Porady
Dobra kawa to nie tylko smaczny gorący napój. Dobrze zrobiona kawa może służyć również jako mała nagroda lub świetny motywator. Może być tak samo smaczna w pracy, jak i w domu. Dlatego w każdej firmie powinien znaleźć się odpowiedni, w pełni automatyczny ekspres do kawy, aby wszyscy pracownicy mogli cieszyć się smakiem swojej ulubionej kawy w razie potrzeby.
Kiedy przychodzą kontrahenci, zaletą tego typu urządzeń jest możliwość zaoferowania im szerokiej gamy specjałów kawowych, od espresso po café latte. Profesjonalne przygotowanie przejmują wtedy wysokiej jakości w pełni automatyczne ekspresy do kawy, które posiadają przemyślaną technologię i są dziecinnie proste w obsłudze. Opowiadamy o różnicach między ekspresami do kawy i o tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie.
Istnieje wiele różnych sposobów na zaparzenie kawy. Ponieważ niewiele osób ma czas na ręczne parzenie kawy, zadanie to muszą wykonać profesjonalne maszyny wyposażone w sprytną technologię. Na rynku zadomowiło się wiele różnych rozwiązań technicznych.
Filtrowe ekspresy do kawy
Klasyczne ekspresy do kawy z filtrem są używane od dziesięcioleci. Maszyny są niedrogie w zakupie, a koszty użytkowania również są niskie. Ponadto ekspresy te mogą zaparzyć kilka filiżanek kawy podczas jednego procesu parzenia.
Aromat kawy musi jednak ulec pogorszeniu, ponieważ proces parzenia trwa długo, a z proszku kawowego uwalniają się gorzkie substancje. Dodatkowo nie ma możliwości przygotowania różnych wariantów napoju.
Ekspresy do kawy na kapsułki
Maszyny na kapsułki należą do typów maszyn porcjujących. Działają one za pomocą kapsułek zawierających kawę w proszku. W tych systemach kawa nie jest świeżo mielona. Ekspresy na kapsułki są stosunkowo niedrogie w zakupie. Kupując taki ekspres, trzeba jednak liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami użytkowania kapsułek. Ponadto napoje wzbogacone mlekiem, takie jak latte macchiato czy cappuccino, nie smakują tak, jak w kawiarniach. Dzieje się tak dlatego, że w kapsułkach zamiast świeżego mleka stosuje się mleko w proszku.
Automatyczne ekspresy do kawy
W pełni automatyczne ekspresy do kawy są droższe w zakupie niż inne ekspresy, ale oferują znacznie lepszą jakość kawy. Ponadto istnieje możliwość przygotowania szerokiej gamy specjałów kawowych z pianką mleczną lub bez. Ponadto koszty następcze są niskie, co czyni je idealnymi do zastosowania w biurach i firmach.
Ekspres to urządzenie, które może automatycznie przygotować szeroką gamę kaw za pomocą jednego przycisku. Oprócz klasycznej kawy zazwyczaj do wyboru jest cappuccino, latte macchiato lub espresso. A dla osób pijących herbatę wydawana jest po prostu gorąca woda. Wysokiej jakości ekspresy mogą przygotować także inne specjały kawowe, takie jak ristretto, doppio, caffé crema, americano, flat white, lungo i tak dalej.
Aby zapewnić stałą jakość kawy, automatyczne ekspresy do kawy posiadają specjalne programy do czyszczenia i odkamieniania. Również codzienne ręczne czyszczenie można szybko wykonać w zaledwie kilku krokach.
W pełni automatyczne ekspresy do kawy istnieją od lat 60. Wyewoluowały one z maszyn samoobsługowych, które do dziś często można spotkać w obiektach publicznych, takich jak dworce, szkoły czy szpitale. Pierwszy w pełni automatyczny ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem został skonstruowany przez Otto Bengtsona i wprowadzony na rynek przez Otto Bengtson KG od 1964 roku. W latach 70. ten automatyczny ekspres do kawy był niemieckim bestsellerem par excellence.
W porównaniu z konwencjonalnym ekspresem filtrującym, gorąca woda jest wtłaczana przez proszek kawowy pod wysokim ciśnieniem podczas parzenia. Dzieje się tak dlatego, że aromaty kawy i olejki eteryczne mogą lepiej rozwijać się pod wpływem ciśnienia. Dla doskonałej przyjemności picia kawy, w komorze zaparzania wymagane jest ciśnienie około 9 barów. Aby osiągnąć takie ciśnienie, pompy często muszą być w stanie wygenerować jeszcze wyższe wartości. Dodatkowo, proces parzenia w pełni automatycznym ekspresie trwa tylko około pół minuty. Dzięki krótkiemu czasowi parzenia uwalnia się też mniej substancji gorzkich i kwasów garbnikowych. W przypadku klasycznego ekspresu z filtrem proces parzenia często trwa tak długo, że kawa ma potem bardzo gorzki smak.
