Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Co należy wiedzieć o aparatach cyfrowych
W ostatnich latach aparaty cyfrowe kładły duży nacisk na rozwój. Posiadają dopracowaną technologię, wysoką rozdzielczość i nadają się nie tylko do fotografii, ale także do filmowania. Typy kamer cyfrowych, które mają swoje zalety i wady, oraz kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie, można poznać w naszym konsultant.
Co to jest aparat cyfrowy?
Przegląd typów aparatów cyfrowych
Kryteria zakupu aparatów cyfrowych – na co zwrócić uwagę?
Nasza wskazówka: Zminimalizowanie opóźnienia wyzwolenia
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące aparatów cyfrowych
Co to jest aparat cyfrowy?
Aparaty cyfrowe zapoczątkowały erę fotografii cyfrowej i obecnie prawie całkowicie zastąpiły aparaty analogowe. Wynika to z faktu, że technologia cyfrowa oferuje korzyści, które nie umożliwiają zachowania fotografii analogowej. Podczas gdy wcześniej wywoływałeś swój pełny film i liczyłeś na co najmniej jedno lub dwa dobre zdjęcia, aparaty cyfrowe mogą wykonać tysiące zdjęć, porównać je i edytować, zanim zostaną wydrukowane lub wywołane. Dobra jakość obrazu oraz różne funkcje dodatkowe ułatwiają obsługę, są kolejną zaletami aparatów cyfrowych. Ponadto większość urządzeń nadaje się do filmów i w zależności od wersji jest w stanie nagrywać filmy w jakości HD, Full HD lub 4k.
Aparaty cyfrowe są zbudowane podobnie jak kamery analogowe, ale nie z jednego filmu, lecz ze złożoną elektroniką, w tym cyfrowy nośnik pamięci, procesor obrazu i czujniki wrażliwe na światło. Ten ostatni przekształci światło emitowane przez obiektyw w wartości napięcia, które w drugim etapie przekształcają się w informacje cyfrowe i są przechowywane na nośniku pamięci. Procesor obrazu koryguje już drobne nieprawidłowości, które mogą być spowodowane zanieczyszczeniami na soczewce lub w niekorzystnych warunkach świetlnych.
Przegląd typów aparatów cyfrowych
Istnieją różne typy kamer cyfrowych, które różnią się pod względem budowy i działania. Charakteryzują się indywidualnymi zaletami i wadami i nadają się do określonych zastosowań. Można wyróżnić:
Aparaty kompaktowe
Cyfrowe kompaktowe kamery - jak sama nazwa sugeruje - zostały skonstruowane w sposób kompaktowy. Dzięki niewielkiej i poręcznej konstrukcji mieszczą się w prawie każdej kieszeni i są idealne do robienia zdjęć w podróży. Kompaktowe aparaty zapewniają dobrą jakość obrazu, jednak nie wystarcza to do lustrzanek. Zazwyczaj dostępny jest tryb wielokrotny zoom i tryb automatyczny, jednak możliwości ustawienia i związane z tym możliwości fotografowania są zasadniczo ograniczone. Może to być również zaletą dla użytkowników, którzy nie chcą sobie poradzić z wartościami ISO i innymi ustawieniami technicznymi kamery, aby zrobić kilka zdjęć. Dlatego też dla początkujących zalecane są kompaktowe aparaty.
Aparaty fotograficzne na smartfona są największymi konkurentami kompaktowych kamer i czasami osiągają nawet lepszą jakość obrazu. Na to reagują wielu producentów kompaktowych kamer cyfrowych z dodatkowymi funkcjami, takimi jak ekran dotykowy, wbudowane moduły GPS, Wi-Fi lub Bluetooth. Znane i lubiane są na przykład kompaktowe aparaty cyfrowe z serii Canon IXUS lub Cyber-shot marki Sony. Kamery IXUS Canon wyróżniają się bardzo wąską konstrukcją, podczas gdy kamery Cyber-shot mają różne kształty i rozmiary.
Aparaty mostkowe
Seria aparatów fotograficznych (również kamer Bridge) dosłownie bije most między lustrzankami kompaktowymi a lustrzankami. Są wyposażone w wysokiej jakości czujniki jako kompaktowe kamery, dzięki czemu również w przypadku niekorzystnych warunków oświetleniowych możliwe jest wykonywanie dobrych zdjęć. Zakres zoomu jest w przypadku aparatów kompaktowych większy niż w przypadku kamer kompaktowych. Wiele wersji wyposażonych jest w obiektywy super zoom, które mają bardzo dużą ogniskową, dzięki czemu możliwe są zarówno ujęcia z bliska, jak iz dużej odległości. Obiektywy są zamontowane na stałe i nie mogą być zmieniane. Oprócz trybu automatycznego kamery mostkowe oferują dodatkowe opcje ustawień, które można regulować ręcznie. Większość urządzeń posiada gorąca końcówkę i elektroniczny wizjer, na którym obraz wyświetlany jest na małym wyświetlaczu, który znajduje się przed okularem.
