Porady
Czujniki dymu i alarmy przeciwpożarowe – wczesne wykrycie pożaru ratuje życie
Odkryj w firmie Conrad szeroką gamę czujników dymu odpowiadających Twoim specyficznym potrzebom. Dowiedz się o alarmach przeciwpożarowych i obowiązkach związanych z czujnikami dymu. W miejscu pracy, w firmach i budynkach użyteczności publicznej istnieje wysokie ryzyko pożaru, czy to ze strony urządzeń technicznych, materiałów łatwopalnych czy procesów roboczych. Niezawodne, przetestowane czujniki dymu zapewniają wczesne wykrycie pożaru i niezawodne alarmy, można je łatwo zainstalować bez wiercenia.
Czujki dymu w pomieszczeniach mieszkalnych ostrzegają o niebezpieczeństwie we wczesnym stadium
Termin "czujka pożarowa" jest używany do określenia detektorów dymu i czujków ciepła. Dym jest szczególnie niebezpieczny podczas pożaru budynku. Zawarte w nich gazy dwutlenek węgla (CO2) i tlenek węgla (CO) są bezwonne. Wdychanie powoduje zatrucie, które w ciągu kilku minut prowadzi do utraty przytomności i ostatecznie do śmierci. Tym ważniejsze jest wczesne wykrycie pożaru i niezawodne alarmy. Dlatego czujniki dymu muszą być montowane we wszystkich salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych i korytarzach. Urządzenia ostrzegają pracowników, współpracowników, rodzinę i gości w odpowiednim czasie. W ten sposób zagrożone osoby mogą natychmiast zareagować, opuścić budynek i podjąć działania gaśnicze.
-
Jak działa czujnik dymu?
-
Różnice między czujnikiem dymu a czujnikiem ciepła
-
Czujnik ciepła specjalnie do kuchni i wilgotnych pomieszczeń
-
Cechy szczególne i akcesoria do detektorów dymu
-
Który czujnik pożarowy jest tym właściwym
Jak działa czujnik dymu?
Wewnątrz czujnika znajduje się nadajnik promieniowania podczerwonego np. dioda elektroluminescencyjna oraz odbiornik – fotodioda. Podczas pożaru cząsteczki dymu rozpraszają promieniowanie, kierując je na odbiornik. Po przekroczeniu określonej wartości progowej układ elektroniczny czujki uruchamia alarm.
Detektory dymu o wyższej jakości mają diodę laserową, która reaguje na jeszcze mniejsze cząsteczki i dlatego szybko uruchamiają alarm.
1: Czujnik światła / dioda podczerwieni
2: Odbiornik światła
3: Promienie światła
4: Dym
5: Lampa sygnalizacyjna
6: Siatka na owady
Różnice między czujnikiem dymu a czujnikiem ciepła
Czujnik dymu;
- Wykrywa najmniejsze cząsteczki dymu i uruchamia alarm
- Zazwyczaj zasilanie bateryjne, prosta konserwacja
- Łatwy montaż bez wiercenia
Czujnik ciepła
- Reagują na wysokie temperatury i wzrost temperatury
- Ochrona przeciwpożarowa dla kuchni i innych wilgotnych pomieszczeń
- Rozpoznawanie nawet najmniejszych różnic temperatur na wczesnym etapie
- Zazwyczaj zasilanie bateryjne, prosta konserwacja
- Łatwy montaż bez wiercenia
Czujnik ciepła tylko dla kuchni i wilgotnych pomieszczeń
Czujki ciepła, zwane również detektorami ciepła, wykorzystują wbudowane czujniki temperatury do reakcji zarówno na przekroczenie maksymalnej temperatury (zazwyczaj 60 °C), jak i na znaczny wzrost temperatury w krótkim czasie (zazwyczaj 5 °C w ciągu 3 minut). Termistor, który jest zainstalowany wewnątrz urządzenia, mierzy temperaturę w pomieszczeniu i porównuje ją z referencją.
Ponieważ największym zagrożeniem dla nas nie jest zwykle ogień, lecz dym, czujniki ciepła powinny być stosowane tylko jako uzupełnienie w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach, głównie w kuchniach, garażach i warsztatach.
Cechy szczególne i akcesoria do czujek pożarowych
Certyfikaty i normy: Kupując czujki pożarowe, należy upewnić się, że posiadają one odpowiednie certyfikaty. Ważnymi cechami jakościowymi są certyfikacja przez TÜV, zgodność z normą DIN, uznanie zgodnie z europejską normą produktową EN 14604, jak również VdS.
Bezpieczeństwo eksploatacyjne czujek pożarowych spada ze względu na starzenie się i mogą wystąpić fałszywe alarmy. Podczas nowej instalacji i corocznej konserwacji należy sprawdzić poprawność działania czujników dymu. W tym celu dostępne są specjalne aerozole testowe, które w przypadku prawidłowego działania czujnika dymu wyzwalają alarm.
Możliwość podłączenia do sieci: Wiele czujek pożarowych może być podłączonych do sieci bezprzewodowej za pomocą fal radiowych. Jeśli jedno z urządzeń wykryje pożar, wszystkie podłączone czujki wyzwolą sygnał alarmowy. Do sterowania i monitorowania poszczególnych alarmów pożarowych dostępna jest opcjonalnie oddzielna centrala radiowa. Piloty radiowe umożliwiają ręczne wyłączenie alarmu lub uruchomienie alarmu testowego.
Oświetlenie awaryjne: coraz więcej czujek dymu posiada oświetlenie awaryjne. W chaotycznej sytuacji pożaru, ma on na celu zapewnienie orientacji i ułatwienie znalezienia drogi ewakuacyjnej.
Przegląd: Która czujka pożarowa jest właściwa?
Czujki dymu to najlepszy wybór:
- Do wszystkich salonów, sypialni i pokoi dziecięcych, korytarzy
- Do pomieszczeń bez wilgoci ciepła i cząstek stałych w powietrzu
- Zapewnia niezawodną ochronę osób
Sieciowe czujki pożarowe to najlepszy wybór:
- Do większych mieszkań i domów z kilkoma piętrami
- Zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ wszystkie czujki pożaru uruchamiują alarm
- Możliwe do realizacji za pomocą kabla lub bezprzewodowo przez radio i możliwość rozbudowy (centrala radiowa, pilot zdalnego sterowania)
Detektor ciepła to najlepszy wybór:
- Do kuchni, garaży, warsztatów
- Do wszystkich wilgotnych pomieszczeń z cząstkami w powietrzu, które nie są pomieszczeniami mieszkalnymi / sypialniami
- Do ochrony nierzeczowej i jako uzupełnienie czujników dymu w gospodarstwie domowym
Detektory pożaru z zasilaniem za pomocą kabla to najlepszy wybór:
- Jeśli planujesz system do przebudowy/przebudowy
- Jeżeli ma być podłączony do systemu alarmowego
- Jeżeli czujki pożarowe mają być połączone z innymi urządzeniami