementów elektronicznych w temperaturze pokojowej, które reagują tak mało chemicznie, że nie ma potrzeby czyszczenia topnika po lutowaniu.
Co należy wziąć pod uwagę podczas pracy z topnikiem?
Środki bezpieczeństwa: Topnik są chemikaliami, które częściowo zawierają substancje niebezpieczne. Postępowanie z nimi należy zatem prowadzić wyłącznie w ściśle określonych warunkach bezpieczeństwa w poszczególnych kartach produktowych. Podczas lutowania topników powstają niebezpieczne opary. Nie wdychaj ich i zawsze odpowiednio je wentyluj, ponieważ w tym miejscu czai się największe niebezpieczeństwo.
Podczas gdy topnik osiąga pełną reaktywność dopiero w temperaturze topnienia w procesie lutowania, mogą one również powodować szkodliwe skutki dla zdrowia nawet w temperaturze pokojowej, na przykład poprzez substancje żrące, które atakują skórę i błony śluzowe, a w wyższych stężeniach także organy wewnętrzne, takie jak wątroba.
Substancje żrące, takie jak chlorek cynku i chlorek amonu, powinny być nakładane bezpośrednio na przedmioty obrabiane, ponieważ jako wysoce reaktywne substancje mogą spowodować uszkodzenie innych powierzchni.
Nasza praktyczna wskazówka
Topnik należy przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
Po przepełnieniu topnika należy natychmiast wprowadzić odpowiednie oznaczenie, który z nich jest substancją i jakie zagrożenia stwarza. Upewnij się, że wszystkie pojemniki są szczelnie zamknięte, aby nie wydostawały się opary.
Podczas pracy nad głową należy uważać, aby nie doszło do kapiącego, stopionego rozgrzanego udziału materiałów lub cyny lutowniczej.
Pytania i odpowiedzi
Jakie alternatywy istnieją dla lutowania topników?
W przypadku dużych produkcji przemysłowych rozpuszcza się częściowo w atmosferze gazu obojętnego lub próżni, aby tlen nie mógł prowadzić do niepożądanych utleniaczy, a mimo to nie musiał stosować topnika, ponieważ komplikują i ocieniają proces produkcji.
Co to jest lut lutowany?
Löthonig® jest zarejestrowaną marką topnika, który jest odpowiedni do podwyższonych temperatur lutowania, a jednocześnie ma niewiele szkodliwych składników. Jest zatem bardzo popularny dla hobbystów.
Czy istnieje różnica między topnikiem a środkiem do zalewania?
Nie, topnik z ß to tylko pisownia w starej niemieckiej pisowni, która wciąż można znaleźć w wielu książkach ze starszych dat druku i jest nadal używana przez wielu doświadczonych rzemieślników do dziś.