W domu lub podczas prezentacji dźwięk może być odtwarzany przez duże głośniki stereo. Jednak w plenerze – w ogrodzie, na kempingu czy wszędzie tam, gdzie liczy się mobilność i elastyczność – idealnym rozwiązaniem stają się miniaturowe głośniki. Korzystanie z niewielkiego urządzenia nie oznacza wcale rezygnacji z dobrej jakości dźwięku ani odpowiedniego poziomu głośności.
W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze mini-głośników.
Niejednokrotnie kompaktowe głośniki można je zobaczyć na trawnikach lub plażach, zwłaszcza latem. W przeciwieństwie do klasycznych modeli przeznaczonych do instalacji w domach, biurach i budynkach użyteczności publicznej, mini głośniki zostały zaprojektowane tak, aby dzięki swojej niewielkiej konstrukcji mieściły się w jednej dłoni.
Dzięki temu można je z łatwością zabrać ze sobą, by cieszyć się muzyką podczas treningu na świeżym powietrzu lub pikniku w naturze.
Czy muzyka jest dozwolona podczas jazdy na rowerze?
Nie ma prawnego zakazu. Dźwięk musi być jednak ustawiony tak, aby akustyczne sygnały ostrzegawcze, takie jak klaksony lub syreny, były wyraźnie słyszalne.
Poza zastosowaniem w czasie wolnym, miniaturowe modele głośników cieszą się dużą popularnością wśród osób podróżujących służbowo. Ci, którzy nie chcą rezygnować z wysokiej jakości dźwięku, mogą z łatwością zmieścić kompaktowe urządzenia w bagażu i wykorzystać je podczas prezentacji.
Dzięki technologii Bluetooth wiele głośników można sparować ze smartfonem, co umożliwia prowadzenie konferencji w trybie głośnomówiącym – nawet z hotelowego pokoju.
Czy wszystkie modele mini są również głośnikami Bluetooth?
W zdecydowanej większości przypadków mini-głośniki to jednocześnie urządzenia z funkcją Bluetooth, co pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z tabletu, smartfona lub telewizora. Technologia Bluetooth umożliwia przesyłanie dźwięku bezpośrednio z tych urządzeń do mini-głośników.
Istnieją jednak modele, które nie posiadają tej funkcji i nie wykorzystują łączności bezprzewodowej na krótkim dystansie. Z tego względu nie są one klasyfikowane jako głośniki Bluetooth.
Dla łatwego rozróżnienia, głośniki obsługujące Bluetooth oznaczone są odpowiednim symbolem, widocznym bezpośrednio na obudowie lub opakowaniu.
Jak sterowane są minigłośniki?
Urządzeniami z Bluetooth można zazwyczaj sterować za pośrednictwem podłączonego urządzenia końcowego, na przykład bezpośrednio za pomocą smartfona. Alternatywnie, elementy sterujące są dostępne na głośniku. Istnieją elementy sterujące lub przyciski, które umożliwiają regulację głośności, zmianę utworów i inne funkcje za pomocą ruchu nadgarstka. Niektóre modele mogą być również sterowane za pomocą asystentów głosowych.
W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje mini modeli. Bardzo ważne jest ich rozróżnienie w celu zakupu odpowiedniego urządzenia do zamierzonego zastosowania:
Głośniki wolnostojące
Większości osób głośniki kojarzą się z urządzeniami wyposażonymi we własną obudowę oraz złączami, takimi jak USB. Często są to również modele obsługujące technologię Bluetooth, która została w nich zintegrowana.
Wewnątrz obudowy, oprócz samego przetwornika, znajduje się także akumulator, umożliwiający niezależne zasilanie. Dzięki kompaktowej konstrukcji wiele z tych miniaturowych głośników mieści się w kieszeni i waży zaledwie około 100 gramów.
Głośniki do zabudowy
Podobnie jak w przypadku systemów wolnostojących, głośniki przeznaczone do montażu występują w różnych rozmiarach. Oprócz modeli standardowych dostępne są także wersje o mniejszych wymiarach.
Wiele z nich ma średnicę od dwóch do pięciu centymetrów i waży tylko kilka gramów. Nie są to urządzenia gotowe do natychmiastowego użytku – instaluje się je jako elementy systemów nagłośnieniowych. Zasilanie z wbudowanego akumulatora nie jest w ich przypadku przewidziane.
Pliki muzyczne muszą być przesyłane tak, aby głośniki mogły odtwarzać pożądany dźwięk. Powszechnie stosowane są trzy metody:
Bluetooth
Głośniki Bluetooth odtwarzają muzykę bezprzewodowo ze sparowanych urządzeń z funkcją Bluetooth. Głośnik Bluetooth może na przykład przesyłać strumieniowo dźwięk z telewizora lub być podłączony do odtwarzacza MP3 podczas podróży. Należy pamiętać, że zasięg jest ograniczony i w przypadku niektórych głośników Bluetooth kończy się już po pięciu metrach. Wysokiej jakości modele mają zasięg około 15 metrów.
USB
Zarówno głośniki Bluetooth, jak i głośniki bez Bluetooth zazwyczaj oferują złącze USB. Interfejs ten może być używany do podłączania urządzeń końcowych za pomocą kabla USB lub pamięci USB w celu wymiany danych.
AUX
Oprócz wymienionych wejść, wiele mini głośników posiada również wejście AUX. Słuchawki można podłączyć przez wejście AUX.
Aby urządzenia mogły być używane mobilnie, ich obudowa została wyposażona w akumulator litowo-jonowy. Czas pracy na jednym ładowaniu zależy od pojemności baterii – tańsze modele mini-głośników oferują zazwyczaj od 3 do 5 godzin działania, podczas gdy bardziej zaawansowane urządzenia mogą działać nawet do 15 godzin.
Podane wartości mają charakter orientacyjny, ponieważ w praktyce długość pracy zależy m.in. od ustawionego poziomu głośności oraz intensywności korzystania z dodatkowych funkcji.
Jeśli chodzi o funkcjonalność, poszczególni producenci oferują bardzo zróżnicowane rozwiązania. W środowisku biznesowym szczególną popularnością cieszą się modele z funkcją zestawu głośnomówiącego do smartfona, a także z odbiornikiem radia DAB+ lub FM.
Wybierając głośniki z wyświetlaczem, użytkownik zyskuje szybki dostęp do ustawień, a także możliwość wyświetlenia zegara cyfrowego.
Dźwięk przestrzenny ze sparowanymi głośnikami Bluetooth?
Niektórzy producenci oferują opcję sparowania dwóch lub więcej głośników Bluetooth i tworzenia dźwięku stereo poprzez umieszczenie ich w pomieszczeniu.
W przypadku zastosowania na zewnątrz, istotnym parametrem jest również klasa ochrony. Certyfikat IP określa poziom odporności urządzenia na pył i wodę. Mini-głośniki oznaczone klasą IP66 są całkowicie zabezpieczone przed kurzem oraz odporne na silne strumienie wody.