Poza odbiorem telewizji za pośrednictwem systemów satelitarnych (DVB-S) i kablowych (DVB-C ), rozpowszechniona jest również telewizja naziemna (DVB-T) Aby móc oglądać tę ostatnią na telewizorze lub monitorze, wymagana jest antena. Odbiera ona transmisję radiową i przekazuje ją dalej.
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jakie konstrukcje są dostępne, jakie są różnice między aktywnymi i pasywnymi antenami DVB-T oraz jakie inne funkcje należy wziąć pod uwagę.
Anteny DVB-T/T2 mogą odbierać sygnały radiowe od nadawców publicznych i prywatnych. Skrót DVB-T oznacza „Digital Video Broadcasting - Terrestrial”, czyli kanał radiowy dystrybuowany za pośrednictwem masztów nadawczych. W związku z tym nie jest wymagane połączenie kablowe ani antena satelitarna na dachu. Zamiast tego telewizor działa z anteną wewnętrzną lub antenę zewnętrzną.
Częstotliwość radiowa i standard
Anteny DVB-T odbierają sygnały o częstotliwości od 470 do 862 MHz. Ze względu na to, że jest to zakres UHF, są one również znane jako anteny UHF. Możliwe jest również odbieranie zakresu częstotliwości VHF (174 do 230 MHz).
Chociaż klasyczny skrót DBV-T jest nadal w użyciu, ten standard radiowy został zmieniony na przełomie tysiącleci. Obecnie używany jest standard DVB-T2 HD, często oznaczany skrótem DVB-T2. Niezależnie od tego, czy HD jest w nazwie, czy nie, nadawcy transmitują swoje programy telewizyjne w jakości HD, a anteny DVB-T2 je odbierają.
Modele wewnętrzne i zewnętrzne
Modele DVB-T/T2 mogą być zaprojektowane jako anteny wyłącznie wewnętrzne, wyłącznie zewnętrzne lub jako modele wewnętrzne i zewnętrzne. Urządzenia te są odporne na warunki pogodowe tylko wtedy, gdy obszar zastosowania wyraźnie wskazuje na użytkowanie na zewnątrz. W związku z tym mają one stopień ochrony IP54 lub wyższy.
Od kiedy DVB-T2 jest w użyciu?
Nadawcy stopniowo przełączali swoje analogowe sygnały telewizyjne na cyfrowe programy HD. Rok 2016 jest uważany za punkt początkowy tej modernizacji. Obecnie DVB-T2 HD jest standardem.
Anteny pasywne i aktywne
Zawsze rozróżnia się anteny aktywne i pasywne. Te ostatnie są używane wyłącznie do odbioru. Wychwytują one sygnał radiowy i przesyłają go kablem antenowym do odbiornika DVB-T2, a stamtąd kablem HDMI do monitora lub telewizora.
Alternatywnie, jeśli masz nowy telewizor ze zintegrowanym odbiornikiem, możesz podłączyć kabel antenowy bezpośrednio.
Odbiór
Aby uzyskać satysfakcjonującą jakość HD, zawsze potrzebny jest dobry odbiór za pomocą pasywnej anteny. Aktywna antena wewnętrzna lub zewnętrzna posiada również wzmacniacz. Po odebraniu sygnału radiowego, jest on najpierw wzmacniany, a następnie przekazywany za pośrednictwem kabla.
Chociaż w Polsce jest wiele masztów nadawczych DVB-T2, odbiór nie wszędzie jest tak samo dobry. W dużych miastach występują sporadyczne problemy w mieszkaniach na parterze, a na obszarach wiejskich sygnał może być ogólnie słabszy.
Zasadniczo obowiązują następujące zasady: pasywne anteny wewnętrzne są wystarczające, jeśli sygnał jest silny; gdy odbiór jest przeciętny, wymagane są aktywne modele wewnętrzne lub pasywne anteny zewnętrzne. Słaby odbiór zawsze wymaga aktywnej anteny zewnętrznej.
Nasza praktyczna wskazówka: wyszukiwarka satelitów
Istnieją wyszukiwarki satelitarne zarówno dla DVB-S2 (satelitarne), jak i DVB-T2 (naziemne), aby określić, skąd pochodzi silny sygnał.
Antena dachowa
Modele aktywne i pasywne są solidnie zaprojektowane pod kątem miejsca użytkowania. Wiele z nich posiada filtr LTE do filtrowania zakłóceń i poprawy odbioru HD za pomocą anteny DVB-T.
Antena prętowa
Wykorzystywane są w aktywnej lub pasywnej konstrukcji jako anteny wewnętrzne i mogą być używane wszędzie dzięki swoim minimalnym rozmiarom, nawet w ograniczonych przestrzeniach, takich jak przyczepa kempingowa.
Antena teleskopowa
Pasywne i aktywne anteny DVB-T mogą być tak zaprojektowane, aby ich część odbiorcza była wysuwana za pomocą urządzenia teleskopowego. Zwiększa to szansę na dobry odbiór w niekorzystnie zlokalizowanych pomieszczeniach.
Antena okrągła
Jako specjalny typ anteny wewnętrznej, modele te są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły optymalnie odtwarzać DVB-T2 HD. Często można je obracać i pochylać, co pozwala znaleźć idealne ustawienie.
Forma
Z jednej strony chodzi o preferencje estetyczne, ale z drugiej o pragmatyzm.
Małe anteny na drążku są dyskretne i mogą na przykład prawie całkowicie „ukryć się” za zasłonami na parapecie.
Wystające modele na dach z kolei bardzo rzucają się w oczy. W pomieszczeniach wiele osób preferuje płaską antenę w kształcie smukłego pudełka.
Filtry
Fale radiowe dla wybranego programu telewizyjnego znajdują się na danym obszarze wraz z innymi sygnałami. Anteny mogą zatem odbierać także inne sygnały, w szczególności standard telefonii komórkowej LTE. Technologia LTE może zakłócać telewizję naziemną. Anteny z filtrami LTE eliminują te zakłócenia. Innymi źródłami interferencji mogą być FM, WLAN i GSM. Odpowiednie filtry radzą sobie z tym problemem.
Zasilanie
Modele pasywne nie wymagają własnego zasilania, natomiast urządzenia aktywne muszą mieć zapewnioną energię do zasilania wbudowanego wzmacniacza. W takim przypadku do anten wewnętrznych dostarczane są odpowiednie zasilacze, które podłącza się do gniazda za pomocą kabla USB. Wzmacniacze w antenach zewnętrznych są zwykle zasilane za pomocą koncentrycznego kabla antenowego ze złączem F.
Dodatkowa funkcja radia
Niektóre anteny są specjalnie zaprojektowane do odbioru radia FM, a także cyfrowych sygnałów radiowych DAB i DAB+.