Automatyczny ekspres do kawy składa się z następujących elementów:
-
Młynek do kawy
-
Elementy do parzenia
-
Zbiornik wody
-
Pompa
-
Podgrzewacz przepływowy
-
Zintegrowany spieniacz do mleka
Młynek miele ziarna kawy, a uzyskany w ten sposób proszek kawowy jest następnie wtłaczany do komory zaparzającej. W większości przypadków stopień zmielenia, czyli to, jak drobno zmielony jest proszek kawowy, można regulować indywidualnie. Teraz pompa dociska podgrzaną wodę do kawy w proszku. Im drobniejszy proszek kawowy, tym większy opór mechaniczny stawia gorącej wodzie. Jeśli mielenie jest zbyt drobne, proces parzenia trwa zbyt długo i kawa może stać się gorzka.
Po procesie parzenia wilgotny proszek kawowy jest mechanicznie usuwany z komory zaparzania i transportowany do pojemnika zbiorczego. Pojemnik ten musi być regularnie opróżniany i czyszczony.
Nasza praktyczna rada: ziarna kawy
Kupując ziarna kawy, upewnij się, że są one odpowiednie dla w pełni automatycznych ekspresów do kawy. W niektórych krajach do ziaren dodawane są dodatki, które mogą uszkodzić młynek. W Hiszpanii do ziaren kawy często dodaje się cukier. Podczas procesu mielenia cukier nagrzewa się i zatyka młynek.
Przy produkcji specjału kawowego z mleczną pianką stosuje się również urządzenie do spieniania. W maszynach prostych stosuje się tzw. lancę parową. Wydmuchuje ona gorącą parę, która służy do spieniania mleka w małym dzbanku. Wysokiej jakości ekspresy do kawy posiadają zintegrowany moduł do spieniania mleka, który pobiera potrzebne mleko ze zbiornika.
Największą zaletą w ekspresu do kawy jest lepszy aromat kawy. Za pomocą elektroniki można precyzyjnie ustawić w grupie zaparzającej ilość mielonej kawy, ilość wody, ciśnienie wody i temperaturę parzenia kawy. Ponadto niektóre urządzenia mogą uwzględniać twardość wody, a niektóre stosują specjalne filtry do wody. Tolerancje w jakości wody są w ten sposób wyeliminowane, a kawa zawsze smakuje równie pysznie.
Dla lepszego oglądu sytuacji podsumowaliśmy zalety i wady w pełni automatycznych ekspresów do kawy:
Zalety | Wady |
---|---|
Intensywny aromat kawy i łatwa obsługa dzięki systemowi One-Touch lub w niektórych przypadkach wyświetlaczowi TFT | Znacznie droższy w zakupie niż ekspresy na kapsułki i filtry |
Możliwość produkcji różnych specjałów kawowych (cappuccino, latte macchiato, espresso, café crema itp.) | Nie zaparza całych dzbanków kawy na raz (maks. dwie filiżanki na jeden proces parzenia) |
Mniej gorzkich substancji dzięki krótkiemu czasowi parzenia | Czyszczenie i konserwacja bardziej skomplikowane |
Zintegrowany młynek do kawy do mielenia całych ziaren | Akcesoria do czyszczenia, takie jak tabletki czyszczące lub środki do usuwania kamienia, należy zakupić oddzielnie |
Spieniacz do mleka do produkcji specjałów kawowych z mleczną pianką | Wiele maszyn jest stosunkowo głośnych |
Niskie koszty uzupełnienia w porównaniu z maszynami na kapsułki dają w sumie dobry stosunek ceny do wydajności |
Wiele wariantów kawy opiera się na klasycznym espresso. Istnieją jednak subtelne różnice w ilości wody, ilości kawy i czasie kontaktu kawy z wodą. Dobre espresso nazywane jest we Włoszech także caffé i przygotowuje się je z około 7 g kawy i 30 ml wody.
-
Caffé Doppio to w zasadzie podwójne espresso.
-
Caffé Ristretto to espresso z połową ilości wody.
-
Caffé Lungo to długie espresso z podwójną ilością wody.
-
Caffé Americano to espresso zmieszane z gorącą wodą.
-
Caffé Latte to espresso z gorącym mlekiem i mleczną pianką.
-
Flat White to podwójne espresso z lekko spienionym mlekiem.
-
Cappuccino to espresso z 1/3 mleka, 1/3 mlecznej pianki i odrobiną kakao w proszku do dekoracji.
-
Latte Macchiato to espresso z 1/3 ciepłego mleka i 1/3 mlecznej pianki.
-
Espresso Macchiato to espresso z porcją gorącego spienionego mleka.
Ponieważ wysokiej jakości ekspresy do kawy indywidualnie kontrolują ilość wody i mleka, a także ilość proszku i stopień zmielenia, urządzenia te mogą przygotować dobrą kawę na wiele różnych sposobów.
