Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Gaśnice: samodzielnie gaś małe pożary
Przenośne gaśnice służą do gaszenia pożarów niewielkich i pożarów w fazie początkowej. Sprzęt gaśniczy do ochrony przeciwpożarowej służy do zwalczania wielu pożarów na wczesnym etapie oraz podpierania i gaszenia w inny sposób. Dlatego gaśnice są zalecane w domach prywatnych, biurach, zakładach, warsztatach, przyczepach kempingowych, samochodach i altanach.
Gaśnice ratują życie i chronią twoje rzeczy
Jak działa gaśnica?
Co odróżnia gaśnice ładujące od gaśnic stałych?
Jak znaleźć odpowiednią gaśnicę?
Jakie są rodzaje gaśnic?
Co z klasami przeciwpożarowymi?
Jak będzie używana gaśnica?
Ważne: regularne sprawdzanie i kontrola gaśnic
Gaśnice ratują życie i chronią twoje rzeczy
Zapomniana świeca, błysk płomienia z powodu kapiącego tłuszczu podczas grillowania lub przypadkowo pozostawiony ręcznik kuchenny w pobliżu włączonej płyty grzejnej: Istnieje wiele typowych przyczyn pożarów mieszkań. Po zapaleniu płomienie rozprzestrzeniają się szybko. Wtedy ważne jest, aby działać natychmiast. Szacuje się, że ponad 90% pożarów można zwalczyć przy zastosowaniu gaśnic w odpowiednim czasie. Czujka dymu ostrzeże rodzinę i sąsiadów przed płomieniem. Gaśnice mogą w takich sytuacjach zapobiec pogorszeniu.
Gaśnice to przenośne urządzenia gaśnicze o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 20 kg przeznaczone do zwalczania mniejszych pożarów. Każdy może zatamować lub całkowicie skasować małą gaśnicę lub pożar, aż do przybycia straży pożarnej.
Każdy, kto poważnie traktuje kwestię bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i zapobiegania pożarom w domu, powinien zająć się kwestią jednego lub kilku rodzajów gaśnic w miejscu zamieszkania. Zalecane są urządzenia np. w pomieszczeniach mieszkalnych, w piwnicach, w garażu, kominach i w pobliżu grilli. W gospodarstwach i budynkach publicznych wymagana jest liczba lad stosownie do wielkości gospodarstwa.
Jak działa gaśnica?
Gaśnice są wypełnione różnymi środkami gaśniczymi, takimi jak generatory proszku, gazu, wody lub piany. W przypadku różnych rodzajów ognia (klasy pożarowe) oferowane są różne środki gaśnicze. W celu uruchomienia usunąć bezpiecznik przy urządzeniu, nacisnąć przycisk udarowy i używać pistoletu gaśniczego, aby bezpiecznie transportować środek gaśniczy z bezpiecznej odległości od źródła ognia. Środek zostaje wydalony pod ciśnieniem. Celem każdego środka gaśniczego jest podżeganie ognia oraz zminimalizowanie ewentualnych szkód materialnych poprzez użycie środka gaśniczego.
Co odróżnia gaśnice ładujące od gaśnic stałych?
Gaśnice różnią się pod względem rodzaju produkcji ciśnieniowej, a zatem ich konstrukcji.
Urządzenia do ładowania, wyposażone w dwa zbiorniki: Zbiornik czynnika gaśniczego i oddzielny zbiornik na gaz. Zbiornik środka gaśniczego poddaje się ciśnieniu dopiero podczas użycia zaworu, a następnie „jest ładowany”. W zależności od tego, czy butla gazowa jest zamontowana na zewnątrz czy wewnątrz urządzenia do lutowania, konieczna jest również możliwość zastosowania innych elementów. Gaśnice ładujące są na ogół droższe w zakupie, ale są tańsze w utrzymaniu niż gaśnice ciśnieniowe.
W przypadku gaśnic stałych lub ciśnieniowych, środek gaśniczy i gaz pędny znajdują się razem w zbiorniku środka gaśniczego. Dzięki temu zawsze znajduje się pod ciśnieniem. Nieszczelności mogą prowadzić do braku działania gaśniczej drukarki, dlatego wiele modeli jest wyposażonych w manometr (miernik ciśnienia) do kontroli. Podczas obsługi i przechowywania gaśnic stałych należy zachować większą ostrożność, przy czym gaśnice ze stałym ciśnieniem są tańsze w zakupie.
Jak znaleźć odpowiednią gaśnicę?
