Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Rozdzielacz prądowy: Odpowiednie zasilanie w miejscu budowy
Lokalni dystrybutorzy energii to specjalni dystrybutorzy energii do użytku na budowach i placach montażowych bez regularnego zasilania. Wszechstronne urządzenia umożliwiają sprawne, stabilne i bezpieczne rozdzielenie sieci elektrycznej w obrębie publicznej sieci elektrycznej aż do ukończenia połączeń domowych.
Energia elektryczna jest niezbędna do budowy i remontu budynków. Od firmy budowlanej do poszczególnych zawodów, takich jak stolarz, murarz, elektryk, ślusarz i hydraulik, do poddyscyplin, takich jak technologia wind, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja i ochrona przeciwpożarowa, prawie wszystkie firmy zaangażowane w projekty budowlane polegają na energii elektrycznej. Do napowietrzania i ogrzewania na placu budowy konieczny jest prąd budowlany. Dopóki budynek nie jest podłączony do publicznej sieci energetycznej lub dostępne zasilanie nie jest wystarczające, strumień budowlany z budowlanej rozdzielnicy prądu zapewnia niezawodne zasilanie w miejscu budowy.
Do zasilania na budowach, potrzebne są dwie szafy , szafa licznika i skrzynka rozdzielcza prądu z gniazdami. Prąd budowlany jest udostępniany przez lokalnego operatora sieciowego lub dostawcę energii w szafie licznika i kompensowany w zależności od pobranej ilości. Prąd przepływa przez kabel przyłączeniowy do rozdzielacza prądu budowlanego . Maszyny budowlane, oświetlenie budynku oraz, w zależności od wielkości placu budowy, również subdystrybutorzy są podłączone do skrzynki rozdzielczej.
Najbardziej znani dostawcy dystrybutorów energii budowlanej to Elektra Tailfingen, FTG Friedrich Göhringer, GAO, Gewiss, PCE Merz i Walther Werke.
Jak działa rozdzielacz prądu budowlanego?
Co odróżnia dystrybutorów budowlanych od zwykłych dystrybutorów energii elektrycznej?
Jaki rozdzielacz prądowy jest dostępny?
Kto łączy dystrybutora zasilania z witryny?
Na czym polega urządzenie ochronne?
Jaki stopień ochrony IP jest istotny w rozdzielnicach prądu budowlanego?
Dlaczego należy uziemić konstrukcyjny rozdzielacz prądu?
Jak działa rozdzielacz prądu budowlanego?
Rozdzielacze prądu są podobne do dużych skrzynek bezpiecznikowych i nadają się do krótkich przyłączy elektrycznych na budowach, targach, rynkach i imprezach. Służą one jako punkt zasilania i zapewniają połączenia uziemiające oraz trójfazowe z 230 V i 400 V. urządzenia są podłączane za pomocą urządzeń wtykowych lub zacisków. Rozdzielacze prądu mogą być stosowane na zewnątrz i w pomieszczeniach.
W skład konstrukcji skrzynki zasilania wchodzą zwykle wytrzymałe, niewrażliwe obudowy z wtyczką oraz urządzenie do oddzielania części przewodu od przewodu zasilającego. Metalowa obudowa z blachy stalowej lub z tworzywa sztucznego jest izolowana, odporna na warunki atmosferyczne i posiada podajnik kabla z reduktorem naprężeń do podłączenia do portu. Wyłącznik ochronny FI oraz własne uziemienie za pomocą szpikulca wbijanego w ziemię zapewniają bezpieczne użytkowanie prądu budowlanego.
W zależności od modelu, w skrzynkach rozdzielczych można umieścić wiele elementów, w tym rozłącznik bezpiecznikowy, rozłącznik izolacyjny, listwy bezpiecznikowe i wyłącznik bezpieczeństwa RCD. W wielu skrzynkach prądowych przewidziano miejsce do instalacji licznika prądu.
