Porady
Filtry do ochrony przed emisją szumów, o wysokiej czułości do urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdź filtry szumów Schaffner, Murata czy TE Connectivity o prądzie znamionowym 0,03 A - 35 A.
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty na temat filtrów szumów
Co to są zakłócenia elektromagnetyczne?
Środki przeciw promieniowaniu interferencyjnemu
Jakie są filtry zakłóceń?
Kluczowe znaczenie mają kryteria zakupu
Nasza praktyczna wskazówka: jeden filtr liniowy na połączenie zasilania
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące filtrów tłumiących zakłócenia
Co to są zakłócenia elektromagnetyczne?
Jesteśmy ciągle otoczeni falami elektromagnetycznymi. Nadajniki radiowe, sieci telefonii komórkowej lub domowe sieci Wi-Fi emitują energię na różnych częstotliwościach. I to jest bardzo potrzebne. Wszystkie te fale są nośnikami informacji, do których mamy dostęp z pasującymi urządzeniami końcowymi, takimi jak radio, telewizor, smartfon lub komputer, aby wymienić tylko kilka.
Filtr przeciwszumowy do montażu na płytce drukowanej
Istnieją również fale elektromagnetyczne, które w znacznym stopniu zakłócają odbiór i przetwarzanie informacji oraz zapewniają szum. Czy słyszałeś kiedyś trzask w radiu po naciśnięciu włącznika światła? Czy coś warczało we wzmacniaczu hi-fi podczas wykonywania połączeń za pomocą telefonu stacjonarnego? Również zasilacze impulsowe pracują z wyższymi częstotliwościami i emitują przy tym swoją częstotliwość roboczą. Każdy komputer posiada dla procesora generator zegarowy, który wysyła zakłócające sygnały. Podobnie, dzięki zasilaniu domowym 230 V, niepożądane wysokie częstotliwości promieniami zakłócanymi mogą być „wprowadzone”.
Zazwyczaj to nie powinno się zdarzyć, ponieważ do tłumienia niepożądanych zakłóceń stosowane są środki pomocnicze: Filtry przeciwzakłóceniowe. Tak różne są możliwości przedostawania się sygnałów zakłócających, więc budowa i wykonanie elektryczne tych filtrów są różne.
Środki przeciw promieniowaniu interferencyjnemu
W celu zmniejszenia zakłóceń radiowych, istnieją różne możliwości:
Zakłócenia radiowe można zredukować u źródła, na przykład przez oporniki wstępne, kondensatory i/lub dławiki (cewki). W celu wyłączenia działania anteny, części tłumiące zakłócenia powinny znajdować się możliwie jak najbliżej źródła zakłóceń.
Istnieje również możliwość ekranowania źródła zakłóceń, np. poprzez obudowę metalową o wysokiej częstotliwości.
Filtrowanie linii zasilających ze źródła i do źródła zakłóceń możliwe jest na przykład przy użyciu kondensatorów przepustowych.
Kolejne rozwiązanie to galwaniczna izolacja źródła sygnału i odbiornika sygnału.
Elementy elektryczne, które mogą zostać oderwane, są filtrem przeciwzakłóceniowym. W tym przypadku istnieją różne rodzaje konstrukcji o różnych elementach.
Filtr szumów montażu z gniazdem IEC i przełącznikiem.
Jakie są filtry zakłóceń?
Filtr szumów (ogólnie)
Są to cewki indukcyjne lub kondensatory, które są instalowane, na przykład, bezpośrednio na silnikach ze szczotkami kolektorowymi (odkurzacze) lub w skrzynce przyłączeniowej większych silników elektrycznych w celu stłumienia wadliwego działania takich maszyn.
W zależności od zakresu zastosowania filtry te są zaprojektowane i zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymywały pewne warunki środowiskowe.
Radiowy filtr przeciwzakłóceniowy przed emisjami przewodowymi.
Filtr RFI
Głównym zadaniem radiowego układu przeciwzakłóceniowy jest eliminacji zakłóceń w zasilaniu i urządzeniach elektronicznych po stronie sieci. Filtry te zaniżają częstotliwości w sieci elektrycznej powyżej 63 Hz. Są one przeważnie instalowane na szynach nośnych bezpośrednio w skrzynce przyłączowej. W zależności od potrzeb, mają wysokie prądy do 16 amperów.
Specjalnie do usuwania zakłóceń wysokiej częstotliwości w kablach koncentrycznych służą tak zwane filtry prądu płaszczowego. Filtry te, które zawierają tylko dwa kondensatory, można łatwo włożyć jako „łącznik pojemnościowy” między odbiornikiem a gniazdem antenowym i dobrze nadają się do tłumienia częstotliwości powyżej 1 GHz, dzięki czemu analogowy i cyfrowy odbiór radia i telewizji jest nadal możliwy bez żadnych problemów .