W pełni automatyczne ekspresy do kawy mogą przygotować dużą ilość różnych specjałów kawowych o wspaniałym aromacie. W połączeniu z niskimi kosztami użytkowania, automatyczne maszyny do kawy są idealnym rozwiązaniem dla biur i firm. Przy wyborze odpowiedniego ekspresu do kawy należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Młynek
Istnieją ekspresy do kawy z ceramicznymi młynkami oraz z młynkami stalowymi. Oba mielą ziarna kawy przed każdym procesem parzenia, dzięki czemu korzystasz ze wspaniałego aromatu kawy, jaki dają świeżo zmielone ziarna. Młynki stalowe są zazwyczaj nieco tańsze w zakupie. Z drugiej strony, młynki ceramiczne są cichsze, bardziej wytrzymałe i ogólnie bardziej trwałe. Szczególnie popularne wśród koneserów kawy są młynki ceramiczne, ale równie dobrze sprawdzają się młynki stalowe.
Wyjmowana jednostka zaparzająca
Podczas codziennego czyszczenia wielką zaletą jest, jeśli zaparzacz jest całkowicie wyjmowany. Dzięki temu łatwo wyczyścić cały zaparzacz pod bieżącą wodą. Dodatkowo, znacznie łatwiejsza jest kontrola wzrokowa w celu sprawdzenia, czy w różnych miejscach nie osadza się zmielona kawa.
Jednostka spieniająca mleko
Nie każdy w pełni automatyczny ekspres lub urządzenie do parzenia kawy posiada jednostkę do spieniania mleka. Pasjonaci picia espresso nie będą mieli z tym problemu. Jeśli jednak lubimy również cappuccino lub café latte, warto upewnić się, że ekspres posiada urządzenie do spieniania mleka lub przynajmniej lancę parową.
Wylewka kawy z regulacją wysokości
Niektóre w pełni automatyczne ekspresy do kawy mają regulowaną wysokość wylewki kawy. Jest to praktyczne, ponieważ w domu zazwyczaj ma się kubki do kawy o różnych rozmiarach. Dzięki regulowanej wysokości wylewki kawy zmieszczą nawet duże kubki czy szklanki. Najlepiej obniżyć wylewkę kawy do poziomu tuż nad brzegiem filiżanki. Zapobiega to nieestetycznym rozpryskom kawy na ekspresie.
Jak czyścić w pełni automatyczny ekspres do kawy?
Pomimo zintegrowanego systemu czyszczenia parą, w pełni automatyczne ekspresy do kawy wymagają stosunkowo intensywnej pielęgnacji. Sprawdź instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jak przepłukać wylewkę kawy i jednostkę mleka. Różni się to w zależności od maszyny. Najlepiej płukać jednostkę mleczną raz dziennie, aby pozostałości mleka nie zasychały i nie przeszkadzały w następnym spienianiu mleka. Również co najmniej raz w miesiącu wyjmij zaparzacz i dokładnie go wyczyść. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie doskonałą przyjemność z picia kawy. Regularna konserwacja ekspresu do kawy nie tylko poprawia aromat kawy, ale także przedłuża żywotność urządzenia.
Ekspres do kawy powinien być również regularnie odkamieniany. To, jak często należy przeprowadzać program odkamieniania, zależy od twardości wody.
Dlaczego odkamienianie jest tak ważne dla ekspresu do kawy?
Regularne odkamienianie ekspresu do kawy jest bardzo ważne z różnych powodów. Z jednej strony usuwa osady wapienne, które wpływają na smak kawy. Ale kamień w urządzeniu spowalnia również proces ogrzewania, co z kolei powoduje większe zużycie energii elektrycznej. Ponadto gwarancję na urządzenie masz tylko na uszkodzenia, które nie powstały z własnej winy. Jeśli nie korzystali Państwo z programu czyszczącego, a teraz Państwa maszyna jest uszkodzona z powodu osadów, wygasa roszczenie gwarancyjne wobec producenta.
Jak wpływa stopień zmielenia kawy na jakość kawy?
O tym, jak wyregulować stopień zmielenia w pełni automatycznym ekspresie do kawy, można dowiedzieć się z instrukcji obsługi urządzenia. Zasadniczo optymalne zmielenie różni się w zależności od rodzaju ziaren kawy. Jaśniejsze ziarna kawy wymagają drobniejszego zmielenia niż ciemne ziarna kawy. Mielenie jest idealne, gdy kawa wychodzi kremowa i tworzy na końcu orzechowo-brązową cremę. Jednak zmiana stopnia zmielenia nie wpływa od razu na kolejną filiżankę kawy. Należy odczekać co najmniej dwie lub trzy porcje kawy, zanim zaobserwuje się zmianę lub poczujemy smak zmiany.