Bezlusterkowe aparaty.
Aparaty systemowe są mniej więcej wstępem do cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych, ale działają bez lustra. Są one wyposażone w duże czujniki obrazu, dzięki czemu w przypadku słabego światła wytwarzają lepsze obrazy niż kompaktowe kamery. Ogromną zaletą aparatów systemowych jest to, że osiągają doskonałą jakość obrazu i są przystosowane do stosowania wymiennych obiektywów, co oznacza, że oferują dużą swobodę twórczą. Ponadto aparaty systemowe są zazwyczaj prostsze w obsłudze i mniejsze oraz lżejsze od cyfrowych lustrzanek. Ponadto często są one tańsze w zakupie.
Lustrzanki cyfrowe
Lustrzanki cyfrowe (krótkie: Kamery lustrzanki cyfrowe, lustrzanki cyfrowe w przypadku sygnału cyfrowego reflex) to najlepsze modele wśród aparatów cyfrowych, przynajmniej jeśli chodzi o większość profesjonalnych fotografów. Są to kamery systemowe z lustrzanką i cyfrowym czujnikiem obrazu. Szeroka gama możliwości regulacji i szeroki wybór obiektywów, ale powiększenie jest często mniejsze niż w przypadku kompaktowych kamer i aparatów kompaktowych. To, że lustrzanki jednoobiektywowe nie zostały jeszcze wyparte przez aparaty systemowe, choć te drugie mają wiele zalet, wynika po prostu z wyjątkowej jakości obrazu. Lustrzanki jednoobiektywowe mają duże czujniki o wysokiej rozdzielczości i są doskonale dopracowane. Praca z lustrzanką jest rzeczą, której nie można się nauczyć, dlatego nadaje się ona niekoniecznie jako model dla początkujących, ale dla użytkowników, którzy mają doświadczenie w fotografowania i korzystaniu z aparatów cyfrowych.
Kryteria zakupu aparatów cyfrowych – na co zwrócić uwagę?
To, który aparat cyfrowy jest właściwym rozwiązaniem, zależy od indywidualnych wymagań. Istnieją kilka kryteriów, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego aparatu. Zalicza się do nich na przykład komfort obsługi. Kompaktowe aparaty są łatwiejsze w obsłudze niż lustrzanki i idealny wybór do Cążki o wysokiej jakości, które mogą zrezygnować z zaawansowanych funkcji profesjonalnych. Bezlusterkowe aparaty systemowe są odpowiednie dla fotografów z wcześniejszą wiedzą i zwykle są łatwiejsze w użyciu niż lustrzanki jednoobiektywowe. Obsługa kamer mostkowych jest łatwa lub trudna w zależności od wersji.
Jeśli wymienne obiektywy są ważne, kompaktowe kamery i aparaty fotograficzne nie są dostępne, ponieważ posiadają wbudowane na stałe obiektywy. Kamery mostkowe to dobry wybór, jeśli chcesz mieć duży zakres zoomu. Należy jednak pamiętać, że silne powiększenie połączone jest ze zwiększoną podatnością na ruch kamery, co ułatwia poruszenia obrazu. Dlatego statyw musi być w większości przypadków przeznaczony do pomocy. Jeśli wybierzesz kamerę z dużym zakresem zoomu, należy upewnić się, że posiada ona zintegrowany stabilizator obrazu, który wyrównuje mniejsze szalki.
Wybór wyświetlacza odgrywa również ważną rolę w aparatach cyfrowych. Od prostego wyświetlacza LCD do wysokiej rozdzielczości wyświetlacza Full HD, dostępny jest szeroki zakres wyświetlaczy, na których można wyposażyć aparaty cyfrowe. Praktyczne okazują się wyświetlacze dotykowe, za pomocą których można dokonać ustawień. Każdy, kto chętnie filmuje lub fotografuje z nietypowych perspektyw, może uciec się do kamery z ruchomym wyświetlaczem, która np. dobrze nadaje się do nagrywania autoportretów („selfie”).
Rozdzielczość (w megapikselach) również odgrywa ważną rolę w aparatach cyfrowych i zależy od wbudowanego czujnika. Liczba megapikseli nie mówi bez wątpienia czegoś o jakości obrazu, decydująca jest wielkość czujnika, który jest wyposażony w kamerę. Wynika to z faktu, że większe czujniki oferują więcej miejsca na padanie światła. Kompaktowy aparat o rozdzielczości 12 megapikseli i małoformatowa matryca daje gorszy obraz niż jednoobiektywowa lustrzanka, która też ma rozdzielczość 12 megapikseli, ale jest wyposażona w większy sensor. Różnica jest wyraźnie widoczne zwłaszcza w niekorzystnych warunkach świetlnych. Przykładami czujników małoformatowych są matryce APS-C (APS-C = Advanced Photo System-Classic), podczas gdy obecnie najbardziej wartościowymi czujnikami są czujniki pełnoformatowe i średnioformatowe. Czujników w formacie APS-C nie należy mylić z czujnikami AP (AP = Active Pixel), które są również używane w aparatach cyfrowych i są alternatywnie określane jako czujniki CMOS (CMOS = komplementarny metal-tlenek-półprzewodnik).