Podstawa umożliwia oszczędność miejsca i zabrudzenia z lekkim dostępem do złączy. Podstawa zapewnia również prawidłową pozycję pionową, ponieważ rozdzielacz mocy nie może działać.
Praktyczne są boczne uchwyty, uchwyty dźwigu i mocowanie do wózka widłowego w celu łatwego transportu skrzynki zasilania w miejscu użytkowania. W celu ochrony zasilania prądem przed nieautoryzowanym dostępem jest wiele rozdzielaczy, na przykład za pomocą cylindra zamka lub kłódki.
Do dalszego podziału na placu budowy dostępny jest kompaktowy rozdzielacz prądu.
Co odróżnia dystrybutorów budowlanych od zwykłych dystrybutorów energii elektrycznej?
Rozdzielacze prądu budowlanego różnią się od klasycznych rozdzielaczy gniazdek elektrycznych, które są podłączone do gniazdka z napięciem sieciowym 230 V, dzięki mocy przyłączeniowej, możliwości podłączenia (wyjścia) i środkach ostrożności. Jej obudowa jest tak skonstruowana, aby wytrzymać trudne obciążenia na placu budowy.
W rozdzielaczu znajdują się połączenia ze stykiem ochronnym 230 V oraz przyłącza do prądu trójfazowego, które są poborem prądu z napięciem 400 V. Gniazda CEE, z trójfazowym licznikiem są potrzebne do wielu maszyn budowlanych np. z betoniarką, a także z dźwigiem budowlanym.
Dla łatwego rozróżnienia połączenia Schuko dla 230 V w kolorze niebieskim i złącza trójfazowe z 400 V w kolorze czerwonym . Łącznik ochronny jest trzybiegunowy i składa się z przewodu zewnętrznego, przewodu neutralnego oraz przewodu neutralnego. Czerwone złącze wysokonapięciowe CEE do urządzeń trójfazowych wykorzystuje pięciopinowy układ z trzema przewodami zewnętrznymi, jednym przewodem neutralnym i jednym przewodem ochronnym do uziemienia.
Jaki rozdzielacz prądowy jest dostępny?
Skrzynki zasilania są dostępne w różnych rozmiarach i mogą być wyposażone w małe, średnie i duże budowach. Przy wyborze dystrybutorów i sub-dystrybutorów należy zwrócić uwagę na nominalny prąd wejściowy i minimalny przekrój określony w opisie produktu.
- Szafa rozdzielcza to budowlana skrzynka zasilająca do dystrybucji energii elektrycznej na placu budowy lub wydarzeniu.
- Szafy przyłączeniowe to skrzynki zasilające z urządzeniami do użytku z licznikiem energii elektrycznej , do których można podłączyć urządzenia z uziemionymi i trójfazowymi wtyczkami oraz innymi rozdzielaczami budynku. Służą również jako szafa licznika.
- Szafy rozdzielcze grupy nadają się tylko do rozdzielni pod inne rozdzielnice prądu budowlanego. Rozdzielacze grupowe nie posiadają gniazd na urządzenia końcowe. Dzięki zastosowaniu szaf rozdzielczych grupy osobne obwody prądu można zabezpieczać na różne odcinki budowy.
- Rozdzielnica prądowa CEE lub rozdzielacz wiszący CEE są w przypadku prądu trójfazowego odpowiednikiem do gniazda wielokrotnego 230 V i bębna kablowego. Poręczne stacje prądowe służą jako mobilny rozdzielacz prądu na placu budowy i mogą być łatwo przymocowane do ściany. Są to ważne akcesoria do skrzynki zasilania i są podłączane za pomocą wtyczki CEE do wolnego sprzęgła energetycznego.
Kto łączy dystrybutora zasilania z witryny?
Operator systemu dokonuje podłączenia skrzynki przyłączowej do skrzynki rozdzielnicy operatora systemu, korzystając z usług lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego lub zakładów użyteczności publicznej, w których złożono wniosek o przyłączenie do sieci. Zwykle zadaniem inwestora jest ubieganie się o energię budowlana. Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej informuje również o szczegółowych normach i przepisach, które mają zastosowanie w obszarze jurysdykcji budowy i które dotyczą wymaganych formalności. Najlepiej zapytać o potrzebne dokumenty na wczesnym etapie.