Do zastosowania w filtrach tłumiących zakłócenia kondensatory są podzielone na dwie klasy: Kondensatory X i Y. W przypadku filtrów tłumiących zakłócenia X kondensatory są włączone między fazami lub fazą a przewodem neutralnym. Kondensatory przeciwzakłóceniowe klasy Y są stosowane do mostkowania izolacji podstawowej, aby w przypadku zwarcia zapobiec zagrożeniom otoczenia.
Kondensatory przeciwzakłóceniowe oferowane są jako pojedyncze komponenty i całkowicie jako komponenty wielozłączowe.
Filtr sieciowy
Filtry te zatrzymują zakłócenia z sieci niskiego napięcia (230 V) na przyłączu zasilania urządzenia. Jednocześnie zapobiegają one zwrotom ewentualnych zakłóceń z podłączonych urządzeń do sieci niskiego napięcia za pośrednictwem gniazda elektrycznego. Są one zazwyczaj wbudowane we wtyczki przyłączeniowe i dopasowane do poboru mocy przez urządzenia. Problemy – nie tylko w przypadku urządzeń medycznych – to tak zwane prądy upływowe, które powstają w wyniku połączenia zdolności przeciwzakłóceniowych z przewodem ochronnym. W nowoczesnych filtrach środki techniczne są na tyle niskie, że spełniają wymagania norm międzynarodowych (UL/IEC).
Wiele filtry sieciowe składają się ze złącza IEC ze zintegrowaną elektroniką (dławiki i kondensatory). Niektóre wersje posiadają również wyłącznik sieciowy i bezpieczniki. Dostępne są również filtry sieciowe do montażu płytek drukowanych.
Na przykład filtry sieciowe montowane są w listwach gniazdowych w połączeniu z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym.
Filtr szumów NF
Filtry interferencyjne niskiej częstotliwości zatrzymują interferencje w komponentach LF , na przykład w samochodowych systemach audio lub między komponentami domowego systemu hi-fi. Zakłócenia powstają tam często przez różne potencjały masowe na radiu i wzmacniaczu lub promieniowanie innych komponentów samochodów osobowych, takich jak alternator lub rozrusznik. Filtry tego rodzaju mogą być montowane na przykład w przewodach RCA. Jest to realizowane przez tak zwane filtry prądu osłonowego (angielski: Ground Loop Isolator) lub filtry uziemiające (Ground Breaker) do oddzielania uziemienia. Separacja ta może być realizowana za pomocą kondensatorów transoptora lub transformatora. Ostatecznie używane praktyczne rozwiązanie zależy od pożądanego pasma przenoszenia.
Ponadto istnieją specjalne aplikacje do połączeń danych w komputerach.
Kluczowe znaczenie mają kryteria zakupu
Pierwszą kwestią powinno być to, czy chcesz tłumić pojedyncze urządzenia czy złożone obwody . Jeśli w tym celu wymagana jest instalacja w sieci niskiego napięcia, należy skorzystać z pomocy fachowca. Dysponuje wykwalifikowanym przysystemem do pomiaru skuteczności elementów tłumiących zakłócenia.
Łatwy montaż filtra sieciowego. Jeśli obudowa jest wystarczająco duża, gniazda urządzeń IEC można wymienić na filtry sieciowe. Zwróć uwagę na oznaczenie kolorami złączy i ich bezpieczne mocowanie.
Jeśli zbyt mało miejsca jest do montażu, możliwa jest konstrukcja centralnego rozdzielnika prądu. Można tu poprzez połączenie równoległe podłączyć do jednego złącza ściennego podłączyć jednocześnie kilka filtr sieciowy. Ale: Każdy filtr sieciowy jest przeznaczony tylko do określonego obciążenia prądu, sięga od 1 do 20 amperów. Aby zapewnić bezpieczną pozycję, należy stosować filtry o wartości co najmniej 3 a (co odpowiada około 700 w).
Nasza praktyczna wskazówka: jeden filtr liniowy na połączenie zasilania
Wiele rozdzielaczy zasilania sieciowego ma tylko jeden filtr sieciowy do wszystkich gniazdek elektrycznych. Może to jednak mieć negatywny wpływ na wszystkie podłączone komponenty Hi-Fi i TV, ponieważ rezystancja elektryczna (impedancja) listwy rozdzielczej zmienia się w kierunku sieci. Wprawdzie prąd zakłócający nie trafia już do sieci, ale do innych urządzeń podłączonych do listwy. Właściwsze jest, aby każde złącze zasilania było wyposażone we własny filtr sieciowy lub by w dystrybutorom z pojedynczym lub co najmniej grupowym tłumieniem.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące filtrów tłumiących zakłócenia
Was oznacza nadruk „filtr EMI”?