Czynnik gaśniczy i związany z nim efekt gaszenia zależy od przyczyn pożaru, które można zwalczać. Istnieją modele zapobiegające pożarom materiałów stałych, takich jak drewno, karton i papier, tekstylia, węgiel i drzewka bożonarodzeniowe lub pożary materiałów płynnych, takich jak benzyna, nafta, alkohol, wosk i lakiery. Wiele, jeśli nie wszystkie, gaśnice mogą być używane do odpalania urządzeń elektronicznych do określonego limitu napięcia, na przykład w telewizorach, szafkach bezpiecznikowych i urządzeniach kuchennych. Kompaktowe modele przeznaczone są specjalnie do gaszenia pożarów tłuszczów i olejów w kuchni i w gastronomii. Urządzenia te można schować w niepozorny sposób w kuchni i dlatego są one zawsze pod ręką w niebezpiecznych sytuacjach, jeśli tłuszcz zapali się na kuchence lub we frytkownicy. Dostępne są gaśnice samochodowe do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów budowlanych, których można również używać do gaszenia pożarów w kamperach i łodziach motorowych.
Jednakże niektóre pożar powoduje, że nieodpowiednia gaśnica jest gorsza. Na przykład pożarów tłuszczu w kuchni nie można zwalczać gaśnicą pianową. Nie ma żadnych przepisów prawnych dotyczących zakupu gaśnicy, więc warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, aby nowa gaśnica spełniała Twoje potrzeby. Obejmuje to, że odpowiada obszarowi gaszenia, w którym chcesz użyć urządzenia. Na przykład wybuch smaru wybuchnie w kuchni. Lokalizacja ma również zasadnicze znaczenie, ponieważ gaśnica zainstalowana na stałe w garażu może być większa niż gaśnica, która ma być przewożona w samochodzie.
Jakie są rodzaje gaśnic?
Jako że rodzaj środka gaśniczego jest zasadniczym kryterium możliwości jego nowego gaśniczego, małe gaśnice są zazwyczaj wyznaczane według rodzaju środka gaśniczego.
Gaśnica proszkowa
Do gaśnic proszkowych stosuje się jako środek gaśniczy proszek gaśniczy ABC, tak zwany proszek gaśniczy. Skrót nie odnosi się do konkretnego związku chemicznego, lecz wskazuje, że środek gaśniczy jest odpowiedni dla klas pożarowych a, B i C. Proszek gaśniczy w gaśnicach proszkowych zapobiega dalszemu spalaniu i dusi żar. Drobny proszek rozkłada się na dużej powierzchni i powoduje poważne zanieczyszczenie. Gaśnice proszkowe są oferowane o nominalnej pojemności 1, 2, 3, 4, 6, 9 i 12 kg.
Gaśnica tłuszczowa
Gaśnice na tłuszcz działają przy użyciu skoncentrowanych roztworów soli, które kładą warstwę zaporową nad tłuszczem, jednocześnie zamykając proces spalania i schładzając tłuszcz. Przegrzebane tłuszcze mogą się zapalić, a stosowanie wody jako środka gaśniczego może spowodować eksplozję tłuszczu. Zastosowania mogą być np. w przypadku pożaru klasy a, B i F. Do wyboru są gaśnice proszkowe o nominalnej pojemności 2, 3, 6 i 9 kg.
Gaśnice na dwutlenek węgla
(CO2)
Dwutlenek węgla (CO2), niepalny gaz, jest stosowany jako środek gaśniczy i jednocześnie jako propelent w gaśnicach na dwutlenek węgla lub gaśnice CO2. Dwutlenek węgla wypiera tlen i tym samym dusi płomień. CO2 nie zostawia pozostałości, nie wytwarza zanieczyszczeń i dlatego nadaje się np. do pomieszczeń IT, ale nie do obszarów na zewnątrz. W żadnym wypadku nie wolno stosować gaśnic na dwutlenek węgla w pożarach metali, ponieważ istnieje ryzyko wybuchu. Gaśnice na dwutlenek węgla nadają się do pożarów klasy B i są oferowane przy nominalnych ilościach 2 i 5 kg. Dwutlenek węgla utrudnia wchłanianie tlenu i dlatego jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt - gaśnice CO2 są mniej odpowiednie dla gospodarstw domowych.
Spray gaśniczy
W sprayu gaśniczego stosowany jest środek gaśniczy na bazie żelu. Gaśnice są bardzo poręczne i wyjątkowo łatwe w użyciu. Gaszące pożary są od razu używane i nadają się do klas pożarowych A, B i F. Wadą praktyki gaśniczej jest niska pojemność.
Gaśnice wodne
Gaśnice wodne wykorzystują wodę jako środek gaśniczy, a CO2 jako propelent. Woda jest nietoksyczna, pH-obojętna i nieżrąca, ale może być stosowana wyłącznie w przypadku pożaru klasy A. Gaśnice wodne są dostępne w nominalnych ilościach 2, 3, 6 i 9 kg.
Gaśnica pianowa
Gaśnice pianowe są środkiem gaśniczym, który zawiera mieszaninę gazu, wody i środka pianotwórczego. Piankowy dywan utworzony z pianki pokrywa płomienie na dużej powierzchni, a zanieczyszczenie utrzymuje się w granicach. Gaśnica piankowa jest odpowiednia dla klas pożarowych a i B. Gaśnice pianowe powinny mieć pojemność nominalną 2, 3, 6 i 9 kg.