Aby czuły czujnik nie był przez cały czas wystawiony na działanie światła, należy zwrócić uwagę na odpowiednie zamknięcie. Zamknięcie może mieć formę mechaniczną lub elektroniczną i otwiera się, gdy tylko naciśnie się wyzwalacz. Do zamknięć mechanicznych należą zamki centralne lub szczeliny szczelinowe. Te pierwsze można spotkać w aparatach kompaktowych i aparatach typu bridge, drugie w aparatach systemowych i lustrzankach jednoobiektywowych. Centralna przesłona jest zintegrowana z obiektywem i otwiera się po odsłonięciu. Natomiast przesłona szczelinowa składa się z dwóch lamelowych kurtyn, które szybko po sobie zwalniają czujnik i ponownie go zamykają, tworząc rodzaj szczeliny.
Aby móc oglądać i edytować najbardziej selektywne zdjęcia na komputerze, praktyczne jest, że aparat cyfrowy jest wyposażony w złącze do transferu danych. Wiele aparatów oferuje możliwość przenoszenia zdjęć z nośnika pamięci (na przykład karty SD) na komputer za pomocą kabla USB. Jeśli chcesz korzystać z aparatu cyfrowego przede wszystkim do oglądania filmów, należy zwrócić uwagę na złącze HDMI, aby móc oglądać na telewizorze swoje filmy HD, filmy Full HD lub filmy wideo 4k.
Nasza wskazówka: Zminimalizowanie opóźnienia wyzwolenia
W idealnym przypadku aparat cyfrowy robi zdjęcie natychmiast po naciśnięciu spustu migawki. Nie zawsze jednak tak jest. Zamiast tego podczas fotografowania należy obliczyć tak zwane opóźnienie wyzwalania. Jest to przedział czasowy, który mieści się między naciśnięciem przycisku a rzeczywistym obrazem. Opóźnienie występuje szczególnie w przypadku autofokusa, ponieważ aparat potrzebuje pewnego czasu na ustawienie ostrości. Sztuczka mająca na celu zminimalizowanie opóźnienia wyzwalania migawki polega na wstępnym ustawieniu ostrości obrazu. W tym celu należy wcisnąć do połowy wyzwalacz, aby kamera mogła wyostrzyć obszar, który ma zostać sfotografowana. W decydującym momencie naciśnij całkowicie wyzwalacz. Dopóki wyzwalacz zostanie naciśnięty, ustawianie ostrości lub odległości zostanie utrzymane.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące aparatów cyfrowych
Co oznacza termin mikro-Four-Thirds?
Wiele kamer systemowych opiera się na tzw. standardzie micro-Four-Thirds, który został opracowany przez dwóch dużych producentów: Olympus i Panasonic. Standard MFT został zaprojektowany specjalnie do aparatów fotograficznych bez lustra i stanowi rozwinięcie standardów Four-Thirds, zastrzeżone dla cyfrowych lustrzanek. Standard MFT umożliwia zachowanie jedynie niewielkiej odległości między obiektywem a matrycą i jest tym samym podstawą kompaktowej konstrukcji aparatów bezlusterkowych.
Zoom optyczny i cyfrowy - jaka jest różnica?
Zoom cyfrowy działa jak powiększanie otwartego obrazu na smartfonie lub komputerze. Część obrazu zmniejsza się, a jakość ulega pogorszeniu. Dzieje się tak dlatego, że fragment obrazu jest po prostu rozciągnięty. Natomiast zoom optyczny to prawdziwy zoom. Zmienia ogniskowa poprzez przesuwanie soczewki obiektywu w przód i w tył. Rozdzielczość pozostaje taka sama, a jakość obrazu zostaje zachowana. Kamery w smartfonach są zazwyczaj wyposażone w cyfrowy zoom, podczas gdy aparaty cyfrowe posiadają optyczny zoom.
Co to jest piksel lub megapiksel?
Każdy obraz cyfrowy składa się z dużej liczby pikseli. Są to nośniki niektórych kolorów, a jednocześnie najmniejsze jednostki grafiki możliwe do przedstawienia na komputerze. Milion pikseli odpowiada jednemu megapikseli. Nazwa Mpix jest obecnie uważana za jednostkę miary, za pomocą której można określić rozdzielczość czujnika i obrazu.