Skrót EMI oznacza interferencję elektromagnetyczną, która oznacza zakłócenia elektromagnetyczne lub radiowe. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) określa zdolność danego elementu do zapobiegania takim zakłóceniom. Dlatego też komponenty pasywne określane są również jako filtry EMC.
Czy można zintegrować filtr sieciowy z samodzielnie zmontowanym kablem?
Jest to możliwe w łatwy sposób. Zamiast roztworu z wężem kurczliwym lub nawet taśmą izolacyjną zaleca się zakup filtra sieciowego z osłoną PCW oraz wbudowanym przełącznikiem sieciowym.
Czy jest filtr sieciowy bez pinu do przewodu ochronnego?
Nie. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ze względów funkcjonalnych. Przewód ochronny – zazwyczaj połączony z metalową obudową odbiornika – jest niezbędny do filtrowania fal wysokiej częstotliwości. Rurociągi wodne i grzewcze w domu lub mieszkaniu (ziemia) mogą być ogromną anteną do wykorzystania częstotliwości radiowych, dlatego powinny być włączone do funkcji filtrowania.
Filtr przeciwzakłóceniowy na straży bezwzględnej poprawności pracy urządzenia
Zarówno urządzenia elektryczne, jak i elektroniczne, często nie mogą obyć się bez komponentu, jakim jest filtr przeciwzakłóceniowy. Element ten, powszechnie znany jako filtr szumów, nie tylko ochrania urządzenia, na gruncie których go zainstalowano, przed emisją szumów, ale i sam wykazuje całkowitą odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Cewki przeciwzakłóceniowe dostępne są w umożliwiających wszechstronną ochronę obudowach z ceramiki czy metali specjalnego przeznaczenia, ulegając montażowi w obrębie płytki PCB w zróżnicowany sposób (np. zatrzaskowo czy poprzez lutowanie).
Jak rozpoznać i sklasyfikować obecność szumów i zakłóceń, czyli kiedy filtry szumów stają się niezbędne
Czułe systemy sterownicze są szczególnie podatne na obecność zakłóceń różnego typu, co może w negatywny sposób wpływać na przydzielone im zadania. Na gruncie urządzeń tego typu możemy mieć do czynienia z zaburzeniami przewodzonymi (pochodzące choćby z sieci elektroenergetycznej, o częstotliwościach pomiędzy 150 kHz a 30 MHz, dzielone dalej na różnicowe oraz wspólne) i/lub promieniowymi. Te pierwsze wystąpić mogą pomiędzy dwiema / wszystkimi liniami danego układu, drugie natomiast zostaną zarejestrowane jako fala elektromagnetyczna. Chociaż nie jest możliwe całkowite pozbycie się zakłóceń pojawiających się w liniach elektroenergetycznych, zaobserwowanie ich wyraźnego wpływu na pracę zasilanych sieciowo urządzeń powinno wiązać się z zastosowaniem filtra przeciwzakłóceniowego.
Cewki przeciwzakłóceniowe i filtry szumów w akcji: dostępne do tłumienia szumów typy i modele
Filtry przeciwzakłóceniowe funkcjonują jako filtry sieciowe / cewki przeciwzakłóceniowe. Potrafią one skutecznie tłumić wyższe względem częstotliwości zakłócenia, jak choćby te rzędu 150 Hz – 30 MHz, podczas gdy ochrona działania przed zakłóceniami niższych częstotliwości (np. poniżej 15 MHz) będzie uzależniona po części od miejsca montażu filtra. Filtry dostępne na rynku, których obecność w przypadku takich przyrządów, jak zasilacze impulsowe, wymagający braku zakłóceń sprzęt medyczny, falowniki, komputery czy falownice, określana jest jako niezbędna, mogą być modelami o prądach znamionowych od 0,01 A do 1200 A, występować w wydaniu jedno- lub trójfazowym, które wyposażone będzie w przewód neutralny lub nie, wykazując kompatybilność z danym układem.
Zapewnij sobie wydajny filtr szumów w conrad.pl
Conrad pozwala zainteresowanym zakupem wydajnego filtra szumów czy zakłóceń na zapoznanie się z szeroką ofertą filtrów sieciowych, które świetnie poradzą sobie z wyeliminowaniem szumów o znacznej rozpiętościowo częstotliwości. Zarówno poszukując filtra wielotorowego, jak i przepustowego do montażu PCB czy zabudowania w złączu IEC, podążanie za specyfikacją i parametrami umieszczonymi na stronach sklepu pozwoli na dokonanie właściwego wyboru.