Każdy dystrybutor energii elektrycznej powinien być poddany badaniu przy urządzeniu na placu budowy, a następnie co najmniej raz w miesiącu. W celu wykazania kontroli należy sporządzić protokół kontrolny do regularnej dokumentacji.
Na czym polega urządzenie ochronne?
Na budowach ochronę przed porażeniem elektrycznym zapewniają specjalne normy, w tym normy VDE DIN VDE 0100-704 i DIN EN 61439-4 dotyczące instalacji systemów niskiego napięcia. W celu uniknięcia wypadków przy zasilaniu rozdzielacze prądu wyposażone są w zabezpieczenie z uziemieniem.
Zabezpieczenie przed prądem błądzącym (RCD) ma na celu ochronę osób i wartości materialnych przed uszkodzeniami powodowanymi przez napięcia elektryczne. FI monitoruje podłączone urządzenia i zapobiega niekontrolowaniu występowania niebezpiecznych prądów zakłóceniowych. W przypadku awarii wyłącznik ochronny odprowadza prąd do ziemi. Nie należy użytkować rozdzielnicy prądu budowlanego bez wymaganych urządzeń zabezpieczających.
Rozdzielnice prądu oferowane są w różnych klasach ochrony FI. FI/RCD typu a to wrażliwy na prąd pulsacyjny wyłącznik różnicowo-prądowy, który jest prawie niewidoczny. FI/RCD typu B i B + to wrażliwy na prąd wyłącznik różnicowo-prądowy, który rejestruje wszystkie prądy zwarciowe.
Gniazda prądu trójfazowego do 63A włącznie muszą być generalnie chronione za pomocą typu B lub B+. Podobnie urządzenia sterowane częstotliwościowo, takie jak dźwigi budowlane, windy budowlane, pompy, wibratory i sprężarki muszą być chronione za pomocą wyłącznika B / B + wrażliwego na prąd stały / stały.
Rysunek: Przewód uziemiający
Dobrze wiemy: Rozdzielacze prądu budowlanego są również wykonane z drugiej ręki. Inaczej niż w przypadku używanych skrzynek prądu budowlanego, nowe urządzenie może mieć pewność, że wszystkie odpowiednie normy są przestrzegane.
Jaki stopień ochrony IP jest istotny w rozdzielnicach prądu budowlanego?
Rozdzielacze prądu budowlanego nadają się do pracy w trudnych warunkach i muszą być wykonane zgodnie z normą DIN VDE 0660-501 w stopniu ochrony IP 43. Muszą one ponadto spełniać co najmniej wymagania dotyczące stopnia ochrony wymagane w danym miejscu. . Jest ona podana za pomocą litery IP i następującego identyfikatora, na przykład IP44. Stopień ochrony IP opisuje właściwości skrzynki budowlanej na mniej więcej w odniesieniu do wilgoci i brudu.
Podczas wyboru produktu należy uwzględnić również warunki otoczenia w miejscu zastosowania . Na przykład zaleca się stosowanie modelu o określonych wymiarach, specjalnej ochronie mechanicznej lub materiału odpornego na działanie chemikaliów.
Dlaczego należy uziemić konstrukcyjny rozdzielacz prądu?
W celu ochrony ludzi i urządzeń elektrycznych potrzebne jest uziemienie dla rozdzielników prądu. Służy jako wyrównanie potencjałów i zapobiega niebezpiecznie wysokiemu napięciu stycznemu oraz prądy zwarciowe, które mogą wystąpić w przypadku zwarcia.
Uziemienie jest zwykle wykorzystywane w skali roku. Metalowa poprzeczka uziemiająca jest wbijana w ziemię i podłączana do uziemienia w skrzynce rozdzielczej za pomocą przewodu uziemiającego.