Porady
Informacje na temat falowników
-
Co to jest falownik?
-
Jak działa falownik?
-
Rodzaje przetwornic
-
Nasza praktyka: technika bezpieczeństwa
-
Co należy zwrócić przy zakupie, instalacji i użyciu
Co to jest falownik?
Falowniki używane do przekształcania prądu stałego na prąd zmienny. Jest to konieczne zawsze wtedy, gdy dostępne jest tylko jedno źródło napięcia stałego, ale jest ono używane przez użytkowników napięcia zmiennego. Z punktu widzenia techniki elektrotechnicznej są to przetwornice napięciowe, które jednocześnie dostosowują wysokość napięcia do używanych urządzeń elektrycznych.
Na wyjściu falownika dostępne jest napięcie zmienne 230 V, dzięki czemu urządzenia mogą pracować jak w normalnej sieci niskiego napięcia. Przetworniki prądu stałego na prąd zmienny są nazywane również falownikami.
Prąd przemienny dostarczany przez przetwornicę napięcia ma różne właściwości wynikające ze sposobu, w jaki jest wytwarzany. Od fali prostokątnej po sinusoidalne napięcie przemienne, wszystko jest w ofercie. Na przykład konwencjonalna lampa żarowa lub czajnik może z łatwością obsługiwać napięcie fali kwadratowej na wyjściu falownika. Inaczej jest w przypadku radia, notebooków lub urządzeń z zasilaczami impulsowymi. Tutaj wymagane jest sinusoidalne napięcie prądu przemiennego, którego jakość odpowiada napięciu prądu przemiennego w gnieździe domowym. Wymaga to większych nakładów technicznych w przetwornicę, co ostatecznie staje się zauważalne w cenie.
Jak działa falownik?
Z fizycznego punktu widzenia napięcie prądu przemiennego to napięcie, które okresowo zmienia wielkość i kierunek. Sinusoidalne napięcie przemienne waha się między dodatnimi i ujemnymi wartościami maksymalnymi. Ta zmienność następuje zawsze z taką samą częstotliwością na jednostkę czasu - jest to częstotliwość naszej sieci wynosząca 50 Hz.
Jeżeli napięcie DC jest dostępne jako źródło opisana w ten sposób zmienność musi być wytwarzana w drodze procesów technologicznych w przetwornicy napięcia. W tym celu biegunowość napięcia prądu stałego zmienia się okresowo, co jest możliwe jako rytmicznie przesuwany przełącznik. Proces przełączania realizowany jest za pomocą elementów elektronicznych, na przykład tranzystorów bipolarnych lub tranzystorów MOSFET. Powodue to napięcie prądu przemiennego, ale jest tzw „surowe”, czyli prostokątne. Dzięki filtrom poniżej uzyskuje się mniej lub bardziej silne przybliżenie do sinusoidalnej postaci napięcia prądu przemiennego.
Aby na wyjściu falownika sinus było dostępne stałe napięcie w wymaganym zakresie jakości, wyjście to jest elektronicznie monitorowane i ma wpływ na proces przekształcania za pomocą łańcucha pomiarowego i regulacyjnego.
Zasilacze impulsowe wykorzystują również następujące procesy konwersji: napięcie prądu przemiennego - prostowanie - napięcie prądu stałego o wysokiej częstotliwości - konwersja w (bardzo małym) transformatorze - prostowanie i dostarczanie pożądanego napięcia. Pozwala to uzyskać bardzo małe konstrukcje, a jednocześnie izolację galwaniczną od sieci niskiego napięcia.
Rodzaje przetwornic
Przetwornice są potrzebne wszędzie tam, gdzie dostępne są tylko źródła napięcia stałego, ale należy stosować urządzenia napięcia prądu przemiennego. Dotyczy to również zasilania urządzeń fotowoltaicznych z domowej sieci elektrycznej.
Inwerter sieciowy do napięcia trójfazowego z dobrym systemem chłodzenia
Dostępne są różne falowniki dla różnych wymagań wydajnościowych. Zaawansowane modele mają własną kontrolę temperatury, są zabezpieczone przed odwrotną polaryzacją i odporne na zwarcia. Dostępne napięcia wyjściowe wynoszą 230 V AC, a w wielu mniejszych falownikach 5 V DC na wyjściu USB. Wszystkie dostępne przetwornice posiadają certyfikat ISO.