Spray gaśniczy
W sprayu gaśniczego stosowany jest środek gaśniczy na bazie żelu. Gaśnice są bardzo poręczne i wyjątkowo łatwe w użyciu. Gaszące pożary są od razu używane i nadają się do klas pożarowych A, B i F. Wadą praktyki gaśniczej jest niska pojemność.
Koce gaśnicze
Koce przeciwpożarowe nadają się do ograniczonego gaszenia bardzo małych źródeł ognia.
Nasza wskazówka: Gaśnice należy zamontować prawidłowo
Czy podczas pracy posiada nową gaśnicę, w domu czy w pracy, powstaje pytanie, na jakiej wysokości należy zamocować gaśnica? Gaśnice muszą być szybko dostępne w sytuacji awaryjnej — dlatego rozporządzenie wymaga wysokości montażu od 0,8 do 1,2 m. Takie zawieszenie jest również zalecane w gospodarstwach domowych.
Jeśli chodzi o oficjalne tablice informacyjne zgodne z normami ASR A1.3:2013 i EN ISO 7010, najlepiej wskazać lokalizację gaśnicy. W przedsiębiorstwach znaki te są obowiązkowe dla zgodnego z normą oznakowania przeciwpożarowego w miejscu pracy i w miejscach publicznych.
Co z klasami przeciwpożarowymi?
Gaśnice w Niemczech podlegają normie DIN EN 3, którą muszą spełniać. Norma DIN współpracuje ze standardowym ogniem, aby sklasyfikować różne gaśnice według ich zdolności gaśniczej. Specyfikacja DIN DIN EN 3 daje pewność, że twoja nowa gaśnica nadaje się do ochrony przeciwpożarowej oraz rodzaje i rodzaje ognia, którego chcesz użyć do jej zwalczania. Gaśnice są umieszczone na samej gaśnicach i w opisie produktu na podstawie słów „gaśnica” i kolejnych liter, w odniesieniu do których urządzenie jest zatwierdzone.
Pożary dzielą się na klasy pożarowe a, B, C, D i F. w zależności od materiału palnego. Klasa pożarowa a obejmuje substancje stałe, substancje ciekłe lub skroplone o klasie pożarowej B oraz gazy klasy pożarowej C, takie jak propan, butan i metan. Klasa pożarowa D oznacza pożar metali, a klasa pożarowa F oznacza pożary tłuszczów i olejów. Definicja ta jest ważna nie tylko przy zakupie, ale także przy wyborze właściwego środka gaśniczego. Potoczna nazwa „gaśnica ABC” uniwersalnej gaśnicy pochodzi również od klas pożarowych.
Tłuszcze są traktowane osobno w klasyfikacji pożarowej, ponieważ zastosowanie normalnych środków gaśniczych ABC może być nieskuteczne lub nawet pogłębia problem. Pożarów tłuszczu nie wolno nigdy gasić wodą.
Jak będzie używana gaśnica?
Na każdej gaśnicy znajduje się instrukcja obsługi. Zapoznaj się z nimi, aby móc natychmiast użyć gaśnicy w razie pożaru. Tak więc:
- Wezwij straż pożarną.
- Należy zapewnić bezpieczeństwo osobom w otoczeniu.
- Wyjmij gaśnicę z uchwytu.
- Zbliż się do źródła ognia w odpowiedniej odległości. Zawsze ustawiaj się w kierunku wiatru, nigdy pod wiatr.
- Wyjmij bezpiecznik gaśnicy, w zależności od modelu, uruchom głowicę uderzeniową lub naciśnij dźwignię w dół.
- Obok siebie trzymaj pistolet gaśniczy lub gaśnicę w dłoni i celuj w kierunku ognia.
- Skieruj strumień gaśniczy bezpośrednio na źródło ognia. W przypadku pożarów rozpocznij od przodu i od dołu. Gasić kapiący i płynący ogień z góry na dół. W przypadku większych pożarów należy używać kilku gaśnic jednocześnie, a nie kolejno.
- Obserwuj przepalony pożar aż do przybycia straży pożarnej i w razie potrzeby usuń ponownie.
- Jeśli dym zostanie wypuszczony podczas gaszenia, należy natychmiast opuścić budynek! Kilka oddechów może doprowadzić do utraty przytomności!
Ważne: regularne sprawdzanie i kontrola gaśnic
W celu zapewnienia prawidłowego działania gaśnicy i bezpieczeństwa użytkownika w przypadku pożaru gaśnice muszą być sprawdzane co dwa lata. Plakietka kontrolna na gaśnicy informuje o kolejnym terminie. W przypadku użycia gaśnicy należy ją natychmiast sprawdzić. Gaśnice mogą być sprawdzane i konserwowane wyłącznie przez przeszkolone, kompetentne osoby. Zazwyczaj obok tabliczki testowej znajduje się nazwa firmy, która przeprowadziła ostatnią kontrolę. W przeciwnym razie właściwym punktem kontaktowym jest producent gaśnicy, Federalne Stowarzyszenie wyspecjalizowanych przedsiębiorstw ochrony przeciwpożarowej lub lokalna straż pożarna.