Falowniki wolnostojące i falowniki sieciowe są stosowane w układach słonecznych jako falowniki o wysokiej wydajności i klasach ochrony.Dzięki wewnętrznej elektronice zapewniają pełne zarządzanie energią w połączeniu z fotowoltaiką. Rejestratory danych i wyświetlacze graficzne zapewniają duże bezpieczeństwo obsługi i łatwość użytkowania. Połączenia LAN umożliwiają kontrolę i monitorowanie przez Internet. Niektóre falowniki do pracy w systemach solarnych posiadają odpowiednie sterowniki ładowania. Tak zwany tryb Droop umożliwia bardzo precyzyjną kontrolę zarządzania energią w zależności od wywoływanych obciążeń.
Częściowo dostępna funkcja „Śledzenie MPP” (Śledzenie punktu maksymalnej mocy - wyszukiwanie punktu maksymalnej mocy) zapewnia, że poszczególne moduły słoneczne systemu są zasilane w zależności od natężenia promieniowania i temperatury.
Konstrukcja mechaniczna wejść napięcia stałego zależy od zastosowania i wydajności. Niektóre są wyposażone w otwarte połączenia kablowe do zasilania systemów solarnych lub do stałej instalacji w kamperach. Falowniki dla przyczep kempingowych lub łodzi mają częściowo tak zwane zasilacze sieciowe z dodatkowym złączem zasilania (IEC). Działa to w ten sposób: jeśli na zewnątrz znajdują się 230 woltów, napięcie to jest doprowadzane przede wszystkim bezpośrednio do układu elektrycznego pojazdu. Bez zewnętrznego niskiego napięcia wbudowany akumulator jest używany z falownikiem. W ten sposób można zapewnić nieprzerwane zasilanie w innych środowiskach operacyjnych.
Wiele urządzeń można zaprogramować na miejscu, aby spełnić określone wymagania. W tym celu są wyposażone w interfejsy. Stany robocze są sygnalizowane za pomocą diod LED lub wyświetlacza LCD i wyświetlane są odpowiednie wielkości elektryczne.
Połączenie z akumulatorami pojazdu odbywa się za pomocą zacisków śrubowych lub DC, głównie do pracy tymczasowej. Falowniki o niższym zakresie mocy można podłączyć do instalacji elektrycznej prądu stałego za pomocą wtyczki zapalniczki samochodowej. Urządzenia o szerokim zakresie napięcia wejściowego są odpowiednie dla nowoczesnych pojazdów z inteligentnymi alternatorami. Jako wyjście, falowniki dostępne w naszym sklepie internetowym oferują styk ochronny, gniazda euro lub francuskie, gniazda IEC, otwarte końce kabli i gniazda ładowania USB.
Dostępne są warianty ze specjalnymi konstrukcjami (np. montaż w uchwycie na kubek), obwodami priorytetowymi, z działaniem nieprzerwanego zasilania lub z pracą bez wentylatora. Zdalne sterowanie umożliwia ukrytą instalację, można też wybrać liczbę gniazd elektrycznych.
Nasza praktyka: Technika bezpieczeństwa
W przypadku stosowania przetwornic napięcia, po stronie 230 V należy zawsze użyć bezpiecznika i wyłącznika różnicowo-prądowego. W niektórych falownikach elementy te są już zintegrowane.
Co należy uwzględnić przy zakupie, instalacji i korzystaniu z falowników?
Podczas instalacji systemu fotowoltaicznego używany falownik musi pasować do koncepcji systemu. Dotyczy to przede wszystkim wydajności, którą należy wdrożyć i zapewnić, ale także wyposażenia w funkcje techniczne.
Przetwornica w formie puszki z zabezpieczeniem przed przegrzaniem, przeciążeniem i zwarciem
Instalacje w trudno dostępnych miejscach powinny być sterowane zdalnie i mieć niskie wymagania konserwacyjne. W przypadku kompletnych instalacji solarnych do łodzi lub kempingu sprzęt jest najczęściej wstępnie skonfigurowany.
Aby nie przeciążać inwertora, należy najpierw sprawdzić zużycie energii. Zsumuj dane dotyczące mocy wszystkich używanych urządzeń, aby zakupić falownik z wystarczającą rezerwą mocy.
Większość falowników wyłącza się przy przeciążeniu i związanej z tym wysokiej temperaturze. Unikaj ciągłej pracy przy górnej granicy wydajności.
Styki wtykowe, śrubowe i zaciskowe muszą być czyste, aby uniknąć zwiększonej rezystancji styków. Dotyczy to zwłaszcza niestałych połączeń, takich jak gniazdo zapalniczki i wtyczki w samochodzie.